Poštovani predsedniče, poštovani članovi Vlade, poštovani narodni poslanici, završni račun budžeta za 1997. godinu je još jedna potvrda da se novac budžeta, prikupljen putem poreza i doprinosa koji su platili svi građani Srbije, troši nedomaćinski, da se ne troši prema Zakonu o budžetu, nego prema odlukama Vlade.
Želim još da podsetim da za Zakon o budžetu Republike Srbije za 1997. godinu Srpski pokret obnove nije glasao, znači nije imao podršku Srpskog pokreta obnove.
Brojni su primeri da sredstva budžeta nisu trošena onako kako je predviđeno Zakonom o budžetu. Ja ću navesti samo neke primere.
Primer jedan i dva - za stanove Vlade potrošeno je 19, umesto 8 miliona dinara, koliko je predviđeno Zakonom o budžetu za 1997. godinu, ali je zato Ministarstvo unutrašnjih poslova ostalo uskraćeno za 15 miliona dinara za stanove. Znači, za stanove Vlade oko 250% više, a za stanove policije oko 50% manje.
Primer tri - Ministarstvo kulture je dobilo i potrošilo znatno manje sredstava za spomenike kulture od posebnog značaja i pozorišta, nego što je to predviđeno Zakonom o budžetu. Spomenici kulture pod zaštitom države u Leskovcu, Jašunjski manastiri, ponovo su zaobiđeni prošle godine.
Zamoliću ministra kulture da se to ne ponovi ove godine. Ne vidim ministra. Jer, Manastir Svete Bogorodice, jedan od Jašunjski manastira sledeće godine obeležava 500 godina svog postojanja.
Primer četiri - Ministarstvo za zdravlje u 1997. godini potrošilo je znatno manje sredstava za kliničke centre u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu nego što je predviđeno Zakonom o budžetu. Molila bih da objasnite građanima zašto je to tako.
Primer pet - Ministarstvo poljoprivrede. Agrarni budžet je dobio oko 100 miliona dinara manje nego što je propisano Zakonom o budžetu Republike Srbije za 1997. godinu. Primera radi, isto toliko sredstava kao što je dobio Agrarni budžet dobila je i Radio Televizija Srbije preko TV takse na električno brojilo, koja je u narodu popularno nazvana Šešeljeva TV taksa. Znači, koliko je dobila poljoprivreda cele Srbije, toliko je dobio i RTS.
Primer šest - Ministarstvo za rad, boračka i socijalna pitanja. Skoro milion dinara manje nego što je propisano Zakonom o budžetu, koji ste vi usvojili, dobio je poseban račun za društvenu brigu o deci. U objašnjenju piše da ste ove obaveze preneli u ovu godinu. Znači, korisnici dečijih i materinskih dodataka moraju da čekaju. Srpski pokret obnove traži da se prioritetno isplate zaostali dečiji i materinski dodaci.
Primer sedam - Ministarstvo za omladinu i sport 5,5 miliona dinara utrošilo je na omladinske organizacije. Ne znamo koje su to omladinske organizacije, niti zašto su dobile 330 hiljada dinara više nego što je propisano Zakonom o budžetu. Učešće u izgradnji omladinskih i sportskih centara je veće za milion i 300 hiljada dinara, nego što je predviđeno Zakonom. I pored toga, ponovo nije bilo para za sportski centar i bazene u Leskovcu. Nisam iznenađena, jer je i Fond voda izdvojio minimalna sredstva za završetak vodosistema "Barje" u Leskovcu. A, ni Ministarstvo za zaštitu životne sredine nije pomoglo Leskovcu u izgradnji sanitarne deponije. Znam da slični problemi postoje u čitavoj Srbiji, u mnogim opštinama, ali pošto Jablanički okrug spada u okruge sa najnižim primanjima, sa najviše nezaposlenih, da ne nabrajam dalje, smatram da država treba da pomogne ovakvoj opštini, sa blizu 180 hiljada stanovnika i čitavom Jablaničkom okrugu.
Primer osam i devet - Komesarijat za izbeglice i Crveni krst dobili su znatno manje sredstava nego što je to propisano Zakonom o budžetu.
Primer deset je famozna TV taksa na električno brojilo, koja se, da ponovim, u narodu popularno zove Šešeljeva TV taksa. Ukupno je u prošloj godini naplaćeno oko 700 miliona dinara, a EPS duguje još 300 miliona dinara RTS-u za TV taksu na električno brojilo.
Ponoviću da je iz budžeta manje dobila poljoprivreda čitave Srbije, nego što je RTS dobio od pretplate za gledanje ove televizije. Ogromna sredstva RTS je potrošio na plate, na program, ali su mnogo zanimljiviji posebni troškovi. Tanjug je dobio jedan posto ili 6,85 miliona dinara, mada već i iz Saveznog budžeta dobija velika sredstva. Za delatnost JRT ili RTJ, kako je vi zovete, potrošeno je, kako piše u završnom računu budžeta, 3 do 5%. Baš tako piše. Nije precizirano da li je to 3 ili 4 ili nešto između.
Pojedine lokalne radio stanice su takođe dobile 1,26 posto prikupljenih para od TV takse, mada se one uglavnom finansiraju iz budžeta opština. Ima još primera da se sredstva budžeta nisu trošila onako kako je predviđeno Zakonom o budžetu Republike Srbije za 1997. godinu, ali mislim da je ovo bilo dovoljno.
Zato molim Vladu da se ubuduće pridržava zakona koji sama predlaže i koji usvajaju poslanici koji ulaze u sastav Vlade. I, takođe, molim ove stranke da ispune predizborna obećanja, a jedno od njih bilo je da će smanjiti TV taksu na električno brojilo. Hvala.
Samo još nešto, gospodine predsedniče, tražim Vaše izvinjenje, jer ste me juče na jedan vrlo neprimeren način napali da ne govorim istinu kada sam pomenula da policija interveniše protiv okupljenih studenata i građana ispred Narodne skupštine Srbije.
To je mogao da vidi svako ko je gledao televizijski program, a i neki naši poslanici koji tog momenta nisu bili u sali su to videli. Nemam potrebe da to dokazujem. Ponela sam jedan dnevni list "Glas javnosti" i tu je recimo slika za one koji možda nisu kupili ovaj časopis, a ima sličnih fotografija i u drugim dnevnim listovima, na kojima se vidi kako je i na koji način policija rasterala demonstrante.
Pošto ste Vi rekli juče da ne govorim istinu, a očigledno je da sam govorila istinu, tražim gospodine predsedniče Vaše izvinjenje. I, molim Vas, da ubuduće ne kršite poslovnik Narodne skupštine Republike Srbije, jer u članu 105. piše da se opomena izriče narodnom poslaniku, a Vi ste narodni poslanik kao i ja, gospodine predsedniče Skupštine. Piše, znači, da se izriče javna opomena poslaniku ako prekida govornika u izlaganju ili dobacuje odnosno ometa govornika ili na drugi način ugrožava slobodu govora.
Vi ste juče ugrozili moju slobodu govora. Upadali ste mi u reč, niste dozvoljavali i čak ste me klevetali da govorim neistinu. Mislim da zaslužujem u najmanju ruku izvinjenje, a sledeći put ću tražiti izjašnjavanje Skupštine povodom povrede Poslovnika. Hvala.