Treća sednica Prvog redovnog zasedanja, 22.05.2013.

9. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Treća sednica Prvog redovnog zasedanja

9. dan rada

22.05.2013

Sednicu je otvorio: Nebojša Stefanović

Sednica je trajala od 10:15 do 14:35

OBRAĆANJA

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici,  otvaram Četvrtu sednicu Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2013. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 173 narodnih poslanika.
Podsećam vas da je članom 88. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine predviđeno da kvorum za rad Narodne skupštine prilikom utvrđivanja dnevnog reda postoji, ako je na sednici prisutna većina od ukupnog broja narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da su je u sali prisutno 126 narodnih poslanika, odnosno da je prisutna većina od ukupnog broja narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine, u smislu člana 88. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: Donka Banović i Radojko Obradović.
Saglasno članu 86. stav 2. Poslovnika obaveštavam vas da je predsednik Skupštine ovu sednicu sazvao u roku kraćem od roka utvrđenog u članu 86. stav 1. Poslovnika zbog potrebe da Narodna skupština što pre razmotri predloge zakona iz predloženog dnevnog reda.
Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine obaveštavam vas da sam pored predstavnika predlagača magistra Mlađana Dinkića, ministra finansija i privrede pozvala da sednici prisustvuje i Aleksandar Ljubić, državni sekretar u Ministarstvu finansija i privrede: Irina Stojanović Gavrović, pomoćnik ministra finansija i privrede, Milica Bisić, posebni savetnik ministra finansija i privrede, Ljiljana Petrović, rukovodilac Grupe za poreze na imovinu u Ministarstvu finansija i privrede; Marijan Blešić, rukovodilac Grupe za poreski postupak i poresku administraciju u Ministarstvu finansija i privrede, Biljana Todorović i Biljana Mirić Bogdanović, savetnice u Grupi za porez na dobit pravnih lica u Ministarstvu finansija i privrede, Anastazija Tanja Đelić i Sonja Nikolić, samostalne savetnice u Grupi za akcizu u Ministarstvu finansija i privrede; Svetlana Kuzmanović Živanović, rukovodilac Grupe za porez na dohodak građana i sistem doprinosa za socijalno osiguranje u Ministarstvu finansija i privrede i Biljana Baucal Rajić, mlađi savetnik u Grupi za porez na dohodak građana i sistem doprinosa za socijalno osiguranje u Ministarstvu finansija i privrede.
U sazivu ove sednice, koji vam je dostavljen, sadržan je Predlog dnevnog reda sednice.
Pre utvrđivanja dnevnog reda sednice, saglasno članu 92. stav 2. i članu 93. Poslovnika Narodne skupštine, potrebno je da Narodna skupština odluči o predlozima za stavljanje na dnevni red akata po hitnom postupku i o predlogu za spajanje rasprave.
Molim narodne poslanike da biste me čuli da se malo utišate. Zahvaljujem.
Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o detektivskoj delatnosti, koji je podnela Narodnoj skupštini 9. maja 2013. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – četvoro, protiv – niko, uzdržanih – nema, nije glasalo 132 od ukupno prisutnih 136 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o privatnom obezbeđenju, koji je podnela Narodnoj skupštini 9. maja 2013. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – četvoro, protiv – jedan, uzdržanih – nema, nije glasalo 121 od ukupno prisutnih 126 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezima na imovinu, koji je podnela Narodnoj skupštini 20. maja 2013. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 122, protiv – jedan, uzdržanih – nema, nije glasalo troje od ukupno prisutnih 126 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dobit pravnih lica, koji je podnela Narodnoj skupštini 20. maja 2013. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 119, protiv – niko, uzdržanih – nema, nije glasalo osam od ukupno prisutnih 127 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, koji je podnela Narodnoj skupštini 20. maja 2013. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 119, protiv – niko, uzdržanih – nema, nije glasalo sedam od ukupno prisutnih 126 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DOPRINOSIMA ZA OBAVEZNO SOCIJALNO OSIGURANjE, koji je podnela Narodnoj skupštini 20. maja 2013. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 120, protiv – niko, uzdržanih – nema, nije glasalo šest, od ukupno prisutnih 126 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POREZU NA DOHODAK GRAĐANA, koji je podnela Narodnoj skupštini 20. maja 2013. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 117, protiv – niko, uzdržan – jedan, nije glasalo 10, od ukupno prisutnih 128 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O AKCIZAMA, koji je podnela Narodnoj skupštini 20. maja 2013. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 120, protiv – niko, uzdržanih – nema, nije glasalo osam, od ukupno prisutnih 128 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik mr Vladimir Ilić, na osnovu člana 92. stav 2, člana 157. stav 2. i člana 170. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se obavi zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezima na imovinu, Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dobit pravnih lica, Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana i Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama i zajednički jedinstveni pretres o Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Ruske Federacije o odobrenju državnog finansijskog kredita Vladi Republike Srbije, Predlogu zakona o potvrđivanju i Ugovora o zajmu za Program vodosnabdevanja i prečišćavanja otpadnih voda u opštinama srednje veličine u Srbiji III u iznosu do 46.000.000 evra između KfW-a, Frankfurt na Majni i Republike Srbije, Predlogu zakona o potvrđivanju Regionalne konvencije o pan-evro-mediteranskim preferencijalnim pravilima o poreklu i Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Srbije i Vlade Socijalističke Republike Vijetnam o izbegavanju dvostrukog oporezivanju u odnosu na poreze na dohodak.
Da li narodni poslanik mr Vladimir Ilić želi reč? (Ne)
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 119, protiv – niko, uzdržanih – nema, nije glasalo 11, od ukupno prisutnih 130 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Pošto smo se izjasnili o predlozima za stavljanje na dnevni red sednice akata po hitnom postupku i o predlogu za spajanje rasprave, na osnovu člana 93. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, stavljam na glasanje predlog dnevnog reda u celini.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 123, protiv – jedan, uzdržanih – nema, nije glasalo 18, od ukupno prisutna 142 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština utvrdila dnevni red Četvrte sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2013. godini, u celini.
D n e v n i r e d :
1. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezima na imovinu, koji je podnela Vlada;
2. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dobit pravnih lica, koji je podnela Vlada;
3. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, koji je podnela Vlada;
4. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, koji je podnela Vlada;
5. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana, koji je podnela Vlada;
6. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama, koji je podnela Vlada;
7. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Ruske Federacije o odobrenju državnog finansijskog kredita Vladi Republike Srbije, koji je podnela Vlada;
8. Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o zajmu za Program vodosnabdevanja i prečišćavanja otpadnih voda u opštinama srednje veličine u Srbiji III u iznosu do 46.000.000 evra između KfW-a, Frankfurt na Majni i Republike Srbije, koji je podnela Vlada;
9. Predlog zakona o potvrđivanju Regionalne konvencije o pan-evro-mediteranskim preferencijalnim pravilima o poreklu, koji je podnela Vlada;
10. Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Srbije i Vlade Socijalističke Republike Vijetnam o izbegavanju dvostrukog oporezivanja u odnosu na poreze na dohodak, koji je podnela Vlada.
Prelazimo na rad po utvrđenom dnevnom redu sednice.
Ko se javio po Poslovniku?
Gospodin Palalić, po Poslovniku, izvolite.
...
Srpska narodna partija

Jovan Palalić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovana predsedavajuća, kolege narodni poslanici, juče je zakazana današnja sednica i juče ujutru su narodni poslanici u Skupštini Srbije dobili materijal za ovu sednicu.
Gospođo predsedavajuća, prekršen je član 27, član 86. stav 2. i član 167. Član 86. stav 2. kaže da se sednica može sazvati i u kraćem roku od roka iz stava 1, pri čemu je predsednik Narodne skupštine dužan da na početku sednice obrazloži takav postupak.
Zaista je neprimereno da 24 sata pre početka sednice dobijemo materijal, sednica se zakaže, narodni poslanici budu prinuđeni da o ovako važnim i ozbiljnim
zakonima koji se tiču građana Republike Srbije na brzinu spremaju svoje diskusije i amandmane. Bili ste dužni da objasnite narodnim poslanicima, a i javnosti koja sada gleda, koji su razlozi zašto je sednica zakazana u ovako kratkom roku. Dugo sam narodni poslanik i ne pamtim da je na ovaj način ikada sazvana jedna sednica.
Osim toga, član 167. govori o hitnosti postupka. Možda je već vreme da pročitamo ovu odredbu Poslovnika i da čujemo obrazloženje zašto se donose zakoni po hitnom postupku: "Po hitnom postupku može se doneti zakon kojim se uređuju pitanja i odnosi nastali usled okolnosti koje se nisu mogle predvideti. Nedonošenje zakona po hitnom postupku moglo bi da prouzrokuje štetne posledice po život i zdravlje ljudi, bezbednost zemlje i rad organa i organizacija, kao i radi usklađivanja i ispunjenja međunarodnih obaveza i usklađivanja propisa sa propisima EU.".
Molim vas da objasnite koji su to zakoni koji su sada na dnevnom redu, iz oblasti finansija, prouzrokovali štetne posledice po bezbednost građana…
(Predsedavajuća: Vreme.)
… štetne posledice po građane.
Molim vas da date obrazloženje. Ovakav jedan čin zakazivanja ovakve jedne sednice u ovako kratkom roku, do sada u Narodnoj skupštini nije bio učinjen. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Predsednik Narodne skupštine je ovu sednicu Narodne skupštine zakazao u skladu sa članom 86. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine. Mogli ste da čujete i obrazloženje zašto je zakazana ova sednica, da bi se donela što pre akta po hitnom postupku.
(Jovan Palalić: Tražim da se Skupština izjasni o ovome.)
Želite da se Narodna skupština u danu za glasanje izjasni o povredi Poslovnika.
Sledeći se za reč javio dr Janko Veselinović. Izvolite.
...
Stranka slobode i pravde

Janko Veselinović

Demokratska stranka
Poštovana predsedavajuća, reklamiram član 97. Bez obzira što ste dobili novu skupštinsku većinu i što imate pomoć nekih političkih stranaka koje danas nisu bile politička većina, vaše političko nasilje danas je doseglo vrhunac.
Javljam se po članu 97. tražeći da se produži vreme rasprave, da se duplira vreme rasprave, jer ne možete za pet sati da raspravite teme koje su bitne, ključne za građane Srbije, kao što su činjenice da će im od sutra, odnosno kada usvojite ovaj zakon, biti oporezovana šupa, travnjak, drvarnica, svinjac, da će od sutra plaćati porez i na to, da će im država uzeti i dušu koju im do sada nije uzela ova vlada za proteklih godinu dana. Ovo je katastrofalan zakon po građane Srbije.
Sa druge strane, vi ste napravili pre sedam, da ste šest zakona u roku od 24 sata stavili pred poslanike. Raspravljaćemo noćas o ovim zakonima, a od narednih dana građani Srbije će osećati teške posledice.
Tražim produženje vremena, odnosno povećanje rasprave duplo, kako bi se moglo u tom vremenu, makar na neki način, ubediti Vlada, odnosno ministri koji su predložili ovo, da odustanu od ovih štetnih zakona po građane i po Srbiju. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Moram priznati, gospodine Veselinoviću, da nisam najbolje razumela vaše obrazloženje za član 92. Vi ste u stvari tražili produženje, ali to nije povreda Poslovnika.
(Janko Veselinović: Ali, to je prethodno pitanje o kome moramo da se izjasnimo.)
Naravno, glasaće se o tom vašem predlogu, u svakom slučaju.
(Janko Veselinović: Ali sada.)
Kada krenemo sa sednicom.
Sledeći na redu je narodni poslanik Ivan Andrić.
...
Liberalno demokratska partija

Ivan Andrić

Liberalno demokratska partija
Hvala predsedavajuća.
Reklamiram povredu Poslovnika čl. 27, 108. i 107.
Potpuno je neprihvatljivo iz demokratskog, političkog i svakog drugog ugla da se ovakav set poreskih zakona menja bez ikakve javne rasprave i bez ikakve mogućnosti da poslanici i javnost imaju uvid u posledice koje će nastupiti ovim izmenama. O tome najbolje govori činjenica da ni sama vladajuća većina nije imala podršku za ovo na početku, već vam je podršku dao SPO, bez toga ne biste usvojili ovo. U motive, neću da ulazim.
Ono što mene zanima, kako je moguće da predsednik Skupštine čiji je valjda cilj u radu da obezbedi demokratičnost procesa donošenja zakona, čije je osnovno načelo da budemo upoznati ne samo sa tekstom nego i sa posledicama, sa načinima na kojima se nešto menja, sa analizom zašto i kako, bar jedan dan pre rasprave o zakonima to ne obezbedi? Mi ovaj put nismo imali nijedan dan.
Danas vas upozoravamo da kako god se ovo danas završilo, a ja verujem da ćete vi političkim nasiljem obezbediti većinu, ali posledice ovoga što danas radite pokazuju ili znače da ste prešli tanku liniju između političke racionalnosti i populizma, a posledice ne mogu da budu drugačije, nego nastavak katastrofalne ekonomske politike o kojima sada i vi sami govorite, naročito Ministarstvo finansija u izveštajima koji su objavljeni prošle nedelje za prvi kvartal ove godine.
Dakle, ja vas molim da utičete na predstavnike Vlade da povuku ovaj predlog, da dobijemo jedno normalno vreme od nedelju, dve ili tri i da upoznamo i stručnu i opštu javnost sa tim šta su namere ovoga, šta su posledice i da na osnovu toga poslanici mogu da se izjasne na valjan način o ovim zakonima.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Koliko sam ja upoznata, svi ovi zakoni koji su danas pred vama nalazili su se na sajtu Ministarstva finansija već duže vreme. Dakle, imali smo svi prilike da se upoznamo sa njima. Takođe, u međuvremenu su obavljeni razgovori i sa privrednicima i sa Fiskalnim savetom.
Da li želite da se u Danu za glasanje izjasnimo o povredi Poslovnika? Dobro.
Sledeći, povreda Poslovnika, gospodin Mićunović.
...
Demokratska stranka

Dragoljub Mićunović

Demokratska stranka
Imam tu sreću ili zadovoljstvo, kako god hoćete, da u ovoj skupštini budem najduže.
(Predsedavajuća: Da bismo poštovali Poslovnik, molim vas da mi kažete koji član reklamirate?)
Član 27, Zakon o Narodnoj skupštini, član 40, 41, Ustav, šta god hoćete mogu da vam citiram.
Problem je u tome što vi idete suprotnim smerom od demokratskih reformi koje su neophodne u društvu. Prva reforma je nezavisnost parlamenta u odnosu na Vladu. Tiraniju od 50 godina vlasti, iskustva u kojima je parlament bio samo protočni bojler za odluke Vlade, vi nastavljate.
Građani treba da znaju da nema važnije stvari od poreske politike, zakona o imovini, koji se tiču svakog građanina. Vi to želite u mraku da smuvate, svojim improvizacijama i ponižavate parlament da ne može ni da pročita prethodno taj zakon o kome treba da glasa. Kako vi onda mislite da vladate, to mene zanima? Odgovornost je ogromna na predsedništvu ove skupštine, predsedniku koga danas ovde nema, nego ste vi tu da gutate ovu vatru.
U Engleskoj u 19. veku je bilo isto takvih pokušaja, pa je parlament izglasao Zakon za zaštitu naroda od Vlade. Došao je trenutak da se jedan takav zakon ovde napravi, da se narod zaštiti od Vlade.
(Aplauz)
Parlament bira Vladu. Ona treba da mu odgovara. Mi smo ovde bili svedoci da ministri samo što ne šamaraju poslanike. Dakle, pitanje je hoćemo li mi kao Skupština u celini odbraniti svoje dostojanstvo, jel građani u nas gledaju, mi smo ti koji ćemo izglasati ove zakone.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala, gospodine Mićunoviću.
Reč ima narodni poslanik Aleksandar Jugović.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandar Jugović

SPO-DHSS
Poštovana predsedavajuća, poštovane kolege i koleginice, osvrnuo bih se na davanje kvoruma… Ovo je replika na izlaganje Ivana Andrića.
(Predsedavajuća: Gospodine Jugoviću, nemate pravo na repliku u ovom delu sednice.)
Kolege iz LDP-a koji je pomenuo poslanički klub SPO-DHSS.