Četvrta sednica Drugog redovnog zasedanja , 23.10.2014.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem. Utrošili ste vreme.

Pošto smo završili pretres o amandmanima, zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.

Prelazimo na 2. tačku dnevnog reda.

Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Borislav Stefanović, Goran Ćirić, Nenad Čanak, Bojan Kostreš, Olena Papuga, Nada Lazić, Đorđe Stojšić i mr Dejan Čapo.

Primili ste izveštaje Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo i Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.

Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Na član 17. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Borislav Stefanović i Goran Ćirić.

Vlada i Odbor za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku nisu prihvatili amandman.

Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.

Reč ima narodni poslanik Goran Ćirić.
...
Demokratska stranka

Goran Ćirić

Demokratska stranka
Poštovana predsednice, poštovani gospodine ministre, poštovane koleginice i kolege, član 17. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o pravu na besplatne akcije glasi – osnivač javnog preduzeća Elektroprivreda Srbije Beograd dužan je da obezbedi da ovo preduzeće promeni pravnu formu i svoj osnovni kapital iskaže u akcijama određene nominalne vrednosti na osnovu korigovane knjigovodstvene vrednosti kapitala do 31. decembra 2016. godine.

Naš predlog amandmana je – član 17. se briše. Mislimo da je važno obrisati ovaj član iz Predloga zakona, jer je besmisleno da Republika Srbija preko zakonodavnog organa vlasti sama sebi nameće obavezu koja se podrazumeva po aktuelnim zakonima Republike Srbije. Dakle, i model procene vrednosti kapitala na bazi korigovane knjigovodstvene vrednosti ne postoji već deset godina, jer je tada izvršeno usaglašavanje sa međunarodnim knjigovodstvenim standardima.

Vezano za ovaj član, postoji više pitanja. Republika Srbija ima svoje predstavnike u organima upravljanja javnih preduzeća, u institucijama Republike Srbije i u Vladi. Zakonodavna vlast je donela Zakon o javnoj svojini, Zakon o javnim preduzećima i Zakon o privrednim društvima, što predstavlja pravnu osnovu za sprovođenje prethodnih radnji uređivanja odnosa javnih preduzeća i svojinskih i obligacionih, organizacione strukture itd.

Posebno sam siguran i voleo bih da čujem odgovor na to pitanje, da je model korigovane knjigovodstvene vrednosti najsrećniji, imajući u vidu da je njegova suština imovina umanjena za obaveze. Kao i u slučaju drugih javnih preduzeća, potrebno je prethodno ustanoviti da li je imovina preneta sa Republike Srbije na javna preduzeća i shodno kom metodu je procenjivana.

Znamo da smo ovde donosili Zakon o produženju roka za implementaciju i realizaciju Zakona o javnoj svojini. Mislim da je vrlo važno da se istakne upravo ta potreba i obaveza svih javnih preduzeća, tako i Javnog preduzeća EPS da sprovede ovaj zakon u određenom roku, pa ga nije potrebno posebno naglašavati u ovom članu. Hvala.