TREĆE VANREDNO ZASEDANjE, 13.02.2001.

2. dan rada

OBRAĆANJA

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Hvala.

Pošto se više niko ne javlja za reč, zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Molim narodne poslanike da utvrdimo kvorum.

Konstatujem da imamo kvorum.

Stavljam na glasanje Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o posebnim pravima i dužnostima predsednika Republike u celini.

Za 114, protiv 32, uzdržao se jedan, nisu glasala tri, ukupno je prisutno 150 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o posebnim pravima i dužnostima predsednika Republike.

Prelazimo na 5. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O PRESTANKU VAŽENjA ZAKONA O JAVNOM INFORMISANjU

Primili ste Predlog zakona, koji je podnela Vlada Republike Srbije. Primili ste amandmane Vlade Republike Srbije.

Primili ste izveštaje Odbora za kulturu i informisanje i Zakonodavnog odbora.

Otvaram načelni pretres.

Kao i u ranijim slučajevima po prethodnim tačkama dnevnog reda, saglasno članu 92. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine predlažem da ograničimo vreme trajanja izlaganja na pet minuta.

Da li ima drugih predloga? (Nema.)

Molim narodne poslanike da utvrdimo kvorum.

Imamo kvorum.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 107, protiv 23, uzdržanih nema, nije glasalo 12, ukupno su prisutna 142 narodna poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila predlog da ograničimo vreme trajanja izlaganja na pet minuta.

Otvaram načelni pretres.

Da li predstavnik predlagača, gospodin Korać, želi reč? Izvolite. Narodni poslanik Tomislav Nikolić reklamira povredu Poslovnika.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Ovim poslovnikom nismo uredili svoj rad i predvideli ko u Skupštini može da govori i kada. Zaista, predstavnik predlagača ima pravo da otvori raspravu o određenoj tački dnevnog reda. U ovom slučaju to je gospodin Vladan Batić.
Gospodin Korać nema pravo da obrazlaže predlog i uopšte nema pravo da govori u ovoj skupštini pošto nije ni narodni poslanik, a nije ni predsednik Vlade.
Jedina lica koja mogu u ovoj skupštini da govore, osim narodnih poslanika, su predsednik Vlade, ovlašćeni predstavnici predlagača, odnosno Vlade Republike Srbije. Ovlašćeni predstavnik po obaveštenju koje nam je dostavila Vlada Republike Srbije, je gospodin Vladan Batić.
Izvinjavam se gospodinu Žarku Koraću ako je mislio da će moći da govori. Mislim, vi možete na silu sve, ali onda recite da ne vredi ništa što je napisano, nego da vredi samo ono što vi želite da vredi, a tu je i predsednik Odbora za zakonodavstvo, pa može i on da se izjasni. Naravno, i sekretar ako stigne.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Pred sobom imam i mogu vam pokazati na neki način dokument, to je ovlašćenje gospodina Batića njegovom rukom pisano, kojim ovlašćuje gospodina Koraća da o Zakonu o javnom informisanju obaveštava da će Vladu predstavljati potpredsednik profesor dr Žarko Korać.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Gospodine predsedniče, jednokratno je ovlašćenje gospodinu Batiću da predstavlja ovde Vladu. On ne može to da prenese ni na koga drugog i njega je Vlada ovlastila da je ovde predstavlja. On ne može tako. On je mogao da dovede i tetku iz Niša da ga ovde zamenjuje i da obrazlaže zakone. To zaista nema smisla.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Dopustite,  samo ću da proverim da li je u pisanoj formi Vlada obavestila da  će zastupati ministar pravde, gospodin Batić. Ako jeste,  staviću Vaš predlog na glasanje, u svakom slučaju ću ga izneti. (Tomislav Nikolić, sa mesta: Ali je prekršen Poslovnik). Biće dovoljno i ovako,  mislim, nismo ga još prekršili. Dva puta ste se javili.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Zakon o Vladi Republike Srbije, članom 13. kaže - Vlada određuje svoje poverenike za davanje stručnih i drugih objašnjenja na sednicama radnih tela Narodne skupštine, prilikom pretresanja predloga zakona i drugih akata i materijala, koje je Vlada podnela Narodnoj skupštini, kao i povodom razmatranja drugih pitanja, kada Vlada oceni da treba da odredi poverenike.
Sve je jasno, Vlada je morala da odredi gospodina Koraća, da on bude predstavnik.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Ovu situaciju nemamo striktno u Poslovniku. Ja ću ostaviti vama da tumačite ovu situaciju. Vlada je predložila i obavestila da će je zastupati na ovoj sednici gospodin Batić. On je obavestio da će zastupati Vladu dr Korać. Molim vas da utvrdimo kvorum i da se izjasnite o primedbi gospodina Nikolića o tome da li je prekršen Poslovnik.
Evo gospodina Batića. Hoćete li Vi uzeti reč, izvolite.

Vladan Batić

Dame i gospodo narodni poslanici, tačna je konstatacija da nova vlada mora da ispravlja brojne greške, brojne zakonske projekte koji su izazvali ogromne posledice, koje su izazvale veliko nezadovoljstvo građana Srbije.
Jedan od takvih zakona je i Zakon o javnom informisanju i mislim da nije potrebno trošiti reči - šta je u ime tog zakona, ili u ime bivšeg režima, činjeno na planu javnog informisanja. Srbija je bila jedan koncentracioni logor javne reči, jedan medijski geto, informativni gulag. Dakle, to što je bilo inkorporirano u Zakonu o javnom informisanju, to je nezabeleženo u demokratskoj praksi evropskih zemalja poslednjih decenija 20. veka.
Nema potrebe to posebno elaborirati. Mi smo odgovorna vlast. Zato je ovaj zakon koji se predlaže jednostavan, ima samo dva člana. Mi zadržavamo na snazi one odredbe Zakona o informisanju koje se tiču osnovnih sloboda i prava građana, zajamčenih Ustavom, a vezanih za javno informisanje, mi nećemo preko noći da donosimo jedan tako ozbiljan zakon, jedan tako ozbiljan zakonski projekat, jedan tako ozbiljan zakonski tekst, kao što je zakon o javnom informisanju.
Želimo da konsultujemo eksperte i da uradimo taj zakon po najvišim evropskim i svetskim standardima, tako da će vrlo brzo ovom parlamentu biti prezentiran jedan novi, moderni zakon o javnom informisanju.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Hvala gospodinu Batiću.
Da li imamo predstavnika odbora? Ako se predstavnici odbora ne javljaju za reč, da li predstavnici poslaničkih grupa žele reč?
Ima reč gospodin Dragan Marković.
...
Jedinstvena Srbija

Dragan D. Marković

Gospodine predsedniče, poštovane kolege poslanici, danas imamo još jednu tačku dnevnog reda koja se ne tiče 99% građana Srbije. Stranka srpskog jedinstva će glasati da se ukine ovaj zakon, jer je bio štetan, veliki broj štampanih medija plaćali su velike kazne. Međutim, oni su plaćali te kazne zato što su napadali Vladu.
Znali su da je zakon rigorozan i napadali su Vladu. Danas ni u jednom dnevnom listu ne možete videti nijedno drugo mišljenje, pa čak i dobronamerno mišljenje, kao što to više puta čini Stranka srpskog jedinstva, u kome se kaže da tražimo da se zakaže vanredna sednica, da tačke dnevnog reda budu - problem na jugu Srbije i prolećna setva.
Mi smo imali dve grupe medija, i to, jednu grupu koja se delila na režimske medije, a takvu kvalifikaciju smo mogli da čujemo od NUNS-a, koji takođe od 5. oktobra se više ne čuje i ne vidi, i nijedna kritika nije upućena onima kojima su do danas upućivali. Ova tačka od 5. oktobra postoji samo formalno, ali se fizički nije primenjivala, nije ni bilo razloga, jer nismo mogli da čujemo i vidimo nijednu kritiku, kad je u pitanju Vlada Republike Srbije.
Danas se menja reč - režimski mediji, pa su to mediji pod kontrolom Vlade. Mi smo danas usvojili tačku dnevnog reda gde se ukida plaćanje takse i Stranka srpskog jedinstva je glasala da se ukine, ali nismo obezbedili novi izvor prihoda, što znači da će mediji zavisiti od Vlade, jer znamo da je sadašnja Vlada veliki broj kazni platila medijima kao što su "Blic", "Glas" i "Danas".
Međutim, kakvu informaciju ima Stranka srpskog jedinstva , da je opao tiraž tim medijima, jer danas ne treba da kupujete kao što ste nekada kupovali šest dnevnih listova, danas kupite jedan list i pročitate sve.
Poštovana gospodo, mi smo već drugi dan izgubili dosta vremena, a ova tačka dnevnog reda, kao i prethodna tačka dnevnog reda, se ne tiče poljoprivrednih proizvođača, koji nemaju novca da kupe 25 litara nafte, da pooru jedan hektar zemlje. Ova tačka se ne tiče fabričkih radnika, koji ne znaju odakle će da plate kamatu za struju. Ova tačka se takođe ne tiče penzionera, koji su povećanje penzija imali samo pre izborne kampanje, a to je činila bivša vlast, a činila u ovoj izbornoj kampanji i ova sadašnja vlast.
Stranka srpskog jedinstva bi uputila jedan zahtev svim medijima da sve kritike, pa i one koje nisu dobronamerne, objave u cilju blagovremenog i pravednog informisanja, jer to u zadnjem vremenskom periodu nisu naši građani mogli da vide i čuju. Hvala.
(Narodni poslanik Pal Šandor traži reč povodom povrede Poslovnika.)

Whoops, looks like something went wrong.