ŠESTO VANREDNO ZASEDANJE, 08.07.2011.

4. dan rada

OBRAĆANJA

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Zahvaljujem gospodine Deliću.
Gospodine Krasiću, imate reč, drugih deset minuta kao ovlašćeni predstavnik. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Pa eto, gospodine Novakoviću, da nastavim ovo što su  moje kolege otvorile kao temu.
Da ne bi bilo zabune, nekoliko ću konkretnih primera da navedem, pa svako ko se bavi ovom temom profesionalno može to da svrstava u niži, srednji ili viši nivo po svom izboru.
Evo jedan primer. Radovan Tomić, Viša poslovana škola, Novi Sad, 17 krivičnih prijava. Ništa se nije rešilo do sada. Ne znam šta će da bude.
Sa velikim zadovoljstvom očekujem izveštaje revizora povodom kontrole završnog računa za 2010. godinu, a naročito separatne izveštaje za pojedina ministarstva.
Očekujem lep izveštaj za Ministarstvo odbrane. Očekujem još bolji izveštaj za ministarstvo ovo ovde kako zove, ovo Mlađino, ovo što dva puta dnevno performans ide sa pištaljkama, policajci i ovi što protestuju, itd.
Nego, da krenemo nekim redom. Vidite, nemam ništa protiv toga što se prate pokloni državnih funkcionera i onaj sir što je dobijao Božidar Đelić, znate, ali stičem utisak da se bavimo patericama, bavimo se nekim otpadom, nekim ostacima, nečim što je potpuno nebitno za ono što je, kako reče Paja Momčilov, sistemska korupcija. Ako bi nam čitali te zakone koji su namerno kolizijski ili zakone u kojima se namerno ostavljaju rupe da onaj koji primeni zakon to može po svojoj volji da tumači, onda znate i sami da mi iz ove situacije možemo teško da možemo da izađemo.
Morao bih da ispravim nešto što se malo pre čulo u ovoj raspravi, samo konstatujem, kao činjenicu i izražavam neki svoj stav, Kasalović - ne verujem da ima bilo kakve veze sa korupcijom; Dragan Stevanović - siguran sam da nema veze sa korupcijom; Mirko Munjić - nema veze sa korupcijom; Vladan Jermić - nema veze sa korupcijom; Paja Momčilov - nema veze sa korupcijom; Božidar Delić - nema veze sa korupcijom. Ne znam zašto je neko pominjao učesnike u današnjoj raspravi koji su debelo zagrizli u neku korupciju?
Nisam mogao da nađem vezu između Administrativnog odbora i korupcije, jer imunitet i korupcija nemaju nikakve veze. Samo moram da vas podsetim, osim onog kolokvijalnog pojma korupcije, imamo i dva, jedan u zakonu, jedan u strategiji, a oni potiču u suštini iz razbijenih elemenata krivičnog dela zloupotrebe službenog položaja. Ako to uzmemo i ako to počnemo da čivijamo, onda ćemo do svega i svačega da dođemo.
Podsetio bih vas na predmet Gorana Kneževića. Možda ste čuli. Kažu da su našli u sefu neke velike pare koje pripadaju njegovoj nekoj stranci. Još nije to razrešeno, ali je našao sigurnu kuću, promenio je stranku i sada ne smete da ga napadnete jer je navodno opozicija, a on je vaš, iz srca vam je uspeo.
Tako ako bih sada pravio šale na vaš račun, moglo bi to da ide na daleko. Zaista, papir sve trpi. Evo, recimo, na 46. strani šta su planovi integriteta itd. i sve ovo može lepo da se protumači, ali ne može da se reši problem jednog fenomena, ali ovi koji imaju malo više godina, oni to od prilike znaju, a što niste obuhvatili "Peru ložača"?
Da se malo našalimo. Ko je ono, kaže. Pa, ne znam. Kaže - a ko je onaj pored "Pere ložača"? Pa, kaže - to je papa. Pa, ko je onaj pored "Pere ložača" na slici? Kaže – Tito. Znači, "Pera ložač" je glavna funkcija. Njega nigde nema, a on je alfa i omega svega i daleko je poznatiji itd.
On nema taj plan nekog svog integriteta, on je neuhvatljiv. Sada kada bih vam citirao ko sve može da bude sa titulom "Pere ložača" morao bih da preskočim tajkune, to moram da vam kažem, ali da spomenem ove koji drže medijsku sferu u Republici Srbiji. Opet se vraćam na monopol. Postoji prirodni, državni i postoji ovaj partijski koji je uspostavljen. Danas teško da možete da kupite sekundu reklamnog prostora a da se ne pita Tucko bucko, Šaper, Krstić, Đilas i vrlo vešto se prikrivaju korupcionaške afere na nivou grada. Đilasa možete da vidite u kampanji, slika se u obdaništima, u školama i sada je krenuo da se bori protiv korupcije, kada je došlo iz Brisela ono da treba nešto da se sredi, a u ovoj sali ovde gospodin Dragan Todorović je kažnjavan, oduzimana mu je reč zato što je spominjao "Novosti" i "Luku Beograd". Svi su se smeškali, oni koji su u vlasti – šta pričaš, bre, šta izmišljaš, to prljava opozicija nešto radi. Šta bi? I "Novosti" i "Luka Beograd" glavna tema borbe protiv korupcije i dokaz srčanosti proevropske vlade Borisa Tadića.
Moramo nekako da definišemo šta je istina, koliko je ona prihvatljiva. Ovde skoči neko pa kaže – u 2000. godini je bilo najviše korupcije. Dobro, hajde da prihvatimo i to. Ko je krivac, kažite sa Dačićem u koaliciji. Kako sa Dačićem, sa Slavicom Đukić-Dejanović. Šta, 2000. godine su bili korupcionaši, a 2008. godine su proevropski ljudi opredeljeni. Nemojte, ljudi, nađite neki svoj sistem vrednosti. Ne mogu više ja iz ove iz SPS da čuvam. Vi ih napadate, a oni ćute. Ćute zato što i oni sada vole NATO pakt i EU. Trpe, vi pljujete po njima a ovi kažu – pozivamo SPS-ovce da se ne zaljubljuju u koalicione partnere. Ma, zaljubljuju se samo zbog ovoga. Ovaj lepak je važan. O čemu pričamo mi? Pričajte srpski, da vas ceo narod razume. To je najvažnija stvar.
Sada imamo Nada, super početni rezultati, epohalni rezultati. Pogledajte koliki je papir ovde. Zoran Stojiljković – može i naučni rad se napiše povodom ovoga, ali mu ne treba, šta će mu. Napravili ste instituciju i oktroisali ste je. Malo pre sam vam na početku rekao – imovina, gomilanje funkcija i nešto ste sada ubacili oko tih političkih stranaka. Kraj, dalje ne sme da se agencija pita. Ubacili ste sada neku strategiju i da vam ne kažem koja je moja ocena svega ovoga što je napisano.
Neko ko učestvuje u korupciji može da napreduje u državi. Evo vam jedan primer. Godina 2001. u Bosilegradu pojavi se službenik Državne bezbednosti Anđelković Dragiša i zapreti svim državnim službenicima da neka tura mora da prođe, nešto sitno, neki šverc, nešto bezveze, a onda načelnik policijske uprave ili kako se već tada zvao, neki Miki Anastasov, napreduje zbog toga, a naročito njegova supruga Danijela Anastasov, koja je šest puta bila suspendovana kao radnik carinarnice.
I oni su sada, on je sada glavni kontrolor policije u Nišu za ceo taj okrug. Znači, on je morao da uđe praktično u korupciju, da dobije iskustvo i da to iskustvo primeni, i sada policajce proganjaju po svojoj volji.
Evo vam sistemski oblik korupcije. Sistemski oblik korupcije - porodica Simić. Nažalost, imali stan u istoj zgradi gde je bio onaj Simić, viceguverner. I kad jure ovog Simića, oni upadnu kod ovog Simića niže. I još nisu nadoknadili štetu, a odneli vrata i prozore. Znate, protiv koga se vi borite u borbi protiv korupcije? Morate da se borite protiv Borisa Tadića, Mirka Cvetkovića, kompletne Vlade, glavnog odbora DS i svih stranaka koje su na vlasti. Odatle mora da se krene i da se prekine više sa tim EPP pričama.
Ne znam. Hajde vratite se na Svetog Savu, možda od tada treba da krenemo u tim vašim pričama. Ali ljudi, 11 godina je prošlo. Pa vi ste došli na vlast zato što je ovo prethodno bilo, navodno, loše. Za ovih 11 godina vi nemate ni jedan epohalni rezultat. Jedan. Nađite mi jednu oblast, jednu sferu dobrog rezultata. Nema. Pojavio se izveštaj DRI i odmah krenuli protiv revizora, a ne može da se komentariše. Šta kaže Mirko Cvetković? "Ma to je problem knjigovodstva, knjiženja", znate, samo knjiženje je problem. Knjigovođe nisu znale kako ovaj posao da se završi. Ako se tako ophodimo, ovu instituciju i ovo moraju da čuvaju poslanici, a ne Vlada.
(Predsedavajući: Zahvaljujem, gospodine Krasiću.)
Izvinite, ako sam vam pokvario put ka Evropi.
(Predsedavajući: Jeste.)
Nije valjda da sam pokvario put ka Evropi?

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Predsednici ili predstavnici poslaničkih grupa iz člana 96. imaju pravo da to iskoriste i da se jave za reč, ali ih ne vidim.
Pitam, da li možda predlagači žele da se jave za reč? (Da.)
Izvolite. Samo morate da se prijavite.
Reč ima predsednik DRI. Gospodine Sretenoviću, izvolite.

Radoslav Sretenović

| predsednik, Državna revizorska institucija
Tokom današnje rasprave povodom izveštaja DRI, od strane diskutanata je postavljeno pitanja na koje želim da dam odgovore.
Moram da podsetim da je Zakon o DRI regulisano pitanje, praktično, pet tačaka, pet segmenata, pet ključnih subjekata, obavljanja revizije. Pre svega, to su revizija završnog računa budžeta Republike Srbije, revizija i organizacija obaveznog socijalnog osiguranja, revizija NBS u delu sa javnim sredstvima, odgovarajući broj javnih preduzeća i odgovarajući broj lokalnih samouprava.
Prema informacijama sa kojima raspolažemo, preko 1.100 javnih preduzeća postoji u Srbiji kao i veliki broj lokanih samouprava. Konstituisanjem i izborom vrhovnih revizora u pojedinim sektora DRI, kao što su sektor za reviziju finansijskih izveštaja, odnosno završnih računa lokalnih vlasti i finansijski izveštaja javnih preduzeća, praktično, otpočeli smo program revizije koji je utvrdio Savet tokom i krajem 2010. godine.
Programom je predviđeno da se obuhvati 42 korisnika budžetskih sredstava. Od toga, direktnih korisnika u okviru završnog računa budžeta Republike Srbije, a to su sedam ministarstava, dve Uprave i završni račun budžeta Republike Srbije, zatim, finansijski izveštaj NBS u delu koji se odnosi na poslovanje sa budžetskim sredstvima i javnim sredstvima, zatim, 16 javnih preduzeća, 14 lokalnih vlasti i jedna organizacija – organizacija socijalnog osiguranja.
Tokom 2011. godine su započete revizije pojedinih subjekata. Kod nekih su već u toku pripreme i izdavanje nacrta izveštaja. Moram da podsetim, u skladu sa zakonom i u skladu sa procedurama koje sprovodi DRI, radi se pre svega nacrt izveštaj o obavljenoj reviziji finansijskih izveštaja, na koje korisnici i revidirani subjekti, imaju pravo da izjave primedbe u roku od 15 dana. Nakon rešavanja tih primedbi na raščišćavajućim sastancima, ovlašćeni državni revizor daje predlog i izveštaj o obavljenoj reviziji. Nakon toga i nakon proteka vremena od 15 dana, predlog izveštaja gde korisnici mogu da izjave primedbe, Savet konačno utvrđuje izveštaj o obavljenoj reviziji koji se dostavlja korisnicima.
Prilikom izbora korisnika budžetskih sredstava, sam izbor se ne vrši na bazi nekog uzorka, već postoje usklađene procedure na osnovu kojih DRI, i primenom određenih kriterijuma, završava, odnosno odabira korisnika koji će biti predmet revizije.
Tako je programom revizije za 2011. godinu, primenom kriterijuma i učešća ukupnih prihoda i izdataka u budžetu Republike Srbije, zatim, učešća ukupnih prihoda i primanja u budžetu republike. Jedan od kriterijuma jeste i da smo uzeli u obzir ona ministarstva i direktne korisnike koji nisu bili obuhvaćeni revizijom završnog računa budžeta Republike Srbije za 2008. godinu, kao i svi iznosi veći od tri miliona u određenim finansijskim transakcijama.
Takav pristup smo imali prilikom uređivanja revizije lokalnih vlasti i revizija javnih preduzeća. S tim, što smo kod javnih preduzeća imali u vidu, da li je to preduzeće poslovalo sa gubitkom ili sa dobitkom. Kao najveći iznos kod određivanja lokalnih vlasti jesu visina budžeta.
Tako je revizijom započet budžet grada Beograda, pokrajinski budžet Vojvodine, budžet grada Niša, budžet grada Novog Sada. Tokom ove godine biće u toku i revizija završnog računa Zaječara, Leskovca, Jagodine i drugih lokalnih vlasti.
Tokom rasprave je bilo postavljeno i pitanje od strane učesnika – koji je iznos obuhvaćen i koji se iznos odnosi na izradu web sajta DRI? Moram da istaknem da je u saradnji sa "YNDP", sa kojim je DRI uspostavila saradnju i okviru projekta jačanja mehanizma u finansijama, i da smo zajedno sa njima uspeli da uradimo sajt DRI –www.dri.rs. u iznozu od 144.825 dinara. Pored toga, u saradnji sa "YNDP" je urađen i logo DRI.
Kada je reč o izvršenju budžeta DRI, DRI u svakom pogledu mora da prikaže i da bude primer svim korisnicima budžetskih sredstava, kako se troše sredstva iz budžeta. Tako da smo mi, sagledavajući svoje kadrovske resurse i nemogućnosti zbog poslovnog prostora da primimo veći broj kadrova, videli da u budžetu DRI ima viška sredstava. Prijavili smo to ministarstvu i to je kroz rebalans prihvaćeno.
Ono što je bilo pitanje u vezi isplate isticijalnog dodatka, u klasifikaciji i u Zakonu o budžetu Republike Srbije, ta klasifikacija postoji na ekonomskoj klasifikaciji 417. To su poslanički dodaci. Međutim, u svom aktu smo izvršili isplatu isticijalnog dodatka u okviru plata zaposlenih u DRI.
Kada je reč o reviziji javnih preduzeća posebno bih napomenuo da je u toku i tokom diskusije bio pomenut JAT i upravo ovih dana očekujemo nacrt izveštaja smo obavili detaljnu reviziju u skladu sa procedurama DRI. Nakon dostavljanja izveštaja korisnicima budžetskih sredstava, DRI, u skladu sa zakonom je ostavila rok i dala mogućnost korisnicima budžetskih sredstava da u primerenom roku, koji ne može da bude kraći od 30 dana i duži od 90 dana, a mi smo dali korisnicima 45 dana, da izvrše otklanjanje određenih nepravilnosti tokom revizije, koji nisu mogli da se isprave u samom postupku revizije.
Za određene korisnike budžetskih sredstava i odgovornih lica kod kojih su utvrđene nepravilnosti u neprimenjivanju Zakona o budžetskom sistemu, Uredbe o budžetskom računovodstvu, Zakona o radu, zakona o javnim nabavkama, DRI je podnela ukupno 32. prekršajne prijave. Tokom 2010. godine podneto je 19 prekršajnih prijava, prilikom revizije završnog računa budžeta Republike Srbije za 2008. godinu. Mogu da vam saopštim da su sve prijave DRI procesuirane, da je u prvom delu, po završnom računu za 2008. godinu donešene četiri pravosnažne i okončane presude, od kojih su tri osuđujuće a jedna je oslobađajuća. Na oslobađajuću presudu DRI je uložila zahtev za zaštitu zakonitosti koji je prihvaćen od strane Republičkog javnog tužilaštva.
Pored toga u prvom stepenu takođe su doneta i tri rešenja o izrečenim i pravosnažnim merama od kojih su dve osuđujuće a jedna je oslobađajuća. Takođe, na oslobađajuću presudu DRI je podnela žalbu Višem prekršajnom sudu.
Tokom 2011. godine podneto je ukupno 13 prekršajnih prijava i očekujemo da te prijave budu procesuirane na način u skladu sa radom prekršajnog suda.
Samo bih dodao da se zahvaljujem još jednom poslanicima na današnjoj konstruktivnoj raspravi i na podršci radu DRI. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Zahvaljujemo se i mi DRI.
Reč može da dobije direktorka Agencije gospođa Zorana Marković, ako se prijavi. Izvolite.

Zorana Marković

Hvala. Zahvaljujem se potpredsedniku Skupštine i zahvaljujem se svim narodnim poslanicima koji su danas uzeli reč i učestvovali u raspravi povodom ove tačke dnevnog reda oko godišnjeg izveštaja zajedničke tačke dnevnog reda za DRI, Agenciju. Za borbu protiv korupcije samo da kažem da je naš utisak, zadovoljstvo mi je da je celokupna rasprava doprinela svim ovim zajednički utvrđenim zaključcima koje je i Odbor za pravosuđe i upravu utvrdio povodom godišnjeg izveštaja o radu Agencije.
Ipak, želim na samo nekoliko stvari da se osvrnem, pošto u diskusiji nije bilo direktnih pitanja za Agenciju, bilo je određenih mišljenja koja mislim da su jako važna i pokazuju zapravo gde se mi danas nalazimo i koliko svi zajednički prepoznajemo ozbiljnost problema korupcije, ozbiljnost problema sa kojima treba da se svi zajedno bavimo.
Očekivanja javnosti u borbi protiv korupcije počinju ovde u parlamentu. Očekivanja javnosti se i zbog toga i formiraju ovde u parlamentu i naša je obaveza, svih nas koji imamo svoju ulogu u borbi protiv korupcije da pravilno informišemo javnost i da na pravilan način formiramo očekivanja javnosti od toga, šta mi pojedinačno i svi zajedno možemo. U tom smislu mislim da je važno da i danas i odavde vrlo jasnu poruku pošaljemo javnosti o tome šta je i gde je granica mogućnosti da Agencija za borbu protiv korupcije deluje u toj oblasti.
Dakle, mi nismo svemogući i mi nismo institucija koja može sve probleme da reši. Danas je bilo pominjanja nekoliko važnih oblasti u kojima je korupcija prisutna ili je percepcija korupcije izuzetno visoka. Pomenulo se zdravstvo, pomenulo se više puta pitanje javnih nabavki, pomenulo se pitanje planova integriteta, pomenulo se pitanje sprovođenja strategije. Dakle, sve to na određeni način jeste oblast kojom se bavi Agencija, ali nije isključivo naša nadležnost i naša obaveza. Dakle, današnja rasprava je takođe pokazala da bez koordinirane zajedničke aktivnosti svih državnih organa nema uspeha i nema rezultata.
Dakle, ne može biti uspešna Agencija, ako nije uspešno i jako pravosuđe, ako nije uspešna i jaka policija i tužilaštvo. Ne može biti jaka Agencija ukoliko nije jaka Skupština, ukoliko nisu ministarstva i izvršna vlast jaki. Jaki u smislu izvršavanja svojih obaveza, dakle odgovorni pre svega.
Mislim zato da je jako važno da javnost upoznamo sa našim granicama i da ne očekujemo da Agencija rešava pitanja javnih nabavki i da rešava pitanja direktnih problema u zdravstvu, ukoliko to ne rade primarni organi koji su za to nadležni odnosno Agencija može da bude u tim oblastima, pojedinačnim, uspešna onoliko koliko su uspešne one institucije koje se time bave.
Na nekoliko konkretnih primera koji su ovde ukazani, moram da kažem da je Agencija reagovala, dakle nema ćutanja ali ima ćutanja onih institucija koje su trebale nešto da urade po tom pitanju koje Agenciji nisu dostavile odgovore ili ti odgovori nisu bili zadovoljavajući, da bismo mi izašli i rekli, uspešno smo nešto rešili.
Dakle, ta koordinacija mora da postoji i jedan od zaključaka koji jesu bili, koje Agencija predložila na Odboru za pravosuđe, koji jesu u okvirima ovih zaključaka koje Odbor preporučuje jeste da koordinaciona akcija svih državnih organa je izuzetno važna i da postoji obaveza državnih organa da odrede jednu osobu koja će sa Agencijom sarađivati. Ukoliko se mi zadržimo na uopštenim preporukama niko to ne prihvata, niko ne vidi sebe kao odgovornu osobu. Ukoliko budemo konkretniji u zaključcima koje donosimo, u zahtevima koje postavljamo pred izvršnu vlast, rezultat ćemo imati. Dakle, Agencija insistira na tome da se državni organi obavežu da odrede osobu koja će sa nama sarađivati i da postanu odgovorniji u izvršavanju obaveza.
Naš naredni godišnji izveštaj o radu tokom ove godine će biti mnogo precizniji u tom delu. Samo ću vam reći jedan detalj iz ovogodišnjeg rada, sada vrlo svež podatak. Po Zakonu Agencije, po onim izmenjenim odredbama, svi državni organi koji su obveznici po nacionalnoj strategiji i akcionom planu imaju obavezu da Agenciju kvartalno izveštavaju o tome šta su po tim dokumentima uradili. Obaveza je sankcionisana prekršajnom kaznom.
U drugom kvartalu ove godine, koji je istekao 30. juna Agencija je dobila samo sedam izveštaja, samo sedam. Koliko ima obveznika strategije? Dakle očekujte da će u naredna dva meseca Agencija podneti prekršajne prijave ali time nismo rešili problem, time smo primenili sankciju ali nismo rešili problem. Naš je cilj da se podigne svest o tome kolika je važnost ovih dokumenata i da nema zabune još samo jednu stvar želim da istaknem. Možda deluje da se Agencija bavi sitnim stvarima, da li neki lokalni funkcioner može ili ne može da obavlja određene poslove, da li je njegova imovina prijavljena ili nije, da li su u toj imovini svi podaci ili nisu, ali Srbija nije država sa demokratskom tradicijom. Mi moramo da napravimo jedan korak više u odnosu na razvijene demokratske zemlje te prema tome mi moramo mnogo više da se bavimo integritetom, integritetom javnih funkcionera, integritetom institucija i moramo svi zajedno da razvijamo te kapacitete i da razvijamo vrednosti.
Samim tim, sva ova pitanja spadaju u integritet funkcionera i spadaju posledično u integritet institucija kojom rukovode. Zašto je pitanje sukoba interesa važno sa aspekta jedne institucije? Zato što ja kao pojedinac ne želim da radim u instituciji u kojoj moj kolega, čiji integritet on ugrožava time što obavlja poslove koji su u sukobu sa zakonom.
Kad se to pitanje bude na pravilan način rešilo, a narednim izveštajima Agencije ćemo mi pokazati da je to izvodljivo, i ne samo kroz planove integriteta, ali je najviše kroz planove integriteta, onda se više nećemo baviti ovim pitanjem ili da to pitanje neće biti centralno pitanje, kojim će se Agencija baviti. Onda smo svi na pravom putu.
Dakle da se još jednom zahvalim na vrlo korisnim sugestijama, narodnim poslanicima koji su u svom izlaganju istakli da imaju brojne primere u kojima Agencija nije postupila, a odnose se na pitanje sukoba interesa, pa pitanje prenosa upravljačkih prava i to se pojavilo u jednom trenutku u diskusiji, dakle, da postoje ministri i predsednici opština, gradonačelnici, sekretari u ministarstvima, koji imaju privatne firme, koje učestvuju u javnim nabavkama, mi smo do sada sve slučajeve sankcionisali, nema ministara koji imaju privatne firme koje učestvuju u javnim nabavkama, a da Agencija nije o tome obaveštena.
Ukoliko ima takvih saznanja, pozivam vas i pozivam narodne poslanike da to prijave Agenciji, jer mi onda provodimo postupak.
Dakle, mi imamo dva osnova po kojima vodimo postupke u slučaju povrede zakona, to je po službenoj dužnosti i po prijavama i predstavkama.
Nadam se da će podrška koja je danas iskazana biti zadržana u narednom periodu, predstavlja izuzetno veliku pomoć u našem radu, jesu naši kapaciteti ograničeni, ali mi smo samo godinu dana radili, mi smo se za naš prostor izborili, ali nismo mi ograničeni, mi ćemo se do kraja godine preseliti u nove prostorije.
Mislim da će to omogućiti da popunimo kapacitete.
Dakle, radi se paralelno, ništa se ne nudi na poslužavnik, ali mislim da svi zajedno možemo da dođemo do uspešnih rezultata i ja se u ime mojih kolega i u ime Agencije za borbu protiv korupcije zahvaljujem što su danas posvetili vreme ovoj tački dnevnog reda.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Zahvaljujem se svim učesnicima u jednoj dobroj i pametnoj atmosferi koja je danas krasila ovaj dom i ovu diskusiju, koji pokazuje kako možemo da se slažemo i ne slažemo, a da to bude izvanredno.
Zaključujem zajednički jedinstven pretres o Godišnjem izveštaju o radu DRI za 2010. godinu sa Predlogom zaključka Odbora za finansije i Godišnjem izveštaju o radu Agencije za borbu protiv korupcije za 2010. godinu, sa Predlogom zaključka Odbora za pravosuđe i upravu.
Pošto smo obavili zajednički jedinstveni pretres, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o predlozima zaključaka nadležnih odbora povodom razmatranja ovih izveštaja.
Na osnovu člana 87. određujem prekid, odnosno dajem pauzu u trajanju od sat vremena i popodnevni deo nastavljamo u 14,45 časova.
Želim vam prijatan ručak.
(Posle pauze.)

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, izvinjavam se, ovo je uobičajeni način otvaranja popodnevnog dela rada, koji upravo sada počinje zajedničkim jedinstvenim pretresom o: Predlogu odluke o izboru predsednika i članova Komisije za hartije od vrednosti, Predlogu odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije i Predlogu odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije (tačke 11, 12. i 13. dnevnog reda).
Saglasno odluci Narodne skupštine da se obavi zajednički jedinstveni pretres, a pre otvaranja zajedničkog jedinstvenog pretresa, podsećam vas da, prema članu 193, a shodno članu 97. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi pet sati, raspoređeno prema borju narodnih poslanika, i to: poslaničkoj grupi Za evropsku Srbiju pripada jedan sat, 33 minuta i 36 sekundi; poslaničkoj grupi SRS - jedan sat, osam minuta i 24 sekunde; poslaničkoj grupi Ujedinjeni regioni Srbije (G 17 plus i Zajedno za Šumadiju) - 28 minuta i 48 sekundi; poslaničkoj grupi Napred Srbijo - 25 minuta i 12 sekundi; poslaničkoj grupi DSS - Vojislav Koštunica - 24 minuta; poslaničkoj grupi SPS - JS - 18 minuta; poslaničkoj grupi LDP - 14 minuta i 24 sekunde; poslaničkoj grupi Nova Srbija - 10 minuta i 48 sekundi; poslaničkoj grupi Manjina - osam minuta i 24 sekunde i poslaničkoj grupi PUPS - šest minuta.
Saglasno članu 96. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, narodni poslanici koji nisu članovi ni jedne poslaničke grupe imaju pravo da govore jednom do pet minuta.
Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč sa redosledom narodnih poslanika.
Obaveštavam vas da je poslanička grupa SRS ovlastila da je po tačkama dnevnog reda predstavlja narodni poslanik Vjerica Radeta.
Saglasno članu 192. stav 3. i članu 193, a shodno članu 157. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram zajednički jedinstveni pretres o: Predlogu odluke o izboru predsednika i članova Komisije za hartije od vrednosti, koji je podneo Odbor za finansije; Predlogu odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela poslanička grupa SRS; Predlogu odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela poslanička grupa Ujedinjeni regioni Srbije (G 17 plus i Zajedno za Šumadiju).
Da li predstavnik predlagača, narodni poslanik Branka Ljiljak, želi reč? (Da.)
Izvolite.

Branka Ljiljak

Za evropsku Srbiju
Poštovani predsedavajući, dame i gospodo narodni poslanici, na dnevnom redu je izbor predsednika i četiri člana Komisije za hartije od vrednosti. Jedna od, mogu reći, bitnijih stavki u finansijskom sistemu Srbije jesu tržište i berza i uopšte hartije od vrednosti. Bitan deo ovoga jesu i članovi Komisije za hartije od vrednosti, koji vode ovu važnu oblast.
Narodna skupština Republike Srbije ima zadatak, i to stoji u Zakonu o Narodnoj skupštini, kao i u Poslovniku, kao i u Zakonu o hartijama od vrednosti, da bira i razrešava članove ove komisije. Nadležni odbor, a to je Odbor za finansije, ima zadatak da prikupi kandidature od svih poslaničkih grupa, proveri njihovu tačnost, proveri da li su svi papiri koji se podnose u redu i na svojoj sednici predloži Narodnoj skupštini članove ove bitne i važne institucije. Na sednici Odbora za finansije većinom glasova prihvaćene su kandidature i upućen je predlog odluke koji je došao na današnju sednicu, odnosno na dnevni red današnje sednice.
Sada bih rekla ko su kandidati za predsednika i kandidati za članove ove uvažene institucije. Za predsednika Komisije za hartije od vrednosti predlaže se doktor Zoran Ćirović. Inače, zaboravila sam da kažem da se kandidati predlažu na mandat od pet godina. Za predsednika je, znači, predložen dr Zoran Ćirović, a za članove se predlažu dr Dragutin Radosavljević, Milko Štimac, Dušan Bajec i mr Zorica Krnjević-Mišković.
U Predlogu ove odluke poslanici su dobili njihove biografije. Mislim da su izuzetno impozantne. Ne bih čitala sada o svakom pojedinačno. Mislim da smo to svi mogli da dobijemo i da smo pogledali ovaj materijal. Nadam se da će ovi kandidati biti izabrani od većine članova, odnosno poslanika. Toliko za sada.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Zahvaljujem gospođo Ljiljak.
U međuvremenu poslanička grupa DSS ovlastila je narodnog poslanika Željka Tomića da je zastupa.
Da li narodni poslanik, Suzana Grubješić, zamenik predsednika poslaničke grupe Ujedinjeni regioni Srbije (G 17 plus i ZZŠ), želi reč? (Ne.)
Da li narodni poslanik, Vjerica Radeta, predstavnik poslaničke grupe SRS, želi reč? (Da.)
Reč ima gospođa Radeta. Izvolite.

Whoops, looks like something went wrong.