Prikaz govora poslanika

Prikaz govora poslanika <a href="https://otvoreniparlament.rs/poslanik/8998">Samir Tandir</a>

Samir Tandir

Stranka pravde i pomirenja

Govori

Hvala.

Poštovani predsedniče Narodne skupštine, poštovani potpredsednici, koleginice i kolege narodni poslanici, poštovani ministre, pred nama je danas jedan važan paket ekonomske pomoći i Poslanički klub Stranke pravde i pomirenja i Ujedinjene seljačke stranke u danu za glasanje će podržati ovaj zakonski predlog.

Naravno da niko ne deli novac iz praznog budžeta, iz prazne kase. Da bi se sprovodila ovakva ekonomska politika i da bi se implementirali ovakvi zakoni, svaka gađanka i građanin koji su dobronamerni i koji žele ovoj zemlji i svim građankama i građanima dobro bi podržali, ali jednostavno morate prvo ispuniti neke preduslove da bi mogli ovako da se ponašate. Znači, ono što je dokaz da smo i u proteklim godinama imali jednu dobru ekonomsku politiku, da smo imali dobro izbalansiranu politiku i da nam je budžet jednostavno pun i da tako možemo u ovim kriznim vremenima imati ove kovid mere.

Preduslov da bi se ovako danas ponašali jeste prvenstveno privredni rast koji smo imali u prošloj godini od 7,5% i projektovani privredni rast u ovoj godini minimum 4,5%. Takođe, u 2019. godini, kada je većina svetskih i evropskih ekonomija imala pad, mi smo bili na jednoj nuli, što je takođe dokaz zdravog ekonomskog sistema i javnih finansija u našoj zemlji.

Da bi mogli ovako da se ponašamo, da bi mogli danas da usvojimo zakon gde građankama i građanima, odnosno našoj omladini i maloletnim i punoletnim, znači od 16 do 29 godina, ponovo usvajamo zakon koji će omogućiti da im se uplati po 100 evra u junu mesecu ove godine, prvenstveno smo morali da imamo pun budžet, a osnov za to jeste i činjenica da smo u protekloj godini otvorili novih 60 hiljada radnih mesta. To je zaista jedan veliki uspeh.

Pošto je pred nama i kampanja i izbori, najlakše je voditi kampanju i izbore u onom trenutku kada imate rezultate. Ovi rezultati, bez obzira da li pripadali vlasti ili opoziciji, da li ste politični ili apolitični, su rezultati na koje morate skinuti kapu. Jer, nismo mi najpametniji koji smo se ovog setili, i drugi bi u drugim zemljama i prethodne neke vlasti ovako radile, ali prvo morate da napunite budžet i da ova socijalna davanja neće ugroziti finansijsku stabilnost.

Ovo je samo jedan od nastavaka ekonomske pomoći. Mi smo preko osam milijardi dali novca kroz pakete pomoći našoj privredi. Ono što je u borbi sa Kovidom bio prioritet, jeste sačuvati zdravlje građanki i građana. Drugo što je prioritet, jeste sačuvati našu privredu. Mislim da smo apsolutno u tome uspeli i ovaj saziv parlamenta i Vlade Republike Srbije svakako treba da bude na tu činjenicu ponosan.

Ono što mene svakako posebno raduje jeste da smo imali i vodili jako odgovornu socijalnu politiku. Između ostalog, i ova mera za koju ćemo danas glasati spada u domet te politike. Ono što bih posebno iskoristio priliku da pozdravim, jesu te jednokratne pomoći našim penzionerima, prvenstveno ova pomoć koju smo imali isplaćeno od 20 hiljada dinara, ali i povećanje plata i penzija.

Naravno, ono što se svakako mora istaći jeste pomoć zdravstvenim radnicima, jer oni su heroji borbe protiv Kovida. Vidimo da se i dan danas naš zdravstveni sistem suočava sa velikim izazovima i to povećanje od 8% plata u zdravstvu je takođe plod jedne dobre ekonomske politike, ali i plod stranih investicija, povećanja izvoza i svih drugih mera.

Ono što hoću da iskoristim kao priliku kada danas govorimo jeste da se podsetimo nekih rezultata. Vrlo često kada se reši jedan problem skloni smo da brzo prelazimo preko toga i da se više bavimo nekim negativnim temama. Naravno, nijedno društvo, pa ni naše društvo nije toliko dobro da ne bi moglo da bude još bolje, ali činjenica je da se određene stvari pomeraju sa mrtve tačke i da se zaista zemlja razvija, da se problemi rešavaju i da građanke i građani, bez obzira da li pripadali većinskom narodu ili manjinskim zajednicama, osećaju određenu sigurnost i osećaju stvarnu sigurnost.

Tu posebno hoću da istaknem ponašanje predsednika Republike Srbije i ono što smo imali pre par meseci, pogotovo kada smo imali te nemile scene i incidente u Priboju, a pre toga i posetu Sjenici, Novom Pazaru, Novoj Varoši i Tutinu, kada je

predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić dolazio i poslao jasnu poruku da su sve građanke i građani, bez obzira da li su pripadnici većinskog ili manjinskih zajednica, ravnopravni i da je ovo njihova zemlja.

To je jedan veliki iskorak. Dolazak u Priboj, u trenucima kada su pokušali, zaista imali smo nemile scene, pa su neki pokušali da to politički zloupotrebe je dokaz jedne hrabrosti i odgovornosti predsednika Republike Srbije i na tome mu treba čestitati.

Hoću da istaknem da smo u ovom mandatu osim rešavanja i konkretnih rezultata kada je u pitanju infrastruktura, rađenje velikog broja lokalnih puteva, nastavak izgradnje autoputeva, rešili velika dva ekološka problema. Kada je u pitanju opština Prijepolje i opština Sjenica i to je nešto što za život običnih građanki i građana znači puno.

Takođe hoću da istaknem da smo i u mandatu ove Vlade rešili jednu od nepravdi koje smo jako često ovde isticali prema pripadnicima bošnjačkog naroda. To je akreditacija internacionalnog univerziteta i to je nešto što treba pozdraviti. Ja očekujem da ćemo u narednom periodu nastaviti sa tom dobrom praksom.

Ono što je jako važno za pripadnike mog bošnjačkog naroda jeste da je krenula i prethodna i ova Vlada sa povraćajem imovine islamskog zajednici. To je nešto što treba pozdraviti. Sve ovo govorim, iz prostog razloga, da ti procesi nisu nešto što se podrazumeva. Naprosto, ako imate odgovorne ljude na čelu države, predsednika, predsednika Vlade, ministre koji suštinski znaju šta je to demokratija i suštinski žele da se svaka građanka i građanin osećaju ravnopravno oni se tako ponašaju.

Imali smo period do 2012. godine kada je na vlasti bila DS i kada se na bošnjački narod gledalo samo kao na jednu glasačku mašineriju, gde se podrazumevalo, po jednom difoltu za koga će oni da glasaju. Tada smo imali, mogu slobodno da kažem, jednu diskriminaciju. To je nešto čega svaki pripadnik manjinske zajednice treba da se seti i da uporedi kakva je situacija danas i koliko su se stvari popravile, a kako je bilo do 2012. godine.

Ono što hoću da iskoristim, pošto sam zamoljen od sportskih radnika opštine Prijepolje, jeste, da zamolim ministra zaduženog za sport, ali i Vladu Republike Srbije i ministra finansija ako ima mogućnost. U opštini Prijepolje funkcioniše Fudbalski klub „Polimlje“ osnovan 1926. godine. On se sada nalazi pred gašenjem. Brojni sportskim radnici, aktivisti, roditelji čija deca pohađaju školu fudbala i sporta su me zamolili da iznesem ovaj problem. Ja očekujem da će ministarstvo, ono što je u njihovoj moći, u skladu sa zakonom, preduzeti da spasimo jedan od simbola opštine Prijepolje.

Takođe, hoću da iskoristim ovo javljanje da istaknem jedan problem. Škola u Novom Pazaru je ostala bez 26 osmaka za pola godine, a Osnovna škola „Svetozar Marković“ u Brodarevu, opština Prijepolje, od 1. septembra zaključno sa današnjim datumom ispisalo se 32 učenika. Znači, apsolutna pohvala za ekonomsku politiku.

Međutim, ono o čemu jako moramo da vodimo računa i mnogo više da posvećujemo pažnje jeste demografija. To nije samo problem bošnjačkog naroda, to je problem i srpskog i mađarskog i romskog i svih građanski i građana koji žive u našoj zemlji. Znači, naša se zemlja se polako prazni. To ne smemo da dozvolimo. Moramo da uradimo ono što je u našoj moći, a prvenstveno ministre, da u Prijepolje u Novi Pazar dovedemo po jednu veliku stranu investiciju.

Mislim da smo dosta stvari učinili kada je u pitanju infrastruktura. Tu prvenstveno mislim i na autoput, na gasovod, na zamenu visokonaponske i niskonaponske mreže, za šta Stranka pravde i pomirenja suštinski borila, na čemu je prvenstveno insistirao rahmetli muftija Muamer Zukorlić, to ćemo nastavi i u budućnosti.

Ono što nam fali jeste i po jedna velika investicija, politika koja se tiče demografije mora brže da se primenjuje. Politika koja se tiče sela i agrara, mora brže da se primenjuje, jer verujte, zaista se plašim rezultata popisa i činjenice sa kojom ćemo se suočiti, koliko je građanki i građana napustilo celokupnu našu zemlju, a prvenstveno kraj naše zemlje, odakle ja dolazim. U danu za glasanje podržaćemo ovaj zakonski predlog. Hvala vam.
Hvala.

Poštovana predsedavajuća, koleginice i kolege narodni poslanici, poštovani predstavnici VSS i predstavnici Veća tužilaca, građanke i građani, pre nego što se osvrnem na temu izbora sudija i tužilaca, želim da se osvrnem na ovaj Zakon o železnici i ovom autentičnom tumačenju.

Hoću da istaknem da smo mi u međuvremenu postali ili postajemo zemlja koja ima brze pruge i to je pruga Beograd-Novi Sad i dalje ka Budimpešti. To je nešto što svakako treba pozdraviti. To je veliki uspeh.

Većina ljudi ima običaj da stvari podrazumeva, a ne tako davno imali smo situaciju da naši vozovi idu 10, 20 i 30 km na čas. Ubrzano se radi na rekonstrukciji pruge, a to govorim iz prostog razloga da pohvalim ministarstvo i da ih podstaknem na dalji rad i obnovu pruge Beograd-Bar koja je jako važna kraj naše zemlje, odakle dolazim, prvenstveno opštinu Prijepolje i opštinu Priboj.

Jako je važno da se do kraja ta pruga rekonstruiše da bi naša poslovna zajednica i naši privrednici, ali i naši građani i građanke mogli više da koriste železnički saobraćaj koji je ubedljivo najjeftiniji i kada je u pitanju privreda, ali i kada smo u pitanju mi građani koji bi putovali tim vidom prevoza.

Takođe hoću da istaknem da je jedan deo, važan deo sporazuma, između naše stranke, SPP i SNS, a tiče se izgradnje pruge do Novog Pazar.

Hoću da kažem da su i mnogi pre nas o tome govorili, ali niko nije konkretno radio. Prvenstveno je na tome radio rahmetli predsednik muftija Zukorlić, ali i svi mi poslanici Stranke pravde i pomirenja. Hoću da kažem da smo u saradnji sa Kabinetom predsednice Vlade, delom kabineta koji radi na infrastrukturi, došli do saznanja da zaista ne postoji nijedan strateški dokument, eto kako se to radilo pre, koji definiše tu prugu. Sada je jako važno da i građanke i građani u Novom Pazaru, da se taj deo pruge od Raške do Novog Pazara konačno uradi, ali i da se desi ta rekonstrukcija pruge od Kraljeva do Raške. Jednostavno, da bi imali potpuni razvoj privrede, neophodno je da imamo i tu vrstu saobraćaja jako efikasnu i da može naša roba da što brže, kao i sami putnici, dođe od tačke A do tačke B.

Što se tiče ovog dela današnje rasprave, izbora sudija i tužilaca, Stranka pravde i pomirenja, kao najjača bošnjačka stranka, i naš poslanički klub u danu za glasanje će podržati vaše predloge. Smatramo da su oni dobri i da su kolege iz resornog odbora detaljno sve to proučili. Mi smo iz dokumenata mogli da vidimo kvalitet kod kandidata.

Međutim, hoću da iskoristim ovu priliku da podsetim da jedan od glavnih načela ove Vlade Republike Srbije jeste borba protiv organizovanog kriminala i korupcije i da imamo permanentnu borbu. Želim i da čestitam i predsedniku države Aleksandru Vučiću, predsednici Vlade i ministarstvima, ali i nama narodnim poslanicima koji su usvajali i glasali za te zakone, da imamo kao rezultat te borbe razbijanje jedne organizovane kriminalne grupe, možda po surovosti najpoznatije, a to je kriminalna grupa Veljka Belivuka. Njihove nečasne radnje i nedela su poznata građankama i građanima. Međutim, ono što mi očekujemo od sudija, od tužilaca, jeste da sve ono što započne policija da se to do kraja implementira, a ne da se samo završi na nekakvim predistražnim ili istražnim radnjama.

Ono što posebno želim da istaknem, jeste da mi očekujemo tu dubinsku borbu protiv kriminala i korupcije i da se ona ne završava samo u Beogradu, već da imamo to i na rubnim delovima naše zemlje, u unutrašnjosti, periferiji itd.

Kolega iz resornog odbora je govorio o referendumu. Ako pogledamo gde je referendum imao najveću podršku, gde je odziv građanki i građana bio najveći i gde su ljudi masovno glasali za, videćemo da su to sandžačke opštine, između ostalog i opština Sjenica. Zašto? Više puta i kolege iz Stranke pravde i pomirenja, narodni poslanici i ja osobno smo govorili o ubistvu rahmetli Edina Hamidovića u avgustu prošle godine na šetalištu, na korzou pred suprugom, decom i prolaznicima. Čovek koji je počinio to gnusno krivično delo nije uhapšen, nije postupak krenuo sa mrtve tačke.

Želim da iskoristim vaše prisustvo da kažem da ne želimo mi da utičemo na rad pravosuđa. Pravosuđe i tužioci moraju da budu samostalni u svom radu, ali moraju da snose odgovornost i da podnose, ne Skupštini samo izveštaj za svoje rad, već prvenstveno javnosti, odnosno građankama i građanima.

Znači, postupajući tužilac Radislav Filimonović, koji radi u Višem sudu u Novom Pazaru, očigledno je na nekom godišnjem odmoru, jer taj postupak tapka u mestu. Razumem i više puta sam ovde govorio - podržaćemo izbor sudija i tužilaca, treba nam više sudija i tužilaca da bi imali efikasnije pravosuđe, da bi imali efektnu borbu protiv kriminala i korupcije. Ali, znate, postoje određeni postupci koji su osetljiviji od nekih drugih, u političkom, etničkom i svakom drugom smislu.

Znači, građanke i građani su bili zaista, i danas su potreseni, jer ne može da se pošalje poruka da neko nekog može da ubije na sred ulice i da on nekažnjeno išeta iz zemlje i da sad lagano radimo da se taj slučaj zaboravi.

Takođe, više puta sam isticao, i danas hoću da istaknem, odgovornost načelnika policijske stanice Bojana Trnčića. Očekujem od nadležnih organa, od kojih sam dobio uveravanje da će dotični biti smenjen i da će biti procesuiran zbog jasnih dokaza o propustima u službi u kojoj je dotični radio.

Nema organizovanog kriminala i korupcije bez podrške iznutra. Znači, koliko god da ste vi uspešan kriminalac, kolikog god da ste pametan i napravili neku grupu, dok vam neko iznutra ne da podršku ne možete vi tako biti efikasni, pametni, itd, pa da sve te moguće istrage, zamke i razne policijske akcije vešto nekom svojom mudrošću možete da preskočite.

To je i u slučaju kriminalne grupe zemunskog klana i surčinskog klana i Veljka Belivuka i kriminalaca 90-ih, pokazalo se da imamo trule jabuke u sistemu koje im daju informacije, daju značke, daju radio stanice gde oni mogu da budu uvek korak ispred zakona. E, to ne smemo da dozvolimo i zato ćemo glasati za izbor novih sudija i tužilaca, a i to je problem kada govorimo o ovoj lokalnoj zajednici u Sjenici. Ne može tamo neki čovek kodnog imena Budo da sa svojom značkom maše i vrši zloupotrebe, utiče na sprovođenje zakona da pokuša da zataška određena kriminalna dela ili neke zločine kao što je ovo ubistvo.

Zato vas molim, apelujem i tražim da se prvenstveno i posebno stavi akcenat i izvrši profesionalni pritisak da imamo epilog ovog slučaja.

Takođe, podsetiću vas da građanke i građani u Novom Pazaru i Sandžaku traže da se posebno obrati pažnja na slučajeve Ernad Bakan, Skarep i Mavrić.

Zbog građanki i građana u Sandžaku i Novom Pazaru hoću da kažem da više ove slučajeve skoro da niko ne spominje, osim poslanika Stranke pravde i pomirenja, a jedno vreme se čak i protestovalo i blokirale se ulice. Zašto? Zato što mi to ne radimo zbog političkih poena, mi to radimo zbog istine, potpuno uvažavajući bol ovih ljudi. Ne želimo mi nikakve, ne daj Bože, političke poene. Naprosto, tražimo od vas da se utvrde sve okolnosti i da se utvrdi istina.

Ovaj Ernad Bakan je stradao na pešačkom prelazu, ulica Cara Dušana u Zemunu. Znači, brojni politički akteri pokušavaju da nacionalnost žrtve i izvršioca krivičnog dela zloupotrebe u svojoj političkoj borbi. Mi to ne smemo da dozvolimo. Pred sudom moraju svi da budu isti. Ono što očekujem jeste da napokon krene ovaj postupak, a da se izvrši u skladu sa zahtevima porodica, da se utvrde okolnosti u slučaju Skarep i Mavrić, da li je bilo nekih montiranih slučajeva, da li su imali neka nova veštačenja koja su dala neki novi uvid na izvršenje tog dela, da li su ti ljudi krivi ili nisu krivi. Ono što mi ne smemo da dozvolimo, jeste da se nesreće ove tri porodice zloupotrebljavaju u dnevno političke svrhe.

Ono što posebno moramo da obratimo pažnju, jeste da smo imali slučaj, ovde smo govorili, da smo imali savetnika u jednom ministarstvu koji je optužen za kidnapovanje jednog direktora škole u Sjenici. Našom akcijom ovde u parlamentu taj čovek više ne radi u ministarstvu, ali imamo druge ljude iz Sjenice na visokim pozicijama u Vladi i ne smemo dozvoliti da ti ljudi svoj položaj koriste da bi uticali na zbivanja ili davali u lokalnoj politici ili davali nekom logističku podršku.

Što se tiče Republičke izborne komisije, hoću da kažem da je jako važno što će i van parlamentarne stranke imati svoje predstavnike. Zašto? Imali smo izbore 2020. godine i, po meni, potpuno je legitimno da politički subjekti učestvuju na izborima ili da bojkotuju izbore. To je vaše demokratsko pravo. Neke političke stranke su učestvovale, pa su ušle u parlament, neke su učestvovale i nisu dobile podršku građana, a neki su se naprosto odlučili da bojkotuju.

Međutim, jako je važno da se izbije svaki argument svim političkim subjektima da bi bojkotovali izbore. Jako je važno što ćemo po prvi put imati vanparlamentarne stranke i Republičkoj izbornoj komisiji, tako da posle ovog izbornog procesa niko neće moći da uperi prstom u RIK i da izrazi nekakvu sumnju u sam rezultat izbora.

Naša stranka je učestvovala u dijalogu između vlasti i opozicije i smatramo da dijalog, razgovor nema alternativu. Što se tiče glasanja, hoću da istaknem da kada smo ušli, obraćam se svim građankama i građanima, ali prvenstveno mom bošnjačkom narodu. Kada smo ušli u ovaj parlament vrlo često smo govorili, a posebno rahmetli predsednik muftija Zukorlić, o nepravdama, o nepravdi prema islamskoj zajednici, o nepravdi prema internacionalnom univerzitetu, o povraćaju vakufske imovine islamskoj zajednici itd.

Hoću da kažem da mi ne živimo u idealnom društvu, ali da smo pronašli partnere i da većina tih nepravdi koje su produkt režima do 2012. godine je ispravljena, da smo pronašli partnere s kojima možemo da razgovaramo, da se dogovaramo, a možda i oko nekih stvari oko kojih se ne slažemo da civilizovano razmenjujemo argumente.

Građanke i građani u Novom Pazaru i Sandžaku nikada ne smeju da zaborave da je 2010. godine Boris Tadić poslao žandarmeriju da se obračunava sa imamima islamske zajednice. Umesto da razgovara, umesto da pruži ruku pomirenja, umesto kroz dijalog da rešava otvorena pitanja, on nam je slao žandarmeriju. Kada god dođu bilo kakvi izbori, i ovi sada i neki naredni, treba da jasno i glasno pogledamo šta je ko radio i šta su rezultati politike i moje stranke i drugih stranaka.

Ono što sa ponosom hoću da istaknem jeste da će Novi Pazar i Tutin ove godine dobiti gasovod, da će za godinu i po dana Prijepolje, Priboj i Nova Varoš dobiti gasovod i da počinje izgradnja auto-puta koji će i deo zemlje odakle ja dolazim, znači, sandžačke opštine, spojiti auto-put Miloš Veliki i da ćemo na taj način stvoriti preduslove za dolazak velikih investitora. Nema dolaska velikih investitora bez gasovoda, bez auto-puta, bez dobre železničke infrastrukture. Mislim da smo u ovom mandatu dosta toga uradili zajedno sa našim partnerima iz SNS i naravno uz podršku prvenstveno predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića.

U danu za glasanje podržaćemo vaše predloge. Hvala vam.
Hvala, poštovana predsedavajuća.

Koleginice i kolege narodni poslanici, poštovani prvi potpredsedniče Vlade, poštovana predstavnice Ministarstva, građanke i građani, danas govorimo o izboru članova Nacionalnog savet za visoko obrazovanje i imenovanju članova Upravnog odbora Nacionalnog tela za akreditaciju, važne tačke dnevnog reda, suštinski važne, jer obrazovanje je po meni i po našoj poslaničkoj grupi najvažniji resor, nešto što će opredeliti našu budućnost suštinski i zaista ozbiljno prilazimo svim tačkama dnevnog reda, a posebnog onog što se tiče obrazovanja.

Hoću da odam priznanje ministru i njegovom timu i kabinetu na svemu onom što su uradili, takođe koliko ova Vlada koju Stranka pravde i pomirenja podržava, radi na obrazovanju koliko shvata značaj obrazovanja, čuli smo i statističke podatke i govori i to da imamo još jedno Ministarstvo, a to je Ministarstvo za inovacije i tehnološki razvoj koji vodi ministar Nenad Popović, koji takođe jako dobro radi svoj posao. I, čim jako dobro radite svoj posao, čim građanke i građani vide rezultate tog vašeg rada, onda ste svakako i meta svih onih koji našoj zemlji i našim građanima ne žele dobro.

Ono što hoću da istaknem jeste da je jako važno kada u tela koja se bave akreditacijom biramo časne, odgovorne i profesionalne ljude, što u nekom prethodnom periodu, nažalost, ne mogu da kažem u prethodnim vladama da je bio slučaj.

Godine 2003. je osnovan Internacionalni univerzitet u Novom Pazaru. To je bio jedan dogovor između tadašnjeg premijera, pokojnog premijera Đinđića i rahmetli muftije Zukorlića, i to je bio jedan veliki istorijski potez gde su građanke i građani u Novom Pazaru dobili prvi univerzitet.

Od 2004. godine, do 2012-2013. godine, permanentno su bili pritisci i udari na taj Univerzitet od strane DS i režima Borisa Tadića. Uspostavljanjem Vlade, tadašnjeg predsednika Vlade Aleksandra Vučića i sve ove godine ti pritisci su prestali i sve ono što smo mi govorili ticalo se toga, a ne želimo mi da neko dobija akreditaciju ako je ne zaslužuje. Ne, nego da se prekine diskriminacija. Jednostavno, da svi imamo iste šanse. To se u praksi i pokazalo.

Zašto je Demokratska stranka i Boris Tadić želeli da unište Internacionalni univerzitet? Pa, zato što njima ne trebaju obrazovani Bošnjaci, njima treba glasačka jedna mašinerija.

To govorim zato što nam se bliže izbori i mi, kao manjinska zajednica ne smemo da zaboravimo kako je bilo do 2012. godine, a da podvučem i da istaknem da se nepravda prema Internacionalnom univerzitetu ispravila i da oni, zaista igraju jednu ravnopravnu utakmicu, a da je zaslužna za to prvenstveno aktivizam rahmetli predsednika naše stranke muftije Zukorlića, ali i Vlade Republike Srbije i predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića.

Takođe, hoću da istaknem, doprinosi resornog Odbora za obrazovanje, muftija Zukorlić je u dva mandata bio predsednik Odbora, ali hoću da istaknem i prof. dr Atlagića i njegov doprinos i svih drugih kolega narodnih poslanika kroz Odbor za obrazovanje, a to je dokaz naše suštinske opredeljenosti, da su mladi ljudi, deca generacije koja dolaze suštinski prioritet ove Vlade i naše politike.

Hvala.
Hvala, poštovana predsedavajuća.

Koleginice i kolege narodni poslanici, poštovana ministarko, poštovani predstavnici ministarstva, građanke i građani, stranka Pravde i pomirenja, kao najjača bošnjačka stranka i naš poslanički klub zajedno sa Ujedinjenom seljačkom strankom glasaće za ove amandmane.

U međustranačkom dijalogu koji se vodio na dva koloseka, stranka Pravde i pomirenja je učestvovala. Smatramo da je dobro što smo razgovarali i da je napravljen jedan dobar kompromis jer i deo vladajuće većine i deo opozicije nije u potpunosti zadovoljan i kada se pravi dobar kompromis, onda svi po malo treba da budu nezadovoljni.

Ono što hoću da istaknem jeste da je po nama i bojkot apsolutno legitiman vid političke borbe i svi oni koji su tvrdili da ova Skupština nema legitimitet, apsolutno nisu bili u pravu, jer jednostavno neki su učestvovali pa su ušli u parlament, neki su učestvovali pa nisu dobili dovoljnu podršku građanki i građana, a neki su naprosto odlučili da ne učestvuju.

Takođe, kada vidimo, za pojedince izgleda i nisu važni sami izbori, već je isključivo važno samo da oni budu deo vladajuće većine i tako da nikakvi izborni uslovi, poboljšanje izbornih uslova ih nije zanimalo.

Ono što hoću da istaknem jeste da je jako važno što se maksimalno izašlo u susret svim zahtevima tzv. “bojkot opozicije“, što su naši partneri iz EU, iz Evropskog parlamenta videli da mi ovde nemamo neku autističnu vlast.

Naprosto, da imamo vladajuću većinu koja hoće da razgovara, hoće da čuje argumente, hoće da izađe u susret zahtevima, jer nam odgovara jedna utakmica, izborni proces jer posle tog procesa niko neće moći da uperi prstom u RIK i da kaže – eto, ja nisam zadovoljan.

Neki dan sam govorio da ne postoji utakmica gde onaj koji izgubi će da kaže da je on kriv i da nije dovoljno kvalitetan, ali je jako važno zbog građanki i građana, zbog istorije, zbog međunarodne javnosti, da maksimalno se izašlo u susret i da po prvi put i u RIK imamo vanparlamentarne stranke naprosto da niko ne bi mogao da izrazi bilo kakvu sumnju.

Što se tiče medijskih sloboda to je naprosto pitanje od milion dolara i svaki politički akter ili društveni činilac on će da kaže da nije dovoljno predstavljen i više puta sam govorio da Stranka pravde i pomirenja kao najjača bošnjačka stranka, ali i druge stranke manjinskih zajednica nisu dovoljno predstavljene u Medijskom javnom servisu i treba povesti malo računa o svemu tome, ali nije to nikakav ekskluzivitet ni naše zemlje.

Bili smo u situaciji da predsednik najjače zemlje na svetu SAD dođe u situaciju da ni jedna televizija neće da pusti njegovu izjavu i da ga ukidaju sa socijalnih mreža i onda dođete u jednu paradoksalnu situaciju da ste predsednik najmoćnije zemlje, a da izjavu možete da izdiktirate samo sopstvenoj sekretarici. Tako da to je jako jedna kompleksna tema i ne govori se samo u našoj zemlji, već je to jednostavno prisutno i u zapadnim društvima, čak i u društvima koji se smatraju kolevkom savremene demokratije.

Što se tiče amandmana koje je kolega Glišić podneo, a Vlada prihvatila, naša poslanička grupa će glasati. Drago mi je što se izašlo u susret i oko ovog redosleda kada su u pitanju izbori za predsednika. Naprosto, htela se stvoriti jedna atmosfera da je važnije koji ste broj na listi, a ne kakva vam je politika, kakav vam je lični kredibilitet, ne znam, koji su stavovi koji zastupate, itd. Jednostavno, svi oni izgovori koji su mogli da posluže bilo kome sada su eliminisani.

Takođe, kada je u pitanju finansiranje kampanje, gde se tu izašlo u susret kada je u pitanju veći iznos, kada se preda lista, mislim da je to jako dobro, ali opet se vraćamo na onu poznatu činjenicu - ako ste dobar kandidat, ako imate dobru listu, jaku stranku, jake ideje, ako ste vi kao pojedinac kredibilni naći ćete vi novac za svoje ideje, ako nećete bogami bilo kakva izmena bilo kakvog zakona naprosto neće vam pomoći, jer nećete moći da nađete ljude koji su spremni, vaše članove, vaše simpatizere koji će uplatiti donaciju za vašu ideju, jer ne veruju da te ideje ili vi lično kao nosilac te ideje možete da pobedite.

Mislim da je ovo na kraju velika stvar, da nikada ovoliko ni jedna vlast nije izašla u susret ni u jednoj zemlji, po meni ni u regionu, ni u Evropi, opoziciji. Mislim da ćemo imati fer demokratske izbore i da će pobediti onaj koji je bolji, onaj kome građani veruju i onaj kandidat i one liste iza kojih stoje rezultati. Hvala vam.
Poštovana predsedavajuća, koleginice i kolege narodni poslanici, poštovani potpredsedniče Vlade Republike Srbije, poštovani predstavnici Ministarstva, građanke i građani, poslanički klub SPP i USS će u danu za glasanje podržati zakonska rešenja, jer svi zajmovi i zakoni o kojima danas govorimo suštinski će uticati na poboljšanje života građanki i građana u Republici Srbiji.

Pre nego što se osvrnem na sama zakonska rešenja, hoću da podsetim šta je to urađeno ili šta se moralo uraditi da bi mogli danas da govorim o ovim temama. U prošloj godini, sviđalo se to nekom ili ne, brojke, statistika, činjenice govore da smo imali privredni rast od 7,5% i da je to zasluga politike Vlade Republike Srbije, između ostalog i SPP podržava Vladu Republike Srbije. Ponosni smo zbog činjenice da smo najveći izazov posle Drugog svetskog rata, globalnu pandemiju prošli tako što zaštitili prvenstveno građane, uložili dosta u zdravstveni sistem naše zemlje, ali i sačuvali radna mesta i sačuvali privredu.

Programirani privredni rast ove godine jeste minimum 4,5% i to su pokazatelji koji su preduslov za ove zajmove o kojima sada govorimo, jer nam niko ne bi dao novac, niko u nama ne bi video ozbiljnog parntera, da nemamo privredni rast i da nemamo to kao garanciju da ćemo moći sve obaveze prema međunarodnim kreditorima, prema međunarodnim partnerima moći na vreme da servisiramo.

Takođe, u prošloj godini kada smo usvajali budžet za ovu godinu predvideli smo povećanje i plata i penzija, vodili smo socijalno odgovornu politiku, posebno prema zdravstvenim radnicima, imamo jednokratne pomoći i prema zdravstvenim radnicima i prema penzionerima. Znači, to su pokazatelji koji govore da je ekonomski sistem naše zemlje zdrav, stabilan i da onda možemo da ulazimo u jedan investicioni ciklus, a to su zakoni o kojima mi danas govorimo.

Hoću da istaknem da je infrastruktura nešto na čemu je Stranka pravde i pomirenja, a posebno rahmetli predsednik muftija Muamer Zukorlić stalno insistirao. Deo našeg koalicionog sporazuma sa našim partnerima iz SNS nikada se nije ticao pozicija, ne znam, funkcija itd, uvek se ticalo vizije da ovu zemlju državu Srbiju učinimo najboljim mestom za život. Zato ono što zbog istine moram da posebno naglasim jeste da se rahmetli muftija Zukorlić nikada nije borio za funkciju prvenstveno za sebe, već isključivo za projekte, a prvenstveno projekte koji se tiču dela zemlje odakle mi dolazimo, a to su sandžačke opštine. Ono što sa radošću mogu da kažem, jeste da do 1. septembra ove godine Novi Pazar i Tutin će dobiti gasovod, a za godinu i po dana Prijepolje, Priboj i Nova Varoš, takođe će dobiti gasovod.

Kada taj infrastrukturni preduvet ispunimo onda nećemo imati problem da govorimo o investitorima. Investitori će sami dolaziti zato ćemo im napraviti preduslov, imamo političku jednu stabilnost, imamo jasnu državnu politiku, imamo privredni rast i kada napravimo infrastrukturu, kao što je autoput, kao što je železnica, kao što je gasovod, a sve je to pre pet ili deset godina potpuno nezamislivo nama bilo i vrlo često se govorilo u našim opštinama, u Sandžaku, nikada autoput od Požege neće ići dalje, jer eto, vodi se takva jedna politika i to je autoput do Požege.

Hoću da podsetim, da je prilikom posete Sjenici, Novoj Varoši, Tutinu i Novom Pazaru, predsednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić u Sjenici potpisao Sporazum kojim je predviđena izgradnja, nastavak izgradnje autoputa od Požege prema crnogorskoj granici. Vrednost te investicije je milijardu i 500 miliona evra minimum. Znači, novih 75 kilometara autoputa.

Hoću da čestitam i predsedniku i Vladi i nama i svim građanima novih 11,5 kilometara od Preljine do Pakovraće. Znači, obilazi se Čačak, možda to nekom izgleda malo, možda nekome izgleda mnogo, ali verujte mi koji idemo tim autoputem to nama predstavlja život. Onaj čovek koji za prvomajske praznike, novogodišnje praznike, koji u jeku letnje sezone nije prolazio kroz Čačak, to najbolje znaju građanke i građani u Čačku, naravno, ali i svi mi koji putujemo da taj put zna i po nekoliko sati, pogotovo na naplatnoj rampi Preljina da potraje.

Sada taj problem rešavamo. Naprosto to će uticati, ne samo na razvoj privrede, već na razvoj turizma i kada je u pitanju Zlatibor i kada je u pitanju i Zlatar i Prijepolje i Peštarska visoravan, ali i ovaj drugi krak kada govorimo o zajmu za Moravski koridor uticaće na razvoj naših banja, Kopaonika, kao najvećeg zimskog turističkog centra.

Ono što hoću posebno da istaknem jeste da kada govorimo o širokopojasnom internetu. Znači, kraj odakle ja dolazim jeste brdsko-planinski kraj i jako je važno da investiramo u širokopojasni internet. Vrlo često govorimo o razvoju sela, o ostanku mladih na selo, ne možemo to da ostvariti ukoliko tim ljudima, prvenstveno mladim ljudima i njihovim porodicama, njihovoj deci ne napravimo sve uvete da bi oni mogli da borave na selu. Prvenstveno kada je u pitanju obrazovanje, jer koliko svako od nas voli, ne znam, svoje selo, svoj rodni kraj, međutim deca su ono što vas vrlo često opredeljuju na migraciju. Zato što hoćete svojoj deci da omogućite najbolje moguće obrazovanje i najbolje uslove za život.

Na nama jeste i kao parlamentu i kao nekome ko podržava izvršnu vlast, a prvenstveno na izvršnoj vlasti da tim ljudima, bez obzira da li se nalaze u komaranskom kraju, Pešter, Šumadija, vojvođanska sela, da se omoguće uslovi da ljudi ne napuštaju svoj rodni kraj, svoju rodnu grudu da bi mogli da imaju adekvatno obrazovanje i u ovom slučaju širokopojasni internet.

Odlično, poštovani potpredsedniče Vlade, govorili ste i o širokopojasnom internetu kao šansi za razvoj turizma. To je vrlo važno kada je u pitanju kraj odakle ja dolazim. Jednostavno, planinski smo kraj i glavni akcenat, nemamo hotele sa pet zvezdica, ali bavimo se razvojem turizma i onda se akcenat stavlja na seoski turizma.

Sada, ako vi hoćete da razvijete seoski turizam na Pešteri, ako hoćete da razvijete sela oko Prijepolja, Kamenu Goru, komaranski kraj, Jabuku ili novovaroški kraj, Zlatar, moramo da imamo širokopojasni internet i mislim da je ovaj zakon o kome danas glasamo, ovaj zajam, suštinski važan da bi tim ljudima pomogli i tim seoskim domaćinstvima koji pokušavaju, pionirske poduhvate rade kada je u pitanju razvoj seoskog turizma, da im omogućimo određene uvete.

Što se tiče zajmova koji se tiču upravljanja otpadom, on se tiče naravno i deponije „Banjica“ kod Nove Varoši. To je nešto što apsolutno treba podržati.

Hoću da kažem da je Stranka pravde i pomirenja od svog osnivanja, ali i pre dok smo bili aktivisti, borila se za ekologiju u našoj zemlji, zaustavili smo, u saradnji sa građanima, izgradnju, na njihov zahtev, za vreme bivše vlasti 2009. i 2010. godine izgradnju hidrocentrala „Brodarevo 1 i 2“.

Uvek smo insistirali da se mora naći balans između privrednog razvoja i ekologije. Znači, nismo počeli da se bavimo ekologijom onog trenutka kada nam kao neki, pod znacima navoda, ekološki aktivisti nisu nam dali dozvolu za malu hidrocentralu, pa ste vi onda iz nekog besa postali ekološki aktivista, već se tim problemom suštinski bavimo.

Ono što takođe hoću da istaknem i jako je važno, jeste problem navodnjavanja. Kada je u pitanju Vojvodina, kada je u pitanju južna padina Fruške gore, poznato je kakve poljoprivredne potencijale taj deo naše zemlje ima. Međutim, nismo mi svi sa južne padine Fruške gore, niti iz Vojvodine i apsolutno ovo podržavam, ali ono što je nama jako važno jeste da se malo osvrnemo na Pešter, na novovaroški kraj, vi znate da su tamo ljudi imali problem kada je u pitanju stočarstvo i navodnjavanje. Jednostavno, možda to sad ne spada u neku grupu prioriteta, ali moja obaveza kao narodnog poslanika koji dolazi iz tog dela naše zemlje jeste da ukažem na tu problematiku. Prijepolje, Priboj jeste kraj koji je poznat po zasadima maline. Deo opštine, kao što je komaranski kraj Nova Varoš, kuburi sa navodnjavanjem. To nisu možda velika sredstva, kao što su ova ovde, ali su bitna za nastavak poljoprivredne proizvodnje i za jedno, kako da kažem, sistemsko rešavanje njihovih problema.

Tako da bih iskoristio vaše prisustvo da vas sa ovim upoznam i da apelujem da u narednom periodu i to rešimo.

Kao što sam rekao, u danu za glasanje naša poslanička grupa će podržati ova zakonska rešenja. Hvala vam.
Hvala, potpredsedniče Vlade. Taj odgovor sam i očekivao i to je razlog zašto naša stranka partnerski radi sa Srpskom naprednom strankom i drugim koalicionim partnerima. To je ta politika rešavanja konkretnih problema ljudi, bez obzira da li se oni nalaze u Beogradu, da li se nalaze u Božetićima, da li se nalaze na Pešterskoj visoravni.

Zaista sam ponosan što smo kolege poslanici iz naše poslaničke grupe i ja glasali za ovaj budžet, koji će taj višedecenijski problem rešiti. Da je to bilo lako rešiti, ne bi to čekalo nas. Međutim, bilo je izuzetno teško rešiti, ali kada imamo jednu odgovornu lokalnu zajednicu, kada imao odgovorno ministarstvo i kada imamo jednu viziju i politiku na vrhu države, koja sve građanke i građane tretira kao ravnopravne, moguće je to rešiti. Hvala vam.
Hvala.

Poštovana predsedavajuća, koleginice i kolege narodni poslanici, poštovana ministarko Obradović, poštovana ministarko Kisić Tepavčević, poštovani predstavnici Vlade, građanke i građani, pre nego što se osvrnem na današnji dnevni red želim da iskoristim ovu priliku i da i ovim putem porodici predsednika Republike Srbije izrazim najdublje saučešće povodom smrti prve supruge, Ksenije Vučić.

Ono što je na mene ostavilo poseban utisak, jeste da, nažalost, i u tako tragičnoj situaciji, preranoj smrti jedne majke, određeni ljudi pronalaze potrebu da vređaju političke neistomišljenike i čak i da se raduju i vesele.

To je nešto što hoću da kažem građankama i građanima, da dobro razmisle ko to želi da nam vodi našu zemlju i kakvi su to mozgovi kod tih ljudi.

Hoću da se osvrnem, zadnji put kada smo imali ovde zasedanje, naširoko smo govorili o situaciji u Priboju i posle te sednice predsednik Republike, Aleksandar Vučić, je posetio Priboj. Ja hoću da mu se zahvalim. Kao neko ko živi u Prijepolju u susednoj opštini, znači često sam u Priboju, kao predstavnik najjače bošnjačke stranke u parlamentu Republike Srbije. To je jedan državnički potez, potez koji dokazuje da su sve, suštinski dokazuje da su građanke i građani ravnopravni i da ova država pripada svima i većinskom srpskom narodu, ali i manjinskim zajednicama, Bošnjacima, Mađarima, Albancima i svim drugim. Želim da se zahvalim i ministarki Obradović i dosta ministara je taj dan bilo u Priboju.

Ono što je na mene ostavilo poseban utisak jeste da su taj dan bili verski velikodostojnici, vrhovni poglavar islamske zajednice u Srbiji, muftija Dudić je sedeo pored vladike mileševskog Atanasija i da smo dobili od verskih velikodostojnika takođe poruke mira. Hoću da kažem da smo mi muslimani u Republici Srbiji ponosni što je naš duhovni lider, muftija Dudić i sve što je on taj dan kazao, mi apsolutno podržavamo.

Mogu da kažem da to što je učinio sa posetom Priboju, predsednik Vučić, nije bilo karakteristično za neke prethodne vlasti. Setimo se, i ovo govorim prvenstveno zbog mog bošnjačkog naroda, zbog svih građanki i građana u Republici Srbiji, da 2010. godine je Boris Radić poslao Žandarmeriju da otme jednu parcelu islamske zajednice i koristio je specijalne jedinice u obračunu sa imamima. Ne da nije došao, ne da nije pružio ruku da on razgovara pa da vidi šta se tu, da li je zbog jednog katastarskog problema važno upotrebiti u takvoj međunacionalnoj sredini, u jednom trusnom području, specijalne jedinice. Ne. On nije hteo da razgovara. Poslao je čovek Žandarmeriju.

Važno je da pravimo komparaciju ne zato da li poslanik Tandir ili stranka Pravde i pomirenja je deo vladajuće većine ili ne, nego zbog istine. Šta je uradio Vojislav Koštunica 2007. godine? Poslao je policiju u džamije. Ne da nije razgovarao, ne da nije poslao nekog državnog sekretara ili nižeg činovnika, ne, on je poslao policiju da zavodi red po džamijama. To nije tako davno bilo, pre desetak, dvanaest i trinaest godina.

Tako da je potez predsednika i dolazak u Priboj državnički. Ja znam u razgovoru sa kolegama iz Vlade Republike Srbije da sve ono što se taj dan dogovaralo i razgovaralo, da ide određenom dinamikom i da će neka višedecenijska pitanja, otvorena pitanja i problemi biti rešeni na zadovoljstvo svih građanki i građana, dokazali smo da je Priboj jedna multietnička sredina, gde zaista smo imali neke incidente, ali da su to izolovani incidenti pojedinaca i da su institucije sistema pokazale svoju snagu i ulile dodatno poverenje za sve građanke i građane.

Takođe, hoću da se osvrnem na jednu prljavu kampanju koja se u određenim medijima vodi i protiv predsednice Vlade Republike Srbije, hoću da kažem iskustvo naše poslaničke grupe i moje osobno, da je predsednica Vlade osoba koja je zaista profesionalna, predana svom radu i želim da se zahvalim i njoj lično i njenom Kabinetu, da smo veliki broj otvorenih pitanja koja su se ticala života građanki i građana u delu zemlje odakle ja dolazim, znači sandžačke opštine, kada je u pitanju ekologija i kada su u pitanju infrastrukturni problemi i kada su u pitanju neki životni problemi kao što je dečiji dodatak za učenike medrese, da su rešeni preko njenog Kabineta. Ako govorimo o tome kako ona radi svoj posao, moje skromno mišljenje je odlično i ja se ovom prilikom zahvaljujem i iz tog razloga smo glasali za Vladu Republike Srbije.

Što se tiče seta zakona o kome danas razgovaramo, stranka Pravde i pomirenja, rahmetli predsednik Zukorlić i kolega Jahja i ja smo učestvovali u svim razgovorima koji su počeli još 2019. godine na fakultetu i kroz jedan i drugi kolosek i kada je u pitanju posredništvo evroparlamentaraca i bez posredništva evroparlamentaraca. Stranka Pravde i pomirenja je ponudila svoju platformu u tim razgovorima. Smatramo da je dobro što se razgovaralo.

Naprosto kada govorimo o izborima istorija nas tome uči da ne postoji stranka koja je izgubila izbore i da je ona rekla – pa, dobro izgubili smo izbore zato što imamo lošiji program, loše smo radili, imamo loše kandidate. Naprosto svi upiru prstom u pobednike i kažu – pa, ovo je neka krađa. Nismo mi tu, ni država Srbija, ni balkanski prostor, ni ovaj deo Evrope jugoistočna Evropa, jugozapadni Balkan, možemo da zovemo kako hoćemo, specifični.

Znači, 2016. godine kada je demokratski kandidat Hilari Klinton izgubila izbore u SAD ona je rekla da je žrtva hibridnog rata i da naprosto su neke strane sile uticale na regularnost izbora u SAD i to je tako ostalo do dana današnjeg. Ona se drži svojih stavova. Čitav mandat predsednika Trampa je bio obeležen time da je on pobedio na pokradenim izborima.

Godine 2020. kada je pobedio demokratski kandidat i aktuelni predsednik Džozef Bajden predsednik Tramp, koji je izgubio, je rekao da je on pokraden i prema istraživanjima javnog mnjenja i dan danas imate jednu trećinu najmanje biračkog tela u SAD koji ortodoksno tvrde da su izbori namešteni, da su pokradeni, itd.

Tako da mi tu nismo nikakva specifičnost. Jednostavno, to se uvek dešava kada imate utakmicu da onaj koji izgubi u većini slučajeva kaže da je sudija kriv ili da teren nije bio dobar, ili ne znam da lopta nije bila dobro naduvana, itd. Tako i u politici i u sportu i svim drugim segmentima života.

Ono što hoću da istaknem jeste da je na predlog rahmetli predsednika Muftije Zukorlića usvojeno da stranke manjinskih zajednica dovoljno je da predaju pet hiljada potpisa, a ne 10 hiljada potpisa, kao što je do sada bio slučaj. To je zaista bila jedna diskriminatorska odluka. Ovo je veliki korak unapred. Ja čestitam i Vladi i svim kolegama koji su učestvovali u ovom procesu. Prema zadnjem popisu jedna trećina građanki i građana u Republici Srbiji su predstavnici manjinskih zajednica, a nema ih toliko ovde u parlamentu.

Nama kao jednoj, da kažem, organizovanoj i zajednici i stranci možda nam to i ne ide u prilog, ali smatramo da je to jedan civilizacijski iskorak, da je to jedna demokratska tekovina kojom svi treba da se ponosimo, što ćemo u narednom sazivu parlamenta, ja se nadam, imati više predstavnika nacionalnih zajednica i da će i parlament biti svakako reprezentativniji.

Što se tiče nekih konkretnih stvari o kojima smo razgovarali, hoću prvenstveno da istaknem medijsko predstavljanje. Znači, pogotovo hoću da istaknem ponašanja Medijskog javnog servisa, koji ne može samo da tretira vlast i opoziciju i stranke koje imaju svoje sedište u Beogradu. Znači, kroz probleme, kroz emisije ne može to samo da bude „Verski kalendar“ i emisija „Građanin“, molim vas, u to u nekim tamo potpuno terminima koji su daleko od prajm tajma.

Znači, mi kao parlamentarna stranka, kao najjača bošnjačka stranka apsolutno smo nezadovoljni kako Medijski javni servis ima tretman naše stranke, ali i drugih stranka nacionalnih manjina i pitanja kao što i ekonomija, i spoljno-politička orijentacija i, ne znam Srbija, između istoka i zapada i evropske integracije i, ne znam, infrastruktura koje god hoćete teme to su teme koje se tiču i manjinskih zajednica i stranka i to je nešto što očekujem, da se promeni ta politika, a ne zovete predstavnike nekakve opozicije, nemam ništa protiv, a to su u stvari nekakve kombi stranke koje nemaju ni tri odbora, a imate parlamentarne stranke koje imaju tri, četiri, pet, šest, ne znam i više, narodnih poslanika, ali ne gostuju ni u jednoj emisiji. To je apsolutno neprihvatljivo.

Što se tiče promene zakona kada je u pitanju izbor predsednika i kada se vraćamo na tu poziciju i to je amandmanom rešeno da imamo taj žreb, drago mi je zbog toga jer naprosto došli smo u situaciju da je mnogo važnije od politike, od stranke, od vašeg ličnog kredibiliteta, od ljudi koja ste vi pozicija na listi i to je apsolutno jedna banalizacija izbora i drago mi je što bežimo iz toga.

Sa svim ovim prihvatanjima kroz jedan i drugi dijalog i želim da se zahvalim evroparlamentarcima, jer je EU naš najvažniji spoljno politički prioritet, to su naši partneri. Mislim da kroz ove razgovore smo napravili dobar konsenzus, čak i oko toga se neki nisu složili u tzv. opoziciji, ali jednostavno dobar konsenzus je kada su svi pomalo nezadovoljni i u vlasti i u opoziciji i hoću da istaknem da je važno da ćemo imati izborni proces u koji niko neće moći da izrazi bilo kakvu sumnju i to je jedan veliki korak unapred.

Kako su se izbori održavali pre 2012. godine. Vrlo često na ovu temu sam isticao primer izbora za nacionalne savete 2010. godine i ponovo ću to da istaknem. Zašto? Zato što očigledno pojedincima sve dok oni ne postanu vlast njima nikakvi izborni procesi ne odgovaraju. Ključna razlika između aktera jedne političke utakmice jeste da li ste vi vlast ili opozicija. Međutim, da bi vi postali vlast morate da radite, da vežbate, da trenirate i da radite na svojoj partijskoj infrastrukturi.

Godine 2010. mi lista Bošnjačke kulturne zajednice – muftija Muamer Zukorlić nije imala pravo nijednog člana u stalnom sastavu imati za izbore za nacionalne savete. To je demokratija po načinu, ne znam, DS. Mi smo na tim izborima pobedili. Imali smo samo po jednog predstavnika u proširenom sastavu. Možete misliti da sada neko takve izbore organizuje.

Zašto ovo govorim? Zbog jedne jasne usporedbe, komparacije, samo da vidimo kako je to bilo pre jedno desetak godina, a ko je sada. Apsolutno podržavam dijalog. Apsolutno podržavam i to što su i u RIK ušli predstavnici vanparlamentarnih stranaka. Važno je da građani znaju da kada prođu izbori onaj koji je pobedio na izborima da nema apsolutno nikakve sumnje u tu njegovu pobedu.

Posebno mi je drago što ćemo imati taj jedan srednji nivo koji se tiče lokalnih izbornih komisija, jer vi dođete u situaciju da određene stranke koje imaju samo kancelarije u Beogradu i nijedan odbor van Beograda i po Srbiji pišu na desetine nekih pritužbi, krivičnih prijava itd. Oni nikada nisu otišli ni u Prijepolje, ni u Priboj, ni u Sjenicu, ni u Novi Pazar, a na desetine krivičnih prijava su prijavili. Nijedan odbor čak tamo nemaju. Nemaju pojma šta se tamo dešava, a oni izražavaju sumnju kako je sproveden izborni proces ili ne znam referendum itd. u određenoj opštini. Tako da je jako važno jer ljudi na lokalu najbolje znaju te lokalne specifičnosti.

Što se tiče, samo kratko, Zakona o socijalnom preduzetništvu, važan zakon. Jedan od razloga zašto podržavamo ovu Vladu Republike Srbije jeste socijalno odgovorna politika, zapošljavanje ranjivih grupa.

Dosta ljudi i danas i kroz istoriju su bili bogati. Međutim, ono što odvaja ljude koji su se upisali u istoriju i onih koji su bili bogati i prošli jeste taj osećaj za onog koji je slabiji od vas. Zato imamo nešto što se u našoj kulturi zove – vakuf, u bošnjačkoj kulturi, a u srpskom narodu kao zadužbinarstvo. To su ti ljudi koji su iza sebe ostavili trajna dobra, a to je neka socijalno odgovorna politika određene kompanije ili određenog imućnog čoveka i nešto o čemu bi više trebali da govorimo i da se to na neki način vrati u modu.

U danu za glasanje poslanički klub Stranke pravde i pomirenja i Ujedinjene seljačke stranke će glasati za predložena zakonska akta.
Poštovani potpredsedniče Narodne skupštine, koleginice i kolege narodni poslanici, poštovani ministre, građanke i građani, pre nego što počnem da govorim o današnjem predlogu dnevnog reda, odnosno zakonu koji je jako bitan i važan za sve naše građanke i građane, takođe, obzirom da sam poslanik Bošnjak koji dolazi iz Sandžaka, koji dolazi iz Polimlja, želim da govorim o incidentu koji se desio u opštini Priboj.

Ono što je jako važno i što moramo svi, bez obzira na stranačku, versku i nacionalnu pripadnost da primetimo jeste da odamo priznanje predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću, koji je brzo reagovao, osudio incidente i koji će sutra biti u Priboju.

To je dokaz da ono što je predsednik više puta izrekao, da država Srbija pripada svim građanima, i Bošnjacima i Srbima i Mađarima i Romima, svim građankama i građanima koji ovde žive, da se to dokazuje i u praksi. Incident je jako mučan i nedvosmisleno treba svi da ga osudimo. Oni ljudi koji čine loša dela, koji pozivaju na ubistva, na paljenje verskih objekata, koji veličaju zločin, po meni, nemaju ni veru ni naciju i nemaju pravo da se kriju ni iza vere, ni iza nacije, ni iza službe u kojoj rade. Oni imaju svoje vlastito ime i prezime i treba da odgovaraju za sve ono što su učinili.

Nećemo i ne smemo dozvoliti bilo kakve izlive međunacionalne netrpeljivosti, jer to nije Priboj. Priboj je jedan od najlepših gradova u našoj zemlji, gde vekovima u skladu i harmoniji žive pripadnici bošnjačkog i srpskog naroda. I ne smemo više nikada dozvoliti da oni koji ne misle kao što većina Pribojaca i nas, građanki i građana u Republici Srbiji misle, da njihovo mišljenje i ponašanje dođe do izražaja i da oni budu dominantni. Zato smo mi pravna država, zato se borimo protiv kriminala o korupcije, zato se borimo protiv zla i zločina.

Čitao sam izveštaje, pokrenut je disciplinski postupak protiv izvršilaca i izveštaj prosleđen nadležnom tužilaštvu. Da ne bi bilo nikakvog politikanstva, pokušaja zarađivanja nekakvih jeftinih političkih poena na ovom slučaju, očekujem da tužilaštvo hitro reaguje i da izgrednike kazni, tako da više nikad i nikom ne padne napamet, bez obzira na veru, naciju i partijsku pripadnost, da vređa bilo koga. Svako ima pravo da u skladu sa Ustavom i zakonom iznosi svoje političke stavove, ali niko nema pravo da bilo kome preti, da bilo koga vređa ili da veliča zlo i zločin.

Takođe, identifikovan je mladić koji je pozivao na pucanje u džamiju i takođe je o tome obavešteno nadležno tužilaštvo. Akcenat i u jednom i u drugom slučaju je na tužilaštvu i ja ću zaista, kao i sve kolege i javnost, pratiti postupak tužilaštva. Očekujem da oni hitno reaguju, da sud donese presudu i da se stavi tačka na ovaj incident i ovaj nemili događaj.

Hoću da odam priznanje i opštinskom rukovodstvu u Priboju, narodnom poslaniku Krstu Janjuševiću i predsedniku opštine Lazaru Rvoviću, koji su u nedelju razgovarali sa predstavnicima islamske zajednice, sa predstavnicima svih relevantnih bošnjačkih stranaka u Priboju i poslali jednu poruku mira, tolerancije, sigurnosti i razumevanja. Ja mislim da je to zaista pravo lice i Priboja i sve izjave koje smo čuli sa tog sastanka, iako akteri koji predstavljaju i srpske stranke i bošnjačke, nisu u jednoj stranci, već predstavljaju svoje stranke, su bili jedinstveni u osudi ovog gnusnog čina i jedinstveni da je Priboj jedna sredina koja baštini međuetnički i međukonfesionalni sklad i da tako treba nastaviti.

Sjenica svakako, ako Bog da, neće biti nova Srebrenica, to je predsednik Aleksandar Vučić i rekao kada je bio u Sjenici, da će Sjenica biti opština koja ima najbolju školu u Republici Srbiji. U ovoj budžetskoj godini je predviđeno osam miliona evra za izgradnju najsavremenije osnovne škole u Sjenici.

Ja očekujem da deo zemlje odakle ja dolazim, znači, sandžačke opštine, Sandžak, da izgradnjom auto-puta zaista bude mesto gde će početi da dolaze velike strane kompanije i gde ćemo rešiti sve izazove sa kojima se suočavamo, a prvenstveno iseljavanje naših ljudi, i Bošnjaka i Srba, i da više nikada nećemo govoriti o ovim temama koje zaista pokušavaju da destabilišu našu zemlju i uznemiravaju građane i bošnjačke i srpske nacionalnosti, ali verujem i sve one koji ne žive u tom delu naše zemlje.

Zato je jako važna poruka predsednika Vučića, zato je jako važno što će predsednik Vučić sutra biti u Priboju i to je nešto, apsolutno sam siguran, što svaka građanka i građanin očekuju od predsednika svoje zemlje. To je još jedan dokaz da zaista na čelu ove zemlje imamo državnika koji svojim ponašanjem uliva poverenje u sve građanke i građane, bez obzira na veru i na naciju.

Takođe, hoću da podsetim da u skorijoj prošlosti nismo imali takvo ponašanje od najvećih predstavnika države. Podsetiću vas da je predsednik Boris Tadić 2010. godine poslao specijalnu jedinicu žandarmerije da ona otme objekat islamske zajednice i da se fizički obračuna sa predstavnicima islamske zajednice, odnosno imamima. Tako je bilo 2010. godine, a sada vidimo kako je. Neka svako uporedi i neka stavi ruku na srce i neka kaže da li je tada bilo bolje ili da li je sada?

Naravno, ništa nije idealno. Mi zaista svakodnevno, i zato imamo danas ovo zasedanje, nastojimo da demokratski pluralizam i demokratsko društvo unapredimo i ja hoću da odam priznanje svim narodnim poslanicima, koleginicama i kolegama koje su danas ovde. Zaista, izuzetno je teško vreme, svi smo dugo putovali, ali, bez obzira što je kijamet napolju, što putevi nisu prohodni, hoću da uputim kritiku nadležnim organima kada je u pitanju održavanje magistralnih puteva i auto-puteva.

Danas smo tu zbog građanki i građana, jer je na dnevnom redu jedan jako važan zakon - podrška mladima od 16 do 29 godina u iznosu od 100 evra. Možda će neko reći da je to mali i simboličan iznos. Ja mislim da je to jako važna podrška, i u finansijskom smislu, ali i u simboličkom smislu. Jer, mladi ljudi znaju da njihova zemlja, da njihova država brine o njima.

Možemo da uporedimo i pre deset godina kako je bilo i da li su tadašnje vlade i tadašnje vlasti brinule tako o mladim naraštajima ili o penzionerima. Hoću da pozdravim, ministar finansija je danas tu, imamo povećanje plata u javnom sektoru, imamo od 1. januara povećanje penzija, imamo dodatak u iznosu od 10.000 dinara zdravstvenim radnicima koji su heroji borbe protiv pandemije i 20.000 za naše penzionere koji će biti uplaćeni od 1. februara.

Paket ekonomske pomoći do dana današnjeg iznosi preko osam milijardi evra. Sve to ne bi bilo moguće da nismo imali privredni rast u prošloj godini od 7,5% i u ovoj godini najavljeni privredni rast od 4,5%. To je dokaz, nije situacija idealna, to je dokaz da se krećemo u pravom smeru, da svakodnevno radimo i mi kao parlament i Vlada i druge institucije u ovoj zemlji.

Ko god misli da može više da da podrške, jer su se neki kada sam prošli put govorio o podršci od 20 evra ismejavali sa tim - pa šta to znači? Slobodno, niko ne brani ni jednoj lokalnoj samoupravi ako ima dovoljno sredstava da ona da neku veću pomoć građanima.

Ovo je nešto što svakako treba da podržimo i iz tog razloga ćemo danas, stranka Pravde i pomirenja i Ujedinjena seljačka stranka, glasati za ovaj Predlog zakona. Hvala.
Hvala, poštovani predsedavajući.

Koleginice i kolege narodni poslanici, poštovani predstavnici nezavisnih regulatornih tela, građanke i građani, danas imamo jako važne izveštaje na dnevnom redu. Dokaz postojanja vaših institucija ili institucija koje vi predstavljate jeste dokaz da živimo u jednom demokratskom društvu, demokratskom sistemu, koji se, naravno, iz dana u dan unapređuje i dokaz da politička elita je odlučila da ima institucije koje kontrolišu vlast. To je nešto što je jako dobro i nešto što je važno.

Svi izveštaji o kojima danas govorimo jako su važni, jako su važne institucije i one u životu običnog građanina znače puno. Mislim da one dosta znače i za predstavnike vlasti, bez obzira ko je u današnjem ili u budućnosti ko će biti vlast, zato što postojanje takvih institucija, nezavisnih regulatornih tela dodatno daje na jednom legitimitetu.

Što se tiče Agencije za sprečavanje korupcije, to je jako važna institucija. Borba protiv kriminala i korupcije jeste jedan od osnovnih zadataka ove Vlade Republike Srbije i to je nešto zbog čega stranka pravde i pomirenja kao najjača bošnjačka stranka i podržava Vladu Republike Srbije.

Jasno je da imamo vidljive rezultate kada je u pitanju borba protiv korupcije. Međutim, to je nešto što je priča bez kraja. Naprosto, od početka čovečanstva, od prvog čoveka i od prve žene do dana današnjeg je korupcija nešto što je prisutno i savremene demokratije, kolevke savremene demokratije, kao što su SAD, videli smo da bivši predsednik Tramp se iz dana u dan susretao sa optužbama za korupciju.

Tako da, mi po tome nismo nikakav izuzetak, ali postojanje vaše institucije je jako važno, da bi građanke i građani bili sigurni da političke elite koje vode ovu zemlju, vode ovo društvo, da se one kontrolišu, da se prati njihov rad, bez obzira da li su ti politički subjekti pojedinci na vlasti ili u opoziciji.

Ono što meni načelno smeta i što mislim da moramo da menjamo u našoj kulturi i ophođenja i u tom javnom diskursu i nekom mentalitetu i u navikama, jeste da generalizujemo stvari. Znate, ako se moralan, human, odgovoran čovek bavi bilo kojim poslom, pa i politikom, taj posao je human. Ako neko ko nema čvrsta moralna načela, moralna ubeđenja i vrednosti, a bavi se bilo kojim poslom, pa bio on učitelj, doktor, policajac, taj posao neće biti human, ali ne zbog generalizacije tog posla, kao što vrlo često imamo slučaj kada se govori o politici i političarima, pa se nešto generalizuje. To je nešto naprosto što mi smeta. Jednostavno, kada se moralni, odgovorni, humani ljudi bave i politikom i prosvetom i medicinom, taj posao je human, čestit i odgovoran.

Rekli smo da je korupcija jedan globalni problem i to je nešto sa čime ćemo se mi i u budućnosti susretati. Jako je važno boriti se protiv te pošasti i zato je važno postojanje Agencije za sprečavanje korupcije. Između ostalog, i visoki predstavnici međunarodne zajednice u svakim kontaktima ističu, i u Evropi i kada dolaze ovde kod nas, da je borba protiv korupcije jedan od prioriteta.

Što se tiče Zaštitnika građana, drago mi je što taj izveštaj danas ovde imamo pred nama i mislim da je to jako važna institucija. Mislim da ste u protekloj godini radili jedan jako važan i odgovoran posao. To je institucija koja postoji da bi građanin pred sistemom imao svog zaštitnika, nekoga ko štiti njegova prava ako se bilo ko od ljudi koji predstavljaju sistem usudi da prekrši ono pravo koje građaninu pripada.

Hoću samo da podsetim, mislim da vrlo lako prelazimo preko nekih stvari iz bliže prošlosti ili iz bliže povijesti. Drago mi je što u vašem obrascu ponašanja ne primećujemo ono što se moglo videti kod vašeg prethodnika, da se više bavio marketingom i svojim pozicioniranjem u društvu i svojom nekom popularnošću, a ne suštinskom borbom za prava građana. Zaštitnik građana je važna institucija za sve građane, a posebno predstavnike manjinskih zajednica.

Predstavnik sam bošnjačkog naroda, prema zadnjem popisu jedna trećina građanki i građana u Republici Srbiji, su predstavnici manjinskih zajednica. Jako je važno i postojanje i vaše institucije, kao dodatni mehanizam i zaštite, ali i poverenja koje građani imaju prema državi kada zna da postoje institucija, kao što je Zaštitnik građana.

Podsetiću, drage kolege, vas predstavnike nezavisnih regulatornih tela, ali i građanke i građane, da je, na primer 2010. godine, su se održali izbori za Bošnjačko nacionalno veće i kada je pobedila lista Bošnjačke kulturne zajednice, muftija Muamer Zukorlić, ti su izbori, od strane tadašnje vlasti, tadašnje političke elite, suspendovani i suspendovan je rad veća. E, u takvom, pod znacima navoda demokratskom sistemu smo mi funkcionisali i takvi danas nam sole pamet, šta je to demokratija, šta je vladavina prava.

Ono što bih vama i svim predstavnicima regulatornih tela uputio, kao pitanje, mislim da smo prošle godine govorili o decentralizaciji vaših institucija, ne znam dokle se stiglo na tom planu? Da li se nešto uspelo? Zaista apelujem i na vas, ali i na sve druge organe, što se tiče mene, moje poslaničke grupe i mislim svih poslanika, da ćete imati partnere da se zajedno izborimo, da imamo te regionalne kancelarije, koje će vaš rad učiniti i vidljivijim i efikasnijim. Mislim da je to u interesu i vladajuće većine, u interesu vaših institucija, ali prvenstveno u interesu građanki i građana zbog kojih, naravno svi mi sve ovo i radimo.

Što se tiče Poverenice za ravnopravnost, takođe jedna godina puna izazova. Želim, takođe da pohvalim vaš rad. Jako važna institucija. Više puta sam govorio ovde, kada smo govorili o nezavisnom regulatornom telu za elektronske medije REM-u, da je za mene i mislim za većinu pristojnih ljudi u ovoj zemlji, neprihvatljiv diskurs koji imamo u javnosti. Znači, etiketiranje ljudi, pretnje, molim vas, vi kažete, izvesni ljudi, tvrde kada pobede na izborima, ja ću nekog da šišam, da ga bičujem. O čemu mi tu govorimo?

Jako je važno da vaša institucije zauzimaju stav, kako se ono kaže, ni po babu, ni po stričevima, čak i ako neko iz moje stranke to kaže, ja ću to da osudim. Molim vas, ne možemo da dozvolimo da ljudi koji su politički prvaci, koji sebe smatraju za nekakve lidere, možemo da se takmičimo i treba da se takmičimo u idejama, u programima, da nudimo razne platforme, ali da pretimo, ne daj bože ubistvom bilo kome, da etiketiramo članove porodice, naša deca, naša rodbina nisu dužni da trpe zbog toga što se njihovi roditelji bave javnim poslom.

Znate, ja ne bih voleo ni da moj sin, ni da bilo ko od naše dece bude meta, a naravno, iz tog razloga se i ponašam i govorim o ovome zato što se njegov otac bavi nekim javnim poslom, u ovom slučaju, politikom. Ako imate nešto sa mojom politikom ili sa bilo čijom politikom, vi sučeljavajte stavove, kritikujte politiku, a ne ljude. Mislim da tu jako često i vi reagujete, ali mislim da još je važnije da se čuje i češće da se čuje vaš stav i vaš glas.

Ono što takođe, hoću da vas pitam, jeste, govorili ste često o nasilju u rijaliti programima. To nasilje, kao što vidimo nije prestalo, ali hoću da vas pitam, šta ćete preduzeti u vezi nasilja na internetu. Vidimo da dosta mladih ljudi, nažalost, čak i diže ruku na sebe. Znači, imamo brutalne kampanje koje se vode protiv pojedinih ljudi, jutjubera, ne znam kako ćemo ih sve nazvati ili naprosto, imamo i ta vršnjačka nasilja u školama, koja se prenose na društvene mreže, pa me zanima šta ćete po tom pitanju preduzeti i šta preduzimate.

Što se tiče Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, drago mi je da govorimo o vašem izveštaju i drago mi je da živimo u društvu, da govorimo u parlamentu gde nema tabu političkih tema. Naprosto, sve ono što zanima građanke i građane šta rade predstavnici vlasti, predstavnici institucija, predstavnici javnih preduzeća građani u skladu sa zakonom imaju pravo da znaju.

Ono što konkretno hoću da vas pitam, zamoljen sam da postavim pitanje, šta se dešava sa slučajem građanina Amela Kurbegovića koji vodi jedan spor protiv lokalne samouprave u Prijepolju? Oni su njegove podatke ili tamo nekih nadležnih odeljenja, da su oni njegove lične podatke neovlašćeno davali drugima na uvid. Hvala vam.

U danu za glasanje, naša poslanička grupa će podržati sve izveštaje.
Poštovani potpredsedniče Narodne skupštine Krkobabiću, koleginice i kolege narodni poslanici, poštovani ministre, poštovani predstavnici ministarstva, poštovani predstavnici nezavisnih agencija i regulatornih tela, pre nego što se osvrnem na današnji dnevni red, takođe, želim da porodici uvaženog kolege, zamenika generalnog sekretara Skupštine Branka Marinkovića, uputim izraze najdubljeg saučešća. Potresla me je ta tužna vest. Imao sam čast ovih godinu i po dana da sarađujemo i zaista svedočim da se radilo o jednom izuzetno sposobnom, mladom čoveku, čiji prerani odlazak me je zaista rastužio i upućujem reči utehe njegovoj porodici. Hvala mu za svu saradnju i jedno divno prijateljstvo.

Hoću da uputim i izraze saučešća članovima porodica četvorice mladića koji su poginuli u Novom Pazaru u saobraćajnoj nesreći. Grad je proglasio dan žalosti i da pozovem nadležne organe da zaista preduzmu hitnu reakciju kada je u pitanju deo magistralnog puta od Novog Pazara prema naselju Ribarići, kroz naselje Mur, jer se zaista prečesto dešavaju ovakvi tragični događaji. Ogroman broj mladih ljudi i građana i građanki je izgubio život, jer se zaista brzo vozi. Ministarstvo unutrašnjih poslova treba da preduzme sve ono što je u njihovoj moći da bi sprečili ovakve tragedije. Zaista se desila ogromna tragedija.

Hoću da se osvrnem na posetu predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića sandžačkim opštinama. Želim da uputim zahvalnost predsedniku Vučiću što je posetio Novu Varoš, Sjenicu, Novi Pazar i Tutin. To je, slobodno ću reći, jedna istorijska poseta, jer ono što smo mi naučili, podsetiću da je na proleće ove godine predsednik posetio pre toga i Prijepolje i Priboj, iz jednog političkog diskursa i jednog manira jeste da se obično predsednici, premijer, ministri obično pojavljuju kada je kampanja, kada se traže glasovi i tada se daju ogromna obećanja, a malo njih, u stvari skoro nikad niko van kampanje nije došao, predsednik je prvi. Hvala mu na tome.

Ono što je posebno, pre svih tih infrastrukturnih radova koji su urađeni ili potpisani ili obećani da će se uraditi, meni, kao pripadniku bošnjačkog naroda, jako važno jeste što sam čuo od predsednika svoje države, svog predsednika da ova zemlja, država Srbija, pripada svim građankama i građanima koji u ovoj zemlji žive.

To je podstrek za sve nas koji u ovom domu i u drugim institucijama radimo da se svaka građanka i građanin osećaju, osećaju ovu zemlju kao svoju domovinu. Ni jednom građaninu, kada bismo sproveli neku anketu, bez obzira da li je on Bošnjak, Srbin, Mađar, nije idealno, svi mi imamo neke svoje privatne probleme, izazove, ali ono što je dobra vest jeste da se problemi rešavaju, da ljudi imaju poverenja u institucije ove zemlje, a posebno imaju poverenja u instituciju predsednika, jer ona i po Ustavu je tako definisana da i ministri i Vlada imaju pravo na partikularne interese ili da pripadaju strankama, a u stvari predsednik je jedini koga građani direktno biraju i on pripada svim građanima. Prvenstveno iz tog razloga sam srećan i zadovoljan.

Druga poruka koja me je posebno takođe obradovala jeste da je vreme da počnemo da merimo i ljude i političare i stranke na osnovu dela, a ne priča. Da gledamo ko je šta uradio, a ne da imamo predrasude prema ljudima zbog imena, prezimena, određenog političkog perioda itd.

Ja sam pre nego što je došao red da govorim sada ovde pred vama, poštovane kolege, u plenumu razgovarao sa čelnicima opština, između ostalog i sa čelnicima Opštine Sjenica. Želeo sam da čujem njihov stav zvanični a i sa određenim građanima i ono što su me oni zamolili da prenesem jeste da nikada niko, razni su funkcioneri dolazili ali nikada ni jedan predsednik niti premijer nije ostajao par sati u razgovoru sa građanima, bez fingiranih pitanja, bez dogovorenih tema, od onih pojedinačnih problema građana do onih suštinskih, sistemskih problema kao što je snabdevanje električnom energijom, izgradnja saobraćajnica itd.

Znači, ljudi su mogli slobodno da iznesu svoj stav, da iznesu svoje kritike i mislim da je to nešto što smo i kroz ovu koalicionu saradnju u ovom mandatu postigli da su predsednik države, Vlada, ministri, činovnici, poslanici servis građana, da nemamo strah da čujemo njihov sud, već da naprosto razgovaramo, pa i kada dobijemo neku kritiku ona je u stvari usmerena da bi napravili što funkcionalniji sistem.

Ono što hoću da istaknem i što je fakat i činjenica, znači, deo naše zemlje odakle dolazim će dobiti gasovod. Znači, Novi Pazar i Tutin do 1.9.2022. godine rešiće jedan generacijski problem koji stvara preduvjete za zelenu energiju, smanjuje zagađenje, dobićemo jeftiniji energent. Sadašnje cene na svetskom tržištu su plod geostrateške igre. Cena gasa će u budućnosti ja verujem biti jeftinija. Stvorićemo uslov da dođu velike kompanije, jer bez gasifikacije nema bržeg industrijskog razvoja.

Za dve godine, godinu i po dana očekujemo da Prijepolje, Priboj i Nova Varoš dobiju gasovod. To je tako lako reći - stići će gasovod, a to je nešto što pre par godina zaista nismo mogli da sanjamo. To je ogroman rezultat i svako od nas ovde ima doprinos tome. Stranka pravde i pomirenja kao najjača bošnjačka stranka permanentno se borila ali svi oni ljudi koji su u ovom parlamentu glasali za to svakako da imaju pravo da se tome raduju ali naravno ključna stvar je bila podrška sa vrha, podrška od onog koji ima najveći i autoritet i podršku građana a to je predsednik Vučić.

Ono što posebno sve građanke i građane posebno u Novom Pazaru raduje jeste izgradnja KBC. Takođe jedna stvar i o kojoj je rahmetli muftija Zukorlić jako puno govorio, za šta se borio, 70 miliona evra će biti izdvojeno, novih 15.000 kvadrata i to je nešto sa čim zaista Novi Pazar i Srbija treba da se ponose.

Još jedna od stvari koju hoću da istaknem, jeste po prvi put se u Sjenici potpisao jedan tako važan međudržavni sporazum kao što je nastavak izgradnje autoputa, čija će vrednost biti sigurno iznad 1,5 milijardi evra, novih 75 kilometara autoputa. Autoput će doći do Duge poljane, znači, između Sjenice i Novog Pazara i naš put do Beograda, do glavnog grada, biće skraćen na otprilike dva sata.

To je bilo nezamislivo, pogotovo iz Sjenice. Pre četiri-pet sati niste mogli da dođete. Sada stvaramo preduslove sistemski, suštinski, da dođu investitori i da sve građanke i građani zaista vide da se stvari pomeraju.

Ono što možemo nazvati, pod znacima navoda ali velikim znacima navoda, „malim investicijama“ jeste ta škola, na primer, u Sjenici, koja će koštati između osam i deset miliona evra, a budžet opštine Sjenica, da bi znali koliko je to velika investicija, a i to je jako važno pošto je ministar tu, kada govorimo o populacionoj politici, budžet opštine Sjenica ne prelazi osam miliona evra.

Znači, 100% vam daje neku investiciju i povećava vaš budžet, a kada govorimo o populacionoj politici, to je zaista jedna krasna, fantastična vest, da neko u obrazovanje, u Sjenici, u Novoj Varoši se investiralo 500 miliona dinara za novu školu, znači da taj deo zemlje nije zaboravljen, da se o njemu ozbiljno razmišlja i da se na taj deo zemlje računa i investira. To su poruke budućnosti.

Ono što me sa druge strane kao nekog ko živi u Prijepolju, u tom delu Srbije, raduje jeste što vidim da su ljudi zaista nepodeljeno dali jednu podršku, pozdravili sve ono o čemu se razgovaralo, pozdravili sve ove projekte i to je dokaz da idemo u jednom pravom smeru.

Takođe, ono o čemu sam često ovde govorio jeste o tom slučaju ubistva Edina Hamidovića u Sjenici i drago mi je što su članovi njegove porodice razgovarali sa predsednikom i što su najavljene određene smene kada su u pitanju državne institucije u Sjenici.

Kada govorimo o sprovođenju zakona, ne govorimo o pripadnosti ni partijskoj, ni nacionalnoj, ni religijskoj. Važno je da na čelu tih institucija budu profesionalci. Nije važno da li je to korumpiran na čelu institucije Bošnjak ili Srbin. Ako je korumpiran, on ne radi dobro za građane i on mora da bude zamenjen.

Tako imamo situaciju da izvesni ljudi, izvesni „Budo“ zloupotrebljava neku svoju značku da bi je koristio u političke obračune i to je nešto što ne smemo dogovoriti. Kada god čujem za takav slučaj, ovu govornicu ću koristiti da ukažem na tu devijaciju. Ne sme niko da svoju poziciju koristi da bi se obračunavao sa svojim političkim neistomišljenicima, sa pripadnicima određene verske zajednice, da pomaže drugoj političkoj stranci itd.

Taj nepotizam je nešto što moramo da zaustavimo za sva vremena. Dovoljno ima čestitih, sposobnih, pismenih, pametnih mladih ljudi i među bošnjačkim narodom, sprskim, albanskim i mađarskim u ovoj zemlji koji treba da obavljaju funkcije a ne da ih pojedinci preko 20 i 30 godina privatizuju.

Što se tiče današnjeg dnevnog reda, drago mi je što je ministar tu. Više puta smo govorili o merama populacione politike. To je nešto i sve ove odluke i današnji dnevni red, naš poslanički klub stranke Pravde i pomirenja i Ujedinjene seljačke stranke u Danu za glasanje će svakako podržati, 300 hiljada dinara je povećanje tog dodatka za prvorođeno dete. To je jedna dobra vest, jedna ozbiljna cifra.

Svaki roditelj, bez obzira kakvog materijalnog statusa, pogotovo ljudi iz rubnih opština, iz unutrašnjosti, 300 hiljada dinara je jedna ozbiljna cifra koja vam pomaže da sve ono što vam je neophodno za svoje dete, ne zna, od tih potrepština i kada je u pitanju bebi oprema i kada je u pitanju krevetac i ta dečija soba, da možete da to pristojno napravite. Ne postoji roditelj, da li on bio, ne znam, ili milioner ili iz radničke porodice, ne postoji srećniji trenutak od onog trenutka kada vi postajete roditelj.

Svako želi da svome detetu pruži nešto najbolje. Drago mi je, više puta smo govorili o tim negativnim trendovima, da se ozbiljno hvatamo u koštac. Hvala predsedniku, hvala Vladi, hvala vama kao ministarstvu, ali hvala bogami i nama kao parlament, jer mi sve to treba da izglasamo.

Poštovani ministre, ne smemo na ovome stati i u našoj poslaničkoj grupi i u našoj stranci ćete imati i sagovornike i podršku da nastavimo sa ovim programima, kao što rade neke susedne zemlje. Navodili smo vrlo često primer Mađarske, itd. jer sve zemlje imaju problem, pogotovo u zapadnoj Evropi, usled tih tzv. liberalnih stavova života, gde se po njima ne podrazumeva da žena treba da bude i majka, a da muškarac treba da bude i otac, već imamo neke devijacije kada je porodica u pitanju.

Moramo se vratiti tradicionalnim porodičnim vrednostima i zato nam treba podrška svih, i akademske zajednice i verskih zajednica i istaknutih pojedinaca i političke elite i bilo kog čoveka koji svojim kredibilitetom može da kaže – zadnji je trenutak da stvari pomerimo.

Mi zaista radimo. Raduje me ovaj zakon, ali molim vas da kada je u pitanju deo zemlje odakle ja dolazim da ozbiljno uzmete u razmatranje saradnju sa verskim zajednicama, jer stav tih ljudi u tom delu naše zemlje se poštuje. Jako je važno sa tih institucija kada dobijemo podršku i kada isto kao oni koji proklamuju tu neku, kako da kažem, taj liberalizam, a ja to ne znam šta znači u porodičnim odnosima, moramo da govorimo o tim porodičnim vrednostima. Iz tog razloga sa zadovoljstvom ću glasati, jer zemlja nam se prazni.

Autoput, gasovod sve to ima smisla onog trenutka kada mi budemo imali veći broj naših mališana u vrtićima, u školama. Nikada bolje, možda, nismo imali uslove kada je u pitanju izgled naših učionica i vrtića, a procenat novorođene dece se smanjuje i to je nešto što moramo da preokrenemo.

Što se tiče drugih ugovora i zakona i izveštaja, apsolutno ćemo podržati. Diskutovali smo na resornim odborima. U danu za glasanje ćemo glasati. Hvala vam.
Hvala vam ministre.

Vi predano radite kada je vaš resor u pitanju. Vreme je da imamo i prijatna iznenađenja. Dosta smo imali neprijatna iznenađenja.

Mislim da niko o porodičnim vrednostima u ovom parlamentu, u ovom sazivu nije govorio više od rahmelti muftije Zukorlića i iz tog razloga moja je obaveza da danas na ovu temu diskutujem i da pružim podršku ovom zakonskom rešenju.

Jedno od obrazloženja zašto smo glasali za ovu Vladu jeste, između ostalog i formiranje vašeg ministarstva, ali i drugih ministarstava, između ostalog i Ministarstva za brigu o selu, koje možda nije toliko u fokusu medija, ali radi jako bitan posao kada je u pitanju ostanak naših ljudi u ruralnim područjima i kroz kupovinu napuštenih seoskih kuća i kroz zadruge i kroz buseve koji se koriste za školsku decu, vrtiće itd. Radujemo se i nestrpljivo očekujemo tu radosnu vest. Hvala vam.
Hvala.

Poštovani potpredsedniče Orliću, koleginice i kolege narodni poslanici, poštovani gospodine Pantiću, drago mi je što se ponovo srećemo i želim da pohvalim vaš entuzijazam i vaše prisustvo ovde.

Što se tiče tema izbora sudija, mislim da smo u zadnjih nekoliko zasedanja zaista podrobno obradili ove teme i ono što danas želim da istaknem jeste manje-više ono što sam govorio i do sada, apsolutno ćemo podržati izbor novih sudija, jer nema efikasne borbe protiv kriminala i korupcije bez dovoljno sudija, bez dovoljno tužilaca, jer, naprosto, to su mehanizmi borbe protiv kriminala i korupcije.

Podsetiću na one statističke podatke koje sam više puta ovde u plenumu govorio. Ako mi imamo na stotine ili čak na hiljade postupaka koji treba jedan sudija da reši, onda ne možemo govoriti o efikasnom sistemu pravosuđa. Jasno je da se mi i kao Skupština i ministarstvo i druga tela, između ostalog i Visoki savet sudstva, naprosto suočavamo sa tim problemom i, između ostalog, ova tačka dnevnog reda i jeste da pokušamo da taj problem rešimo tako što ćemo izabrati nove sudije.

Ono što ja hoću da istaknem jeste i da apelujem na vas da još jednom razmotrite ono što su zahtevi porodica Bakan, Skarep i Mavrić. Govorio sam o tom slučaju Ernada Bakana koji je stradao na pešačkom prelazu u Zemunu. Imali smo pre neki dan sudsko ročište koje je ponovo odloženo. Znači, apsolutno je neprihvatljivo da se iz dana u dan, iz ročišta u ročište skoro više od godinu dana ili dve godine odlaže taj postupak i onda se otvara prostor jedne pandorine kutije da se to u političke svrhe zloupotrebljava.

Zaista ja ne želim i potpuno se saosećam sa bolom ove tri porodice i apelujem na vas da zaista vidite o čemu se tu radi, da zaista efikasnije sud postupa u ovom slučaju i da imamo naprosto presude. Oni ljudi koji su krivi treba da odgovaraju, a i u ova dva druga slučaja da vidimo da li ima prostora, da li se radi o nekim zloupotrebama kako to i same porodice ističu.

Ono što posebno hoću da istaknem jeste kao pripadnik bošnjačkog naroda i kao pripadnik manjinskih zajednica u Republici Srbiji da, prema zadnjem popisu, imamo jednu trećinu građanki i građana koji su se izjasnili da su pripadnici manjinskih zajednica i to je nešto čemu vi i vaša institucija morate da vodite računa da imamo procentualnu zastupljenost bošnjačkog naroda, ali i drugih manjinskih zajednica i kada su u pitanju sudije i tužioci.

Više puta smo istakli da nacionalna pripadnost ne može da bude karta. Stručnost jeste karta prvenstveno, ali moramo da radimo i kada je Pravosudna akademija u pitanju i kada je izbor da naprosto i predstavnike manjinskih zajednica potpuno zastupimo, jer to je onda suštinsko okretanje drugog lista i potpuno vraćanje poverenja manjinskih zajednica u institucije sistema, jer čim imate 70%, primera radi, ili 80% Bošnjaka u Novom Pazaru građana, a nemate ih toliko u državnim institucijama, u sudstvu, u policiji, to je nešto što nije dobro i to je nešto što moramo menjati,

Što se tiče Liste kandidata za članova Saveta Komisije za zaštitu konkurencije, jako važna institucija. To je nešto što je apsolutno demokratska tekovina i nešto što ne smemo dozvoliti nikada više da određena kompanija u bilo kojoj branši uspostavi neku vrstu monopola. Jednostavno, moramo imati zdravu konkurenciju. Zdrava konkurencija jamči kvalitet. Zdrava konkurencija jamči najbolju uslugu i najbolju cenu za građanke i građane, a to je nešto što nam je cilj svima nama.

U danu za glasanje podržaćemo predloge.

Hvala vam.
Hvala, poštovani predsedavajući.

Koleginice i kolege narodni poslanici, građanke i građani, moje pitanje je upućeno Ministarstvu za zaštitu životne sredine, a tiče se da li su i ako jesu kada su nadležne inspekcije ministarstva kontrolisale rad peletara u Novom Pazaru i u Prijepolju, da li iste koriste adekvatne filtere i da li ih redovno servisiraju? Ovo je jedna slika iz te peletare, šta ona uzrokuje u Novom Pazaru.

Stranka pravde i pomirenja ne bavi se ad hok ekologijom, niti smo se počeli baviti ekologijom onog trenutka kada nam nadležne institucije nisu dale dozvolu za malu hidroelektranu, bavimo se ekologijom suštinski, sistemski, zbog interesa svih građanki i građana koji u našoj zemlji žive, a posebno sa dela naše zemlje odakle dolazim, znači, sa prostora Sandžaka. I rahmetli predsednik Muamer Zukorlić i drugi članovi stranke i ja smo ponosni što smo 2010. i 2011. godine zaustavili izgradnju hidroelektrana koje je kanadska kompanija "Rev kapitel" iz Kanade pokušala da izgradi kod Brodareva na reci Lim i to je dokaz naše suštinske borbe, ne zbog interesa, ne glumeći neki nevladin sektor zbog grantova iz inostranstva, već zato što su to građanke i građani Prijepolja i Brodareva, ali i celog Sandžaka, u tom trenutku to tražili od nas.

Sada pokrećem pitanje ovih peletara, zašto? Zato što je cena peleta na istorijski visokom nivou, zato što vlasnici ostvaruju enorman profit, to je sve okej i to je dobro, ali zahtevam da se deo tog profita, znatan deo, uloži u zaštitu životne sredine.

Svaka čast ministarstvu, ono zaista temeljno, suštinski, sistemski radi, rešavaju se nesanitarne deponije, menjaju se kotlovi, uvode se i grade se toplane na bio-masu, to je sve nešto što je dobro, ali deo odgovornosti mora da pokažu i privrednici, pogotovo oni koji zarađuju, ostvaruju enorman profit i ovo što svaki dan imamo prilike, pogotovo u Novom Pazaru da gledamo, ali i u Prijepolju, gde sneg više nije beo nego žut, gde se fasade uništavaju, gde automobile svoje ne možete da prepoznate, e, onda se postavlja logično pitanje - šta mi udišemo?

Zato zahtevam da mi ministarstvo da jedan odgovor, da vidimo kakvi se filteri koriste, da li se oni redovno servisiraju, da li inspekcije redovno posećuju ove privrednike, jer, zaista, ono što možemo vizuelno da vidimo izgleda strašno.

Podsećam da je Novi Pazar grad koji spada u grupu najzagađenijih gradova. To nije uzrok samo gradska toplana ili ugalj i mazut koji se koriste za ogrev, već i ove peletare zaista proizvode jedan veliki haos.

Drugo pitanje za Ministarstvo za zaštitu životne sredine tiče se šta će preduzeti zbog divlje gradnje u kanjonu reke Mileševke, koja je specijalni rezervat prirode, klisura reke Mileševke? Bilo kakva gradnja, pogotovo divlja gradnja u koritu reke je zabranjena i zakonom ali i zdravom logikom. Onog trenutka kada imate bilo kakve objekte u koritu, onog trenutka kada nivo vode poraste, imaćemo nesagledive posledice u vidu poplava. To je nešto što ne smemo dozvoliti. Mora se ispitati da li za postojeće objekte imaju dozvolu, ako imaju dozvolu, da vidimo ko im je to dao?

To je slučaj oko koga zaista nećemo praviti nikakve trule kompromise, niti ćemo se praviti slepi kod očiju. Znači, u ovom specijalnom rezervatu nemoguća je bilo kakva gradnja, pogotovo nekakvih hotela, ugostiteljskih objekata, itd, tako da zahtevam jedan detaljan odgovor.

Ja verujem u rad ministarstva, ali oni moraju da povedu računa šta rade njihove kolege na nižim nivoima, otprilike na nivou Užica i Kraljeva. Hvala vam.
Poštovani predsedavajući, koleginice i kolege narodni poslanici, poštovana ministarko, poštovani predstavniče ministarstva, danas govorimo o izboru tužilaca, između ostalog i tužilaca za organizovani kriminal. Jako važna tema.

Ono što hoću na početku da istaknem jeste – bez vladavine prava nema demokratskog društva, a vladavine prava nema bez jakih institucija.

Ono što stranka Pravde i pomirenja, kao najjača bošnjačka stranka apsolutno podržava jeste prvenstveno borba protiv kriminala i korupcije koju je najavio i koju sprovodi prvenstveno predsednik naše zemlje Aleksandar Vučić, Vlada i resorna ministarstva, kao i drugi organi naše zemlje. Bez obzira da li se slagali sa politikom ili ne, mora da se oda priznanje da je razbijena jedna ozbiljna, možda i najozbiljnija kriminalna grupa, grupa Veljka Belivuka koja je ikada postojala na ovim prostorima.

Međutim, ono što je činjenica kod svakog organizovanog kriminala jeste da kriminal na može biti tako moćan samo kada ga čine kriminalci, već da on mora da ima logističku podršku određenih ljudi i sistema. Ono što se mora odati priznanje ovoj Vladi jeste da je ona razotkrila te trule jabuke u sistemu, da ih je detektovala, da su određeni funkcioneri privedeni, hapšeni kada je u pitanju ministarstvo i policija i pojedini službenici ministarstva i to je nešto na čemu treba odati priznanje. Nema efikasne borbe protiv kriminala i korupcije bez jakog sudstva i jakog tužilaštva o kome sada govorimo.

Juče smo imali ovde raspravu oko Nezavisnog regulatornog tela za elektronske medije. Međutim, većina diskusija koje su se juče ovde u plenumu vodile mislim da je mnogo bilo važnije da ih čujete vi, kao ministar pravde, da ih čuju tužioci, a ne Nezavisno telo za elektronske medije. Apsolutno je neprihvatljiv javni diskurs koji imamo u poslednje vreme i mislim da on pospešuje i nasilje i da pospešuje podele u našem društvu što je apsolutno neprihvatljivo. Ljudi koji imaju određenu političku podršku, čak ona bila i minimalna, moraju da budu svesni odgovornosti za izrečenu reč i stav.

Ne možete vi političkim protivnicima da pretite ubistvom, ne možete da pretite ubistvom članovima njihovih porodica, ne možete političkim protivnicima da pretite, ne znam šišanjem, bičevanjem, maltretiranjem, itd. To je uvod u jedan organizovan haos i ja vas molim, koristim ovu govornicu, ali i vi da iskoristite snagu svog autoriteta, jer šta je onda sledeće? Sledeće je ako jedan građanin permanentno sluša da se predstavnicima najvećih državnih institucija preti, da to prolazi nekažnjeno, šta će onda ljudi u svakodnevnom životu, kakav će oni diskurs da koriste?

Znači, tu apsolutno više neće biti nikakvog respekta i ono što je jedan javni diskurs postaće nažalost uobičajeni nivo konverzacije među ljudima i to je nešto što ne smemo da dozvolimo. To je nešto, bez obzira kakav imate čin, kakvu imate poziciju, onog trenutka kada pređete crtu i kada počnete javno da pravite hajku, satanizaciju, stavljate metu nekom na čelo, a posebno kada su u pitanju porodice.

Znači, apsolutno nije bitno da li je neko deo vlasti, da li je deo opozicije. Nisu naša deca dužna da nose taj teret zato što se njihovi roditelji bave nekim javnim poslom. Mislim da ljudi koji imaju takvo razmišljanje, oni imaju ozbiljan medicinski problem, a ne politički problem.

Međutim, da li su oni svesni toga ili nisu to nama nije ni važno, važno je da tužioci, da sudije brzo, efikasno se ponašaju u skladu sa zakonom, da takvu jednu devijaciju presečemo, jer onog trenutka kada to postane jedan opšte prihvaćen javni diskurs imaćemo jednu inflaciju nasilja, a ta inflacija nasilja je imala svoju manifestaciju, kao što sam više puta govorio o tom slučaju, u Sjenici kada je ubijen jedan nevin čovek, Edin Hamidović na šetalištu, na korzou, pred svojom decom, pred svojom suprugom. Zašto? Pa, zato što je neko u tom trenutku shvatio da se njegovo mišljenje njemu ne sviđa i da se to na taj način rešava. E, tu je odgovornost, sada dolazimo do pravosuđa, do tužilaštva i do policije.

Vrlo često, ja hoću da kažem, da ja i druge kolege kritikujemo rad, tražimo efikasniji rad Ministarstva policije. Međutim, moramo da se složimo da je tu u većini slučajeva odgovornost na tužilaštvu kada su u pitanju istraga, predistražne radnje, itd. Međutim, nekako po definiciji i difoltu više govorimo o ponašanju policije, a u stvari tu je ključna odgovornost na tužilaštvu. Da bi imali efikasniju tu borbu protiv kriminala i korupcije, zato samo zaista zadovoljan što danas imao izbor ovih tužilaca i u ovolikom broju, moramo da imamo elemente. Znači, elemente i taj alat kojim možemo da se borimo protiv organizovanog kriminala i korupcije.

Ne možemo da imamo efikasnu borbu protiv kriminala i korupcije ako imamo na stotine predmeta kojima su zatrpani sudije, tužioci, nemamo dobre uvete za rad kada su oni u pitanju i nemamo, ne znam, dobre uvete za rad kada je u pitanju policija.

Znači, sve ono što je neophodno da bi imali tu efikasnu borbu mora se obezbediti i sudovima i tužilaštvima, a onda moramo imati tu efikasniju borbi, ne samo na nivou države, kao što sam više puta isticao, ona mora da ide po dubini, a kada to govorim, znači svaka čast za ovaj slučaj Belivuka i druge borbe protiv organizovanog kriminala, videli smo i juče su bile određene akcije i hapšenja, i apsolutno je dokazano da ta partijska knjižica u ovom slučaju nikoga ne štiti. To je nešto što moramo pozdraviti.

Međutim, mi očekujemo da se takve akcije prvenstveno sprovode po dubini i u tom delu naše zemlje odakle ja dolazim, to su sandžačke opštine, prvenstveno govorim o Sjenici. Dobio sam određena, kako da kažem, uveravanja da o tom famoznom komandiru policije, da će on biti smenjen. Ali, ovde nije bitna nacionalnost ni tužioca, ni tog komandira policije, važno je da taj čovek koji odrađuje taj posao, da ga radi pošteno i savesno, a ne da, kako se kaže u narodu – sjaši Kurta, da uzjaše Murta, pa oni rade za istu organizaciju i samo se menjaju.

Kada neko predstavlja tužilaštvo, kada neko predstavlja sud, kada neko predstavlja policiju, on predstavlja državu. On na taj način na koji obavlja svoju poziciju, ljudi, građani, pogotovo u malim sredinama, na periferiji, pripadnici manjinskih zajednica, kroz taj obrazac ponašanja gledaju kako se država ponaša.

Ono što hoću da istaknem jeste da je apsolutno ne dopustivo da imamo tu kontaminaciju određenih predstavnika pravosudnog sistema tužilaca. Ako sada govorimo sa tipovima sumnjive prošlosti ili sumnjivog biznisa, i o tome su mediji vrlo često govorili, pisali i na kraju se ništa ne desi, to je nešto što se mora permanentno pratiti od nadležnih institucija i pogotovo u malim sredinama jasno se zna ko sa kim pije kafu, ko se sa kim druži i vrlo često je i rahmetli akademik Muamer Zukorlić govorio da imamo situaciju u Novom Pazaru da se otprilike zna koliko koja presuda košta i koji advokat, koji slučaj i na koji način može da završi.

Imamo taj primer nelojalne konkurencije koliko je taj organizovani kriminal kancer po naše društvo, po svako društvo, jeste dokaz fenomena propasti novopazarskog ekonomskog čuda, tog pazarskog džinsa. Do trenutka kada su imali jasnu tržišnu utakmicu, ljudi koji su se bavili proizvodnjom džinsa, oni su zapošljavali ljude, uspešno radili, itd. Onog trenutka kada je prljavi kapital ljudi koji se bavi organizovanim kriminalom, prvenstveno trgovinom narkotika, ušao u tu sferu, oni koji su se iskreno bavili proizvodnjom džinsa su propali, jer nisu mogli da izdrže tu tržišnu utakmicu. Molim vas da posebno pažnju obratite na taj deo naše zemlje.

Ono što hoću da istaknem i da iskoristim vaše prisustvo, jeste da apelujem na vas da posebno obratite slučaj na tri slučaja. Slučaj Ernada Bakana, slučaj Skarepa i slučaj Fahrudina Mavrića. Pojedini ljudi, mi smo vrlo često ovde u parlamentu govorili o tim slučajevima, ti slučajevi sa pravnog polja pokušavaju da se prebace na polje dnevne politike. Neki ljudi, koji su politiri ili političari u nastanku u Novom Pazaru pokušavaju u nesreći ove tri porodice da iskoriste u dnevno političke svrhe.

Molim vas da iznađete način da vi ili neko od saradnika, ili kako god, možda popriča sa ovim porodicama i da im izrazi, razuveri neke njihove sumnje, jer se pokušava to prebaciti na polje politike, da postupci koji su se vodili ili koji kasne u slučaju Bakana da su oni etnički motivisani, što ja apsolutno ne želim da verujem da to ima bilo kakve veze, već naprosto se radi o nekoj birokratiji ili nemaru određenih sudija. Ja vas molim da vi to ispitate i da se pošalje i Bošnjacima i Novom Pazaru i Sandžaku jedna poruka da smo mi ovde pred sudom apsolutno svi ravnopravni i da ako je neko zloupotrebio svoj položaj očekujem da vi to ispitate i da on snosi sankcije.

Jako važna tema danas jeste na dnevnom redu i poslanički klub Stranke pravde i pomirenja i Ujedinjene seljačke stranke u danu za glasanje podržaće predloge zato što verujem da resorni odbor i nadležne institucije su zaista podrobno analizirali svakog kandidata. Većinu ili skoro sve kandidate apsolutno ne poznajem, ali verujem da su kolege iz odbora to odradile temeljno i zato ćemo predlog podržati. Hvala vam.
Poštovani predsedavajući, koleginice i kolege narodni poslanici, poštovana ministarko, poštovani predstavnici ministarstva, danas govorimo o jako važnom setu zakona i ono što hoću da istaknem jeste da Poslanički klub Stranke pravde i pomirenja i Ujedinjene seljačke stranke u danu za glasanje će glasati za ove zakone.

Ono što posebno hoću da istaknem jeste Predlog zakona o tržištu kapitala. Jako važan sistemski zakon. Nijedna kompanija ni domaća ni strana neće investirati na tržište koje nije uređeno, koje je nestabilno, koje je nesigurno. Ovaj zakon dodatno će uliti poverenje prema poslovnoj zajednici, prema i domaćim i stranim investitorima i u narednom periodu treba očekivati da građanke i građani imaju konkretne benefite od usvajanja ovog zakona jer će se dodatno poboljšati uslovi i dati dodatna sigurnost poslovnoj zajednici da njihove investicije su stabilne, sigurne i da je ovde plodno tlo gde oni mogu da ostvaruju profit.

Što se tiče podrške za Predlog izmena i dopuna Zakona o utvrđivanju druge garantne šeme kao mere dodatne podrške privredi hoću da istaknem da smo mi dali preko osam milijardi evra našoj privredi, da je ključni zadatak kada smo se suočili sa tom globalnom pandemijom i najvećim izazovom za čovečanstvo posle Drugog svetskog rata mislim da smo se ponašali odgovorno, da to rezultati pokazuju. Sačuvali smo živote građanki i građana, ali sačuvali smo i radna mesta.

Pomoć privredi je nešto što ćemo uvek mi podržati i rezultate i privredni rast koji ostvarujemo mislim da treba da budu na ponos svakoj građanki i građaninu, a i naravno nama narodnim poslanicima jer Skupština Republike Srbije je tu imala ključnu ulogu usvajajući zakone preko kojih su se implementirale sve te mere pomoći.

Što se tiče elektronskog fakturisanja, eliminišu se nepotrebni troškovi, smanjuje se birokratija i uspostavlja se efikasnije poslovanje.

Zajam za univerzitetsku infrastrukturu apsolutno podržavamo. Ono što hoću da istaknem jeste da zahvaljujući rahmetli akademiku Muameru Zukorliću Novi Pazar je postao univerzitetski centar. On je osnovao Internacionalni univerzitet u Novom Pazaru koji je bio inicijalna kapisla za otvaranje još jednog državnog univerziteta u Novom Pazaru i to je grad koji danas ima dva univerziteta. Očekujem da će deo novca koji za koji ćemo glasati da će završiti u Novom Pazaru i da će se investirati između ostalog u poboljšanje uslova za tamošnje studente, ali između ostalog ono što mi očekujemo jeste i mislim da Novi Pazar i Sandžak zaslužuju izgradnju naučno-tehnološkog parka.

Što se tiče zajmova kada je u pitanju infrastruktura to je nešto što Stranka pravde i pomirenja i naš poslanički klub apsolutno podržava. Bez dobre infrastrukture nema razvoja privrede i ne možemo se izboriti da naši mladi ostanu u ovoj zemlji.

Ono što hoću posebno da istaknem i da se zahvalim Ministarstvu saobraćaja, jeste da je na moju inicijativu i posle niza govora ovde u Skupštini, rekonstruisana su dva klizišta, na magistralnom putu Prijepolje – Brodarevo, ka crnogorskoj granici. Vrednost investicije je preko 250 miliona dinara, ali ono što očekujem, jeste da ćemo više investirati u lokalne puteve. Nema razvoja poljoprivrede, nema razvoja našeg sela, dok naša sela i na Pešteru (Prijepolje, Priboj, Novi Pazar, Tutin) nećemo razviti sela, ako ne povežemo naša sela, zaseoke, prigradska naselja dobrim asfaltnim putevima. Hvala vam.