DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 10.05.2001.

15. dan rada

OBRAĆANJA

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Reč ima gospodin Vučić, po ovom amandmanu.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Dame i gospodo narodni poslanici, najpre bih želeo da kažem da gotovo uvek, a to je pravnički posmatrano i ispravno, svaki put bi trebalo da pozdravimo svaki onaj predlog kojim se ukida nekakva mogućnost arbitrarnog ponašanja ili davanja bilo kakvih diskrecionih ovlašćenja, a posebno organima izvršne vlasti. Sa tog aspekta, neko bi možda mogao da kaže da je novo rešenje koje je predložila Vlada Republike Srbije dobro.
Međutim, mi smatramo da u ovom slučaju treba napraviti izuzetak, kao što znate izuzetke bi zaista trebalo usko tumačiti edžceptiones sunt strictissime interpretationes, prevodite ih u pravilo. Mislim da je ovde veoma važno napraviti izuzetak zbog činjenice da se naša privreda nalazi gotovo u kolapsu i da nije naš interes i ne možemo za pola godine, godinu, dve, tri, pet na takav način stvoriti zdrave osnove i u potpunosti rešiti probleme koji postoje decenijama. Ne može se na ovakav način obračunavati sa privrednim gigantima koji nisu u stanju da izmire svoje obaveze na konto ovako visokih osnovica, koje se uzmu kao više, a ne niže, kao što je to rekla malopre ministar Matković.
Dakle, mi smatramo da bi trebalo prihvatiti ovaj izuzetak i da bi trebalo dati Vladi u ovom slučaju diskreciono pravo, diskreciono ovlašćenje u izuzetnim slučajevima, u pojedinim, posebno teškim slučajevima, a razume se da nadležni zakonodavni organ, vrhovno legislativno telo, čak može i ta obaveza da se navede, da ima mogućnost kontrole ili nadležni skupštinski odbori da imaju tu vrstu mogućnosti kontrole. Dakle, da to ne bi odlazilo u svoju suprotnost, ali da onim firmama, onim preduzećima koja su najugroženija na takav način može da se pomogne.
Mislim da Vlada Republike Srbije time ne gubi ništa. Zato pozivam ministra, gospođu Matković, da ovaj amandman prihvati, jer mi se čini da time oni ništa ne gube, jer ne moraju takav izuzetak nikada da učine, nikada ne moraju da ga prihvate, a nekada će im to dobro doći jer će na takav način nekome, kada baš nikakvih drugih rešenja nema, siguran sam, moći da pomognu. Hvala vam.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Ako se više niko ne javlja za reč po ovom amandmanu, stavljam ga na glasanje.
Za 48, protiv 113, uzdržana dva, nije glasalo 13, ukupno 176 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Narodni poslanik Vojislav Obradović podneo je amandman kojim je predložio da se doda novi član 14.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Želi.)
Izvolite.

Vojislav Obradović

Pošto sam poslanik Stranke srpskog jedinstva, a ujedno i penzioner, podneo sam amandman na član 13. Zakona o PIO. Evo, o čemu se radi, taj amandman sam podneo i verovatno ste ga svi dobili, ovde se radi o tome da bi stupanjem ovog novog zakona, stope doprinosa po bruto zaradama, došlo do poremećaja u penzijskom i invalidskom osiguranju. Ovaj član bi garantovao, umesto zakona, dok se ne bude usaglasio Zakon o PIO, da stopa doprinosa dalje ide prema neto zaradama. To je oko tog člana koji ja predlažem. Smatram da on neće ništa remetiti u Zakonu o PIO, nego bi on uticao na to da ne dođe do iskakanja u samom obračunu neto i bruto zarada, dok se zakon ne bude usaglasio. Mislim da bi trebalo da ostane taj član. Zato predlažem svim poslanicima, a ovaj član neće napraviti poremećaj u zakonu, da usvoje ovaj amandman, kako ne bi došlo do iskakanja, dok se ne usaglasi zakon. Hvala.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč po ovom amandmanu? (Ne.)

Stavljam na glasanje ovaj amandman.

Za 47, protiv 107, uzdržan jedan, nije glasalo 19, ukupno 174 narodna poslanika.

Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.

Time smo završili pretres Predloga zakona, u pojedinostima i odlučivanje o amandmanima.

Da li predstavnik predlagača želi reč? (Ne želi.)

Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Stavljam na glasanje Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju u celini.

Molim narodne poslanike da glasaju.

Za 115, protiv 51, uzdržanih nije bilo, nije glasalo 7, ukupno 173 narodna poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.

Pre prelaska na 15. tačku dnevnog reda - Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenom osiguranju, obaveštavam vas da sam primio pismo kojim Vlada Republike Srbije predlaže da, zbog privremene odsutnosti predstavnika predlagača ovog zakona, treba izvršiti izmenu redosleda razmatranja tačaka dnevnog reda.

Podsećam vas da je članom 86. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine predviđeno da Narodna skupština može, u toku sednice, bez pretresa, izvršiti izmene u redosledu tačaka dnevnog reda uz saglasnost predlagača odgovarajućih akata.

Predlažem da 15. tačka dnevnog reda bude razmatrana kao 18, a 18. kao 15, pa bismo, uz eventualnu vašu odluku, prešli na razmatranje 18. tačke dnevnog reda, kao 15.

Molim vas da se o tome izjasnite.

Izvolite, po Poslovniku.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Dame i gospodo narodni poslanici, želeo bih zaista u ime poslaničke grupe SRS da ukažem na činjenicu da je ovo što se događa gotovo neverovatno. Tačno je da imate tu mogućnost ili pravo, ako hoćete da učinite, po Poslovniku.

(Glas iz sale: Šta je neverovatno?)

Objasniću vam, strpite se samo malo. Vama je ionako svejedno, niti ste pročitali jedan od tih zakona, nijedan od tih amandmana, pritiskaćete crveno ili zeleno dugme, u skladu sa tim da li ćemo mi predložiti nešto za ili protiv, tako da ne vidim što se toliko sekirate zbog nekoliko rečenica.

Dakle, samo hoću da ukažem i zbog građana, zbog javnosti, a i poslanicima u Narodnoj skupštini, na jednu neverovatnu neozbiljnost. Ne razumemo kakva je to privremena odsutnost predlagača zakona. Drugo, da vam ukažem na jedan tehnički problem za one narodne poslanike koji su se pripremali. Mi znamo da je nekima potpuno svejedno, zato što nisu ni videli ništa od materijala. Ali, nekima zaista nije. Mi smo se pripremali za ovaj paket zakona koji dolazi, a sada dolazimo na Zakon o braku i porodičnim odnosima, koji nema baš nikakve veze, a onda ćemo se ponovo, kao što reče gospođa Matković, vraćati na istu tematiku, na istu problematiku, na iste osnovice za zdravstveno osiguranje o kojima smo do sada govorili. Mislim da bi bilo potrebno i da bi bilo korektno da nam date neko ozbiljnije obrazloženje, da znamo zbog čega se ovo dešava i zbog čega se poslanici dovode u ovako tešku situaciju, barem oni koji se pripremaju ili oni koji žele da učestvuju u raspravi. Hvala.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Gospodine Vučiću, ne radi se o neozbiljnosti, naprotiv, radi se o ozbiljnosti predlagača. Naime, može se razmatrati i bez predstavnika predlagača, ali upravo zbog toga što smatramo da bi narodni poslanici, koji o tome odlučuju, trebalo da ga saslušaju ili eventualno nešto pitaju, Vlada je predložila da se odloži zbog njegove odsutnosti, zbog puta, da se u skladu sa Poslovnikom, a to niste osporili, koji nismo čak ni mi izmenili, nego smo ga nasledili u ovom delu, da se izmeni redosled tačaka. SRS je podnela četiri amandmana na ovaj zakon i mislim da nije toliki problem da se o tome raspravlja sada, pogotovo što, kažem, nije došlo do kršenja Poslovnika.

Za reč se javio gospodin Pelević.

Borislav Pelević

Dame i gospodo narodni poslanici, naravno da, po članu 86. Poslovnika, Narodna skupština može da odluči o promeni redosleda, uz saglasnost predlagača. Ne bih rekao da je ovde neozbiljna Narodna skupština, niti predsednik Narodne skupštine, ali je svakako neozbiljan u ovom slučaju predlagač, odnosno Vlada Republike Srbije. Ukoliko je ministar danas zauzet nekim neodložnim poslom, a ne znam koji bi to posao bio preči od ovog danas - donošenje zakona upravo iz njegove oblasti, onda je makar Vlada mogla da uputi zamenika ministra za zdravstvo ili nekog od pomoćnika. Mislim da se u tome ogleda neozbiljnost Vlade, kao što se ogledala i mnogo puta do sada, kada uglavnom ministri iz Vlade ne prisustvuju sednicama Narodne skupštine. Moram da kažem da ovde moram da izdvojim neke ministre koji veoma ozbiljno shvataju svoju dužnost, kao što je, recimo, gospođa Matković, koja je vrlo obrazloženo ovih dana branila svoj zakonski projekat.

Mislim da ova praksa ne treba da bude zastupljena ubuduće, s obzirom da je premijer juče rekao da je Vlada Srbije za ovih 100 dana učinila više za imidž Srbije, nego cela Srbija za 100 godina unazad. Stavljati se iznad svih i stavljati se čak i iznad Nikole Pašića, kao premijera, do sada ipak najuspešnijeg - to ne bih mogao da pravdam. To bi se moglo opravdati da gospodin premijer sedi ovde i da gospoda ministri sede ovde kada se usvajaju njihovi zakonski projekti.

SSJ će glasati protiv izmene redosleda, upravo iz principijelnih razloga. Hvala na pažnji.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Molim vas, po Poslovniku se o ovakvim predlozima ne vodi rasprava. Mi smo sada već ušli u raspravu. Molim narodne poslanike da donesemo odluku o predloženoj izmeni, dakle, da 15. tačka postane 18, a 18. tačka postane 15. i da zatim napravimo pauzu od 10 minuta, radi ... nema potrebe, imate dva amandmana i 10 minuta je dovoljno da se materijal ispregleda.

Molim vas da se o ovom predlogu izjasnite.

Zaključujem glasanje.

Za 112, protiv 42, uzdržanih nije bilo, nije glasalo 18, ukupno je prisutno 172 narodna poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.

10 minuta je dovoljno i ja vas molim, pošto ćemo imati pauzu u 14,00 časova, da za 10 minuta nastavimo sednicu.

(Posle pauze.)

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Molim narodne poslanike da utvrdimo da li imamo kvorum za nastavak rada.
Konstatujem da imamo kvorum za nastavak rada.
Prelazimo na 18. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O BRAKU I PORODIČNIM ODNOSIMA
Primili ste Predlog zakona koji je podnela Vlada Republike Srbije.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici Petar Jojić, Milorad Mirčić, Božidar Vujić i Veroljub Arsić.
Primili ste izveštaje Odbora za zdravlje i porodicu i Zakonodavnog odbora, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Otvaram načelni pretres.
Da li predstavnik predlagača želi reč?
Reč ima ministar gospođa Matković.