Četvrta sednica Drugog redovnog zasedanja , 22.12.2022.

1. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Četvrta sednica Drugog redovnog zasedanja

01 Broj 06-2/212-22

1. dan rada

22.12.2022

Beograd

Sednicu je otvorio: Vladimir Orlić

Sednica je trajala od 10:05 do 19:30

  • ZAKONI

  • Zakon o potvrđivanju Memoranduma o razumevanju između Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije i Ministarstva spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske o zapošljavanju članova porodica diplomatskog, konzularnog i tehničkog osoblja
  • Odluka o izboru predsednika sudova
  • Odluka o izboru sudija koji se prvi put biraju na sudijsku funkciju
  • Odluka o davanju saglasnosti na Finansijski plan Agencije za energetiku Republike Srbije za 2023. godinu
  • Odluka o davanju saglasnosti na Finansijski plan Regulatornog tela za elektronske medije za 2023. godinu
  • Odluka o davanju saglasnosti na Finansijski plan Komisije za hartije od vrednosti za 2023. godinu
  • Zakon o potvrđivanju Ugovora o izručenju između Republike Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata
  • Zakon o potvrđivanju Ugovora o transferu osuđenih lica između Republike Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata
  • Zakon o potvrđivanju Ugovora o pravnoj i sudskoj saradnji u građanskim i trgovinskim stvarima između Republike Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata
  • Zakon o potvrđivanju Ugovora o uzajamnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima između Republike Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata
  • Zakon o potvrđivanju Ugovora između Republike Srbije i Federativne Republike Brazil o pravnoj pomoći u građanskim stvarima
  • Zakon o potvrđivanju Drugog dodatnog protokola uz Konvenciju o visokotehnološkom kriminalu o pojačanoj saradnji i otkrivanju elektronskih dokaza
  • Zakon o dopuni Zakona o javnim medijskim servisima
  • Odluka o prestanku funkcije javnog tužioca
  • Odluka o izmenama Odluke o izboru članova i zamenika članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije
  • Zakon o izmeni Zakona o državnim službenicima
  • Odluka o izmenama Odluke o sastavu stalnih delegacija Narodne skupštine Republike Srbije u međunarodnim parlamentarnim institucijama
  • Odluka o izmeni Odluke o sastavu Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje
  • Odluka o izmenama Odluke o izboru članova i zamenika članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije
  • OBRAĆANJA

    ...
    Pokret obnove Kraljevine Srbije

    Nenad Tomašević

    NADA - NOVI DSS - POKS
    Gospodine predsedniče, molim vas da mi vreme uračunate samo.

    Uvaženi predsedniče Skupštine, uvaženi potpredsedniče Mihailoviću, dame i gospodo narodni poslanici, poštovani građani Srbije, ispred Srpske koalicije NADA, koju čini i Pokret obnove Kraljevine Srbije i Novi DSS, postaviću pitanje ministru pravosuđa.

    Kada ćete izmeniti Krivični zakonik u delu koji se odnosi na instituciju nužne odbrane, odnosno kada ćete izmeniti deo Krivičnog zakonika koji danas u mnogome ograničava naše građane da sebe i svoju porodicu odbrane ukoliko im neko neovlašćeno upadne u kuću, stan ili dvorište?

    Pojasniću. U važećem Krivičnom zakoniku predviđeno je da, ukoliko vam neko upadne u vaš posed, vi ste dužni da koristite srazmernu silu i odgovarajuće sredstvo onim kojim vas napadač napada da bi odbranili sebe i porodicu.

    To znači da, ukoliko vas neko napadne, provalnik ili napadač, po sada važećem zakonu, vi ste prvo dužni da izbegnete taj napad. Šta ovo treba da znači? Da li to znači da vi treba da pobegnete, da ukoliko živite zajedno sa maloletnom decom, suprugom, starim i nemoćnim roditeljima, da ih ostavite na milost i nemilost napasniku ili napadaču i gde da pobegnete ukoliko živite na petom spratu?

    Dalje, ukoliko ne možete da izbegnete napad, zakon koji je važeći propisuje da imate pravo da se branite, ali kako da se branite? Pa, tako što morate da izaberete sredstvo odbrane koje je adekvatno i primereno sredstvu napada. Dakle, u slučaju da ste napadnuti bejzbol palicom, vi možete da se branite rukama, palicom, štapom ili sličnim odgovarajućim sredstvom. Ne smete nikako da se branite hladnim ili vatrenim oružjem jer rizikujete da budete osuđeni, a vrlo verovatno i tuženi od strane napadača ukoliko ste mu naneli određenu fizičku štetu, jer ste upotrebili, kako zakon kaže, nesrazmernu silu.

    To bi faktički značilo da svi mi moramo u svojim spavaćim ili dnevnim sobama da držimo arsenal različitih sredstava za odbranu, od palica, štapova, metalnih šipki do hladnog i vatrenog oružja, ali isto tako i uređaj za noćni vid, jer vi bi morali u mraku da prepoznate šta je to što trenutni napadač ima od sredstava, ali isto tako da onako bunovni i pospani u istom trenutku shvatite napadačevu nameru, da li on ima nameru da vas opljačka, da vas siluje, da vas zloostavlja ili da vas, ne daj Bože, liši života.

    Neka mi niko ne zameri na ovako jednostavnom prikazivanju i uprošćavanju stvari, jer mislim da je ovo zaista vrlo važno da svi shvate, kolika je važnost manjkavosti ovog dela našeg trenutnog Krivičnog zakonika.

    Postavljam pitanje, koje je vrlo jednostavno, zašto ne primenimo pozitivna iskustva i primere zakonodavstava pojedinih zemalja EU, pre svega naših komšija iz Mađarske, ali isto tako i SAD, u kojima je to pitanje rešeno na adekvatan način u korist građana, a ne kriminalaca?

    Naime, zakoni pomenutih država uređuju ovu materiju tako da ne traže nužno načelo srazmernosti u odbrani od napadača, već kreću od pretpostavke da svaki nelegalan upad u stan, kuću ili vaš posed, naročito noću, bude tretiran kao napad na vaš život i živote vaše porodice, te da imate pravo da se branite svim sredstvima odbrane, čak i u toj odbrani da nekoga lišite života i da za to ne budete odgovorni.

    Ovakve izmene Krivičnog zakona omogućile bi efikasniju mogućnost odbrane naših građana od nelegalnih, nezakonitih upada u njihove posede, ali isto tako, delovali bi preventivno, jer bi potencijalni provalnici i napadači dobro razmislili da li bi ušli u tuđ stan, ukoliko bi to bilo čak pogubno i za njihov život.

    Sledeća pitanja postaviću ministru unutrašnjih poslova.

    (Predsednik: Samo privedite kraju, molim vas.)

    Kratko. Tiče se novog Zakona o oružju i municiji, pa da li planirate produžavanja trajanja lekarskog uverenja za vlasnika oružja sa pet na deset godina, jer to predstavlja veliki trošak našim građanima? Da li planirate da ukinete diskreciono pravo koje imaju načelnici policijskih uprava, da ne bi došlo do zloupotreba? I da li planirate da promenite proceduru za nabavku oružja za vlasnika koji već poseduje registrovano oružje, da bude pojednostavljena i olakšana u odnosu na one koji oružje nabavljaju prvi put, jer su vlasnici koji imaju registrovano oružje pokazali da su podobni? Hvala lepo.