Drugo vanredno zasedanje, 03.02.2016.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Drugo vanredno zasedanje

01 Broj 06-2/30-16

3. dan rada

03.02.2016

Beograd

Sednicu je otvorila: Maja Gojković

Sednica je trajala od 12:05 do 14:00

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad sednice Drugog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2016. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 84 narodna poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da su u sali prisutna 93 narodna poslanika i da možemo da nastavimo sa radom.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: Borisav Kovačević, Dejan Radenković, Đorđe Čabarkapa i Vladimir Marinković.
Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika, obaveštavam vas da su pozvani da današnjoj sednici prisustvuje Ivica Dačić, prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova, kao i ambasador Branimir Filipović, vršilac dužnosti pomoćnika ministra spoljnih poslova i ambasador Branka Latinović, šef odseka u Ministarstvu spoljnih poslova.
Primili ste amandmane koji su na Predlog zakona podneli poslanici, kao i Odbor za spoljne poslove.
Primili ste izveštaje nadležnih odbora, kao mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na naziv zakona amandman su zajedno podneli narodni poslanici Marko Đurišić, Aleksandar Senić, Ninoslav Stojadinović, Branka Karavidić, Biljana Hasanović Korać, Goran Bogdanović, Slobodan Homen, Miroslav Marinković, Ivan Karić i mr dr Blagoje Bradić.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik Ninoslav Stojadinović. Izvolite.
...
Socijaldemokratska stranka

Ninoslav Stojadinović

Socijaldemokratska stranka, Zajedno za Srbiju, Zeleni Srbije
Poštovana gospođo Gojković, uvaženi ministre Dačiću sa svojim bliskim saradnicima, koleginice i kolege narodni poslanici, ja bih zamolio predsedavajućeg gospodina Bečića, da u okviru ovog prvog amandmana koristim i vreme ovlašćenog predstavnika poslaničke grupe pošto bih dao jedno uvodno izlaganje.             
Stvari ovako stoje, potreba za donošenjem ovog zakona je nesporna, jer u Republici Srbiji ne postoji zakonska osnova koja omogućava direktnu primenu međunarodnih mera ograničavanja. Znači, to je kristalno jasno.
Dalje, dosadašnja praksa da se ove obaveze sprovode na osnovu odgovarajućeg zaključka Vlade ima nedostatke. Znači, to su athok rešenja od slučaja, do slučaja, usporavaju se realizacije, ali to takođe nije ni u skladu sa savremenim standardima u većini evropskih zemalja čija smo mi rešenja proučavali. I najzad, ali ne po značaju donošenjem ovog zakona naša zemlja će ispuniti jednu od veoma važnih obaveza, odnosi se na pregovaračko Poglavlje 31. - spoljna bezbednosna i odbrambena politika i tu možemo da uđemo u one direktne mere EU uklapamo se, a jednog dana kada postanemo članica EU primenjivaćemo, naravno i autonomne mere koje Savet EU donosi. Ali, otom-potom nije moglo sve sada da se ugradi u zakon.
S obzirom na ovo što sam rekao vidi se koliki je značaj ovog značaja i to razlog što je poslanička grupa Boris Tadić-SDS-ZZS-ZS, veoma pažljivo, detaljno analizirala Predlog zakona, bukvalno od naslova kojim se bavi naš prvi amandman do poslednjeg člana prelazne završne odredbe i to je rezultovalo predlaganjem 14 amandmana, a sve u cilju ne da kritikujemo zakon nego da ga zajedničkim snagama dodatno popravimo.
Koristim priliku da izrazim svoje posebno zadovoljstvo zbog toga što je predlagač imao sluha za ovaj naš napor. Usvojili su pet amandmana, znači direktno su usvojeni u celini. Što se tiče jednog amandmana to je sada malo složena procedura, imali smo korekcije dva stava. Korekcija jednog stava je usvojena, tako da je praktično tu i šesti amandman.
Ono što je veoma važno, o tome smo pre dva dana dosta pričali, raščistili smo jednu dilemu, ne može direktno da se uključi EU, ali može implicitno kroz međunarodne organizacije, čiji nismo član, ali su njihove odluke mere u skladu sa našim spoljnopolitičkim prioritetima.
Predlagač je to u članu jedan uradio, dodao je iza međunarodnih organizacija, čiji smo član i ovo, tako da je suštinski i ovaj naš amandman usvojen, mada ne kako smo ga u tom trenutku predložili.
S obzirom na sve što sam rekao, naša poslanička grupa Boris Tadić – SDS – ZZS – ZS će podržati ovaj zakon i u načelu i u pojedinostima. Sada prelazim na ovaj amandman.
Kada smo analizirali ovaj zakon, nismo mi to sami krenuli da čitamo, da analiziramo, pogledali slična rešenja u nekim evropskim zemljama. U tom trenutku nam se učinilo da je ovo naša formulacija, znači nismo mi izmislili. Mi smo ovu formulaciju prepisali, tačnije preveli iz rešenja u nekim zemljama i zato smo predložili da se zakon zove o primeni restriktivnih mera u međunarodnim odnosima.
I dalje smatramo da je bolji ovaj naslov, ali istine radi, dodatno smo u međuvremenu proučili rešenja u svim članicama EU i još nekim evropskim zemljama, kažem istine radi, ovaj naslov zakona koji predlagač daje se pojavljuje. Tako da, voleli bi da je naše rešenje, ali ne možemo da budemo protiv nečega što se u EU koristi.
Prema tome, podržaćemo, kažem u celini, bez obzira što ovaj amandman nije usvojen. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima prvi potpredsednik Vlade, ministar Ivica Dačić.
...
Socijalistička partija Srbije

Ivica Dačić

| Ministar unutrašnjih poslova
Poštovani predsedavajući, potpredsedniče Bečiću, dame i gospodo narodni poslanici, na ovaj predlog zakona je podneto 26 poslaničkih amandmana i dva amandmana Odbora za spoljne poslove u kojima su iznete sugestije kako da se poboljša predloženi tekst.
Ministarstvo spoljnih poslova, kao nosilac posla na izradi ovog zakona i Vlada Republike Srbije, su sa dužnom pažnjom i ozbiljnošću pristupili razmatranju svakog od predloženih amandmana.
Naša namera je bila da se prihvate svi oni amandmani kojima se daje dodatni kvalitet ovog teksta i dodatno pojašnjavaju određena pitanja koja su bitna za njegovu primenu. Videli ste da je Vlada više od polovine amandmana prihvatila želeći da na pravi način valorizuje vaš angažman i da ovaj zakonski projekat bude praktično zajednički doprinos kako Vlade tako i narodnih poslanika, bez obzira da li su oni u vladajućoj koaliciji ili u opoziciji.
Pojedine amandmane, zbog procedure ili zbog ovoga kako je i sada rečeno, zbog nekih već uobičajenih formulacija koje se koriste u drugim zakonodavstvima, nismo prihvatili, ali sigurno da suština tih amandmana, trudili smo se da bude obuhvaćena, čak su zato i podneta dva amandmana odbora, koja su na neki način obuhvatila ono o čemu smo prošli put govorili, barem kada je reč o pominjanju EU.
Nije bilo amandmana koji bi suštinski menjali koncepciju ovog zakona, što je veoma značajno, što je potvrda zajedničkog imenitelja koji smo imali kada je u pitanju ovaj zakonski predlog.
Takođe bih samo rekao i podsetio da ovaj zakon ima samo 29 članova. Još jednom kažem, mi smo prihvatili više od polovine amandmana i mislim da smo time pokazali jedan odgovoran odnos Vlade prema ovom pitanju. Ovo nije tema koja bi trebala da bude predmet nekih političkih rasprava, već je ovo veoma važno za ispunjavanje obaveza naše zemlje.
Prema tome, mislim da nema velike potrebe da obrazlažemo svaki amandman, ali reći ću povodom ovog amandmana koji je poslanik Stojadinović predložio, odnosno ne samo on, nego čitava grupa poslanika iz poslaničke grupacije koju predvodi Boris Tadić, sam taj naslov, mi smo mišljenja da termin - međunarodne mere ograničavanja, da je to ipak jedan više prihvaćeni, opšte prihvaćeni na neki način termin za ovu oblast i da se on upotrebljava u zakonodavstvima drugih država.
U suštini to ima slično značenje, restriktivne mere ili mere ograničavanja, tako da ovaj amandman nije prihvaćen iz tog razloga. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem se gospodine ministre.
Reč ima narodni poslanik prof. dr Ljubiša Stojimirović.
Izvolite gospodine Stojimiroviću.

Ljubiša Stojimirović

Poštovane koleginice i kolege, ja ću samo kratko.
Meni je isto drago da je predlagač imao sluha i da je prihvatio dosta, odnosno više od polovine ovih amandmana, a što se tiče konkretnog amandmana na naziv ovog zakona, mislim da predlagači treba da shvate da je ipak ovaj naslov, odnosno naziv zakona kako je dao predlagač mnogo jednostavniji, mnogo lepše zvuči za uho, s jedne strane, a sa druge strane, ta naša stalna želja da nečije tuđe prihvatimo, nekako prevedemo i stavimo ovde kod nas je postala u neku ruku moderna.
Mislim da treba što više da se trudimo da budemo originalni i da koristimo naše reče, a manje strane reči.
Verujem da podnosioci amandmana neće imati ništa protiv kao što je i rekao kolega koji je obrazlagao ovaj amandman i mislim da je potpuno u redu što nije prihvaćen njihov predlog.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem gospodine Stojimiroviću.
Reč ima narodni poslanik Marijan Rističević.
Izvolite gospodine Rističeviću.
...
Srpska napredna stranka

Marijan Rističević

Srpska napredna stranka
Zahvaljujem.
Dame i gospodo narodni poslanici, prethodni govornik, gospodin Ljubiša, je već objasnio ono što sam ja hteo da kažem.
Restrikcija je čini mi se reč latinskog porekla. Dakle, ja ne branim poslaničkim grupama da koriste strane reči, ali mislim da je Vlada u pravu kada se držala našeg lepog rečnika, našeg lepog jezika, koje pozajmljuju i okolne države i okolni narodi i verujem da je reč – ograničenje, bolja nego reč – restrikcija, koja je latinskog porekla i ima dvojako značenje. Znači i - ograničenje i sužavanje itd. i zato podržavam Vladu u nameri da se naše pismo, naš jezik, očuva i da se to dešava i u pisanju predloga zakona, odnosno u pisanju ispravki prilikom usvajanja tih amandmana.
Smatram, kao i profesor Ljubiša, da ovaj amandman ne treba prihvatiti. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Zoran Antić.
Izvolite, gospodine Antiću.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Antić

Srpska napredna stranka
Dame i gospodo, ne samo kod ovog Predloga amandmana, kada je u pitanju naslov zakona, mislim da se tu još par puta pojavilo kao problem, postoji jedan, čini mi se, ozbiljniji problem. Problem je u nedoslednosti.
Ako predložite da se promeni naslov zakona, vi tu terminologiju trebate ipak da pratite kroz ceo zakon, to bi bilo onako ozbiljnije. Ne možete samo u naslovu zakona da mere ograničenja prevedete u restriktivne mere, a već u prvom, drugom, trećem, četvrtom članu da govorite o međunarodnim merama ograničenja.
Znači, ceo zakon je tako koncipiran da ono što je u naslovu, to prati i tekst zakona i u skoro svim članovima se pominju mere ograničenja, pa je predlagač amandmana na neki način nedosledan i nepotpun, jer je trebao i u ostalim članovima zakona da predvidi i predloži da se ti termini menjaju.
To bi bilo, rekao bih, usaglašenije, malo ozbiljnije, jer na ovaj način, kada bi se prihvatio ovaj amandman, mislim da sam tekst zakona ne bi odgovarao naslovu zakona. Hvala vam.