ČETVRTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 19.05.2011.

7. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

7. dan rada

19.05.2011

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 17:10

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Na član 339. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zlata Đerić, Srđan Spasojević i Miroslav Markićević. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 360. amandman je podnela Vlada. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na naslov iznad člana 393. i član 393. amandman je podneo narodni poslanik Siniša Stamenković. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 451. amandman je podnela narodni poslanik Suzana Grubješić.
Vlada je prihvatila amandman. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 458. amandman je podnela narodni poslanik Suzana Grubješić.
Vlada je prihvatila amandman. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 456. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika Poslaničke grupe Napred Srbijo. Da li neko želi reč? (Da.) Gospodin Mićo Rogović ima reč.

Mićo Rogović

Napred Srbijo
Zahvaljujem, gospođo predsednice. Član 456, naslov iznad člana je „Predlog za sprovođenje posebne ili vanredne revizije“. Poslanička grupa SNS tražila je da se u stavu 1. koji glasi: „Predlog za sprovođenje posebne ili vanredne revizije mogu podneti akcionari koji poseduju ili predstavljaju najmanje 10% akcija sa pravom glasa“ procenat „10“ zameni procentom „5“.
Rešenje iz Predloga zakona, prema kome predlog mogu podneti akcionari koji predstavljaju najmanje 10% akcija sa pravom glasa predstavlja visok prag za podnošenje predloga. U slučaju velike disperzije akcija skoro je nemoguće da se u ovom cilju organizuju akcionari koji mogu da sakupe 10% akcija da bi podneli predlog za sprovođenje posebne ili vanredne revizije. Ovo nije samo u smislu podnošenja tih predloga, zaista je u praksi, pogotovo u našoj situaciji, vrlo teško doći do ovog praga od 10%.
Ako se, gospodine ministre, u drugim odredbama ovog predloga zakona pozivate na 5% akcija sa pravom glasa, recimo, ova rešenja kod raznih tužbi protiv društava, kod poništenja uslova usled povrede odredaba o raspolaganju imovinom velike vrednosti, bilo bi logično da i u predlogu za sprovođenje posebne i vanredne revizije ovaj procenat bude toliki.
Još jednom naglašavam da je u praksi, zbog teškog organizovanja i sazivanja akcionara i zbog velike disperzije glasova, kvorum za donošenje odluke o podnošenju predloga za vanrednu ili posebnu reviziju veoma teško ostvariti, tako da se praktično ovim visokim procentom onemogućava deo akcionara da ovaj predlog za sprovođenje postupka ozvaniči, odnosno pokrene. Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Gospodine ministre, izvolite, imate reč.

Nebojša Ćirić

Zahvaljujem. Vezano za amandman koji su podneli Zlata Đerić, Srđan Spasojević i Miroslav Markićević, radi se o ispravci amandmana. Za zapisnik – u članu 56. posle stava 2. dodaje se stav 3. koji glasi: „Članovi društva nesaglasni sa odlukom o nevršenju procene vrednosti nenovčanog uloga iz stava 1. ovog člana, koji su posedovali udele ili akcije koji predstavljaju najmanje 5% osnovnog kapitala društva na dan donošenja odluke o upisu udela, odnosno izdavanju akcija putem nenovčanog uloga, imaju pravo da od društva, odnosno nadležnog suda zahtevaju procenu vrednosti nenovčanog uloga, shodnom primenom odredaba člana 55. ovog zakona“.
Mi smo ovaj amandman prihvatili.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Dajem reč potpredsednici gospođi Gordani Čomić.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju
Zahvaljujem. Koristim vreme poslaničke grupe iz dva razloga. Prvi je da zahvalim ministru Nebojši Ćiriću na prihvatanju amandmana kojim se precizira održavanje sednica skupština i kojim se omogućava bolja primena kada je taj institut u okviru privrednog društva u pitanju, a posebno amandmana koji je prihvatila Vlada o osnivačkom ulogu, koji nije 50.000, nego je sto dinara.
Drago mi je bilo svakog trenutka zbog razmene argumenata između predstavnika izvršne vlasti i nas poslanika koji smo uočili da možemo zajedno da napravimo bolja rešenja u zakonu. Znajući koliko je ozbiljan zakon koji je pred nama i da je jedan od najvažnijih iz ove oblasti moram da iskažem svoje zadovoljstvo zbog toga što tako predano i vredno predstavnici izvršne vlasti rade sa svim poslanicima, deleći viziju sa svima nama iz Narodne skupštine i sa vama iz Vlade.
Zašto, u stvari, radimo na izmenama i dopunama ovog zakona i donošenju zakona? Zato da omogućimo konkurentnost Srbije, da omogućimo da privreda lakše diše i da dokažemo da zajedno, bez obzira na to da li smo vladajuća većina ili opozicija, imamo vrlo jasnu sliku pred sobom da je najvažnije u našoj državi da zajedno omogućimo da oni koji proizvode rade to na najbolji mogući način. Hvala vam još jednom.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Na član 474. amandman je podnela narodni poslanik Suzana Grubješić.
Vlada je prihvatila ovaj amandman. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 475. amandman je podnela narodni poslanik Suzana Grubješić.
Vlada je prihvatila ovaj amandman. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 476. amandman je podnela narodni poslanik Suzana Grubješić.
Vlada je prihvatila ovaj amandman. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 483. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nenad Popović i Arsen Đurić. Da li neko želi reč? (Da.) Gospodin Đurić ima reč. Izvolite.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Arsen Đurić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovano predsedništvo, gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, podneli smo amandman na član 483. gde smo predložili da se doda novi stav 2. koji glasi: „Danom registracije statusne promene u registru privrednih subjekata društvo sticalac postaje pravni sledbenik društva prenosioca u pogledu svih prava i obaveza koje su predmet statusne promene.“
Naime, i u važećem Zakonu o privrednim društvima, a i u ovom predlogu ta odredba nije bila izričito definisana. To je u praksi stvaralo dosta problema jer saugovarači društva i državni organi nisu želeli da priznaju pravno sledbeništvo kao posledicu pravnog statusa.
Mislim da ovaj amandman treba prihvatiti. Tačno je da u nekim drugim članovima i u stavovima ovog člana postoje neke definicije, međutim, mi mislimo da naš predlog preciznije i bolje definiše ovu oblast pa vas pozivam da još jednom razmotrite i prihvatite ovaj amandman.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 497. amandman je podnela Vlada. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 498. amandman je podnela Vlada. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na naslov iznad člana 515. i član 515. amandman je podnela narodni poslanik Lidija Dimitrijević. Da li neko želi reč? (Da.) Izvolite, gospođo Dimitrijević.

Lidija Dimitrijević

Srpska radikalna stranka
Hvala, gospođo predsedniče. Članovi Predloga zakona od 515. do 521. odnose se na prinudni otkup akcija. Poslanički klub SRS je svojim amandmanima predložio da se svi ovi članovi brišu.
Prilikom rasprave sam u načelu čitala član 58. Ustava, koji jemči mirno uživanje svojine i drugih imovinskih prava stečenih na osnovu zakona. Najveći broj građana je, u stvari, akcije stekao u privatizaciji preduzeća u kojima su radili. I, ako je neko postao vlasnik nečega, onda je to njegova svojina.
Sada smo dobili obrazloženje da je „institut prinudne prodaje akcija opšteprihvaćen i prisutan u svim evropskim zakonodavstvima i nije diskriminatorski ni prema kome. Njegova primena, zajedno sa institutom prava na prodaju akcija, predstavlja način da se na ekonomski celishodan način reše situacije u kojima postoji suviše mali procenat kapitala u vlasništvu malih akcionara da bi to opravdalo troškove izloženosti postojanja akcionarskog društva u pravom smislu te reči.“ Zatim, u obrazloženju stoji da se Ustavni sud izjašnjavao o ovome.
Srpska radikalna stranka se ne slaže sa ovakvim obrazloženjem. Mi ćemo se uvek zalagati za to da je pravo zaštite svojine neprikosnoveno. Zahvaljujem.