Sedmo vanredno zasedanje, 30.08.2012.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Sedmo vanredno zasedanje

2. dan rada

30.08.2012

Sednicu je otvorio: Nebojša Stefanović

Sednica je trajala od 16:20 do 19:25

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, obzirom da je danas poslednji četvrtak u mesecu, a u skladu sa članom 205. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, pristupamo postavljanju poslaničkih pitanja u vremenu od 16,20 do 19,20 časova.
Iz Vlade, odnosno iz pojedinih ministarstava, dobio sam obaveštenje da sledeći članovi Vlade nisu u mogućnosti da prisustvuju današnjoj sednici na kojoj se Vladi postavljaju poslanička pitanja: Suzana Grubješić, potpredsednik Vlade, Jovan Krkobabić, potpredsednik Vlade i ministar rada , zapošljavanja i socijalne politike, Ivan Mrkić, ministar spoljnih poslova, i Alisa Marić, ministar omladine i sporta.
Pre nego što pređemo na postavljanje poslaničkih pitanja, dozvolite mi da vas podsetim na odredbe Poslovnika Narodne skupštine koje se odnose na način postavljanja poslaničkih pitanja.
Narodni poslanik ima pravo da postavi poslaničko pitanje pojedinom ministru ili Vladi iz njihove nadležnosti. (član 204. stav 1. Poslovnika).
Poslaničko pitanje mora biti jasno formulisano.
Izlaganje narodnog poslanika koji postavlja pitanje ne može da traje duže od tri minuta.
Predsednik Narodne skupštine upozoriće narodnog poslanika koji postavlja poslaničko pitanje ako pitanje nije postavljeno u skladu sa odredbama Poslovnika, odnosno ako nije upućeno nadležnom organu.
Na usmeno postavljeno poslaničko pitanje predstavnik Vlade, odnosno ministar, moraju odmah usmeno odgovoriti. Ako je za davanje odgovora potrebna određena priprema, oni to moraju odmah obrazložiti, a odgovor narodnom poslaniku dostaviti u pisanom obliku, u roku od osam dana od dana kada je pitanje postavljeno. Takođe, prema članu 207. Poslovnika, posle datog odgovora na poslaničko pitanje, narodni poslanik koji je postavio pitanje ima pravo da, u trajanju od najviše tri minuta, komentariše odgovor na svoje pitanje ili da postavi dopunsko pitanje. Po dobijanju odgovora na dopunsko pitanje, narodni poslanik ima pravo da se izjasni o odgovoru u trajanju od najviše dva minuta.
U toku trajanja postavljanja pitanja i davanja odgovora, shodno se primenjuju odredbe Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, s tim što nisu dozvoljene replike i ukazivanja na povredu Poslovnika.
U skladu sa tim, molim narodne poslanike da podnesu prijave za postavljanje pitanja.
Istovremeno vas podsećam da će redosled postavljanja poslaničkih pitanja biti utvrđen prema dosadašnjoj praksi rada, tako što će, naizmenično, najpre reč dobijati narodni poslanici koji ne pripadaju ni jednoj poslaničkoj grupi, a zatim narodni poslanici od najmanje prema najvećoj poslaničkoj grupi.
Takođe vas obaveštavam da smo ustanovili novu praksu da se sva pitanja koja narodni poslanici postave Narodnoj skupštini odmah nađu na sajtu Narodne skupštine i naravno odgovori koje Vlada uputi, tako da i građani Srbije mogu da prate pored direktnog prelaza i na sajtu Narodne skupštine sva pitanja koja ste postavili Vladi. Čim stigne odgovor Vlade, da kažem pored usmenih odgovora i ti odgovori se odmah objavljuju na sajtu Narodne skupštine, tako da znate da je to nešto novo od ovog saziva.
Prelazimo na postavljanje poslaničkih pitanja.
Prvi se za reč u skladu sa ovim javio gospodin Elfić Emir.

Emir Elfić

Samostalni poslanici
Poštovani predsedniče Skupštine, uvaženi predstavnici Vlade i uvažene kolege poslanici. Danas ću postaviti pitanje ministru obrazovanja. Želim da u svom uvodnom delu izlaganja samo napomenuti određene probleme i aspekte kada je obrazovanje Bošnjaka u pitanju u Republici Srbiji, iz čega će sasvim logično proizaći i moje pitanje.
Iako je Ustavom Republike Srbije kao i nadležnim zakonima ove države propisano da Bošnjaci kao pripadnici nacionalne zajednice imaju pravo obrazovanja na svom sopstvenom bosanskom jeziku, to pravo nisu u mogućnosti da koriste u predstojećoj školskoj godini koja počinje 3. septembra.
Takođe, još uvek je aktuelno pitanje akreditacije Internacionalnog univerziteta koji već nekoliko godina prolazi kroz agoniju te procedure, a očigledno na neadekvatan način.
Takođe, ne znam da li ste gospodine ministre upoznati da se ovih dana vrši raspodela veroučitelja islamske veronauke i da direktori škola koji su postavljeni po političkom određenju u potpunosti daju primat takozvanoj Islamskoj zajednici Srbije koja je protivno Ustavu i protivno zakonima ove države dobila određeni legitimitet od strane jednog režima u prethodnom periodu.
Ono što jeste moje pitanje koje će biti koncizno, vrlo konkretno, jasno, a to je šta ćete uvaženi ministre uraditi u ovom mandatu kada je obrazovanje Bošnjaka u pitanju izraženo kroz aspekte i probleme koje sam izneo kako bi Bošnjaci mogli koristiti svoja Ustavom i zakonom zagarantovana prava, ili će se i dalje nastaviti sa ignorantskom politikom po ovim pitanjima? Zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima gospodin Obradović. Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Hvala vam. Poštovani kolega dozvolite mi da pokušam da vam odgovorim na vaše pitanje. Pripadnicima svih manjinskih zajednica u Srbiji je omogućeno obrazovanje na maternjem jeziku i u skladu sa odredbama zakona koja regulišu to pitanje postoji i odgovarajuća procedura. Pripadnici ostalih manjinskih zajednica koja su možda danas ovde prisutni kao poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srbije znaju, ili pretpostavljam da znaju o kojoj je proceduri reč, kada je reč o pripadnicima Bošnjačke zajednice kao i za druge važi ista procedura. Savet manjinske zajednice predlaže odgovarajuće udžbenike, a posle sadržaje tih udžbenika mora odobriti odgovarajuća prosvetna institucija.
S obzirom na hipotetičku mogućnost da, pre svega zakonsku potrebu da taj udžbenik bude usaglašen sa nastavnim planom i programom koji postoji za naše škole i hipotetičku mogućnost da sadržaj udžbenika koji bi se koristio u nastavi daje drugačije viđenje nekih događaja iz naše bliske i dalje prošlosti, što objektivno jeste slučaj kada je o regionu reč, ili pogotovo o nekim događajima van regiona. Ovo govorim zato što pre svega svaki udžbenik koji se koristi mora biti u skladu sa nastavnim planom i programom i kada ta procedura postoji, a pogotovo kada se poštuju zakonski rokovi onda nema nikakvih problema.
Ne znam da li znate, ali mi imamo osam manjinskih jezika koji se koriste na nivou osnovnog obrazovanja, pet manjinskih jezika koji se koriste na nivou srednjeg obrazovanja i nema ni jednog, ama baš nijednog razloga da bi bilo koja manjinska zajednica bila, kako vi kažete diskriminisana, ili da joj ne bude onemogućeno obrazovanje na svom jeziku, to važi za Bošnjačku zajednicu.
Kada je reč, kako kažete, "agonija akreditacije visoko školske ustanove", to je tema koja postoji nekoliko godina unazad i nažalost, moram i ovom prilikom da ponovim nešto što sam govorio i drugim ljudima koji su se interesovali za akreditaciju te visokoškolske ustanove, pa čak institucije, pa čak i predstavnicima Evropske komisije, da je akreditacija postupak koji izvode nezavisna stručna tela, Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta je radno telo Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje a čine ih 15 redovnih profesora i akademika sa obrazovanog prostora cele Srbije. Oni potpuno autonomno cene akta koja dobiju od predlagača i daju pozitivno ili negativno mišljenje o procesu akreditacije, odnosno stručnosti tog studijskog programa, o uslovima koji postoje gde bi trebala da se izvodi nastava i naravno o nastavnom kadru koji bi tu nastavu trebao da izvodi.
Problem je za fakultet u Novom Pazaru, koliko sam ja mogao razumeti iz razgovora sa predsednicom Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta i predsednikom Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje da još uvek nisu ispunjeni svi zakonom i standardima koje donosi Nacionalni savet za visoko obrazovanje nisu ispunjeni svi kriterijumi da bi se dobilo pozitivno mišljenje.
Jedan studijski program je prema mojim saznanjima akreditovan, ostali jednostavno nisu. Tu je stvar vrlo prosta. Standarde možete naći na sajtu Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, standarde možete naći na sajtu Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta. Kad se ispune ti standardi dobija se pozitivno mišljenje. Na osnovu tog pozitivnog mišljenja resorno ministarstvo izdaje dozvolu za rad. Ni manje ni više, što važi za druge važi i za taj fakultet. Kada se ispune standardi dobiće se naravno pozitivno, očekujem naravno da će pozitivno mišljenje i nema ni reči, ja ne znam kako vi to doživljavate, ali nema ni traga da kažem ni senke od bilo kakve vrste diskriminacije. Reč je o stručnim razlozima.
Koliko znam sada se vaša žalba nalazi pred Nacionalnim savetom za visoko obrazovanje. Oni će takođe odgovoriti na način na koji oni kao telo koje je izabrala ova Narodna skupština Republike Srbije smatra ceneći stručne razlike. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Izvolite Elfiću.

Emir Elfić

Samostalni poslanici
Zahvaljujem se. Uvaženi ministre, meni je potpuno jasno da postoje određene zakonske odredbe, procedure, akreditacione komisije i ostalo, ali nikako ne mogu da razumem i shvatim da ta procedura za određene univerzitete i fakultete traje mesec, dva meseca, tri meseca, a da tri ili četiri godine traje za internacionalni univerzitet gde se kontinuirano radilo na tome da se gubi poverenje od strane studenata i roditelja koji upisuju svoju decu sa informacijama koje su dolazile iz nadležnog Ministarstva prosvete u ovom slučaju, kako univerzitet još nema akreditaciju, kako decu ne treba upisivati na fakultet, što govori da sam pristup internacionalnom univerzitetu i drugim univerzitetima i fakultetima u ovoj zemlji nije bio isti.
Vi znate i upoznati ste sa činjenicom da je u toku 2006. godine kompletna dokumentacija internacionalnog univerziteta sa svim svojim nastavnim planovima i programima se izgubila voljom službenika Ministarstva prosvete i da je to konstatovano zapisnikom koji je dan na uvid od strane univerziteta prilikom jednog sastanka 2009. godine kojem ste prisustvovali vi ispred nadležnog ministarstva sa svojim pomoćnikom gospodinom Jaukovićem. Ta dokumentacija ni dan danas nije pronađena.
Takođe ostali ste mi dužni da li ste informisani o ovom delu raspodele veroučitelja kada je islamska veronauka u pitanju. Želim da upoznam kolege, a i širu javnost da je ta nadležnost prebačena na direktore škola kao što sam kazao, koji su politički postavljeni i bukvalno ne po stručnim sposobnostima određenih veroučitelja koji trebaju održavati nastavu već potpuno ispolitizovanom procesu gde se dešava da pripadnici islamske zajednice u Srbiji ne mogu imati svoje veroučitelje u nastavi.
...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Izvolite gospodine Obradoviću.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Dozvolite mi da kažem još neku rečenicu po pitanju akreditacije Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru. Ja sam pre dve godine razgovarao sa gospodinom Zukorlićem i upoznao ga sa celim postupkom akreditacije i predočio mu šta su standardi i predočio mu način rada Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta. Tada je meni rečeno da će Internacionalni univerzitet učiniti sve da postavljene standarde ispuni. Stvar je vrlo, vrlo prosta. Da li imate nastavnika sa odgovarajućim zvanjem, koji može da predaje određeni predmet? Da li imate odgovarajući broj nastavnika sa odgovarajućim zvanjem? Da li imate odgovarajući broj nastavnika uopšte? Problem je vrlo rešiv i postavlja se jedno logično pitanje.
Kako to za druge je problem rešiv i moguća akreditacija a za Internacionalni univerzitet nije? Da li se žele ispuniti kriterijumi ili ne? Zato što je interesovanje za osnivanje visokoškolske institucije postoji i od strane drugih, čak pojavljuju se ljudi iz inostranstva kojima na isti način predočimo sva dokumenta. Neko se odluči za to, neko ne. Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta je neko ko o tome odlučuje i potpuno su autonomni.
Tačno se znaju standardi. Meni je žao što Internacionalni univerzitet te standarde do sada nije ispunio. Ukoliko želi, on naravno, po meni, može te standarde da ispuni. Prilikom razgovora sa gospodinom Zukorlićem meni je pokazano rešenje iz, čini me 2003 godine o osnovanju univerziteta i postavio sam jedno prosto pitanje – da li su isti studijski programi koji stoje u tom rešenju. Ako jesu, onda ne postoji problem, ukoliko postoji neki studijski problem koji nisu navedeni u tom rešenju, a izvodi se nastava, onda problem postoji. Nažalost postojali su neki problemi. Zašto je Internacionalni univerzitet tako postupio, to meni nije jasno, ali postupak akreditacije i ceo postupak, da kažem, utvrđivanja kvaliteta visoko školskih ustanova je utvrđen Zakonom o visokom obrazovanju u standardima koje utvrdio Nacionalni savet za visoko obrazovanje, i načinom rada komisije za akreditaciju.
Vi znate da postoji, ili možda ne znate, ali evo ja vam kažem, da bi se bilo koji studijski program akreditovao, postoje recezenti koji daju stručno mišljenje o validnosti tog programa i on prolazi tu stručnu ocenu, pa na osnovu tog izveštaja raspravlja komisija i postoji mogućnost žalbe Nacionalnom savetu za visoko obrazovanje.
Moje duboko mišljenje je da, ukoliko Internacionalni univerzitet stvarno želi da ispuni standarde koji su opšte poznati, da ne postoji prepreka za dobijanje pozitivnog mišljenja. To podrazumeva program, prostor, nastavnici. Samo te tri tačke, program, prostor, nastavnici u odgovarajućim zvanjima. Što se tiče veroučitenja, moram reći da Ministarstvo prosvete i nauke, ovaj problem rešava zajedno sa Ministarstvom vera, odnosno resornom odgovarajućom komisijom i da smo do sada taj problem uspešno rešavali.
Ukoliko postoje neki novi elementi, evo, slobodan sam da se sa njima upoznam, vi možete i tokom ove rasprave ili kasnije, da mi dostavite te podatke pa ću videti sa ostalim kolegama o čemu se u stvari radi. Ne ulazeći u sukob koji postoji na terenu oko toga ko predstavlja koga unutar škola, vezano za odražavanje verskih zajednica. Mi smo taj problem u prethodnim godinama, po meni, prilično uspešno rešavali. Hvala vam.
...
Srpska napredna stranka

Nebojša Stefanović

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala. Reč ima narodni poslanik Emir Elfić, izvolite.

Emir Elfić

Samostalni poslanici
Što se tiče Internacionalnog univerziteta, on zadovoljava sve standarde po pitanju i stručnog kadra i naučno-nastavnog programa.
Uvaženi ministre nakon ove sednice dostaviću vam materijal u kome postoji niz tačaka koje govore o tome da akreditaciona komisija nije postupila u skladu sa svojom procedurom, a ono što sam malopre kazao, ključna stvar jeste, ukoliko određene stvari po pitanju procedure koju je Internacionalni univerzitet trebao imati. Ukoliko neke stvari nisu bile zadovoljene, u smislu procedure koja izuskuje, mislim da period od tri i po godine je jako dug, da se dobije odgovor na jedno takvo pitanje. Ti rokovi su trebali biti kraći, onakvi kakvi su bili za sve ostale univerzitete, da bi Internacionalni univerzitet kao jedna jako značajna, visoko obrazovna institucija, u Sandžaku, ali i u Srbiji, mogla tu proceduru i okončati.
Kada ste pomenuli jezik, ostao sam to dužan reći, takođe mi je jasno kakva je procedura po pitanju sprovođenja Ustava i zakonskih rešenja u smislu implementacije bosanskog jezika. U prethodnom režimu, režim se odvažio da napravi i tu paralelnu instituciju, gde imamo Bošnjačko nacionalno veće, u tehničkom sazivu, koji nema legalitet od strane Bošnjaka koji su izašli na izborima za Bošnjački nacionalni savet 2010. godine i ono legitimno koje je prethodni režim negirao.
Zaista očekujem od ove vlade da će imati razumevanja za potrebe bošnjačke nacionalne zajednice i da će imati više smisla za rešavanje svih ovih problema koji jesu, a mi, iz Bošnjačke demokratske zajednice, ne tražimo ništa drugo osim da budemo ravnopravni građani ove države. Hvala.