SEDMO VANREDNO ZASEDANjE, 20.06.2001.

7. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

SEDMO VANREDNO ZASEDANjE

7. dan rada

20.06.2001

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 10:30 do 19:05

OBRAĆANJA

...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

E, tako, baš tako. Hvala vam što ste razumeli, ali nemojte da mi taj minut računate.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Neću vam računati, izvolite, samo se vi opustite i pričajte.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Kako može čovek pred takvom jednom privlačnom i lepom damom da bude opušten? Ne može.
Što se tiče ovog člana 20, veoma bi bilo važno da se ozbiljno sagleda taj član i amandmani koji su na njega podneti, jer ti amandmani ukazuju na groteksnost i ovog člana. Vidite, koliko je nesuvislo napisan ovaj zakon - pomenuću još dva moguća slučaja iz prakse. Da neko, ko dolazi pod udar ovog zakona, ima npr. 300-400 hiljada maraka stare devizne štednje, on ne može tu staru deviznu štednju da iskoristi da bi platio obavezu iz ovoga zakona.
Dakle neko ... (neko od vas nema, čuo sam takav glas iz vašeg sektora, znate, niste se trudili da zaradite, možda je u pitanju probitačnost radnog mesta, ili nešto drugo, ne mogu da u to ulazim, ali ono što je na ceni, uvek bolju prođu nađe na tržištu), ... sada - stara devizna štednja datira iz 1990. i ranijih godina - ko ima nekoliko stotina hiljada maraka stare devizne štednje, ne može da plati ovu obavezu, može da uzme 300 ili 400 maraka ove godine. Znači, to mu ostaje tamo, a ovde mu se rasprodaje imovina.
Ili drugi slučaj, koji je neprimenjiv u praksi - kako može da se ovo naplati od čoveka koji živi u tom stanu, koji je došao pod udar zakona, a nema drugog stana? Kako može izvršenje da se obavi? Da se istera na ulicu? Ne može. U sudskom postupku se jedino može izbaciti na ulicu i zna se koliko se minimum mora obezbediti stambenog prostora za članove domaćinstva. To ne može da se provede.
U zakonu piše (a što ima kod vas i advokata koji ne poznaju zakon, naravno, nije ništa čudno, jer oni, da znaju zakon, ne bi ušli u DOS) - e sada, to su dva slučaja iz prakse, gde zakon ne može da se primeni. Šta vi možete da uradite , da uspostavite hipoteku nad stanom, ili nad kućom, ili da iznutra pregradite stan i kuću, pa da njega ostavite u jednom delu da živi, a drugi deo da pokušate da prodate, što će takođe teško uspeti. Postoji onaj minimum, koji ni u kakvom sudskom postupku ne može čoveku da se uskrati.
I treća stvar, koja je i najvažnija - jedan od osnovnih ustavnih principa je da se zakoni retroaktivno mogu primenjivati samo ako je to u korist onoga nad kim se primenjuju.
Ako je to za njega bolje, samo tada se zakon može retroaktivno primeniti. Ako zakon koji se retroaktivno primenjuje sadrži strožiju odredbu u odnosu na onoga na koga se primenjuje, ne može se primeniti, jer se mogu primenjivati samo zakoni koji su važili u vreme nastanka neke situacije u kojoj se zakon primenjuje.
Sve civilizovane zemlje sveta drže se tog pravnog principa. On je propisan i našim republičkim i saveznim Ustavom. Imate to i kod kažnjavanja. Može se samo blaža kazna izreći po novom zakonu retroaktivno, a ne može stroža. E, to je suština.
A, vi, principom retroaktivnosti možete da uvedete odredbu da će se kazniti svako onaj ko je osedeo pre 40 godine, ili svako onaj ko je oćelavio pre 35, ili svako onaj kome smrdi iz usta, ili se može kazniti onaj ko nije lep po DOS-ovskim kriterijumima, ili svako onaj ko se nije oženio do 30, ili svako onaj ili ovaj.
Besmisleno je retroaktivno donositi zakone, osim u slučaju kada se građanima olakšava neka obaveza. Samo tada zakon može retroaktivno da se primenjuje.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Pošto nema više prijavljenih za reč, stavljam na glasanje amandman koji je podneo narodni poslanik Božidar Vujić.
Za 50, protiv 101, uzdržanih nije bilo, nije glasalo 23, od ukupno 174 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 20. amandman je podneo narodni poslanik Slađan Mijajlović.
Vlada i Odbor za finansije su prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je rešenje predloženo u amandmanu narodnog poslanika pravno moguće.
Pošto su ovaj amandman prihvatili Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor, konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 20. amandman je podneo narodni poslanik Tomislav Nikolić.
Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Čitajući prispele amandmane ustanovio sam da je poslanik koga ste malopre pomenuli i čiji je amandman Vlada prihvatila, obrađivao na sličan način materiju koja je i mene zanimala u stavu 3, a to je rešenje o tome hoće li biti poreskom obvezniku odobreno da plaća porez na rate ili ne.
Predlagač zakona je to formulisao kao rešenje o plaćanju poreza na rate i to je moglo da se tumači tako da će, u svakom slučaju, prvostepni organ doneti odluku da porez može da bude plaćen na rate.
Tu sam dodao reči - po zahtevu, tako da bi član trebalo da glasi - rešenje po zahtevu o plaćanju poreza na rate donosi se itd. A, vi ste usvojili amandman u kome se kaže - rešenje kojim se zahtev usvaja ili rešenje kojim se odbija zahtev o plaćanju poreza. Mislim da je to bilo rogobatnije nego moj amandman, ali sad šta je, tu je.
Pretpostavljam da je većina tražila u našim amandmanima neku kopču, da ste onda vi pisali amandmane koje Vlada može da prihvati, jer je ovu vladu sramota da prihvati amandmane narodnih poslanika iz opozicionih, stranaka i da na taj način pokušavate da premostite ona loša rešenja iz zakona koja ne zadiru u samu srž materije.
Zato se niste mnogo bavili amandmanima koji vam govore o tome da je zakon neustavan, da će pasti na Ustavnom sudu. Vidite, već je i Savezni ustavni sud počeo da se bavi materijom iz republičkog zakonodavstva, pa saznajemo da je on oborio republički Zakon o informisanju. To nas upućuje da ćemo i mi morati sve svoje primedbe na skoro sve zakone koje ste doneli u ovom sazivu, da upućujemo Saveznom ustavnom sudu, ukoliko nam sutra ne rasturite državu.
U ovoj državi je sve moguće. Posvađaju se političke stranke i odmah kažu - od sutra nema savezne države. Kao da je to njihova babovina, kao da je to njihova prćija, kao da oni smeju tako da govore o državi u kojoj političke stranke mogu da se svađaju, da se mire, da se sklapaju i rasturaju koalicije, i neprekidno nam ovde pretite - ili će ovo biti usvojeno, ili će država nestati, ili će ovo biti usvojeno i...
(Glasovi: Tema.)
Pitah li ja tebe isto? Ako sam ti toliko zanimljiv... Neda ima povlasticu. Neda ima pravo da viče - tema, pošto ona zna šta je tema ovog zakona i šta ja rešavam ovim amandmanom.
Dakle, mislim da vi treba ozbiljnije da se bavite zakonodavnom materijom. Sebi ne smete da dopuštate ovoliko grešaka u izradi jednog predloga zakona. Mnogo bih voleo da vidim potpis republičkog sekretara za zakonodavstvo na ovom predlogu zakona, tako da znamo da nam ovi koji doleću avionima iz inostranstva, ako oni ne poznaju naš Ustav i naše zakone, ko je njih prevario da nam donose ovakve zakone.
Na primer, republički sekretar za zakonodavstvo koji bi zbog tolikih propusta odavno trebalo da bude smenjen zato što poslaničku većinu dovodi u velike zablude i velike neprilike. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko želi reč po amandmanu? Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Ovaj amandman koji je usvojen možda je malo poboljšao tekst. Amandman Tomislava Nikolića bi više poboljšao tekst. Međutim, kada je reč o tom amandmanu i članu na koji se odnosi, za mene je najproblematičniji ovaj rok od osam dana. Onaj ko je obavezan po zakonu da podnese zahtev ili prijavu ili kako se to već zove, to se nekad zvalo prijava, da mu se obračuna porez, formular nije bitan, i on to podnese, kako može područna jedinica UJP kao prvostepeni organ da to reši u roku od osam dana, ako mora da proverava, a podrazumeva se da mora da proverava. Tamo je bilo nekih 19 ili 20 osnova po kojima mora da proverava.
Nemoguće je za jednog čoveka da se ostvare te provere, a pogotovo za pravno lice, za neku društvenu, državnu ili privatnu firmu. Zamislite sad u Beogradu gde će se najviše primenjivati ovaj zakon. Imajte u vidu koliko ima zaposlenih u područnim jedinicama Uprave javnih prihoda i među tim zaposlenim koliko ima sposobnih da ovaj posao urade.
Jer, ne zaboravite, to je jedna od službi gde se najviše preko veze proteklih godina zapošljavalo, zato što su uvek bile dobre plate i mnogo je nesposobnih zaposleno. E, sad, kada se redovni porezi obračunavaju, rok za podnošenje poreskih prijava je od 1. januara do 28. februara ili 31. marta. Verovatno je mart u pitanju.
Tri meseca je rok za podnošenje poreskih prijava za nešto što je stalno, uobičajeno, svake godine se ponavlja. Moguće su neke izmene ali uglavnom, ne naročito krupne. Tamo je tri meseca rok, ovde je mnogo kraći rok. Kad se podnese redovna poreska prijava onda područna jedinica UJP ima skoro neograničeno vreme na raspolaganju.
Oni onda sve to sakupe pa natenane razmatraju, pa šalju rešenja, pa ta rešenja sadrže mogućnost plaćanja u ratama, pa se uglavnom preko cele godine taj porez plaća, i uobičajeno je da može u četiri rate da se plati.
Ovde je sve nekako na brzinu, a nemoguće je u praksi sprovesti. Ako se na nekoj područnoj jedinici nađe 10, 20 ili 100 poreskih obveznika po osnovu ovog zakona, apsolutno je nemoguće da se sve ove provere obave. Šta to onda znači? Da onaj ko je pisao ovaj zakon i ne planira da se obave sve provere. On unapred ima spisak onih koje treba ciljno da kazni, da sankcioniše, da uništi, a za ostale, kako prijave, tako će im se prihvatiti, bez provera ili se neće ni obazirati na to jesu li prijavili ili nisu prijavili. Drugačije je nemoguće ovo sprovesti.
Zbog toga su i ovaj član 20. i amandmani koji su na njega podneti, još jedan dokaz više da ovaj zakon ne samo što je u koliziji sa ustavnim sistemom, sa pravnim poretkom, nego je u praksi neprimenjiv. Zakon koji je u praksi neprimenjiv, to je besmislen zakon. Kao besmislen, zakon mora da se odstrani iz pravnog prometa. Znate na šta ovaj zakon svojom besmislenošću podseća? Podseća na neku pravnu odredbu da svi ljudi treba da hodaju isključivo na rukama. Možda može nekolicina, ali ne može dugo. U principu je zakon neprimenjiv u praksi. Ili, kada bi neko sada propisao da svi ljudi moraju da budu viši od metar i 80. Nemoguće je. Ili, možda, da svi moraju da budu niži od metar i 60, nemoguće je to primeniti. Znači, zakon je besmislen. Ono što je nemoguće primeniti, što je besmisleno već u startu, što je svim pravnicima jasno da je besmisleno, ne sme ni da se pokušava sa primenom u praksi. Onaj ko pokuša, opeče se na prvom primeru.
Šta se onda dešava, država se blamira. Svaka država koja donosi besmislene zakone, blamira samu sebe, pre svega svoj zakonodavni organ, parlament.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman na član 20. koji je podneo narodni poslanik Tomislav Nikolić.
Za 49, protiv 104, uzdržanih nema, nije glasalo 20, od ukupno 173 prisutna narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Reč ima ministar, gospodin Božidar Đelić.

Božidar Đelić

Nekoliko preciziranja i pojedinosti. Što se tiče prijave, imamo u našoj praksi kada se tiče poreza na dobit preduzeća i prijava mora biti dostavljena poreskoj upravi osam dana posle predaje završnog računa. Znači, to nije jedini slučaj gde se predaje. Možemo to videti na neki način kod završnog računa za poslednjih 11 godina, za neke ljude, a oni znaju koji su to podaci i mogu veoma brzo to uraditi i predati. Rok nije problem.
Druga stvar, što se tiče opremanja Republičke uprave javnih prihoda, očigledno je da ona čeka na usvajanje ovog zakona da bi počela da radi, ali već su počele pripreme, tako da u jedinicama postoje ljudi koji su obučeni i koji mogu da primene ovaj zakon.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Na član 20. amandman je podneo narodni poslanik Žarko Obradović.
Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Žarko Obradović.