Prva sednica Drugog redovnog zasedanja, 03.10.2014.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Stranka slobode i pravde

Janko Veselinović

Samostalni poslanici
Hvala predsedavajući.
Uvažena potpredsednice Vlade, uvaženi narodni poslanici, kada smo predlagali ovaj amandman i predložili da se rok za upis nepokretnosti produži za još godinu dana, bili smo krajnje odgovorni, jer produženje roka za dve godine nosi sa sobom jednu opasnost koju smo imali u vidu.
Naime, za otprilike godinu i po dana održaće se najkasnije lokalni izbori i koji će direktor javnog preduzeća, predsednik opštine ili gradonačelnik insistirati da se ovaj posao obavi u tom roku kada zna da posle toga dolaze izbore i da će se zagubiti trag njegove odgovornosti? O tome pričamo, gospodo iz vladajuće koalicije, i zbog toga tražimo u vama saveznika da podržite ovaj naš amandman.
Dobro znam, gospodine Babiću, jako dobro znam razliku između zakonodavne i izvršne vlasti, jako dobro. Nisam siguran da vi znate, jer nažalost mešate neke stvari, odnosno ne znate da je nadležnost zakonodavne vlasti da vrši kontrolu nad primenom donetih zakona i to je ono što ovaj parlament ne radi. Da je to ovaj parlament radio, vi ste mogli preko nadležnih odbora da utvrdite da se ovaj zakon ne primenjuje u adekvatnoj meri. To je ono, gospodine Babiću, što vi ili ne znate ili pokušavate da javnost, na neki način, obmanete.
Dakle, zakonodavna vlast ima punu odgovornost nad primenom zakona, kontrolom primene zakona, kao što i Skupština AP Vojvodine, kojom predsedava gospodin Pastor, ima odgovornost da kontroliše šta su uradila javna preduzeća u AP Vojvodine, usput neka javna preduzeća vode upravo kadrovi Saveza vojvođanskim Mađara i pokušajte gospodine Babiću, gospodo iz SNS, da sednete sa vašim koalicionim partnerima da pokušate da rešite ovo pitanje u narednih godinu dana, da se ne bavimo politikanstvom, jer ćemo doći u situaciju da ćemo opet za dve godine menjati ovaj zakon tako što ćemo produžavati rok.
Nije ovo pitanje Vlade, svaka Vlada gleda da prikrije svoju odgovornost. Ova Vlada je najodgovornija zato što zakon nije primenjen, jer je mogla da postavi pitanje izvršavanja zakona, primene zakona lokalnim samouprava, pa ako nije zakon primenjen, mogla je da predloži pred izmenu zakona, kojom će sankcionisati te direktore javnih preduzeća koji ne izvrše popis imovine koja im pripada. To je mogla Vlada da uradi. To je mogla i ovim izmenama.
Ako je produžila rok, mogla je da predvidi sankcije u ovim odredbama, šta će biti ukoliko oni te svoje obaveze ne izvrše. To je nedostatak osnovni ovog zakona i na to gospodo nemate odgovor. Nemate odgovor, ako dajete novi rok neodgovornoj osobi taj rok će biti potrošen bez prave svrhe. Ako date sankciju onda ste možda postigli neku svrhu, ali ne dve godine.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine Veselinoviću.
Reč ima šef poslaničke grupe SNS, narodni poslanik Zoran Babić.
Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Babić

Srpska napredna stranka
Reći ću samo jednu stvar.
Gospodine Veselinoviću, pali ste. Pali ste jer, na koji način Vlada Republike Srbije može da smeni direktora javnog preduzeća kojeg nije izabrala, već je izabrala jedinica lokalne samouprave. Broj jedan, zašto ste pali dr Veselinoviću.
Broj dva, zašto se pali dr Veselinoviću, je da Skupština AP Vojvodine je odgovorna zašto nije pratila sprovođenje zakona koji je donela republička Skupština, a nije sprovodio Bojan Pajtić. Drugo pitanje na koje ste pali. Ima ih mnogo, mešanje baba i žaba. Razumem da u ovim našim retoričkim stvarima i nadmudrivanjima nekad se pobedi, nekada se izgubi, ali nemojte ukopavati struku koju predstavljate.
Velika je razlika između pristupa onog koji je bio u okviru bivšeg režima kojem pripadate, da je dovoljno da neko ko je bio direktor javnog preduzeća, ili je bio predsednik opštine pa nije radio dobro svoj posao, pa je otišao na drugu funkciju i sve se zaboravlja. Ne, ne zaboravlja se. Neko ko neodgovorno radi svoj posao, a vi ste se poprilično iznenadili kada je SNS uvela sistem odgovornosti prolaznih vremena zato što smo želeli konstantnu i stalnu pažnju ljudima koji predstavljaju građane Srbije, koji zastupaju njihove interese, da li u Skupštini, u Vladi, u javnim preduzećima, bilo gde. Ako neko ne radi dobro, mora da ode ranije, za tri meseca, za šest meseci, a ne da se čeka kraj mandata.
Znam i da gospodin da i gospodin Pajtić čeka kraj mandata pa da može sve da se zaboravi za Razvojnu banku Vojvodine. Možda i on čeka kraj mandata pa da se sve zaboravi i za Fond za kapitalna ulaganja u Vojvodini. Ne može da se zaboravi. Ko se ogrešio o zakon, ko je odgovoran za upropašćavanje javne svojine? Ne može da se zaustavi.
Gospodine, govornik Jovan, kolega iz Užica, zamolio bih vas da sa malo više pažnje slušate svoje kolege. Nije govorio gospodin Antić. Gospodin Antić sedi u drugom bloku. Iz Jagodine je kolega narodni poslanik. Govorio je gospodin Arsić, ali čim mu prezime niste zapamtili, potpredsedniku Narodne skupštine, nekom ko je ovde već 10, 12 godina, siguran sam da niste ni želeli da ga na dobar način shvatite za sva retorička pitanja koja je postavio, pa i retoričko pitanje – koji je danas datum? Dovoljno je bilo da pogleda na ručni sat pa će videti koji je danas datum. Nije morao da pita Narodnu skupštinu, osim ako to nije bilo retoričko pitanje, a bilo je retoričko pitanje.
Ono što postavljam i postavljaću do kraja ove rasprave je pitanje – kako da ne propustimo ovo vreme koje smo dali Bojanu Pajtiću, AP Vojvodine i drugim jedinicama lokalne samouprave, a postoji odgovornost naravno i predstavnika SNS koji su u tim jedinicama lokalne samouprave? To ću veoma korektno i čista srca i čista obraza reći. Kako da ne propuste i da ne proćerdaju i ovo vreme koje im je dala Vlada RS kao mogućnost da rade svoj posao? Vlada RS ne može da zavrće ruku nikome. Ne može da smenjuje one koje nije imenovala. To će raditi građani na izborima, a na nama je da napravimo mehanizam da do toga ne dođe, bio taj rok godinu, tri ili pet godina.
Zašto mislite da je godinu dana? Zašto mislite da ukoliko se uđe u izbornu godinu da će direktori javnih preduzeća ili predsednici opština da idu od tribine do tribine ili kao što smo malopre prisustvovali tribini kolege iz Užica – šta je sve urađeno u Užicu?
Hajde da pričamo šta je urađeno u Užicu i u vreme kad su bili božićni praznici, kada su neke kolege onako dobro krckali prasetinu od božitnjara i nije ih bilo briga što građani Užica u tom trenutku nemaju vodu. Ali su zato pripadnici Vojske Srbije, Vlade Republike Srbije, radili na tome da građani Užica dobiju pijaću vodu.
Ovo nije mesto za tribine. Ovo je mesto kako ćemo da pošaljemo snažnu i jaku poruku Bojanu Pajtiću i AP Vojvodine i drugim jedinicama lokalne samouprave da počnu da rade svoj posao.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem se gospodine Babiću.
Da bih omogućio da narodni poslanici danas raspravljaju o predmetu koji je na dnevnom redu, o amandmanu na član 2. koji su podneli narodni poslanici Marko Đurišić i ostali narodni poslanici, dajem pauzu od tri minuta.
(Posle pauze)
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Na član 2. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zoran Živković i Vladimir Pavićević.
Vlada i Odbor za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Reč ima narodni poslanik Zoran Živković. Izvolite.
...
Nova stranka

Zoran Živković

Samostalni poslanici
Naravno da je ovaj amandman u skladu s zakonom i Ustavom i naravno da je smislen i naravno da nudi rešenje za ovaj problem. Zbog javnosti, ovaj prvi amandman se odnosio na imovinu odnosno na javašluk oko upisa imovine lokalnih samouprava i Pokrajine Vojvodine, a ovaj se odnosi na javna preduzeća.
Čuli smo svašta. U ovoj raspravi smo čak čuli da kad se ne sprovede zakon, da ne nastaje šteta. Onda je pitanje – a zašto se donosi zakon ako njegovo nedonošenje ne prouzrokuje štetu? Bilo je i pitanje kako kazniti nekoga ko nije uradio svoj posao za ove tri godine? Onda se i ministarka pitala kako to da Vlada kazni one koji su bili neažurni? Ja ću da vam kažem kako.
Imate ovde javna preduzeća, a to se odnosi i na javna preduzeća čiji je osnivač država Srbija, ako neko sluša ovo. Ta javna preduzeća čiji je osnivač država Srbija, imaju svoje direktore. To znači da Vlada Srbije može da ih smeni ako nisu radili svoj posao, a njihov posao je za protekle tri godine bio da upišu svoju imovinu. Nisam čuo da je smenjen nijedan, ili bar da je smenjen iz ovog razloga.
Da li je upisana imovina „Srbijavoda“ potpuno ili nije? Da se kladimo da nije. Njega treba smeniti inače i zbog Obrenovca, ali, neka bude razlog i to što nije uradio svoj posao oko imovine. Da li je upisana imovina EPS-a? Koliko čujem, taj direktor je ponovo dobio mandat. Dve i po godine je bio vršilac dužnosti a sada je postao formalno direktor, verovatno zato što je uradio nešto veliko za EPS, ali imovina sigurno nije upisana.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Vreme, gospodine Živkoviću.
...
Nova stranka

Zoran Živković

Samostalni poslanici
Prema tome, eto načina kako da kaznite one koji brukaju Vladu Srbije, a samim tim i državu Srbiju.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine Živkoviću.
Pošto smo završili pretres o svim amandmanima, zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u Danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Prelazimo na drugu tačku dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O IZMENI ZAKONA O PORESKOM POSTUPKU I PORESKOJ ADMINISTRACIJI
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Vesna Martinović, Borislav Stefanović, Zoran Živković, Vladimir Pavićević, Marko Đurišić, prof. dr Janko Veselinović, Branka Karavidić, Biljana Hasanović Korać, Snežana Malović, Goran Bogdanović, prof. dr Ninoslav Stojadinović i Slobodan Homen.
Primili ste izveštaje Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava i Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Vesna Martinović i Borislav Stefanović.
Vlada i Odbor za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Reč ima narodna poslanica Vesna Martinović. Izvolite.
...
Demokratska stranka

Vesna Martinović

Demokratska stranka
Zahvaljujem se.
Moj uvaženi i poštovani kolega Babić je rekao da treba da upalimo sva svetla u borbi protiv korupcije i ja se sa njim potpuno slažem, nego se bojim da nećemo biti u stanju da to uradimo, s obzirom na to da ni elektronske poreske prijave nismo u stanju da obezbedimo građanima da podnose.
Opet smo kod produženja roka. Produženje roka je posledica nečega. Čega? Ne znamo. Produženje roka tražimo, bez da smo utvrdili razloge zbog kojih prethodno propisani rokovi nisu poštovani i bez da imamo garancije da će sada ovi rokovi biti poštovani.
Ono što je razlika u odnosu na Zakon o javnoj svojini jeste da su ovde ipak u tehničkom smislu postojale neke pretpostavke koje su mogle, da su bile dalje razvijane, da dovedu do toga da 2014. godinu odnosno kraj 2014. godine završimo sa mogućnošću podnošenja elektronskih poreskih prijava.
Kolega Ćirić u raspravi u načelu je napomenuo, stidljivo, zbog toga što se i njega ticalo, u vreme kada je bio direktor „Pošta Srbije“, 2009. godine, 6. februara, potpisan je prvi protokol o saradnji koji je predvideo i gde je „Pošta“ bila prvi poreski obveznik koji je podneo elektronsku poresku prijavu. Sada se pitam – ako je nešto moglo da bude urađeno 2009. godine, zašto je to nemoguće uraditi u 2014. godini? Zar pet godina nije bilo dovoljno da se u tehničkom smislu stvore pretpostavke za podnošenje elektronskih poreskih prijava?
Ovo je posebno važno zbog toga što se danas nalazimo u vrlo teškoj finansijskoj situaciji, što se budžet, priznala to Vlada ili ne, ne puni očekivanom dinamikom i zbog toga je važno svim poreskim obveznicima olakšati, podstaći ih na podnošenje poreskih prijava i plaćanje poreza. Time što prolongirate rokove, to svakako ne činite. Hvala.