Poštovani predsedavajući, poštovane dame i gospodo kolege narodni poslanici, ja se obraćam sa pitanjem Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine, a sa druge strane i kao član Odbora za zaštitu životne sredine, a u vezi izlivanja toksične jalovine iz odlagališta prerađene rude antimona iz rudnika „Stolice“, pošto se u poslednjih nekoliko dana pojavilo nekoliko naslova u medijima, između ostalih, naslovi kao što su „Teški metali iz rudnika idu ka Savi“, „Jalovina briše živi svet“, i drugi naslovi,
Naime, mulj koji u sebi sadrži toksične metale sa vodom iz ovog oštećenog rudnika je oštećenjem brane krenuo prema Drini, registrovan je kod Badovinaca, a rezultati analize vode Kostajnika, Jadra i Drine, koji su objavljeni na sajtu Agencije za životnu sredinu, pokazuju visoke koncentracije teških metala.
U ovim člancima se navodi da su opštine Krupanj, na čijoj teritoriji je jalovište i Grad Loznica, zahtevali odgovor nadležnih i kažu da već pet meseci ne dobijaju nikakav odgovor. Zbog toga sam smatrala da treba da postavimo određena pitanja.
Naime, Ministarstvo životne sredine je saopštilo kada su bile poplavljene, kao posledica poplava da je jalovište „Stolice“ najveći razlog kao posledica majskih poplava, jer je u oštećenom jalovištu stotine hiljada kubnih meta opasnog rudarskog otpada i procenjena šteta na ovom jalovištu je, kažu, ušla u zvanični izveštaj Vlade Srbije za donatorsku konferenciju za Srbiju i BiH, koje su, kao što znamo, pogođene poplavama.
Odbor za zaštitu životne sredine je zatražio upravo informaciju o količinama i lokacijama na kojima se na teritoriji Republike Srbije nalazi opasan otpad, kao i informaciju o strategiji njegovog uklanjanja i dobili smo taj odgovor 5. septembra 2014. godine. Ovu informaciju napominjem zbog toga što se u njoj navodi da je tokom majskih poplava posebno bio ugrožen opasan otpad u preduzećima koja su u stečaju ili u restrukturiranju.
Sa druge strane, u izveštaju Sektora za kontrolu i nadzor o posledicama poplavnog talasa na životnu sredinu, stoji doslovno ovako – da u poplavama nije došlo do kontakata sa vodom značajnih količina opasnih materija. Termin „značajnih količina“ stvarno ne bih znala da opišem.
Upravo ovi najnoviji događaji pokazuju da su to u stvari oprečne tvrdnje, a ono što posebno mene, kao nekoga ko je iz te profesije, zanima je pitanje upravo ovog mulja koji se sada pomera i vidi se da se on bukvalno raširio na sve strane, jer taj mulj predstavlja zapis onoga šta se događalo, odnosno šta se izlilo. Taj sediment će kasnije emitovati štetne materije, štetno uticati na vodu, a prema onome na šta se žale građani tog regiona, kažu da je mrtav i biljni i životinjski svet u tom prostoru.
Zbog toga mislim da je izuzetno važno i zato tražim odgovor od Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine kao i od Agencije za životu sredinu, pre svega šta je pokazalo praćenje kvaliteta mulja ili stručno kako se kaže sedimenta, dokle je stigao taj mulj iz ovog jalovišta?
Zatim, drugo pitanje, ko je vlasnik rudnika i koje mere će se preduzeti da se zaustavi oticanje mulja i da li su zatražena donatorska sredstva kako se to vidi iz onih izjava koje je ministarstvo davalo? Da li su zatražena donatorska sredstva za sanaciju šteta koja je stvorio ovaj rudnik?
Uzgred, da napomenem, u evidenciji lokacija na kojima su registrovane opasne materije, ova koju je dobio Odbor za zaštitu životne sredine, ovaj rudnik se ne nalazi.
Zato, smatram i zatražiću, pošto je sednica Odbora za zaštitu životne sredine zakazana sutra, da se organizuje posebna sednica Odbora za životnu sredinu i da se pozovu predstavnici ministarstva i Agencije za životnu sredinu i da se detaljno predstave rezultati istraživanja o posledicama poplava, ne samo u području ovog rudnika, nego i u drugim mestima koja su bila poplavljena.
Nadam se samo da će na taj sastanak doći neko kompetentan, da neće doći državna sekretarska zadužena za životnu sredinu, koja je inače defektolog po struci, ili direktor Agencije za životnu sredinu, koji ne znam šta je po struci.
Jednostavno, ne dopustivo je da građani ne dobijaju informacije, ma kakve one bile. Hvala.