Zahvaljujem se.
Moje današnje pitanje je upućeno predsedniku Vlade i Ministarstvu pravde, odnosno ministru pravde lično. Već više od mesec dana traje štrajk advokata, koji se vrlo često u medijima banalizuje time što se kao jedan od osnovnih razloga za štrajk advokata svodi pitanje visine paušalnog poreza za advokate, što jeste jedan deo razloga koji je doprineo tome da se advokati odluče na generalnu obustavu rada. Osnovica za paušalno oporezivanje i obračun doprinosa advokat u 2014. godini je enormno povećana, što nije u skladu sa teškom finansijskom situacijom u zemlji kada je rad advokata i obim njihovog posla daleko manji i zbog teške situacije, zbog smanjene platežne moći građana, ali i zbog uvođenja novih pravosudnih profesija, kao što su beležnici, izvršitelji itd.
Dakle, jedan deo zahteva advokata, koji štrajkuju, tiče se smanjenja osnovice za paušalno oporezivanje, ali ono što je okosnica zahteva advokata jeste i tiče se pojedinih odredbi Zakona o javnom beležništvu, prometu nepokretnosti, vanparničnom postupku, kao i overu potpisa, rukopisa i prepisa, koji su u ovoj Skupštini usvojeni, jer advokati smatraju da se time direktno zadire u prava građana na pravnu ličnosti i mirno uživanje imovine.
Mislimo da se Zakonom o javnom beležništvu, Zakonom o prometu nepokretnostima, vanparničnom postupku i overi potpisa, prepisa i rukopisa nepotrebno i neprimereno, dodala bih i neustavno, ali o tome će odlučiti Ustavni sud, ograničava autonomija volje građana, njihovo pravo na raspolaganje imovinom, pravo na zaštitu u pravnim stvarima koje pripadaju sudskoj vlasti i ugroženo pravo na pravnu zaštitu u celini.
Mislim da je potpuno ne usklađeno sa Ustavom obavezivanje građana da svojom imovinom raspolažu isključivo i samo u formi javno-beležničkih zapisa i da te isprave ne mogu sačinjavati kao što su mogli do sada kod advokata.
Osim ovog pravnog dela, koji je vrlo važan za zaštitu osnovnih Ustavom zagarantovanih prava građana, dodala bih i ono što se vrlo često u medijima o štrajku advokata provlači, a to su tarife za notarske usluge, koje su neprimereno visoke, ne usklađene sa trenutnom finansijskom situacijom u zemlji i platežnom mogućnošću građana da naknadu, odnosno nagradu za rad notara i plate.
Moje pitanje se tiče, pre svega, ministra pravde. Da li će uspeti da po strani ostavi sve druge razloge i ipak na razgovor primi ovlašćene predstavnike advokatskih komora Srbije i, ne samo da ih primi forme radi, već da u dobroj nameri zajedno sa njima pokuša, polazeći od stručnih, a ne nekih drugih kriterijuma, da reši ovo pitanje umesto što advokatima, koji su u štrajku, preti krivičnim gonjenjem zbog ometanja pravde?
Takođe, predsedniku Vlade upućujem pitanje, ukoliko ministar pravde ne postupi u skladu sa predloženim, da li će možda on, podstaknut pismima advokatskih organizacija iz Evrope, udostojiti predstavnike advokatskih komora radi iznalaženja rešenja za ove probleme koji nisu mali, koji ne donose nikome korist, a mislim da uz jedan razgovor koji je stručan, ne politički ili neki drugi, uvažavajući razloge struke se dođe do rešenja. Hvala vam.