Poštovani predsedniče, poštovani poslanici, poštovani članovi Vlade, Predlogom zakona o izmeni Zakona o stanovanju, Vlada predlaže ukidanje obaveze da preduzeća, ustanove i državni organi plaćaju 1,3% od doprinosa na bruto zarade iz čega su obezbeđena sredstva za solidarnu stambenu izgradnju i to za zaposlene kod ekonomski loše stojećih poslodavaca i za rešavanje stambenih potreba ratnih vojnih invalida i članova njihovih porodica od posledica oružanih akcija posle avgusta 1990. godine.
Poznato je da ima veliki broj zaposlenih sa 20, 30 pa i više godina radnog staža bez rešenog stambenog pitanja. Ista je situacija sa ratnim vojnim invalidima i članovima njihovih porodica od posledica oružanih akcija posle 17. avgusta 1990. godine. Iz sredstava prikupljenih u fondove solidarnosti izgrađen je i podeljen je veliki broj uglavnom, skromnih stanova, i odobren znatan broj povoljnih stambenih kredita. Ovo je izuzetno veliki doprinos - da ova kategorija građana sa niskim primanjima, i invalidi, reše jedno od najsloženijih životnih pitanja, a to je da obezbede krov nad glavom. Postojanje ovih fondova bilo je značajno i za angažovanje građevinske operative, kao i za više različitih proizvodnih preduzeća koja rade za građevinsku operativu.
Vlada sada predlaže da uvede porez na fond zarada u visini od 3,5%, kojim bi se zamenio doprinos za korišćenje komunalnih dobara od opšteg interesa, a koji se opštinama plaća uglavnom u visini od 3 do 5% i doprinos za solidarnu stambenu izgradnju koji se plaća u visini od 1,3% na bruto zarade. Ostavlja se mogućnost opštinama da same odrede namenu trošenja ovih sredstava, pa i dela za solidarnu stambenu izgradnju. Međutim, znajući kolike su potrebe opština za komunalnu potrošnju i koliko su do sada za to trošile, na primer Beograd je do sada za ovo trošio 5% doprinosa koje je plaćao na lične dohotke. Samim tim, ovim je skoro izvesno da ukoliko se vladin predlog usvoji, gasi se solidarna stambena izgradnja. Bilo bi dobro danas da razgovaramo kako da realizujemo program koji je započela Vlada SPS o izgradnji 10.000 stanova za mlade stručne kadrove i ostale građane koji nemaju stanove, i taj program da proširimo, jer zna se, koliko građevinska operativa vuče napred i ostale proizvodne delatnosti i ukupno pokretanje ekonomije iz ove učmalosti u kojoj smo se našli.
Shvatio sam, juče je ministar Šumarac za ovom govornicom rekao da je Vlada korigovala predlog, ali nisam ga najbolje shvatio, nisam dobio u pismenoj formi, da li će se plaćati taj doprinos od 0,3% do 1%. Ne znam kako je to regulisano, da li je to opet nešto deklarativno, nešto u magli, ali svi su izgledi da u javnosti treba da ispadne kao da je nešto ostalo, a faktički, nema obaveznosti, čim je deklarativna, i teško će se ovo moći da realizuje.
Shvatam da treba da izvršimo verifikaciju našeg zakonodavstva sa zakonodavstvom Evropske unije u cilju nesmetane saradnje, i privredne, u smislu razvijanja ukupnih odnosa. Ta verifikacija je potrebna, ali smatram da to ne podrazumeva da znači, potpuno prepisivanje tih zakona, jer svaka zemlja ima svoje specifičnosti i kada se traži unifikacija, ne traži se da to bude slepo prepisivanje. Mislim da se ovo kod nas pokazalo veoma praktičnim i nije to nikakva smetnja za našu međunarodnu saradnju, uklapanje u ove tokove, ni zakonodavstvo, ni privredna saradnja i mislim da je ovo bilo zaista dobro i potrebno je da se to zadrži i da se prihvati amandman da se i dalje ovaj doprinos plaća, da postoji fond solidarnosti za ove kategorije građana. Hvala.