UČESTVUJU U RASPRAVI:
Elvira Kovač, predsednica Odbora, Savez vojvođanskih Mađara, vladajuća većina
Nikola Bićanin, pomoćnik ministra informisanja i telekomunikacija
Atila Juhas, državni sekretar Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede
Nebojša Milosavljević, direktor Uprave za zaštitu bilja
Jelena Simić, Sektor za pravne i normativne poslove Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede
TRANSKRIPT:
00:00:00 - Elvira Kovač: Poštovani članovi i zamenici članova odbora, poštovani predstavnici Ministarstva informisanja i telekomunikacija, kao i predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Otvaram 19. sednicu odbora za evropske integracije. Na osnovu ovih prijava, kompjuter mi pokazuje da sednici trenutno prisustvuje 9 članova odbora, te konstatujem da postoji kvorum potreban za rad i odlučivanje. Današnjoj sednici prisustvuju predstavnici Ministarstva informisanja i telekomunikacija, gospodin Nikola Bićanin, pomoćnik ministra za informaciono društvo i informacionu bezbednost, kao i gospodin Milan Vojvodić, šef Odeljenja za regulativu u oblasti informacionog društva za prvu tačku dnevnog reda, a za drugu tačku dnevnog reda predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, koji, mislim, obično zauzimaju ovo mesto kao predstavnici koji će nam braniti zakon.
00:00:56 - Elvira Kovač: Ali, pošto očigledno su neki odlučili da ne prisustvuju sednici odbora, slobodno možete da sednete za sto, da ne bude tastak dum iza. Gospodin Atila Juhas, državni sekretar. Gospodin Milica Neđić, pomoćnik ministra za pravne i normativne poslove. Gospodin Bojša Milosavljević, direktor uprave za zaštitu bilja. I gospođa Jelena Simić, iz sektora za pravne i normativne poslove.
00:01:20 - Elvira Kovač: Zahvaljujem se svima što su se odazvali našem pozivu bez obzira na sporu letnju pauzu. Poštovane kolege, saziv za sednicu sa predlogom dnevnog reda ste dobili. Da li eventualno ima predloga za izmenu ili dopunu dnevnog reda? Ukoliko ne, stavim na glasanje predloženi dnevni red.
00:01:43 - Elvira Kovač: Molim da se izjasnite. Zahvaljujem za ključno glasanje. Konstatujem da odbor utvrdio dnevni red. Prelazimo na rad po tačkama. Prva tačka, predlog zakona o informacionoj bezbednosti koju je podnela vlada 23.
00:02:02 - Elvira Kovač: Juna ove godine i reč dajemo odmah predstavniku ministarstva, što će neko iz tehničke službe da vam pomogne. Vidim vas u sistemu, izvolite.
00:02:11 - Nikola Bićanin: Zahvaljujem uvažena predsedavajuća, dakle poštovane narodne poslanice i narodni poslanici. Pred vama se nalazi predlog zakona o informacionoj bezbednosti koji je sistemski... Zakon je veoma važan za našu zemlju i predstavlja jedan strateški korak ka uređenju, ali i jačanju sistema informacione bezbednosti u Republici Srbiji. Poslednjih godina sve češće postoji doći brojnih i složenih i organizovanih sajber napada koji su usmereni ne samo ka privatnom sektoru, nego i ka kritičnoj infrastrukturi zdravstvenog sistema, obrazovnih institucija, organa javne uprave i u tom smislu. Posledice takvih incidenata mogu biti višestruke, do prekida javnih usluga, do ugrožavanja privatnosti građana, pa i do poremećaja u funkcionisanju celokupnog društva.
00:03:02 - Nikola Bićanin: U tom smislu, predlog ovog zakona jeste jedan sistemski i dobro osmišljen odgovor na bezbednosne rizike sa kojima se suočavamo u digitalnom dobu. Tako da Ministarstvo informacija i telekomunikacija sa jedne strane se integriše u taj globalni tehnološki razvoj. Spravo vidimo razne projekte kojima je cilj da se integrišu, poput recimo RBB projekta, to je uvođenje brzog optičnog interneta u sve krajeve Republike Srbije, pa on je urađen tamo gde je komercijalni operator i nema interes da to uradi, ali sa druge strane kao neki stariji vrat, korak mora da postoji i taj segment informacione bezbednosti. Upravo je to cilj ovog predloga zakona koji je inače prati regulativu EU u ovoj oblasti, dok je nakon donošenja niza jedne direktive, pre par godina doneta niza dve direktive i u tom smislu predlog ovog zakona u potpunosti prati niza dve direktive.
00:03:59 - Nikola Bićanin: Podsećam da je na snazi aktuelni zakon o informacionoj bezbednosti koji je donet 2016. godine i koji je pretrpeo određene izmene 2017. i 2019. godine. Kroz primenu tog zakona, dakle, starali smo se o državi tog opšteg visokog nivoa informacionе bezbednosti, međutim, kroz ovaj novi predlog zakona...
00:04:18 - Nikola Bićanin: Nastavimo dodatno da osnažimo i jačamo kapacitete u ovoj oblasti. Podsećam takođe da je izrada predloga zakona pratila inkluzivan proces konsultacija u kojem su bili uključeni svi relevantni akteri u ovoj oblasti i da su bile održane dve javne rasprave tokom kojih su iznete određene sugestije, mišljenja, komentari i koje su delom i usvojene i to samo pokazuje u dovoljnoj meri unapređuje kvalitet teksta ovog zakona. Što se tiče samog predloga ovog zakona, njime se jasno definišu koje su mere zaštite od bezbednosnih rizika u informaciono-komunikacionim sistemima, jasno se definišu obaveze, ali i odgovornosti svih subjekata koji upravljaju i koriste te sisteme, kao i postupci za postizanje toga opšteg visokog nivoa informacione bezbednosti. Ključna zakonska rešenja, dakle, postoje dosta nova zakonska rešenja, ja bih samo izdvojio one koje su ključna, dakle, to je klasifikacija IKT sistema od posebnog značaja koji se sada dele na prioritetne i važne.
00:05:24 - Nikola Bićanin: Dakle, zakon pravi jasnu razliku između prioritetnih i važnih. Prioritetni IKT sistemi od posebnog značaja su oni sistemi čiji, recimo, ili o teškoći u funkcionalnosti mogu naneti ozbiljne štete po... javnu bezbednost, pozdravlja građana i u tom smislu oni su posebno izvejani i postoji posebna procedura koju moraju da poštuju sva lica koja su odgovorna za plaćanje situacije u tim IKT sistemima. Sa druge strane, važni IKT sistemi, iako eventualno nižeg stepena kritičnosti, dalje predstavljaju jedan veoma ključan segment i u tom smislu zakon propisuje da oni moraju biti zaštićeni primenom čitavog niza mera, počevši... primena standarda zaštite i odgovarajuće procene rizika.
00:06:09 - Nikola Bićanin: To je još jedna, znači druga ključna novina, da je pored akta o bezbednosti, koji postoji, odnosno koji i dalje postoji u ovom važećem zakonu, postoji i obaveza donošenja procene rizika, odnosno svi operateri kada je sistem poslednjeg značaja imaju obavezu da donesu akt o proceni rizika, dakle fokus jeste na, kako da kažem, jednom preventivnom delovanju. Takođe zakon uređuje postupanje u slučaju incidenata koji mogu značajno ugroziti informaciju i bezbednost. Operateri i kat sistemi posebno označavaju dužnost da prijave ove incidente kako zbog informisanosti o incidentima, ali tako i zbog odgovarajuće reakcije nadležnog programa u cilju otkrivanja incidenta i saniranja svih štetnih posledica. Takođe ja bih izdvojio da je posebno definisano postupanje u slučaju krize informacione bezbednosti koju zapravo vlada proglašava u slučaju najtežeg incidenta koji dovodi do ometanja ili onemogućavanja funkcionisanja ključnih i kat sistema u našoj zemlji i izaziva posledice po stanovništvo, materijalna dobra ili životnu sredinu.
00:07:13 - Nikola Bićanin: Takođe uzimajući u obzir da sve veću složenost iznosi tema informacione bezbednosti, ja ću se rukovoditi primerom brojnih, čak i evropskih zemalja koje su osnovale, formirale jedno posebno telo, tako i ovim zakonom predviđeno formiranje kancelarije za informaciju i bezbednost koja bi trebalo da počne sa radom 1. januara 2027. godine. U tom prelaznom periodu odlučnog donošenja, nadam se, zakona Narodnoj skupštini, te poslove Kancelarije za informaciju i bezbednost obaviće Kancelarija za IT i EU. Kancelarija za informaciju i bezbednost je predviđena kao centralni organ za koordinaciju, nadzor, podršku operatorima i reagovanje u slučaju incidenata. Dakle, to su sve neke ključne novine, ne bih ovde da opterećujem, dakle, ovo je jedan...
00:08:01 - Nikola Bićanin: Sažetak i u tom smislu pozivam da se usvoji predlog zakona o informacionoj bezbednosti koji će zaista odlučno ojačati i osposobiti našu državu da reaguje na sve incidente koje država ima, a kada je sistem posebno značajan. Zahvaljujem se.
00:08:20 - Elvira Kovač: Zahvaljujem. Da li neko od članova odbora želi reći? Ukoliko ne... Što ne vidim nikog u sistemu, ja bih imala polu pitanje, ne znam iskreno da budem, da li je vaša nadležnost, ali verujem da vi ipak znate, pošto volim da upoređujem određene primere raznih zemalja članica. Pre neki dan sam bila u mogućnosti da slušam na sličnu temu vezanu za Mađarsku, pa sam frapirana koliko ima tih online napada i koliko zapravo građani...
00:08:59 - Elvira Kovač: Koliku imovinu ili kolika šteta je načinjena građanima time, tako da je u našoj susednoj Mađarskoj, zapravo u Ministarstvu pravde, to koje je nadležno da obezbedi odmah vrstu pomoći, jer kada nekada je nesmerna sva imovina, zato što se pokušavamo da nađemo lepšu reč primena i napad. Kako, da li imamo podatke kakva je situacija u Srbiji? Mislim, verujem da se ovde dešava svašta, ne znam da li možete odmah da mi odgovorite, ali biću srećna kada ovde imam odgovor i pišem. Da, da, mikrofon da je uključen.
00:09:33 - Nikola Bićanin: Slobodno, u godinu evidencije, inače, uključenog broja napada u odnosnoj godini jeste Nacionalni CEP, to je poslednje telo koje funkcioniše u okviru regulatornog tela za elektronske komunikacije. Inače, ideja donošenja ovog zakona, postavke na strani centra zapravo pređu u tu kancelariju za uklanjanje i bezbednost koja će objediniti sve te postavke. A dakle, prema izveštajima Nacionalnog Certa svake godine imamo porast broja napada od 30% u odnosu na pretprošlu godinu. I to, fraze, ne samo u privatnom sektoru, nego i ti napadi su usmereni ka kritičnoj infrastrukturi. Dakle, mi imamo detaljnu evidenciju, oni poseduju detaljnu evidenciju s tim da upoznaju i resorno ministarstvo ekonomije i telekomunikacija o sadržaju i karakteru tih napada.
00:10:14 - Nikola Bićanin: I upravo ovaj predlog zakona ima zadatak da dodatno predvidi proceduru, odnosno razlikovaćemo incidente po nivou opasnosti, dakle postoji niža, postoji srednja, postoji viša nivo opasnosti i posebna procedura za svaki od tih napada. I u tom smislu verujem da ćemo kroz implementaciju ovog zakona dodatno zaštititi i sve sisteme, pa ono što ste vi pričali i u privatnom, ali i u državnom sektoru. Dakle, nacionalni CERT ima detaljne podatke.
00:10:44 - Elvira Kovač: Hvala. Pošto se niko više ne javlja za reč, stavljam na glasanje predlog zakona o informacionoj bezbednosti koji je podnela vlada. Moram da se izjasnite. Hvala vam za uključivanje u glasanje. Konstatujem da je odbor jednoglasno prihvatio predlog zakona o informacionoj bezbednosti.
00:11:05 - Elvira Kovač: Vi ste slobodni, pa će sada, ja mislim, da mogu i sa tog mikrofona predstavnici drugog ministarstva da ne moraju da premeštaju mesta. Hvala.
00:11:13 - Nikola Bićanin: Zavolim prijatno.
00:11:16 - Elvira Kovač: Poštovane kolege, prelazimo na drugu tačku dnevnog reda, predlog zakona o semenu i sadnom materijalu poljoprivrednog i ukrasnog bilja koju je podnela vlada. Takođe 23. juna ove godine reč dajem predstavniku u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Po doprinose verujem državnom sekretaru ili će neko drugi odatle? Ko će da priča?
00:11:42 - Elvira Kovač: Može. Znači, samo će vam pokazati predstavnici, tehnike. Ne morate neki mikrofončić da pritisnete, da vas vidimo u sistemu. Izvolite.
00:11:53 - Atila Juhas: Dobro, nažalost svima, poštovani članovi odbora za ekonomske integracije, dame i gospodo. Hvala, drage kolege. Došli smo da vam predstavimo predlog zakona o semenu i sadnom materijalu u poljoprivredi i ukrasnom bilju. Kao što vidite, to je druga tačka dnevnog reda. Vlada je podnela 23.
00:12:16 - Atila Juhas: Juna zakon. U kratkim crtama, što se tiče predloga zakona... Donošenje ovog zakona doprineće ispunjavanju Merila 1 za otvaranje pregovora u poglavlju 12 bezbednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika i ispunjavanju uslova za otvaranje klastera 5, resursi poljoprivreda i kohezija. Merila 1 za otvaranje pregovora u poglavlju 12 predstavlja i deo reformske agende koje se priprema na osnovu plana rasta za Zapadni Balkan. Novim zakonom implementirano je 11. EU marketing direktiva.
00:13:03 - Atila Juhas: Tekst nacrta zakona postaće narodna mišljenja Evropskoj komisiji. Odgovoru koji je od Evropske komisije dobijen novembra 2023. godine istaknuto je da nacrt zakona ispunjava uslove u pogledu Merila 1. Čime su se stekli uslovi da se ovim nacrtom zakona kao takvim krene u dalji postupak u cilju njegovog usvajanja? Kratko o ovoj oblasti, da vas u ovom uvodnom delu ne bismo toliko, ne da kažem, zamarali, ali da vam ne oduzimamo vremena sa tim, ali jako kratko.
00:13:42 - Atila Juhas: Znači, ova oblast semena i sadnog materijala trenutno je uređena sa tri zakona: Zakon o semenu, Zakon o semenu i sadnom materijalu i Zakon o sadnom materijalu voćaka, vinove loze i hmelja. Ovim zakonima su u velikom procentu usaglašeni sa propisima Evropske unije, ali su pojedine odredbe u velikoj meri zastarele, posebno iz razloga što su donete pre mnogo godina, a u međuvremenu su razvijene i nove tehnologije i međunarodno tržište uređeno je novim propisima. Takođe, prethodna zakonska rešenja u određenim oblastima nisu imala propisane određene odredbe, konkretno odredbe u vezi sa normama, odnosno zahtevima.
00:14:27 - Atila Juhas: Te je oblast kvaliteta semena i sadnog materijala ostala nedefinisana i trenutno su na snazi pojedini podzakonski propisi koji su stari i po 40-50 godina i kao takvi su u najvećem delu prevaziđeni. Sa druge strane, novim zakonom ova oblast je objedinjena. Oblast je objedinjena, preciznije, su definisani poslovi i aktivnosti vezani za seme i sadni materijal. Uvedeno je jedinstveno vođenje registra za seme i sadni materijal, kao i preciznije definisan upis objekata. Kategorije semena i sadnog materijala biće u potpunosti usklađene sa marketing direktivama EU.
00:15:18 - Atila Juhas: Uvodi se i, naravno, reguliše sertifikacija semena i sadnog materijala kao uređen i maksimalno iskontrolisan proces, istim se bliže i bolje definiše proizvodnja, kontrola proizvodnje, dorada, kvalitet pakovanja, obeležavanja, stavljanja na tržište, postkontrolno ispitivanje i uvoz određenih grupa i vrsta semena i sadnog materijala, poljoprivrednog i ukrasnog bilja, kao i druga pitanja od značaja za oblast semena i sadnog materijala, poljoprivrednog i ukrasnog bilja, kao jedan od najvažnijih inputa u poljoprivrednoj proizvodnji. To su, mogu tako da kažem, u najkraćim crtama razlozi zbog kojih predlažemo Narodnoj skupštini za redovnu integraciju da prihvati ovaj predlog zakona o semenu i sadnom materijalu, poljoprivrednog i ukrasnog bilja. Zamolio bih kolegu direktora uprave zaštite bilja, kolegu Nebojšu Milosavljevića, da dopuni eventualno ovaj moj uvod, ako smatra da je potrebno.
00:16:32 - Atila Juhas: Hvala lepo.
00:16:34 - Elvira Kovač: Kada slede uključujem mikrofon, hvala vam.
00:16:37 - Atila Juhas: Izvolite.
00:16:37 - Nebojša Milosavljević: Ili ne? Mislim da nema, ali da mislim da je državni sekretar suštinska izmena ovog zakona, odnosno donošenje novog zakona koji objedinjuje sva tri prethodno doneta zakona koja praktično opterećuju našu proizvodnju semena i sadnog materijala. Pre svega u domenu ekvivalentnosti sa silvikacijom koja postoji u Evropskom juru, ni mi trenutno nemamo. Tu uslovnu ekvivalentnost i još uvek možemo da izuzmemo sadni materijal, pre svega ili sem u Evropsku uniju, a do kraja godine nam je uslovno da uslovimo ovaj zakon da praktično omogućimo našim izuzecima da normalno funkcionišu na tržištu Evropske unije. To je jedno što bi dobro više.
00:17:12 - Elvira Kovač: Zahvaljujem. Da li neko od članova odbora želi reći? Niko se nije javio u sistemu. Ja bih imala tehničko pitanje ako je moguće. Zato što znam naše procedure, ali vidim da je nastao onako problem i da nije baš najjasnije i ovaj zakon kao i prethodni.
00:17:35 - Elvira Kovač: Jer mi smo samo odbor za evropsku integraciju, dakle mi zapravo proveravamo usklađenost predloga zakona, to je naš zadatak više formalni, ali pošto je cilj svih nas da napredujemo na putu ka Evropskoj uniji, a obično... Kada imamo sednicu u svojstvu predsednica odbora, imam priliku da kao izvestilac kažem nešto. A naravno svi se mi nadamo, kao što je to državni sekretar i rekao, da ćemo posle odblokiranja naših evropskih integracija i nadam se otvaranja klastera 3, jednom doći do otvaranja klastera 5. I rado me je što ste izneli da je ovo to prvo merilo. Ali pošto smo usput zbog svega što nam se dešava, imali i pad vlade, i izbor nove vlade, dakle ovaj predlog zakona je bio u proceduri i matični odbor za poljoprivredu je raspravio o istom, pa ste ga onda povukli.
00:18:26 - Elvira Kovač: Nije bio na odboru. Aha, dakle zakon je povučen, pa ste vi, odnosno nova vlada...
00:18:31 - Jelena Simić: Zakoni sva mišljenja bili, zakon od alfa, lini, evo mogu ja.
00:18:33 - Elvira Kovač: Posla. Daću ja vam mikrofon da objasnite da bude snimljeno, da samo da... Znači, moje pitanje je, zakon je bio u proceduri... o proceduri niko nije raspravljao njemu onda, vi ste ga povukli, on se vratio i da li je sada bio na odboru po privredu ili nije, jer to me ljudi pitaju. Dakle, da znamo da li smo onda u potpunosti spremni.
00:18:54 - Elvira Kovač: Izvolite, zahvaljujem se.
00:19:01 - Jelena Simić: U prethodnom sazivu vlade nacrt zakona je bio poslat na mišljenje svim nadležnim organima. I nismo prikupili sva mišljenja, tako da nije ni bio na sednici vlade, samim tim nije ni bio na odboru za poljoprivredu. Mi smo povukli iz procedure, sad u novom sazivu vlade, poslali svima, dobili sva mišljenja, bili na odboru za poljoprivredu i evo sad smo ovde. Tako da bili smo na odboru za poljoprivredu samo u ovom sazivu vlade.
00:19:32 - Elvira Kovač: Da, malo je na toj sednici odbora bilo svega i svačega, pa nije baš bilo najjasnije. Da, zato su me pitali u redu. Zahvaljujem. Ukoliko se niko više ne javlja, stavim na glasanje predlog zakona o semenskom sadnom materijalu, koji je prirodno bilje, koji je podnela vlada. Molim da se izjasnite.
00:19:53 - Elvira Kovač: Zahvaljujem, zaključujem se. Imamo probleme u odvajanju. Zahvaljujem, zaključujem glasanje, konstatujem da je odbor jednoglasno prihvatio predlog zakona o semenu i sadnom materijalu, poljoprivrednog i ukrasnog bilja. Zahvaljujem se vama na prislušanju. Poštovane kolege, mi ćemo samo kratko preći na tačku dnevnog reda razno, da li možda neko ima nešto, pošto smo nedavno imali sednicu, ne?
00:20:28 - Elvira Kovač: I zahvaljujem i zaključujem 19. sedmicu dologa o Evropskoj integraciji.
Snimak sednice