TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA, 24.11.2011.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Izvolite, gospodine ministre.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Koleginice Đerić, izvinjavam se što sam trenutno bio van, tako da nisam čuo u potpunosti vaše pitanje, a koliko razumem odnosi se na stanje škola u Kraljevu.
Kao Vlada Republike Srbije, preko resornog ministarstva, a i uz pomoć privrede Srbije, škole smo doveli u situaciju da rade i da đaci pohađaju one škole u kojima su i bili pre nego što se desio zemljotres 3. novembra prošle godine.
Imamo nerešeno pitanje u nekoliko školskih objekata. Moram vam reći da sam kao ministar govorio tada, što je činjenica, da je potrebno da još ulažemo u te škole i obećao sam da, ako budemo u situaciji da realizujemo jedan kredit Evropske investicione banke, da očekujemo da će deo tih sredstava biti utrošen i na unapređenje stanja škola u Kraljevu. Zašto kažem deo tih sredstava? Zato što ćemo raspisati javni poziv, konkurs i primenjivati sve one uslove koje zakon predviđa.
Kolega Đerić, kao potpredsednik Vlade koji je zadužen za razgovore sa finansijskim institucijama, i ja kao resorni ministar, imamo već sada informaciju da ćemo polovinu sredstava trošiti, reč je o sumi, kako sada stoje stvari, od 13 miliona evra i mi bi ta sredstva, to je naša namera u odnosu na dokumentaciju koja nam je pristigla, da raspišemo već javni poziv i da tu nađu svoje mesto i škole iz Kraljeva, a da se istovremeno obratimo svim lokalnim samoupravama u Srbiji da nam dostave podatke, ukoliko to već nisu učinili, da li postoji potreba za ulaganjem u infrastrukturu škola, da bi zajedno sa konsultantom koga je izabrala Evropska investiciona banka i koji radi već nekoliko meseci, napravili, u odnosu na stanje infrastrukture u oblasti obrazovanja u Srbiji, kriterijume, da bi ostatak novca, otprilike u istom iznosu, opet na osnovu javnog poziva podelili.
Znači, planirano je da oko 27 miliona evra se utroši za te potrebe. Namera je da se taj posao završi, recimo, do juna iduće godine. Govorim recimo iz razloga što ne mogu vremenski da ograničim dužinu trajanja izrade tih kriterijuma. U svakom slučaju, sve te novce koji će biti deo tih kredita imamo nameru da utrošimo u infrastrukturu i da unapredimo stanje škola, bilo da je reč o krovu, bilo da je reč o higijeni, bilo da je reč o energetskoj efikasnosti, bilo da je reč o unutrašnjosti škola, možda malim sportskim halama ili slično. Poenta je da sa što manje novca postignemo što veći efekat.
Inače, mi smo tokom mandata ove vlade uspeli da ipak škole u Kraljevu, i to za vreme koje je bilo limitirano početkom nove školske godine, znate da nismo uspeli sve da dovedemo u željeno stanje iz razloga što se dešavalo da se na pojedinim tenderima ne javi niko da uradi, ali smo uspeli ne samo da to pitanje rešimo objektivno, nego smo za ove tri i nešto godine preko 850 objekata obnovili. Vrednost uloženih sredstava za svaki od tih objekata je preko tri miliona dinara. Uspećemo, praktično do maja ove godine da završimo ciklus sa nekih 28 novih škola, od kojih će oko dvadesetak biti potpuno novo. Ove su renovirane i dovedene su u stanje kao da su nove. Znači, pokušali smo sa onim sredstvima koja smo imali na raspolaganju da napravimo jedan efekat za obrazovanje.
Odmah da kažem, mislim da je to nedovoljno zato što Srbija treba sistematski da ulaže u razvoj obrazovanja, ne samo kroz stručno usavršavanje, ne samo kroz onaj deo koji se odnosi na nastavni plan i program, udžbenike i ostalo, nego i ulaganje u infrastrukturu. Ako mi imamo preko dve i po hiljade objekata u koje godinama, decenijama nismo ulagali, ako imamo situaciju da je preko 500 objekata koji su stariji od devedeset godina, onda možete misliti u kakvom su stanju pojedine škole. Zahvaljujući ljudima koji rade i njihovoj brizi o tim školama, one izgledaju mnogo bolje nego što bi se mogao izvesti zaključak u odnosu na njihovu starost. Nesporno je da moramo u jednom dužem vremenskom periodu, nezavisno od sastava bilo koje Vlade, da ulažemo u obrazovanje, infrastrukturu, da bi stanje u školama bilo primereno onome što želimo da dobijemo kao rezultat vezano za obrazovni sistem i budućnost Srbije, jer bez obrazovanja nema budućnosti. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Izvolite gospođo Đerić.
...
Nova Srbija

Zlata Đerić

Nova Srbija
Zahvaljujem se na iscrpnom odgovoru. Pretpostavljam da ovo što ste sada rekli znači da će i osnovna škola "Dimitrije Tucović" koja se nalazi u centru Kraljeva i koja je najviše postradala u zemljotresu na ovaj način napokon doći i do fiskulturne sale koju zaslužuju.
Što se tiče Vinče, zaista očekujem jedan iscrpan odgovor, mislim da javnost Srbije zaista očekuje jedan iscrpan odgovor što se tiče tog pitanja. Hvala lepo.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Narodni poslanik Dejan Mirović ima reč.

Dejan Mirović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, moje pitanje bilo je upućeno premijeru koji je ujedno i ministar finansija. Nažalost, on nije tu, verovatno ima preča posla, zbog struje ili nečega ne znam. Moje pitanje bilo je upućeno njemu kao doktoru ekonomskih nauka, kao ministru finansija i kao premijeru i tiče se konkretnog ekonomskog pokazatelja. Da li postoji "kost benefit" analiza u vezi tzv. puta ka EU? Konkretno, šta mi dobijamo od kandidature za EU?
Smatramo i proučavali smo sve ekonomske pokazatelje, ne ove propagandne i besmislene, da li nešto dobijamo od te kandidature. Došli smo upravo preko podataka koje službenici Vlade, konkretno gospodin Ognjen Mirić koji je nadležan za IPA fondove koji se u našoj javnosti predstavljaju kao neki spasonosni fondovi i kao nešto što će se povećati posle dobijanja te famozne kandidature, došli smo do njegovog priznanja da dobijanje kandidature ništa neće promeniti u IPA fondovima, ostaće sve na istom, tako da ne vidimo razlog zašto je tolika euforija u političkom, ekonomskom i u pravnom smislu prisutna kod dobijanja kandidature.
Takođe nam nije jasno kako je moguće da u trenutku kada pare idu iz Srbije ka EU u većem obimu kao obrnuto, da se toliko insistira na nečemu što je u ekonomskom smislu potpuno nedokazivo kao nešto što je dobro za Republiku Srbiju.
Daćemo vam još jedan primer, žao nam je ponovo što gospodin ministar finansija, premijer nije tu, a to je susedna Republika Makedonija. Ona je, kao što znate, 2005. godine dobila kandidaturu bez otpočinjanja pregovora i tu kandidaturu je pripremila još više nego Srbija. Akcioni plan za usklađivanje zakonodavstva Republike Makedonije donet je još 2001. godine i mnogo je više urađeno u tom pravnom smislu u toj susednoj zemlji, ali, gle čuda, tamo su manje plate nego u Republici Srbiji iako oni imaju kandidaturu već skoro šest godina.
Nije nam jasno sa ekonomskog, sa pravnog, a i sa političkog aspekta, jer ta EU faktički otima 15% naše teritorije, ali zašto sada imamo jednu vrstu euforije da se mora po svaku cenu dobiti kandidatura koja nam faktički ništa ne donosi u ekonomskom smislu? Štaviše, mi smatramo, i nismo jedina stranka u Republici Srbiji koja je apsolutno protiv EU, ne samo zbog toga što nam oni otimaju 15% teritorije, nego zato što je, pokazali smo i u prethodnom izlaganju, štetno u ekonomskom smislu.
Moje konkretno pitanje za dr ekonomskih nauka, za ministra finansija i za premijera Vlade Republike Srbije – da li postoji "kost benefit" analiza, da li postoji i jedan ekonomski argument koji nam govori da treba da sledimo tu besmislenu dogmu da EU nema alternativu.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Odgovor o tome ćete dobiti u pismenoj formi, pošto isključivo pitate gospodina premijera. Dakle, da li postoji "kost benefit" analiza o značaju pridruživanja EU i sticanju statusa kandidata?
Odgovoriće premijer. Izvolite.

Mirko Cvetković

Pitanje da li EU nema alternativu, niko ne misli da nema. Ono što mi mislimo jeste da nema bolju alternativu. Mi imamo alternativu koja je bila pokazana pre dvadesetak godina i naravno da takva alternativa i sada postoji.
Ono što je činjenica jeste da su za razliku od nekih drugih zemalja zemlje EU relativno male i nijedna od njih, bez obzira na nivo razvijenosti, ne može da računa da može da opstane sa lokalnim tržištima. Zbog toga EU, čak i najveće zemlje, tipa Nemačke, Engleske, Francuske, itd. uvidele su da je za njih bolje da se udruže i EU, kao što znate, je inicijalno nastala kao zajednica koja se odnosila na ekonomiju, a naknadno se pokazalo da to nije dovoljno i da se ide u pravcu stvaranja jedne političke unije.
U tom smislu, ako mislite da je Srbija pojedinačno kao država, da je to njena alternativa, prosto vas ubeđujem da tu duboko grešite i da je nemoguće da zemlja sa sedam i po miliona stanovnika ili nešto malo manje bude introvertna, da bude oslonjena na samu sebe i da na taj način obezbedi bolji život i standard građana.
Zbog toga kažem – EU ima alternativu, ali EU jeste najbolja alternativa za Srbiju i za njenu budućnost.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem predsedniče.
Gospodin Dejan Mirović ima reč.

Dejan Mirović

Srpska radikalna stranka
Mislim da se nismo razumeli, niste bili tu. Moje pitanje bilo je vrlo konkretno. Pitao sam vas, ponovo ponavljam, kao doktora ekonomskih nauka, kao ministra finansija, kao premijera. Pitao sam vas za "kost benefit" analizu, da li nam više šteti ili koristi da se tako bezglavo i na jedan neekonomski način po svaku cenu trudimo i na štetu naših ekonomskih interesa da stupimo u EU, tačnije da se tako odričemo dela naših nacionalnih interesa zbog nekakve kandidature koja nije donela ništa? Dao sam vam konkretan primer, to je Republika Makedonija, o životnom standardu u ekonomskom smislu toj zemlji koja već šest godina ima kandidaturu, posle šest godina kandidature nema veću prosečnu platu od Republike Srbije, čak naprotiv.

Što se tiče toga što je bilo pre 20 godina, stvarno nisam shvatio šta ste hteli da kažete. Pitao sam vas nešto za budućnost. Možemo sada da pričamo o istoriji, o raznim stvarima, šta je bilo pre 20, 50, 100 godina, ali to nije tema. Ovde je tema budućnost naše zemlje i budućnost u kojoj treba da se ukrste argumenti vas koji ste za EU bez alternative i nas koji smatramo da postoji jedna alternativa, a ne ono što vi kažete da samo izolacija i tako neke fraze, već smatramo da Republika Srbija treba da pristupi carinskom savezu sa Ruskom Federacijom i ostalim zemljama koje to čine. Tu vam dajem primer da imamo alternativu.

Sa druge strane, vi sigurno kao čovek koji vodi ovu vladu koja je okrenuta ka tzv. evropskim integracijama znate da po članu 28. Ugovora o funkcionisanju EU, tj. dela Lisabonskog ugovora kada i ako EU primi Republiku Srbiju prestaće da važi ugovor o slobodnoj trgovini sa Ruskom Federacijom.

Ne možete biti istovremeno član dve carinske unije, u tome je cela problematika. Molim vas da mi konkretno odgovorite bez nekih istorijskih vraćanja, 50, 100 godina i slično.