Deveta sednica Prvog redovnog zasedanja, 27.05.2015.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Deveta sednica Prvog redovnog zasedanja

01 Broj: 06-2/225-15

3. dan rada

27.05.2015

Beograd

Sednicu je otvorio: Igor Bečić

Sednica je trajala od 10:10 do 16:00

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Zoran Bojanić. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Bojanić

Srpska napredna stranka
Zahvaljujem, uvaženi predsedavajući.
Kao što je rekao gospodin ministar i odgovorio kolegi Jovanoviću zarad čega ne treba usvojiti ovaj amandman, i ja se pridružujem. No, ono što je meni posebno zasmetalo, to je pominjanje Fonda za razvoj, Fabrike vagona i politikanstva u odlučivanju. Što se tiče Fonda za razvoj i Fabrike vagona, znate, uvaženi kolega, koliko duguje ta ista fabrika i koji su razlozi zašto ona nije na tom spisku.
Da bih vas podsetio da Vlada dobro misli i dobro razmišlja, danas je upravo objavljen javni poziv za prodaju imovine preduzeća, odnosno industrije „Magnohrom“ u Kraljevu, u vrednosti od 10.600.000 evra, gde Vlada očekuje, s obzirom da ima ozbiljnih i zainteresovanih kupaca, da se već u prvom krugu obavi prodaja tog našeg javnog preduzeća.
Što se tiče Fabrike vagona, normalno je da ne bude u tih 17 preduzeća, s obzirom da znate da sama fabrika duguje 13 miliona evra samo javnim i državnim preduzećima, znate da duguje 425 miliona Fondu za razvoj jer nije opravdala 297 vagona.
Sigurno da razmišljamo i o revitalizaciji Fabrike vagona, da li kroz delove preduzeća, kao što je Livnica, koja je uvek radila, znači sve vreme radi, ili će to biti i neki drugi segmenti fabrike, ali ne čudi me što nije prihvaćen vaš amandman. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine Bojaniću.
Poštovani narodni poslanici, pre nego što nastavimo rad, dozvolite mi da u vaše i u svoje ime pozdravim predstavnike Kancelarije za mlade iz GO Zvezdara, koji trenutno prate današnji deo sednice sa galerije Velike sale.
Gospodine Jovanoviću, nemate pravo na repliku, niste pomenuti, možete samo po amandmanu. Izvolite.
...
Demokratska stranka

Ivan Jovanović

Samostalni poslanici
Navikli smo već da ne možemo da dobijemo repliku, ali, evo, po amandmanu ću govoriti.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Gospodine Jovanoviću, samo da ne bude da nemate uvažavanje od strane predsedavajućeg, znači, nije vaše ime i prezime pomenuto da bi to bila mogućnost za repliku. Zahvaljujem.
...
Demokratska stranka

Ivan Jovanović

Samostalni poslanici
Dobro, imate kriterijume u zavisnosti od toga ko se javi.
Kriterijum da neko plaća struju ili ne plaća, nije nikakav kriterijum i ja se pitam da li su svi videli bilanse ovih kompanija koje se nalaze na spisku i onih koje se ne nalaze na spisku. To je jedini kriterijum koji možemo uvažiti. Ako hoćemo da gledamo interese države, gledamo to ili gledamo da li je to strateška firma ili nije. Gospodin Sertić je otvoreno priznao da nemamo utvrđeno šta je zaista strateški i nije to tako definisano aktom Vlade i potpuno je jasno da to nije slučaj.
Kada se krene sa izborima na ovakvoj temi, da se pominju izbori prethodni, onda je potpuno jasno da je u pitanju čista politika. Ja sam upravo iz tog razloga i podneo amandman, da izbegnemo tu politiku, a pošto kolege to ne shvataju i ne prihvataju da to treba tako da bude i pominju plaćanje struje i otpremnine, ja samo mogu da pitam gospodin Sertića da, evo, kaže tim ljudima koji ostaju bez posla - na koji način se otpremninom od tri, četiri ili pet hiljada evra u Srbiji može pokrenuti siguran biznis? Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Gospodine Sertiću, ne možete ponovo po ovom amandmanu.
Gospodine Bradiću, da li vi želite po ovom amandmanu ili po vašem amandmanu? Izvolite.
...
Zajedno za Srbiju

Blagoje Bradić

Socijaldemokratska stranka, Zajedno za Srbiju, Zeleni Srbije
Zahvaljujem, gospodine predsedavajući.
Uvaženi ministre, poštovani gosti, narodni poslanici, uvaženi stanovnici Zvezdare, javljam se po ovom amandmanu i mislim da treba da se podrži od strane skupštinske većine, iako vidim da skupštinska većina ponavlja priču, bez da shvati ovo za neku prozivku, od pre nepunih godinu dana kada smo donosili ovaj zakon. Ja bih samo jednu rečenicu rekao - da mi ne menjamo zakon, mi, gospodo, podržavamo rokove koje ste sami sebi zadali i rekli da ćete završiti privatizaciju 520 preduzeća. Niste uspeli, kao što je rekao uvaženi ministar, zato što Agencija za privatizaciju koju vi vodite tri godine nije uradila posao, zato što firme koje su u privatizaciji, gde ste vi postavljali rukovodioce, nisu uradili posao, i mi moramo, da bi zaštitili radnike, da ovo produžimo, da damo šansu.
Podržavam ovaj predlog jer nisam mogao u danu kada smo pričali u načelu da odgovorim, nisam imao vremena, kada smo govorili o Nišu, jer ja smatram da Mašinska industrija treba da bude, na osnovu ovoga, to je firma od strateškog interesa za Republiku Srbiju. Jer, moglo je da se uradi ono što je urađeno u Fabrici pumpi „Jastrebac“, da se dug prevede u vlasnički deo države i, mogu da vam kažem, to je urađeno u „Jastrepcu“ 2010. ili 2011. godine. Ta firma živi, muči se, bori se na tržištu, ali živi. Jedine dve firme koje su ostale, to je Mašinska industrija Niš i Elektronska industrija u Nišu. Ovde gube, gube se sa spiska. Ako to nije u svim onim, sada da ne gubim vreme, što ste vi navodili da je bitno da se ispuni da bi neko bio na tom spisku od 17 preduzeća, ja ne znam ko drugi može da ispuni tu kvotu, tim pre što je Mašinska industrija Niš, tj. „Vagonka“, i „Lokomotiva“ su dobile na tenderu posao od 5,5 miliona evra. Tim pre što „Vagonka“, i „Lokomotiva“ mogu da remontuju železničke vagone, vlasništvo Železnice, kojih ima 15.000, a imamo obavezu svake godine, ako sam ja dobro pročitao, 20% mora da se remontuje. Znači, ima posla za te ljude.
Vi ste skupštinska većina, vi formirate Vladu, vi formirate lokalne samouprave, vi se kunete da ćete ostaviti ljude na poslu. Govorim o 92.000 porodica. U Nišu je to hiljadu i nešto porodica. Toliko radnika ima još u MIN-u i u elektronskoj industriji. Hajde da učinimo napor, ako dajemo drugima šansu, pa što ne date i Nišu šansu? Šta je problem? Pa i Nišlije pune taj budžet.
Šta je problem? Zato što neko iz agencije je rekao da je to nemoguće. Ne verujem. Pa nisu uradili posao godinu dana. Zato što je neko iz Ministarstva, uz dužno poštovanje ministra, ali nije ministar sam u Ministarstvu, ne može on to sve da radi, ima ih bar 50. To je kao kapetan lađe. Ako onaj običan mornar ne odvede brod, može on da daje gas koliko hoće, on stoji u mestu. Neko je to morao da pripremi. Dajmo šansu da prežive ljudi. Dajmo šansu.
To je što je ministar rekao, ja verujem da se to desilo, da ste vi objasnili, pa normalno, i ja da odem negde da objašnjavam nekome ko je daleko ispod mene, on mora da prihvati. Šta će da kaže predsednik sindikata? Ne prihvatamo? Pa, neće da kaže. Direktor firme da kaže – neću? Pa, neće da kaže. Ali, ja računam da ćete vi naći mogućnost. Ja ne znam, to nije moj posao da vam kažem šta treba da radite, ali da pričamo o tome da se ne zna koja su imena ili zakon kaže da će da se tek donese odlukom Vlade koje su firme na tom spisku koje će dobiti tu šansu, a ovde svi pričamo o nekih 17 firmi, a još nije donet zakon, pa dajte da dodamo još dve firme, pa neka ih bude 19. Jer u pitanju je grad koji je nekad bio drugi, na moju veliku žalost sada je treći u Republici, a ako ovako nastavimo, biće petnaesti. Nije problem što će Niš biti petnaesti, a gde će biti mesta iz kojih vi dolazite, koja su mnogo manja od Niša, i po potencijalu i po broju stanovnika i po privrednim resursima, gde će ona da budu?
Ako ne uložimo napor da sačuvamo to što može da se sačuva i ako dobijemo za godinu, godinu i po dana, bez obzira da li se ovo radi zbog izbora ili ne, to nije tema, tema su ti ljudi, dobijamo još sto hiljada nezaposlenih ili 92 hiljade nezaposlenih. Pitam se onda, ko će nekoj sledećoj vladi da puni budžet? Ne može budžet, ljudi, na osnovu kredita Međunarodne zajednice da se puni. Mora da radi. Ja vam se zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima ovlašćeni predstavnik SNS dr Aleksandra Tomić. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandra Tomić

Srpska napredna stranka
Izvinjavam se, koristim vreme poslaničke grupe.
Pošto ministar ne može da odgovori, a mislim da su svi zainteresovani i predlagač pogotovo za Fabriku vagona Kraljevo, htela bih samo neke statističke podatke da iznesem, čisto da imate uvid u to zbog čega amandman nije prihvaćen.
Na dan 31.12.2013. godine, gubitak kapitala preduzeća je 6,5 miliona evra. Na dan 19.05.2015. godine evidentirana je blokada u društvu od 8.144.000.677,31 dinar, što je u ukupnom trajanju 1.096 dana u blokadi. Postoji 640 sporova koji se vode protiv subjekata pokrenutih što od bivših, što od sadašnjih radina, a imamo 730 zaposlenih radnika.
Nad imovinom preduzeća uspostavljene hipoteke od strane poreske uprave Vojvođanske banke, obaveze prema državnim poveriocima do 31.12.2013. godine, znači, bez 2014. godine, iznosi 13 miliona evra.
Znači, ako je neka firma 1096 dana u blokadi, ako imate određene sporove, ako ona nije u mogućnosti da funkcioniše, da pravi prihode više od 1096 dana, onda je stvarno ne moguće joj staviti u funkciju strateške kompanije koje ćete zaštiti još neki vremenski period da bi ona funkcionisala, jer ona nije uspela za taj vremenski rok da se oporavi. Samim tim, bolje je da jednostavno ode u taj stečaj kao lek, da iz stečaja određene, znači, nakon UPPR-a, određene delove kompanija nađete strateške partnere i pokušate da jednostavno stavite na zdrave noge makar delove tih kompanija.
Kada govorimo o onome što je najinteresantnije IMT, IMR, treba reći da su dugovanja i obaveze koje bi, recimo, sada došle su oko 63 miliona evra za IMR, a za IMT 90 miliona evra. Prema tome, kada uopšte govorimo o ekonomskim parametrima koji se gledaju, znači, pored ekonomskih i onih koji se odnose na broj zaposlenih i stratešku poziciju samog preduzeća. Moramo da budemo realni, ne možemo da to radimo zbog toga što, eto, u određenim lokalnim samoupravama bi voleli da svi ostanu. Onda ne govorimo o privatizaciji. Onda jednostavno, hajde, da govorimo o budžetskom finansiranju od početka do kraja. Bilo bi onda realno da svi ostanu na budžetu Srbije i da onda i dalje plaćamo 750 miliona evra iz budžeta i onda ništa da ne radimo. Najteže je kada trebate da donesete odluku koje to kompanije ostaju i još uvek nadu da prežive, a koje ne.
Ali, ovde je nedvosmisleno rešenje donešeno zato što je ministarstvo uradilo analizu, pratilo i 2013. godinu i 2014. godinu i tačno je videlo ko može da opstane na tržištu, ko ne može. Znači, ko nema blokade, ko prihoduje, ko može da funkcioniše održivo u roku od godinu dana da prihode onoliko koliko prihoduje da rashoduje, a da neke stare dugove država pokuša na određeni način da reši, oni ostaju u tih 17 preduzeća. Na kraju krajeva, u proteklih godinu dana, Vlada je radila intenzivno na pronalaženju strateških partnera, zato sa razlogom ovaj amandman nije prihvaćen. Hvala.