Prva sednica Prvog redovnog zasedanja, 07.03.2013.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Prva sednica Prvog redovnog zasedanja

07.03.2013

Sednicu je otvorila: Vesna Kovač

Sednica je trajala od 10:15 do 00:00

OBRAĆANJA

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, otvaram sednicu Prvu sednicu Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2013. godini.
Molim da saslušamo državnu himnu Republike Srbije.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 135 narodnih poslanika.
Podsećam da je članom 88. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine predviđeno da je kvorum za rad Narodne skupštine, prilikom utvrđivanja dnevnog reda postoji ako na je na sednici prisutna većina od ukupnog broja narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 127 narodnih poslanika, odnosno da je prisutna većina od ukupnog broja narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine, u smislu člana 88. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine.
S obzirom da je danas četvrtak, da li neko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da zatraži obaveštenje ili objašnjenje u skladu sa članom 287. Poslovnika? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Zaharije Trnavčević.
...
Bogata Srbija

Zaharije Trnavčević

Samostalni poslanici
Želeo sam na početku ovog redovnog zasedanja da ukažem na jednu ozbiljnu povredu poslaničkih prava, a 0442o je da poslednjeg četvrtka u mesecu premijeru i ministrima postavljamo pitanja.
U članu 27. Poslovnika, na koji se svi pozivamo, stoji da je predsednik Skupštine taj koji se stara o radu Skupštine u skladu sa ovim odredbama Poslovnika. U članu 205. piše da poslanici imaju pravo da poslednjeg četvrtka u mesecu postavljaju pitanja na sednici premijeru i ministrima ako je sednica u toku.
U januaru i februaru 2013. godine se dogodilo da je sednica završena u sredu, tako da u četvrtak 28. januara i 28. februara nismo imali prilike da upitamo premijera i ministre razna pitanja veoma važna za građane.
Upućuju me ljudi i kažu – pa dobro, postoje i druge mogućnosti itd. Te druge mogućnosti, mogu da vam kažem, to i sami znate, su vrlo problematične zbog toga što postoje PR službe, postoje čitavi prstenovi oko samog premijera i ministra i do sada nisam uspeo da, sa izuzetkom potpredsednika Rasima Ljajića, budem primljen i da kažem, skrenem pažnju na neko važno pitanje.
Zato sam poslao i pismo i telegram Predsedništvu skupštine oko ovoga pitanja, i zahtevam da Predsedništvo skupštine i predsednik vode računa da poslednjeg četvrtka bude sednica u toku, a to se može postići tako ako zasedanje krene, ne u ponedeljak kao obično, nego utorak, sredu i u četvrtak kada se glasanjem ili na drugi način još zaseda i radi, i da nam se pruži prilika da postavimo pitanje, jer vreme, dragoceno vreme, prolazi. Tri meseca će proći kako ću ja imati prilike da postavim pitanja koja su veoma značajna. Hvala lepo.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Kao odgovor na vaše pitanje, pročitaću vam član 205. stav 1. Poslovnika, da se poslanička pitanja postavljaju Vladi u prisustvu članova Vlade svakog poslednjeg četvrtka u mesecu na sednici koja je u toku od 16-18 časova, kada se prekida rad po dnevnom redu. S obzirom da je sednica završena u sredu, to je bio razlog što niste imali.
(Zaharije Trnavčević, s mesta: To znam. Tražim da sednica traje i u četvrtak.)
Reč ima narodna poslanica Olgica Batić. Izvolite.
...
Demohrišćanska stranka

Olgica Batić

SPO-DHSS
Hvala.
Imam da postavim dva kratka pitanja. Prvo pitanje ću postaviti ministru pravde, gospodinu Selakoviću. Naime, nekadašnji hipotekarni poverioci PKB Banke su još 2003. godine, tužili Komercijalnu banku AD Beograd, njih ukupno 103, a sve radi realizacije svojih potraživanja.
Naime, oni su hipotekarni poverioci na nepokretnosti, tačnije zgradi u Svetogorskoj ulici broj 42-44, a kako je tuženi, tj. Komercijalna banka čija se filijala danas nalazi upravo na navedenoj adresi, postala vanknjižni vlasnik sporne nepokretnosti, a sve po osnovu ugovora o kupoprodaji, naravno, po odobrenju likvidacionog veća Privrednog suda u Beogradu, kako to da onda potraživanja ovakvih tužilaca nisu namirena iz vrednosti upravo te nepokretnosti, potpuno su zanemareni, tako da im je maltene i obrisan status hipotekarnih poverilaca, kao takvi potpuno zanemareni, a iz vrednosti te iste nepokretnosti su se namirivali oni koji na njoj nisu imali hipoteku ili su hipoteku upisali tek nakon tužioca, što je potpuno suprotno zakonu?
Stoga, moje pitanje ministru Selakoviću jeste - kako je sud uopšte mogao dozvoliti takvu jednu prodaju nepokretnosti bez mišljenja i odobrenja poverilaca? Jer, odbor je mogao da preuzme stvar u svoje ruke i da prodaju izvrše sami hipotekarni poverioci, budući da je cela zgrada bila pod hipotekom.
Drugo dodatno pitanje za ministra Selakovića, isto jeste - kako je moguće da se hipotekarnim poveriocima, i to odlukom nekadašnjeg okružnog suda u Beogradu, brišu založna prava na nepokretnosti, odnosno njihova pomenuta hipoteka i da se još službi za katastar nepokretnosti naloži brisanje založnih prava, dakle, upravo hipoteka tuženih?
Moje drugo pitanje je upućeno predsedniku Narodne skupštine, ali možete i vi odgovoriti na njega. Naime, kada će predsednik Narodne skupštine predložiti Narodnoj skupštini kandidate za članove komisije za preispitivanje odgovornosti za kršenje ljudskih prava, a sve u skladu sa svojom obavezom iz člana 23. stav 2. Zakona o odgovornosti za kršenje ljudskih prava, budući da do sada nijedan predsednik Narodne skupštine nije ispunio ovu svoju obavezu?
Imam potpuno razumevanje za sadašnjeg predsednika Narodne skupštine, budući da je do sada, bar koliko se meni čini, dosledno primenjivao sve propise koji se odnose na njegov rad. Verujem da će ispuniti i ovu svoju obavezu. Jer, dok predsednik tu svoju obavezu ne ispuni, mi ne možemo da delujemo kao narodni poslanici.
Zato molim predsednika Skupštine da ovom problemu pristupi što hitnije, jer zahvaljujući "revnosnosti" njegovih prethodnika, moramo hitno reagovati, budući da treba da imamo u vidu da uskoro prestaje važenje Zakona o odgovornosti za kršenje ljudskih prava, poznatijeg kao Zakona o lustraciji. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Predsednik Skupštine će u predviđenom roku da vam odgovori na postavljena pitanja.
Reč ima narodni poslanik Milorad Stošić. Izvolite.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Milorad Stošić

Poštovana predsedavajuća, uvažena ministarka, predstavnici Vlade, dame i gospodo narodni poslanici, Narodna skupština i Nacionalni demokratski institut su pokrenuli pilot projekat otvaranja poslaničkih kancelarija, odnosno kancelarija za komunikaciju narodnih poslanika sa građanima na lokalnom nivou.
U skladu sa tim projektom, u Nišu je otvorena poslanička kancelarija, nažalost, bez podrške lokalne samouprave. Rad Kancelarije se odvija od 22. decembra prošle godine, i radno vreme je svakodnevno, od 9-13 časova. U Kancelariji radi određen broj volontera, pre svega aktivisti iz Aktive mladih PUPS-a.
U prethodnom periodu, odnosno u trajanju od ova dva tri meseca se veliki broj građana javljao Kancelariji, zatražilo određenu pomoć, zatražilo rešavanje određenih pitanja, ali su se javljala i određena udruženja i određene nevladine organizacije, pa čak i institucije grada Niša.
Između ostalog, ovih dana se javila i Niška televizija, kao trenutni regionalni javni servis. Nažalost, u Nišu smo krajem prethodne godine imali tu nesreću da zatvorimo još dva regionalna javna servisa – TV5, TV Zona. Predstavnici niške televizije su tražili pomoć i insistirali da postavim par poslaničkih pitanja ministru kulture i informisanja i Vladi. Pre toga bih kratko obrazložio.
Evropska komisija je u godišnjem izveštaju o napretku Srbije, objavljenom oktobra 2012. godine, tražila ubrzano sprovođenje Medijske strategije, koju je Vlada Srbije usvojila 28. septembra 2011. godine. U Strategiji je definisan period od 18 meseci na njenu implementaciju kroz niz medijskih zakona.
Srbija je status kandidata za članstvo u EU dobila delom zahvaljujući usvajanju Medijske strategije koja, između ostalog, predviđa osnivanje šest regionalnih servisa.
Pitanja za ministra kulture i informisanja i Vladi, pre svega Niške televizije, a verujem da je interesantno i za druge regionalne javne servise, s obzirom da je ovih dana na sajtu Ministarstva kulture postavljen Zakon o javnom informisanju, koji je u suprotnosti sa Strategijom koju je Vlada usvojila, pitam - da li će Ministarstvo kulture i informisanja sprovesti Medijsku strategiju u celosti ili samo u delovima koji odgovaraju pojedinim interesnim grupama? Drugo pitanje – da li Vlada Srbije razmišlja o ukidanju ili promeni Medijske strategije?
Sledeće pitanje – da li je moguće da set medijskih zakona budu u suprotnosti sa medijskom Strategijom? Kako je moguće da postoji više javnih servisa u Beogradu i Novom Sadu – RTS1, RTS2, TRV1, RTV2, Radio Beograd 1, Radio Beograd 2, Radio Jugoslavija, Radio 202, Radio Novi Sad, a osporava se pravo građanima južno od Beograda? Da li će u setu medijskih zakona biti predviđeni regionalni javni servisi? Da li je u radnoj grupi za izradu medijskih zakona bilo predstavnika koji bi zastupali interese Centralne, Južne i Jugoistočne Srbije? Da li je u radnoj grupi bilo predsednika koalicije zaposlenih u regionalnim i lokalnim medijima? Ima još drugi niz pitanja, ali je ovo za sada dovoljno. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Bojan Đurić. Izvolite.
...
Liberalno demokratska partija

Bojan Đurić

Liberalno demokratska partija
Samo malo mira u sali, ako može?
Poštovana potpredsednice, dame i gospodo narodni poslanici, imam pitanje za predsednika Narodne skupštine, Nebojšu Stefanovića - koji su ga ljudski, moralni i politički razlozi motivisali da ignoriše zahtev poslaničke grupe LDP, podnet u skladu sa Poslovnikom Narodne skupštine i onemogući da se u normalnom, pristojnom i primerenom roku u ovoj Narodnoj skupštini razgovara o temi koju smo tražili, o temi - ispravnosti mleka u Srbiji, svemu onome što se dešavalo u protekle dve nedelje, o predlogu LDP da svi ovde zajedno u parlamentu sa Vladom pročešljamo još jednom sve pravilnike koji su vezani za standarde za bezbednost hrane i da pokušamo da pravni poredak napravimo tako da se nikada više u budućnosti ne desi ono što potresa Srbiju u p prethodne dve nedelje?
Vidim, gospođo Kovač, da vam zamenik sekretara ukazuje na članove Poslovnika. Pretpostavljam da će vaš odgovor biti da predsednik parlamenta ima pravo da sednicu zakaže jednom mesečno, a da će to u ovom slučaju učiniti do kraja meseca, o čemu je predsednik Skupštine Nebojša Stefanović obavestio poslaničku grupu LDP. Zato ja nisam ni pitao koji su poslovnički razlozi motivisali gospodina Stefanovića da sednicu odloži za mesec dana, nego koji su ljudski, moralni i politički razlozi bila njegova motivacija, da onemogući Skupštini i građanima Srbije da saznaju kakvi su standardi i da li su ispunjeni standardi za kvalitet mleka?
Pre 16 dana sam, gospođo Kovač, na istoj ovakvoj sednici postavio poslaničko pitanje tražeći odgovore na pitanje – kakvo je mleko? To je bilo prvog dana krize. Istekao je poslovnički rok, a nisam dobio odgovor i tada sam molio da prestanete da ignorišete život koji postoji van ove sale. Taj život nam se u međuvremenu vratio kao šamar u lice. Sinoć su stigli rezultati iz Holandije. Oni pokazuju kolika je bila neodgovornost politički bezobrazluk, bezosećajnost prema građanima Srbije.
Liberalno demokratska partija je od početka pokušavala da spreči bilo kakvo političarenje. Samo smo tražili red, poštovanje osnovnih pravila i da se niko ne podsmeva građanima Srbije.
Možete da spakujete u srpskim medijima naslov i lid vesti, ali više ne možete da spakujete i komentare. Pogledajte komentare. Ljudi ne pristaju na formulaciju 31% mleka je u skladu sa standardima EU, a ni jedan uzorak nije van standarda koji važe u Srbiji. Pošto su standardi u Srbiji na silu, na pokvaren i bezobrazan način u međuvremenu promenjeni i promenjeni su zato da preliminarni rezultati koji su urađeni u Holandiji ne bi pokazali da je u 69% uzoraka nivo aflatoksina daleko iznad standarda koji u Srbiji važi u onom trenutku kada je to mleko uzeto sa rafova.
Juče smo dobili informaciju kakva je analiza mleka uzetog 19. februara, kakvo je mleko bilo 17. februara, kakvo je 25. februara i kakvo je juče? To je moje pitanje za Nebojšu Stefanovića, predsednika parlamenta, a onda i za premijera Vlade ove zemlje. Možete svojim unutar stranačkim ili unutar koalicionim odlukama da fingirate stvarnost, da čekate 15. mart i da donosite kakve god hoćete odluke o odgovornosti ministara i članova Vlade. To me manje zanima. Građani Srbije ne mogu da čekaju 15. mart. Ono što ste ponudili kao obrazloženje, ambiciju da zaštitite srpskog seljaka, proizvođača, a onda i građane niste ispunili. Nakon ovoga što se desilo štetu su pretrpeli svi, prvo potrošači, a onda proizvođači, a onda i čitava zemlja.
Na dokumentu koji je sinoć stigao iz Holandije stoji oznaka – alarmantni rezultati. To je standarda laboratorije i to je standard EU i to je standard koji je postojao u trenutku uzimanja tih uzoraka. Još uvek nije kasno da sprečimo makar deo štete. Ako ste vi ili neko drugi od potpredsednika Narodne skupštine, gospođo Kovač, ovlašćeni, možete da zakažete tu sednicu za sutra.
(Predsedavajuća: Vreme.)
Samo nemojte dozvoljavati da goveda u Srbiji imaju deset puta bolji tretman nego ljudi. U ovom trenutku imate još uvek pravilo da goveda imaju pravo na deset puta ispravniju hranu nego deca i ljudi u ovoj zemlji.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Što se tiče pitanja koje ste postavili gospodinu Stefanoviću, nadam se da će gospodin Stefanović odgovoriti u predviđenom roku.
Što se tiče postavljanja pitanja na aktuelnu temu, svakako će biti zakazana u vrlo kratkom roku sednica, kao što je vaša poslanička grupa u odgovoru i dobila, samo ćemo da se dogovorimo kada se predsednik vrati.
Reč ima narodni poslanik Dubravka Filipovski.
...
Srpska napredna stranka

Dubravka Filipovski

Nova Srbija
Imam pitanje za ministra kulture i informisanja gospodina Bratislava Petkovića. Da li će Ministarstvo kulturu i informisanje sa Srpskom pravoslavnom crkvom i Srpskom akademijom nauka pokrenuti inicijativu za obeležavanje 900 godina od rođenja Stefana Nemanje, tvorca srpske države i rodonačelnika naše najuspešnije loze Nemanjića? Stefan Nemanja je jedna od najvažnijih ličnosti srpske istorije. Njegovo najznačajnije delo je država Srbija koja i danas postoji. Nemanjići su rodno mesto za srpsku kulturu, tradiciju, crkvu, odnosno rodno mesto za srpski nacionalni identitet i u ovoj godini kada se obeležava hiljadu sedamsto godina od Milanskog edikta smatram da je poslednji trenutak da se jednom prigodnom manifestacijom duhovnom akademijom obeleži rođenje velikog župana.
Mi nemamo pravo zbog naših slavnih predaka, zbog budućnosti naše dece da se sa nemarom odnosimo kada su u pitanju naše najznamenitije i najznačajnije ličnosti. Očekujem odgovor ministra za kulturu i informisanje Bratislava Petkovića u najkraćem mogućem roku uz jedan predlog da pokrovitelj ove manifestacije bude predsednik države Tomislav Nikolić. Hvala.