Treća sednica Drugog redovnog zasedanja , 30.10.2018.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Treća sednica Drugog redovnog zasedanja

01 Broj 06-2/259-18

30.10.2018

Beograd

Sednicu je otvorila: Maja Gojković

Sednica je trajala od 10:20 do 16:00

OBRAĆANJA

...
Narodni pokret Srbije

Miroslav Aleksić

Poslanička grupa Socijaldemokratska stranka, Narodna stranka
Zahvaljujem, predsednice.

Postavljam pitanje premijerki Ani Brnabić. Prošle nedelje sam ovde pitao – zašto se Srbija i dalje nalazi na crnoj listi FATF-a, kao zemlja osumnjičena za pranje novca i finansiranje terorizma? Ovih dana se suočavamo sa još jednom realnošću, a to je da je protiv Srbije Antikorupcijsko telo Saveta Evrope pokrenulo postupak zbog ne primenjivanja preporuka za borbu protiv korupcije od 2015. godine.

Dakle, pitam premijerku Anu Brnabić – zašto ni jedna od 13 preporuka Antikorupcijskog tela Saveta Evrope iz 2015. godine još uvek Vlada Srbije nije usvojila i nije primenila?

Takođe, zašto Srbija, čak ni rok nije ispoštovala u kome treba da se dostavi izveštaj? Taj rok, koji dat, ističe sutra. Dakle, sutra je zadnji dan da Srbija podnese izveštaj Savetu Evrope, odnosno GREK-u, a očigledno da taj izveštaj neće biti poslat na vreme zato što mi tek danas raspravljamo o nekim zakonima koji se tiču tih preporuka, kao što je Zakon o lobiranju.

U maju mesecu ove godine to telo je u Izveštaju napisalo da je Srbija nazadovala u borbi protiv korupcije. Dakle, vi zalivate i negujete korupciju. Kada ste došli na vlast, došli ste na krilima lažne borbe protiv korupcije, da ćete iskoreniti korupciju, da ćete očistiti državu od svih onih koji su se ogrešili o to. Šta se dogodilo u praksi? Dogodilo se u praksi, da ste vi razvili korupciju, da ste nadogradili i da ste državu doveli u direktnu spregu sa mafijom i sa organizovanim kriminalom i o tome počinje da govori čitav svet, o tome počinje da govori i Evropa.

Takođe, postavljam pitanje – šta je uradilo Koordinaciono telo koje je formirala predsednica Vlade, rekavši da će ono primeniti sve preporuke GREK-a? Ko će snositi odgovornost zato što to nije urađeno? Hoće li premijerka snositi odgovornost što joj je bilo preče da obilazi „Egzit“, rođendan SNS, političke tribine i konvencije, umesto da sprovodi mere i da u državi Srbiji se bori protiv korupcije? Naravno, borba protiv korupcije i jačanje institucija nije nešto što je bilo u prioritetu ove vlasti, a bogami ni ove Skupštine, jer je preče bilo da mi ovde razgovaramo o slepim miševima, o barskim kokicama, žutokljunim morskim gnjurcima, nego da razgovaramo o zakonima koji se tiču uvođenja reda u ovu zemlju. Zato je Srbija sve češće na crnim listama.

Između ostalih stvari, jedna od tih preporuka jeste i to da ste od 2015. godine, gospodo iz ružičaste koalicije, postavili 917 v.d. direktora javnih preduzeća širom Srbije, 917, bez konkursa, isključivo po principu političke i partijske pripadnosti, da ne rade svoj posao kako treba, nego da slušaju svoje nalogodavce i na taj način razvijate korupciju i produbljujete koruptivni sistem u državi Srbiji.

Takođe, još neke od preporuka GREK-a jesu i da se preduzmu mere za poboljšanje transparentnosti parlamentarnog procesa, i to niste uspeli da uradite, utvrđivanje preciznih rokova za podnošenje amandmana i korišćenje hitnog postupka kao izuzetka, a ne kao pravila.

Među preporukama iz 2015. godine našlo se i jačanje nezavisnosti uloge VSS, Državnog veća tužilaca, kao i primena procedura za izbor sudija, predsednika sudova i tužilaca.

Dakle, pored toga što smo na crnoj listi FATF-a, sad smo na crnoj listi Saveta Evrope po pitanju borbe protiv korupcije i istina je da se Srbija sve češće nalazi na crnim listama svetskih organizacija, a da se u Srbiji preko „Pinka“ i ostalih režimskih medija i tabloida to pretvara u ružičastu boju. Dakle, crne liste na kojima se nalazi Srbija u Srbiji postaju ružičaste.