Dame i gospodo narodni poslanici, uvaženi gosti iz MUP-a, poštovana predsednice Narodne skupštine gospođo Gojković, narodni poslanik Zoran Živković i ja podneli smo amandman na član 1. Predloga zakona o oružju i municiji i to je jedan od amandmana koji nisu prihvaćeni.
Ja bih želeo, poštovana predsednice Narodne skupštine, da vreme kojim raspolažem upotrebim da pokušam da ubedim uvažene goste iz MUP-a da su pogrešili što su odlučili da ne prihvate naš amandman, i evo, da saopštim ovde dodatnu argumentaciju.
Naime, poštovana gospodo članom 1. Predloga zakona uređuje se nabavljanje, držanje, nošenje, kolekcionarstvo, popravljanje, prepravljanje, promet, posredništvo i prevoz oružja i municije. Naš predlog, poštovana gospodo, je da se doda jedna reč u član 1. ovog Predloga zakona, a ta reč glasi „pravljenje“.
Smatramo da je ovim zakonom potrebno urediti i pravljenje oružja i municije i evo da pokušam da objasnim i referišući na obrazloženje koje je stiglo od naših gostiju danas ovde.
Da bismo mogli da razumemo šta znači pravljenje, naravno, neophodno je da mi definišemo značenje tog izraza i onda mi u posebnom članu ovog Predloga zakona, kojim se definiše značenje ovog izraza, kažemo – pravljenje oružja jeste samostalna izrada oružja sposobnog da ispaljuje municiju na barutni potisak, poštovana gospodo. Sigurno je pitanje za narodne poslanike ovde – šta je smisao? Predlagač kaže – smisao ovog predloga je proizvodnja. Mi kažemo sledeće – smisao ovog našeg predloga, poštovana gospodo, je da se zakonski reguliše i ovo pitanje.
Poštovani ministre i poštovana gospodo zamislimo sada, na primer, da jedna osoba A, da ne imenujemo u zamišljenim situacijama bilo koga, uzme jednu vodovodnu cev, naprimer, i da napravi improvizovani pištolj.
Ja sad ovde imam i neke fotografije takvih mogućih pištolja koji su improvizovani. To može da se vidi. To onda zaista postaje oružje iz jedne od kategorija koje su definisane kasnijim članom zakona. Pazite, ako mi to ne regulišemo i ovim Predlogom zakona, a predlagač kaže – to je kompleksna oblast koja bi trebalo posebnim zakonom, a neuređena je. To nije nikakva industrijska proizvodnja, to nije proizvodnja vojne opreme, poštovana gospodo, nego je to nekakva zanatska stvar gde neki čovek može da uzme vodovodnu cev, napravi improvizovani pištolj i ako raspolaže time, mi nemamo nikakve zakonske mogućnosti da reagujemo na to.
Dakle, takav improvizovani pištolj, poštovana gospodo, može da bude sposobna da ispaljuje municiju na barutni potisak. Mi smatramo da to treba ovim zakonom rešiti.
Drugim rečima, poštovana gospodo, ako mi ovde definišemo izvesne kategorije, ja smatram da je apsurdno da u Predlogu zakona imamo popravljanje oružja, da se ovim predlogom definiše to, a da se ne definiše i pravljenje na ovakav način oružja koje jeste materija koja se reguliše ovim Predlogom zakona.
Meni se čini da ako pravljenje oružja definišemo kako mi predlažemo kasnije u članu 3, onda to pripada onome što je prema Zakonu o ministarstvima upravo delokrug nadležnosti MUP.
Molim vas da se još jednom malo pažljivije razmotri sadržina naših predloga. Mi smatramo da je potrebno da se ovim Predlogom zakona i ovo oružje u zakonu prepozna kao vatreno oružje, a prema kategorijama koje su navedene kasnije u Predlogu zakona, a koje ukoliko ne prepoznamo kako mi predlažemo, uopšte neće biti prepoznate. Onda se ostavlja mogućnost, koliko ja razumem, da osoba A, osoba B, osoba C, mnogo osoba pokušaju da prave ovako, zanatski da kažemo, u svom slobodnom vremenu neko oružje koje će moći da bude svrstano suštinski u neku kategoriju, a mi to zakonski nećemo regulisati.
Čini mi se, poštovana gospodo, da je naš predlog veoma smislen i ako je moguće da se još malo razmisli o tome da poboljšamo ovaj Predlog zakona. Hvala.