Gospodo narodni poslanici, amandman broj 6 govori o poljoprivredi. Mislim da Odbor za poljoprivredu nije dobro sagledao ovaj amandman. Naime, predlažem povećanje za 6 milijardi 300 miliona, koliko je za subvenciju poljoprivredi planirano (od vodoprivrede se dobija milijardu a isto znači 7 milijardi 300 miliona) na 9 milijardi, tako da bude planirano 8 milijardi za subvenciju i milijarda za vodoprivredu.
Ne tražim povećanje budžeta, nego preraspodelu u budžetu šta da se radi sa milijardu i sedamsto miliona. Mislim da je najbitnija stvar, kako je i predsednik Vlade rekao, da imamo realni rast društvenog standarda za 5,5% zahvaljujući poljoprivredi koja ima 28% povećanja. Sa ovim amandmanom, sa ovim predlogom, sigurno bismo imali mnogo više.
Predlažem da raspodela ovih para bude na sledeći način: da se regres za priplodnu stoku, za priplodne junice, bikove, ovce i ovnove sa 183 miliona (ukupno 214.770.000) poveća na 300 miliona. Znači, 116 i nešto miliona dinara za ovo.
Premija za mleko: moram reći da je ove godina bila dobra. Kada bi se ova stavka povećala sa dve milijarde i šesto miliona na tri milijarde, znači, 400 miliona dinara više za premiju za mleko.
Za šećernu repu predlažem, zbog toga što u okolnim zemljama nema šećerana, a ono što je bilo zatvoreno je povećale sa 680 miliona na milijardu.
Sledeća stavka bi bila izgradnja u regionalnom sistemu za navodnjavanje - znate koliko poljoprivredno dobro, koje ima sistem za navodnjavanje, ima više prinosa, uslova, čak i kada je setva - gde predlažem povećanje sa 140 miliona na 317 miliona, znači 170 miliona za ovo.
I najvažnije ono zbog čega se poljoprivreda ponosi, to je za program korišćenja i uređenja poljoprivrednog zemljišta. I sami ste u ovom budžetu rekli, pročitaću:"Realizacijom ovog programa vrši se ukrupnjavanje poseda, reguliše vodni režim, pretvara neobradivo u obradivo zemljište, poboljšavaju fizička, hemijska i biološka svojstva zemljišta, čime se stvaraju uslovi za racionalnije korišćenje poljoprivredne mehanizacije, uz mogućnosti pune primene agrotehničkih mera, što je preduslov povećanju obima i poboljšanja strukture poljoprivredne proizvodnje. Ovi programi angažuju relativno skromna sredstva, a imaju značajne efekte na obim i strukturu proizvodnje".
Za šta bi ova sredstva poslužila. To je oko 700 miliona dinara.
Prvo, u borbi protiv korova, protiv kukuruzne zlatice, sirka, svih korova, bolesti žita, bolesti šećerne repe, bolesti suncokreta.
Daću vam samo jedan primer, u prvoj godini ako bi svega 4% bili pojačani prinosi, to je 240 miliona dinara. Ako bi posle tretmana, gde bi Vlada uložila pare i za 2003. godinu, imali bi znatne cifre. To je pretvoreno u pšenicu i iznosi ovako: 250.000 tona pšenice više ili 25.000 vagona, što iznosi sada milijardu i 600 miliona dinara, ili 53 miliona maraka, ili oko 26 miliona evra.
Kod kukuruza bi to izgledalo sledeće, 320.000 tona više, ili 32.000 vagona i to je otprilike oko 50 miliona maraka ili oko 25 miliona evra.
Kod šećerne repe bi bilo znatno manje, bilo bi oko 65.000 evra. Šta znači povećavanje ove proizvodnje uopšte...
(Predsednik: Upozoravam vas na prekoračenje vremena.)
... šta znači za selo i za celu državu? Znači da dobijamo nešto, dobijamo poverenje u selu, poverenje u poljoprivredi, zadržavanje mladih na selu, visoki standard na selu, obnavljanje mehanizacije, redovno plaćanje poreza i tako dalje.
Ne trebaju nam neki krediti, zajmovi, donacije. Uložimo u ono što je najvrednije, ono što imamo i od čega svi živimo, a to je ta poljoprivreda.
Pomozimo tim ljudima, pomozimo Srbiji. Hvala.