DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 03.05.2001.

12. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

12. dan rada

03.05.2001

Sednicu je otvorio: Dragan Maršićanin

Sednica je trajala od 10:20 do 19:30

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Blažiću, na osnovu člana 100. i 101. izričem vam opomenu zato što se i posle upozorenja niste držali teme dnevnog reda.
...
Srpska napredna stranka

Branislav Blažić

Srpska radikalna stranka
Dobro gospođo, vi se ponašate kao Rišelje. Hoćete da izvučete jednu rečenicu i da imate razlog da nekog obesite. Ako nemate ništa protiv to je rečeno prošle nedelje ovde i nije izrečena nikakva opomena protiv tog poslanika.
Mogu samo da kažem gospođi koja je to rekla da se ja kao hirurg ne gadim na krv, meni je dosta krvi. Mene, kad reši da prestane da bude tolerantna, ako može da me bace u gasnu komoru ili u ajhmanove peći, možda će to biti bolje.
Prema tome, ovim amandmanom se jednostavno samo pozivamo i želimo da se malo razuma unese u jednu ovakvu represiju.
Devedeset dana je nepotrebno, u amandmanu je predviđeno 15 dana da se zatvori ta firma, da se na takav način poslodavac kazni i da se novčanom kaznom kazni taj njegov uočeni prekršaj. Od toga će imati koristi i država, i ti radnici, i taj poslodavac, na kraju krajeva, a uostalom, postavlja se pitanje - šta ako se dogovore radnici i poslodavac da se jedan mesec ne isplati plata, da bi mogli da ulože možda u proizvodnju, da li će opet taj inspektor rada, koji naiđe, poštujući ovakav zakon, zatvoriti na 90 dana takvu firmu? Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Reč ima narodni poslanik Lazar Marjanski.

Lazar Marjanski

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, rekao bih par reči oko ovog amandmana. Pitanje je - šta ako stane poljoprivreda, livnice, mlekare, naftna industrija, i tako dalje? Zar nije bolje i jednostavnije rešenje, ako dođe do toga, smeniti direktora, to je najjednostavnije rešenje. Zaustaviti i 15 dana jedno od tih preduzeća, livnicu, i tako dalje, mislim da je tragedija. Veoma teško se pokreće, iovako je loša naša tehnologija, lanac tehnološki u proizvodnji, kad se jednom prekine, izuzetno se teško pokreće.
Jedno pitanje za gospodina ministra (mada nije tu) - šta sa firmama, ako imaju svog dužnika, i to državnu firmu, NIS, EPS, i tako dalje i ne mogu da naplate te pare i ne mogu da isplate lični dohodak? Šta se onda sa njima dešava, a država je dužna? Da li i onda treba zatvarati te firme?
Mislim da je najbolje rešenje u ovom trenutku - ne zatvarati te firme, nego smeniti direktora i naći nekog drugog koji će to obezbediti.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč?
Ima reč gospodin Vučić.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Prvo, ne razumem čemu tolika ostrašćenost predsedavajućeg i zbog čega izriče opomenu srpskim radikalima, kada ponove ono što su rekli poslanici DOS-a sa ove govornice, ali to pokazuje vaš paničan strah. Ja ne razumem više ni zbog čega, jer nema potrebe da se nas plašite, osim u političkom smislu.
Što se tiče ovog amandmana, koji je na dnevnom redu, pošto mi malopre niste dali pravo na repliku, iako sam imao to pravo po Poslovniku, iskoristiću priliku.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Ne možete da iskoristite priliku, možete samo da diskutujete po amandmanu.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Iskoristiću priliku, jer je isti član, a vi to i ovako i onako ne razumete, o čemu god da govorim, vi to ne znate i ne razumete, pa je potpuno svejedno o čemu ću govoriti, tako da ću ja sada samo ukazati na nekoliko stvari, koje su nelogične i kontradiktorne u samom obrazloženju vladajuće većine i u samom odgovoru Vlade Republike Srbije na amandmane poslanika Srpske radikalne stranke.
Naime, na amandman koji je podneo Branislav Blažić, narodni poslanik Srpske radikalne stranke, pogledajte, Vlada Republike Srbije je odgovorila (za one koji nisu čitali), rekli su - Ustavom Republike Srbije (tačno je, u članu 36. stav 1) zaposlenima je zajamčeno pravo na odgovarajuću zaradu, pravo na zaradu. Dakle, jedno od osnovnih prava iz radnog odnosa (to je sve tačno). Ali, ako već imamo u članu 15. stav 1, 2. i 3. da se govori da je neophodno plaćati socijalno osiguranje i da se govori da je neophodno zasnovati radni odnos sa najmanje dvojicom zaposlenih, zašto onda ne bi postojala i obaveza isplate minimalne zarade? Ako imate obavezu prema državi, zašto ne biste imali istovetnu obavezu prema radnicima? To je što se tiče ovoga o čemu smo razgovarali.
A što se tiče ovog amandmana, ako već inspektori rada ustanove u postupku kontrole da nije ispunjen neki od ovakvih uslova, koji su navedeni kogentne norme, smatramo da bi trebalo skratiti ovaj rok, zato što, ako se, recimo, odredi 90 dana, donese odluka o prestanku rada određenog preduzeća, postavlja se pitanje - na koji način će to funkcionisati posle tih 90 dana? Kako će se neko konsolidovati, kako će neko uspeti da reši svoje unutrašnje probleme, da pronađe nove unutrašnje resurse i za 90 dana ponovo nastavi da radi, da isplati sve svoje obaveze, sve prinadležnosti, dospele onima prema kojima te obaveze ima, i onda da nastavi na najnormalniji način da funkcioniše?
U Srbiji je situacija veoma teška, posebno u proizvodnim pogonima. Evo, saznali smo da je u Majdanpeku i četvrta transportna traka prestala da radi. Ako dođe do tih uslova, da ne postoji novac za isplatu minimalnih zarada, ili ne postoji novac za isplatu svih ovih zarada koje su predviđene članom zakona, umesto da mu se prekine na 15, ili 30 dana, odredi se neka druga vrsta kazne, dakle, da to bude najmanje moguće, da bi se što pre vratio u proizvodni proces (to pre svega govorim zbog onih firmi i onih preduzeća koja se bave proizvodnjom, dakle, ne trgovinom i uslugama), čini nam se da je to prioritet u ovom trenutku. Mislim da bi ovo bilo neuporedivo bolje rešenje.
A ako neko to ne bude u stanju da isplati, znači, nije u stanju da svoje obaveze reši ni posle takvog perioda, onda mogu da se preduzimaju rigoroznije sankcije. Ali, prilično je besmisleno da se takve sankcije preduzimaju odmah, jer nikada neće isplivati iz dospelih obaveza poslodavac, ni na koji način te probleme neće moći da reši, a država time neće dobiti ništa. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Ima reč narodni poslanik, gospodin Čedomir Jovanović.
...
Demokratska stranka

Čedomir Jovanović

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, još jedanput ću ponoviti da postoji u predlogu zakona veoma precizno definisana obaveza isplate minimalne zarade i da su sankcije, u kojima se govori u ovom amandmanu, sankcije koje se ne odnose na preduzeća koja imaju problem u poslovanju, ne odnosi se na Majdanpek, u kome je stala i četvrta traka, već se odnose na ona preduzeća koja ostvaruju profit i raspolažu sredstvima za isplatu zarada, a nešto tako ne čine.
Dakle, imaju sredstva na računu, a radnicima ne isplaćuju plate. Brojni su primeri tokom poslednjih 10 godina, situacije u kojima su preduzeća beležila profite, a radnici propadali. Tako više ne možemo da vodimo državu i tako nešto neće biti dopušteno bez veoma precizno definisanih sankcija, pa neka onda poslodavac razmišlja o tome - da li mu je jeftinije da isplati zaradu radniku, i tako umanji profit, koji je ostvario, ili da bude sankcionisan sa zabranom rada od 30 do 90 dana, pri čemu to ne znači da će on u tom periodu biti oslobođen isplate zarada zaposlenima, jer će, naprotiv, biti dužan da i u periodu u kome je kažnjen, on izmiruje svoje obaveze prema svojim radnicima.
Dakle, ovo su sankcije kojima se sankcionišu preduzeća, koja su uspešna, a taj svoj uspeh ne žele da podele sa onima koji su taj uspeh proizveli, dakle, sa radnicima, a ne ona preduzeća koja imaju problem u radu, bilo da je reč o industriji, bilo da je reč o poljoprivredi. Ukoliko preduzeća ne raspolažu sredstvima za isplatu minimalne zarade, na njih se neće primenjivati ove sankcije. To je jedina razlika u odnosu na onaj zakon koji je do sada definisao oblast radnih odnosa i to je jedina razlika koju, izgleda, opozicija ne želi da vidi, ili prosto, tako nešto neće da komentariše.
Dakle, sankcije su usmerene samo ka onima koji imaju konkretan uspeh, raspolažu sredstvima na računu, a ta sredstva ne žele da proslede radnicima i ne žele taj svoj uspeh da podele sa onima koji su ga proizveli.