Zahvaljujem, predsednice Narodne skupštine.
Dame i gospodo narodni poslanici, uvaženi ministre, poštovani gosti, poštovani građani, podneli smo amandman gospođa Vesna Marjanović i ja lično iz prostog razloga što smo napomenuli da se pod sumnjivim okolnostima odvija privatizacija pojedinih medija u Srbiji. Primer Studija B je najočigledniji primer kada je u pitanju glavni grad, ali isto tako su pojedini narodni poslanici izrazili bojazan kada su u pitanju mediji na lokalnom nivou širom Republike Srbije.
Amandman koji smo podneli glasi da se kontinuitet u proizvodnji medijskih sadržaja iz stava 2. ovog člana za elektronske medije podrazumeva obavezu održavanja udela programskog vremena u skladu sa programskom šemom koja je važila u periodu od 24 meseca pre dana stupanja na snagu zakona, odnosno obavezu održavanja udela informativnih, obrazovnih, naučnih, kulturno-umetničkih, dečijih, zabavnih, sportskih i drugih programskih sadržaja koji su od značaja za javni interes.
Isto to predlažemo i kada su u pitanju štampani mediji, s tim što bi Agencija za privatizaciju vršila uvid i nekadašnji RRA, sadašnjoj REM, podnosila izveštaj kada su u pitanju ugovori o kupoprodaji. Isto tako, kada su u pitanju štampani mediji, Savet za štampu bi bio taj koji bi bio obaveštavan o tome da li se poštuje ugovor o kupoprodaji i da li se ova stvar, koja bi postala sastavni deo zakona, poštuje u celosti.
Ovo smo predložili iz prostog razloga što smo i kada je bila rasprava u načelu pričali o tome koliko se danas npr. neki mediji zloupotrebljavaju, sa samim saznanjem da će biti privatizovani. Već danas Studio B ima uređivačku politiku koja mu ne samo spušta cenu, nego dovodi do toga da se sadržaji od javnog interesa i značaja i kulturno-umetnički i obrazovni, pa čak i informativni, ne vrše u skladu sa Zakonom o informisanju.
Mislim da je veoma važno da ovu stvar uvažite ili ovaj amandman usvojite. Mislim da on može samo da doprinese boljoj komunikaciji između lokalne samouprave, nas kao narodnih poslanika, vas kao ministra i tih lokalnih medija koji već polako idu na doboš ili će se privatizovati i pripasti nekim tajkunima ili će se oni sasvim ugasiti, kao što su to izrazili poslanici nacionalnih manjina.
Dakle, ono što je strašno važno jeste da se ne dozvole bilo kakve malverzacije. Imamo, takođe u skladu sa ovim amandmanom i nekoliko pitanja koja se danas postavljaju nama, kao narodnim poslanicima. Evo, ja ću iskoristiti da u ime građana postavim vama, kao ministru, koji predlažete ove izmene i dopune Zakona.
Na primer, zašto se prekogranični kanali, „FoksLajf“, oni su na kablovskoj televiziji, prekrajaju kada je u pitanju izvorni sadržaj i neovlašćeno se emituju reklame domaćih kompanija? Ovo je, na primer, amandman koji će sprečiti, između ostalog i ove stvari. Ti kanali se nalaze van pravno poreskog sistema i posluju potpuno u sivoj zoni, gospodine ministre.
Godišnje desetine miliona evra na ovaj način domaće kompanije uplate kada je u pitanju reklamni prostor za nešto što taj reklamni prostor ne može da bude, a po članu 100. stav 2. Zakona o informisanju. Ne samo da se krši Zakon i ne samo da se Zakon ne primenjuje, nego ovde imamo situaciju da se kazne od 500 hiljada dinara, koje je propisala RRA, a danas REM, apsolutno ne primenjuju. Sada imamo slučaj da neko zakupljuje reklamni prostor na kanalima na kojima to po Zakonu nije moguće i na taj način zaobilazi poresku upravu, poreski sistem ove zemlje i na desetine i desetine miliona evra se na taj način potpuno izopštava iz pravnog poretka Srbije.
Ovo jeste zgodno za one firme, političare i tajkune koji imaju ovoliko novca da na ovaj način reklamiraju sebe ili svoje sadržaje. To nije po zakonu i to je stvar koja apsolutno nije u interesu Republike Srbije i građana Republike Srbije.
Zato vas molim da razmislite da ovaj amandman, kada su u pitanju štampani mediji i kada su u pitanju elektronski mediji, usvojite, jer će u većoj meri doprineti poštovanju Zakona i svaku moguću zloupotrebu će spustiti na najmanju moguću meru. Zahvaljujem.