Gospođo predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, poštovani predsedniče i ministre Vlade, direktor VBA Svetko Kovač ovih dana je izjavio da na jugu Srbije i u kopnenoj zoni bezbednosti bezbednosna situacija je relativno stabilna. Međutim, dodao je, citiram, da i dalje postoje indikatori koji ukazuju na mogućnost usložnjavanja i u faktore ili indikatore usložnjavanja ubrojio je, naveo je i zahteve za demilitarizaciju ovog prostora.
Smatram da u ovoj izjavi ima veoma teških optužbi, koje su pre svega političke diskvalifikacije, koje se ne mogu dokazivati.
Prvo bih postavio pitanje Vladi – da li stvarno smatra da zahtev za demilitarizaciju može da utiče na usložnjavanje bezbednosne situacije na ovom području, pogotovo ako se zna da ti zahtevi dolaze od legitimnih predstavnika koje zastupaju Albanci na ovom području i da je suština ovih zahteva orijentisana na povlačenje mini vojnih baza i specijalnih snaga policije unutar KZB, odnosno prostora širine pet kilometara od granice Kosova, koje su tu smeštene krajem maja 2001. godine, kada je relaksirana kopnena zona. Međutim, na tom području je najmanje bilo relaksacije, jer niti je omogućen povratak građana koji su napustili svoje kuće i imanja još u toku ratne 1999. godine, a i ono malo preostalih Albanaca, nastavilo je da napušta svoja ognjišta u toku ovih 10 godina, zbog enormne militarizacije.
Poslednji brutalni fizički napad policajca na porodicu Ismaili, u selu Grbavac kod Medveđe, govori jasno da u ovako nametnutu vanrednu situaciju, nema ni govora o nekom privrednom razvoju nego da zapravo tu nedostaju i minimalni uslovi za opstanak tog stanovništva na svojim vekovnim ognjištima.
Postavljam pitanje – zbog čega se ne koristi iskustvo sa srpsko – makedonske granice, gde je od 2005. godine, nakon teških incidenata kada je ubijeno nekoliko civila od strane vojnika, pa čak i 16-godišnji učenik, zona posebne odgovornosti je sa ranijih pet kilometara, sužena na 300 do 500 metara? Pošto se od tog vremena nije desio ni jedan sličan incident, na tom području, nije li normalno da se ista praksa koristi i prema Kosovu, a ne da to bude enormna militarizacije, koja šteti čitavom tom području?