DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 28.05.2001.

25. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

25. dan rada

28.05.2001

Sednicu je otvorio: Dragan Maršićanin

Sednica je trajala od 10:20 do 18:30

OBRAĆANJA

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Ili uz kaficu.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Što se tiče rasprave, ona je pokazala da su srpski radikali i drugi poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srbije izneli niz elemenata, koji su pokazali koji su sve razlozi za smenu ministra Batića. Čini mi se da i dobar deo poslanika većine bi pokazao svoje opredeljenje na drugačiji način od onoga kako će verovatno biti, ukoliko ne prihvatite moj sledeći predlog. Naime, moj predlog je da u skladu sa članom 118. Poslovnika o radu Narodne skupštine Republike Srbije prihvatimo tajno glasanje. Dakle, u stavu 1. Poslovnika o radu se kaže da "Narodna skupština odlučuje tajnim glasanjem, kada je to predviđeno zakonom, ovim poslovnikom ili posebnom odlukom Narodne skupštine Republike Srbije."
Smatramo da bi rezultati dobijeni tajnim glasanjem bili neuporedivo drugačiji i da bi predlog srpskih radikala najverovatnije bio prihvaćen. To je očigledno iz činjenice da predstavnici mnogih političkih stranaka nisu želeli da kažu ni jednu jedinu reč u odbranu ministra pravde. Ni jednu jedinu reč koja bi se suprotstavila argumentima srpskih radikala, pre svega, nije želeo da kaže, nijedan drugi predstavnik Vlade Republike Srbije. Mislimo da bi to kao jedno demokratsko načelo bilo korisno poštovati. Čini mi se i mislim da poslanička većina ne bi trebalo da ima ništa protiv.
Ja bih pokušao da u nekoliko rečenica rezimiram sve ono o čemu smo govorili i da vas još jedanput pred glasanje pokušam da ubedim da prihvatite predlog za izglasavanje nepoverenja, koji je podnela poslanička grupa Srpske radikalne stranke.
Naime, od 5. oktobra od kada je DOS stupio na vlast, Vladan Batić i njegovo delovanje postali su prava emanacija rada i delovanja DOS-ovog režima. Naime, od nasilničkog upada u zgradu Skupštine Savezne Republike Jugoslavije, pa do nemuštih opravdanja po kojima je tu u pitanju mala šteta od dve zavese i nekoliko štokova koja će se odmah i u najhitnijem roku rešiti, pa do toga da smo čuli da je ta šteta preko nekoliko desetina miliona, što je mnogo različito, i to desetina miliona maraka, a ne dinara, što je suštinska razlika u odnosu na ono o čemu je govorio gospodin Batić.
Da ne govorim o upadu u "Galeniku", sam se time hvalio, govorio je kako ga je u tome sprečavao predsednik SRS, dr Vojislav Šešelj, koji je drugačije govorio, drugačije izlagao i zalagao se da fabrika pripada našoj državi, našim radnicima, onima čija fabrika i jeste. Batić je želeo da to pripadne nekome drugom.
Rekao bih nešto oko prinudnih mera, jer, jedan od poslanika ovde, izuzev činjenice da su govorili o tome kako treba pohapsiti sve opozicione poslanike, reče kako treba zabraniti sve opozicione stranke izuzev onih koje će da im podilaze, pa da napuštaju i ove rasprave, nalazeći neke druge razloge da se ne bi zamerali vlastima ili pojedinim ministrima za koje smatraju da su opasni. Dakle, i takvih predloga je danas bilo.
I pored svega toga, najgori predlog je bio onaj koji je govorio da svuda gde nije DOS pobedio treba da se ukine lokalna samouprava i da DOS počne da upravlja tim opštinama, jer je izvršeno tzv. delegitimisanje lokalnih samouprava.
Moram da kažem, ako je to tačno, onda bi DOS trebalo da siđe sa vlasti u mnogim u opštinama u Republici Srbiji. Nije gospodin Ivković dao tačnu informaciju o svim rezultatima izbora. Naime, preskočio je neke u kojima su radikali neuporedivo uspešniji od socijalista, posebno u Vojvodini, posebno u Staroj Pazovi, ali, recimo, u Odžacima nije to još rešena situacija. Imate tri za DOS, dva za SPS, jedan za radikale, u Staparu je 4:2 za DOS, protiv radikala itd. Ali, sve u svemu, hoću da vam kažem da DOS-ova većina i DOS-ova popularnost pada.
Ako ćete to da imate u vidu, pitanje je da li biste držali Republičku vladu, a kamoli sve lokalne samouprave, ali postoji ono što se zove legalitet, i to ne sme ni u jednom trenutku da se smetne s uma, ni u jednom trenutku da se zaboravi. Ja bih podsetio na jednu izjavu ministra pravde, Vladana Batića, koji je rekao u "Glasu javnosti", 30.1.2001. godine: "Presude čelnicima NATO-a predstavljaju pravne farse i lakrdije, one će biti revidirane".
Po kom to pravnom aktu, može li mi neko reći, po kom to zakonskom osnovu ministar pravde ima pravo da izgovori, a kamoli da se to posle toga uzima kao gotova činjenica, kao svršena stvar u nekom pravnom postupku, nepostojećem i svima nama neznanom, gde to i u kojoj to zemlji ima?
Neki su sa ove govornice pozivali ministra pravde da hapsi. Pa to je razlog zbog čega mi tražimo njegovu smenu, to je suštinski razlog, i za one neznalice koje ne umeju da čitaju Ustav, za one neznalice koje ne umeju da čitaju zakone, to je razlog za smenu. Nije to njegov posao, nije to posao ni medija, štampanih, ni elektronskih, ni vaš, niti bilo čiji drugi, to samo pokazuje vašu osionost, bahatost, neodgovornost i nesposobnost, i ništa više.
Moram samo da podsetim na nekoliko primera koji su drastični i u ovom slučaju vrlo srodni svemu ovome o čemu govorimo - kako je dvostruka pravda bila za različite ljude. Rekao je jedan čovek malopre, mogao sam da se složim sa njegovom diskusijom, mislim da je iz vladajuće većine - ne treba tako govoriti, na takav način se obračunavati sa našim ministrima. Izvinite, a ko je sa crnim čarapama na glavama hapsio bivšeg predsednika, ma šta god ja mislio o Slobodanu Miloševiću, sa crnim čarapama na glavama, na koje sve načine?
A kažite mi šta je sa onim kriminalcem Bogoljubom Arsenijevićem-Makijem, sa onim koji je javno priznao da je spalio zgradu Savezne skupštine, sa onim kod koga je pronađeno naoružanje, uhvaćen u vršenju krivičnog dela, ali je odmah posle toga pušten? Odmah posle toga je pušten, na intervenciju ovog Koštuničinog savetnika Nalića i ljudi iz Ministarstva pravde. Pa gde to ima, u kojoj to zemlji ima?
Što se tiče tih heklera koje pominjete, oni su posebna tema. Posebna su tema zato što su novine objavile da su pronađeni u automobilu Vladana Batića. Dobro bi bilo da Vladan Batić kaže da su te novine lagale i da nisu u njegovom, nego u nekom drugom automobilu.
I ono što predstavlja (zato sam to ostavio za kraj, da vas još jedanput podsetim), to je sudbina Milomira Stakića i sudbina Blagoja Simića. Svi mi možemo jedni drugima da kažemo šta god hoćemo, vratićemo se kući svojim porodicama, a posle onoga što je učinjeno ovoj dvojici, pitanje je, i nije to smešno ni malo, pitanje je da li će ova dvojica, i Milomir Stakić, i Blagoje Simić ikada više videti svoje porodice.
I ta hladnjača o kojoj govorite je posebna prevara, koja služi za satanizaciju celog srpskog naroda, a da i ne znate šta se desilo, a vi hoćete celokupan srpski narod da optužite za zločine i da svi Srbi moraju zbog toga da odgovaraju.
Samo bih rekao još nekoliko rečenica. Kada kaže gospodin Batić da je pravda prema svima ista - bivši, nekadašnji ministar Ratko Marčetić, zbog izjava Vladana Batića tužio ga je sudu. Četiri puta su bila zakazivana ročišta, nijedanput se nije pojavio. Toliko o istini koju neko zastupa, toliko o istini koju neko brani i toliko o istini koju neko napada.
Ja bih samo rekao na kraju i da su demohrišćanske stranke, naravno, vezane pre svega za katoličke zemlje, za one zemlje u kojima je potpisan konkordat, za one koji to ne znaju, a tek kasnije su počele da se pojavljuju u nekim drugim zemljama. Što se tiče Rumunije, baš ta stranka koju ste pomenuli nema veze ni sa Rumunijom, ni sa pravoslavljem. E, tako je i prošla. Isto su je Amerikanci doveli, kao što su doveli i stranku kojoj pripada Vladan Batić, sa istim imenom i na isti način.
Ja bih još na kraju rekao, pozivajući vas da prihvatite predlog SRS, i za tajno glasanje i za izglasavanje nepoverenja ministru Batiću, pošto je neko ovde, poput nove ere, pokušao da proslavi i peti oktobar i vikao "živeo 5. oktobar", nekada su neki vikali "živeo 29. novembar". Danas neki viču "živeo 5. oktobar". Ja moram da kažem da se nadam da će oba ta datuma što pre da umru u srpskom narodu, jer tek tada Srbiji i srpskom narodu može da bude bolje. Hvala vam najlepše.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Zaključujem pretres.

Podsećam vas da se o predlogu da se izglasa nepoverenje i razreši član Vlade, shodno članu 184. stav 1. Poslovnika odlučuje tajnim glasanjem, osim ako Narodna skupština ne odluči da se glasa javno.

Predlažem da Narodna skupština o Predlogu za izglasavanje nepoverenja i razrešenje ministra pravde i lokalne samouprave, dr Vladana Batića, glasa javno - upotrebom elektronskog sistema za glasanje.

Da li ima drugih predloga? (Nema.)

Prvi se podrazumeva, taj se podrazumeva.

Ako nema drugih predloga, stavljam na glasanje predlog da se o Predlogu za izglasavanje nepoverenja i razrešenje ministra pravde i lokalne samouprave dr Vladana Batića, glasa javno - upotrebom elektronskog sistema za glasanje.

Molim narodne poslanike da se o tom predlogu izjasne.

Za 122 narodna poslanika, protiv 47, uzdržanih nije bilo, nije glasalo 6, ukupno 175 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština odlučila da se o ovom predlogu glasa javno, upotrebom elektronskog sistema za glasanje.

Pošto se Narodna skupština odlučila za ovaj način glasanja, podsećam vas da se, shodno članu 93. stav 7. Ustava Republike Srbije i članu 184. stav 2. Poslovnika, odluka o izglasavanju nepoverenja i razrešenje pojedinog člana Vlade smatra usvojenom, ako je za nju glasala većina od ukupnog broja narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predlog grupe od 23 narodna poslanika poslaničke grupe Srpske radikalne stranke za izglasavanje nepoverenja i razrešenje Vladana Batića funkcije ministra pravde i lokalne samouprave u Vladi Republike Srbije.

Za 45 narodnih poslanika, protiv 88, uzdržanih nije bilo, nije glasalo 44, ukupno 177 narodnih poslanika.

Pošto je za predlog grupe od 23 narodna poslanika glasalo 45 narodnih poslanika, što nije dovoljno, konstatujem da Narodna skupština nije izglasala nepoverenje, nije donela odluku o razrešenju dr Vladana Batića funkcije ministra pravde i lokalne samouprave u Vladi Republike Srbije.

Molim vas da ne napuštate salu, imamo poslanička pitanja.

Imamo jednog prijavljenog narodnog poslanika, gospodin Lazar Marjanski. Molim vas da ne napuštate salu, imamo poslanička pitanja, to je uobičajeno. Ovo je završetak sednice i nema druge prilike, u okviru ove sednice se poslanička pitanja postavljaju. Molim vas da budete malo strpljivi, sem ukoliko ne budemo imali 50, onda razumem vaše nestrpljenje.

Lazar Marjanski

Srpska radikalna stranka
 Hteo bih da postavim nekoliko pitanja. Prvo pitanje, koliko je obolelo ljudi od raka, leukemije i sličnih bolesti u zemlji zbog uticaja rafinerije, u periodu od 1990. godine do danas, kao i da li je tendencija rasta oboljenja.
Drugo pitanje - u kojoj meri je ekološka katastrofa u atarima Melenci, Taraš, Elemir, Kumane i Mihajlovo, zbog hemijskog otrova koje ispuštaju prilikom tehnološkog sagorevanja rafinerije.
Treće pitanje, zašto je obustavljen krivični postupak protiv "Naftagas Euromonta" iz Beograda, Tošin bunar 128, gde su direktno krivci za havariju u Rafineriji Novi Sad, gde je poginuo radnik Vujanović iz Melenaca. Tada se prikrila i sakrila istina intervencijom ljudi iz rafinerije. Ljudi koji rade tamo nisu poštovani, kao ni zaštitom na radu, a mnogi ljudi nisu položili stručne ispite. Dokle će nestručne firme, poput "Naftagas Euromonta" da rade složene poslove po rafineriji, dokle će neko stajati iza njih. Četvrto pitanje...

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Gospodine Marjanski, ja sam dužan da vas upozorim da ovo nije u skladu sa Poslovnikom. Vi znate kako je regulisano, naravno, zaista najmanje vama to želim da kažem. Jednostavno, nije u redu postavljati poslanička pitanja za minut i po, a poslanička pitanja u skladu sa Poslovnikom moraju da imaju jasnu adresu, jasnog čoveka, odnosno ministarstvo u Vladi, da bude jasno formulisano, ne može to da bude pitanje dokle će da traju zloupotrebe itd. Mislim, to nisu poslanička pitanja.

Lazar Marjanski

Srpska radikalna stranka
Prvo pitanje je upućeno Ministarstvu zdravlja, drugo pitanje Ministarstvu ekologije, a gospodine predsedniče, ako nije u redu, nema problema, ja ću prekinuti.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Izvolite, nastavite, samo, molim vas, jasno precizirajte. Nastavite, molim vas.

Lazar Marjanski

Srpska radikalna stranka
Uvek kada su se do sada postavljala pitanja, ali do sada u ovom sazivu nisu, zna se uvek kome je upućeno. Sigurno, kada se radi o zdravlju da je Ministarstvo za zdravlje, a nikako Ministarstvo za industriju. Ja se izvinjavam.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Reč ima narodni poslanik Dragoljub Stamenković.

Dragoljub Stamenković

Srpska radikalna stranka
Imam dva pitanja i biće vrlo kratko. Vladi Republike Srbije i ministru za više i visoko obrazovanje sam postavio pitanje - kada će Vlada Republike Srbije poništiti rešenje ministra za više i visoko obrazovanje. Dobio sam odgovor sa kojim nisam zadovoljan. I dalje tvrdim da je ministar Gašo Knežević zloupotrebio položaj, kada je ukinuo odluku dekana Pravnog fakulteta, a na koju je saglasnost dao i prethodni ministar za više i visoko obrazovanje. I dalje tvrdim da je udaljavanje dr Vojislava Šešelja sa Pravnog fakulteta motivisano isključivo političkim razlozima. Takođe, da je dr Gašo Knežević morao da zna da nije ovlašćen da na osnovu službenog nadzora ukida pojedinačni pravni akt dekana, a gde dekan odlučuje po pojedinačnim pravima i obavezama i odgovornostima nastavnika i njihovih odnosa. Zato Vladi Republike Srbije postavljam novo pitanje: Da li postoji odgovornost članova Vlade koji štite Gašu Kneževića, ministra za više i visoko obrazovanje, koji je doneo nezakonitu odluku o udaljavanju prof. dr Vojislava Šešelja sa Pravnog fakulteta.
Drugo pitanje, DOS u Nišu je doneo listu kandidata za v.d. direktora osnovnih i srednjih škola u Nišu i okolini koji treba da imaju podršku DOS-a. Jedan od uslova je da niko ne bude direktor, pardon, jedan od uslova da neko bude direktor je i to da ranije nije bio i da sada nije član SRS-a, SPS-a ili JUL-a. Evo dokumenta i evo propozicije, gde jasno piše na tom dokumentu. Mislim da je ovo neodrživo, nezakonito i da se radi o ugrožavanju ljudskih prava. Ko može sprečiti da neko ko ispunjava sve uslove bude direktor škole samo zato što je pripadao ili pripada nekim političkim partijama, ako ispunjava sve zakonom propisane uslove. Hoćete li silom terati ljude da se učlanjuju u DOS? Pitam Vladu Republike Srbije i ministra za visoko i više obrazovanje - da li je ovo zakonom predviđen kriterijum i šta će u vezi sa ovim učiniti.