Četvrto vanredno zasedanje, 28.01.2015.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Četvrto vanredno zasedanje

01 Broj: 06-2/33-15

2. dan rada

28.01.2015

Beograd

Sednicu je otvorila: Maja Gojković

Sednica je trajala od 10:10 do 18:35

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Poštovane dame i gospodo, nastavljamo rad sednice Četvrtog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2015. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 89 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 112 narodnih poslanika, odnosno da su prisutna najmanje 84 narodna poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: prof. dr Žarko Obradović, Nataša Vučković i Aleksandar Senić.
Nastavljamo rad i prelazimo na pretres u pojedinostima 1. tačke dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ODBRANI
Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da današnjoj sednici prisustvuju: ministar odbrane Bratislav Gašić, ministar pravde Nikola Selaković, Zoran Đorđević, državni sekretar u Ministarstvu odbrane, Biljana Babić, sekretar Ministarstva odbrane, general major Bojan Zrnić, načelnik Uprave za odbrambene tehnologije u Ministarstvu odbrane, brigadni general Dragoslav Lacković, načelnik Uprave za kadrove u Ministarstvu odbrane, pukovnik Saša Trandafilović, načelnik Uprave za budžet u Ministarstvu odbrane, pukovnik Slaven Bošković, načelnik odeljenja u Upravi za obuku Generalštaba Vojske Srbije, pukovnik Vjekoslav Bogunović, rukovodilac Grupe za pravne poslove u Inspektoratu odbrane i Slavica Jerković, viši savetnik, načelnik Pravne uprave u Ministarstvu odbrane.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o odbrani podneli narodni poslanici.
Primili ste izveštaje Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo i Odbora za odbranu i unutrašnje poslove, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Povreda Poslovnika, dr Vladimir Pavićević.
...
Nova stranka

Vladimir Pavićević

Samostalni poslanici
Dame i gospodo narodni poslanici Narodne skupštine Republike Srbije, poštovani pripadnici i predstavnici Vojske Srbije, poštovani ministre Selakoviću, vidim da ste došli da pomognete malo danas ministru Gašiću, poštovani ministre Gašiću i poštovana predsednice Narodne skupštine, mislim, poštovana gospodo, da su prekršeni članovi Poslovnika 110. do 113. i 283. i 284. poštovana predsednice Narodne skupštine.
Kako je prekršen Poslovnik? Tako što narodnom poslaniku Zoranu Živkoviću nije omogućeno da jutros uđe u veliku salu Narodne skupštine kako bi, poštovana gospodo narodni poslanici, učestvovao u raspravi o amandmanima na ova dva predloga zakona.
Podsećam narodne poslanike, a i naše goste u Narodnoj skupštini danas, da je odlukom predsedavajućeg 11. sednice Drugog redovnog zasedanja gospodin Živković udaljen sa sednice Narodne skupštine, a mi smatramo da je gospodin Živković na toj sednici Narodne skupštine bio izložen jednoj teškoj samovolji predsedavajućeg Narodne skupštine, da je na toj sednici Narodne skupštine učinjena jedna stvar koja ne sme da se dozvoljava u Narodnoj skupštini. Učinjeno je nelegalno ograničenje slobode izražavanja jednom narodnom poslaniku, a to ograničenje slobode, poštovana predsednice Narodne skupštine, bilo je nelegitimno. Mere koje su izrečene narodnom poslaniku Zoranu Živkoviću su bile i neproporcionalne onome što je on uradio, poštovana gospodo.
Zato ja predlažem, predsednice Narodne skupštine, da se odloži izvršenje mere udaljenja sa sednice Narodne skupštine, dok se Ustavni sud ne izjasni o ustavnoj žalbi koji je Ustavnom sudu izjavio Zoran Živković. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Vreme. Zahvaljujem.
Pozvali ste se, kao i svih ovih dana, na povredu čl. 107, 108, 283. i 284. Predsednik parlamenta nije povredio nijedan od ovih članova Poslovnika. Vi znate da je mera iz člana 108. izrečena poslaniku Zoranu Živkoviću zbog toga što je u skladu sa članom 107. stav 1. ugrozio odnosno nije iskazao dostojanstvo i poštovanje Narodne skupštine, jer se predsedavajućem obratio sa rečju: „stoko“, ili sa dve reči: „stoko jedna“, ne mogu da utvrdim i u skladu sa tim mu je predsedavajući izrekao više mera opomena, kao i oduzimanje reči i meru udaljenja sa sednice. Administrativni odbor je to potvrdio i izrekao novčanu kaznu. O izvršenju kazne nadležan je generalni sekretar Narodne skupštine Republike Srbije.
Vi ste nas obavestili da ste uložili žalbu Ustavnom sudu i tražili izricanje privremene mere, odlaganje mere koja je izrečena. U skladu sa Poslovnikom, nismo u situaciji da pre nego što dobijemo tu odluku Ustavnog suda, istu primenimo. Dakle, to nije naša nadležnost, da mi prethodno odlučimo o odluci Ustavnog suda, tako da ćemo sačekati odluku Ustavnog suda.
Ako želite, glasaćemo? (Ne)
Poštovani narodni poslanici, pre nego što nastavimo rad, dozvolite mi da u vaše i u svoje ime pozdravim Ružicu Stefanović, Gorana Radića, Titomira Dakovića i Novicu Antića, predstavnike vojnog sindikata Srbije, koji trenutno prate deo današnje sednice sa galerije Velike sale.
Izvolite.
Reč ima narodni poslanik Marijan Rističević.
...
Srpska napredna stranka

Marijan Rističević

Srpska napredna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, gospođo predsedavajuća, gospodo ministri, poštovani gosti, reklamiram član 103, član 107, član 113. Mi već danima slušamo kolegu Pavićevića kako traži od nas da mi umesto Ustavnog suda donesemo odluku po pitanju dejstva člana 113. Poslovnika, koga su doneli poslanici na čijoj listi je on sam izabran.
Pri tome, on nama spočitava da narušavamo slobodu izražavanja, a kazna koju je dobio gospodin Živković jeste drakonska, ja sam protiv nje, ali su je propisali poslanici i saziv one liste na kojoj je izabran i sam gospodin Pavićević. Dakle, oni se žale na Poslovnik koji su izabrale njihove kolege, one kolege sa kojima su izašli na izbore. On od nas ovde očekuje da uzmemo ulogu Ustavnog suda i da umesto Ustavnog suda donesemo odluku i prekršimo akt koji su oni doneli. Bez obzira što ga ovaj saziv nije doneo, smatram da mi taj Poslovnik moramo poštovati.
S tim u vezi, član 103. govori takođe da kad određeni poslanik iz određene poslaničke grupe zloupotrebi pravo reklamiranja povrede Poslovnika, da se u takvim situacijama oduzima vreme poslaničke grupe, odnosno poslanika iz poslaničke grupe koja je reklamirala takvu povredu Poslovnika. S tim u vezi, poštujem da predsedavajući to ne žele da izreknu, ali čisto da se zna da se ovde favorizuje opozicija i ja ću uvek predsedavajuće koji predsedavaju ovim parlamentom podržavati u tome da se izvrše određeni popusti opoziciji, kao što je i u ovom slučaju reč.
Ne tražim da se o ovome glasa, ali čisto radi javnosti da znaju da ne kršimo mi Poslovnik, nego oni. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Pozvali ste se na član 103, 107. i 113. Član 103. se odnosi na povrede Poslovnika, 107. je bilo, dakle, to smo već odgovarali prvom poslaniku i 113. su mere koje su izrečene. Tako da predsednik parlamenta nije povredio Poslovnik ničim. Vi ste samo konstatovali šta ima ovim odredbama.
Moram da kažem da opozicija nema nikakav povlašćeni status, kako ste vi nagovestili u vašem izlaganju, ni kod predsednika ni kod zamenika, odnosno potpredsednika parlamenta. To možemo samo da konstatujemo, ja se nadam da nećete tražiti da glasamo. Zahvaljujem.
Na član 1. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Marko Đurišić, prof. dr Janko Veselinović, Branka Karavidić, Biljana Hasanović Korać, akademik Ninoslav Stojadinović i dr Blagoje Bradić.
Vlada i Odbor za odbranu i unutrašnje poslove prihvatili su amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Reč ima narodni poslanik Marko Đurišić.
...
Socijaldemokratska stranka

Marko Đurišić

Socijaldemokratska stranka, Zajedno za Srbiju, Zeleni Srbije
Hvala, poštovana predsednice.
Gospodo ministri, gosti iz Ministarstva, pripadnici Vojske, kolege poslanici, mi smo iskoristili mogućnost da pored predloženih izmena u članu 2. koje je predložila Vlada predlogom izmena i dopuna ovog zakona, izmenimo i stav 4. Zakona, koji je govorio da odbrana Republike Srbije se sprovodi samostalno, a može se sprovoditi i u saradnji sa drugim državama u okviru institucija sistema nacionalne, regionalne i globalne bezbednosti.
Mi smo ubacili, i dobro je da je Vlada to prihvatila, da se proširi da se odbrana može sprovoditi i u saradnji sa drugim državama i međunarodnim bezbednosnim organizacijama.
Svedoci smo i svi znamo da u ovom trenutku preko 500 pripadnika Vojske Srbije, možda, čini mi se, preko 20 misija, koje su uglavnom u organizaciji OUN, ili EU, van granica naše zemlje učestvuje i time doprinosi ugledu Republike Srbije, ali i odbrani Republike Srbije, jer je Republika Srbija na taj način postaje aktivni činilac kolektivne bezbednosti.
Mislimo da je to dobro i da je ova izmena koju smo predložili primerena trenutku i načinu na koji danas Vojska Republike Srbije ostvaruje svoju misiju, svoje angažovanje i doprinosi bezbednosti Republike Srbije, i dobro je što je Vlada razumela suštinu našeg amandman i prihvatila ga. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Ivan Jovanović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 2. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Dragan Šutanovac, Borislav Stefanović i Gordana Čomić.
Reč ima narodni poslanik Dragan Šutanovac.
...
Demokratska stranka

Dragan Šutanovac

Demokratska stranka
Zahvaljujem predsednice.
Uvaženi ministri, članovi Ministarstva odbrane, mi smo želeli da u ovom članu doprinesemo malo preciziranju i da praktično u tački 3. koju ste stavili da vojni deo odbrane Republike Srbije koji obuhvata skup mera aktivnosti usmerenih na pripreme za odbranu i odbranu Republike Srbije upotrebom Vojske Srbije, tu stoji tačka. Mi dodajemo – i drugih subjekata odbrane.
Smatramo da vojnu odbranu u situaciji neposredne ratne opasnosti, odnosno situaciji rata, ne sprovodi samo vojska, a svedoci smo da u prošlosti tako nije ni bilo, i ne vidimo razlog zbog čega je ovaj amandman odbijen.
Mislim da, ukoliko se samo malo vratimo u neko prošlo vreme, šta se dešavalo 1999. godine, ili ranijih godina, videćete da, naprosto, sada sputavate one koji spadaju u vojnu odbranu u situaciji neposredne ratne opasnosti, ili u situaciji rata, da učestvuje.
Takođe, definisali smo malo drugačije strategije nacionalne bezbednosti Republike Srbije i strategiju odbrane Republike Srbije. Smatramo da je naša definicija, da kažem, modernizacija, u odnosu na ono što je postojalo, na ono što je predloženo, smatramo da nema razloga zaista da se ovaj amandman odbije. Na vama je naravno da procenite, ali kažem da imamo vremena do glasanja. Mislim da ovaj amandman treba da se prihvati. Zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Goran Bogdanović.
Da li neko želi reč? (Da.)
...
Socijaldemokratska stranka

Goran Bogdanović

Socijaldemokratska stranka, Zajedno za Srbiju, Zeleni Srbije
Hvala, gospođo predsednice.
Poštovani ministri, poštovani gosti iz Ministarstva, amandman koji sam podneo je, pre svega, pravno-tehničkog karaktera i nije mi jasno zbog čega Vlada nije prihvatila ovaj amandman. Pre svega, amandman predstavlja usaglašavanje sa predloženom zakonskom definicijom subjekata sistema odbrane, kao i drugih odredbi zakona u kojima se pored privrednih društava i drugih pravnih lica, označavaju preduzetnici kao subjekti odbrane.
Obrazloženje koje je ovde dato o odbijanju amandmana, moram da budem iskren, ne razumem, jer pročitaću član 2. stav 3. šta se podrazumeva pod subjektima sistema odbrane, a to su – građani, državni organi, organi AP, organi jedinica lokalne samouprave, privredna društva, druga pravna društva, preduzetnici i Vojska Srbije. Ne vidim razlog zbog čega nije prihvaćen ovaj moj pravno-tehnički amandman. Zahvaljujem.