TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 27.12.2001.

4. dan rada

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo Treću sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini.
Obaveštavam vas da, prema službenoj evidenciji, današnjoj sednici prisustvuje 157 narodnih poslanika.
Molim vas da utvrdimo kvorum.
Konstatujem da imamo kvorum, možemo nastaviti rad.
Obaveštavam vas da su sprečeni da prisustvuju sledeći narodni poslanici: Milutin Prodanović, Miomir Tadić, Živica Predojev, Kermeci Karolj, Biači Anton, Juhas Atila, Slobodan Radulović, Nataša Milojević, Slobodan Adžić, a samo pre podne Branislav Grubački, Bora Novaković i Gordana Čomić.
Obaveštavam Narodnu skupštinu da su pozvani da sednici prisustvuju predsednik, potpredsednici, ministri i sekretar Vlade Republike Srbije, kao i sekretar Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo.
Izvolite, po Poslovniku, narodni poslanik Tomislav Nikolić.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, na početku ove sednice načinjena je gruba povreda Poslovnika preko koje poslanička grupa SRS ne može da pređe, a da na nju ne ukaže.
Naime, članom 86. Poslovnika predviđeno je da dnevni red sednice utvrđuje Narodna skupština Republike Srbije, a da u sazivu predsednik Narodne skupštine dostavlja samo predlog dnevnog reda. Poslanička grupa SRS je 30. oktobra dostavila zahtev za formiranje anketnog odbora koji će utvrditi činjenice vezane za propast firme "Jugoskandik", a 1. novembra je taj zahtev dopunila zahtevom da se formiranje anketnog odbora izvrši po hitnom postupku.
Taj zahtev je po članu 86. O tom zahtevu je moralo da se odlučuje, istina bez pretresa, ali je Narodna skupština Republike Srbije na početku ove sednice morala da odlučuje o zahtevu poslaničke grupe SRS da se ta tačka stavi na dnevni red po hitnom postupku.
Znamo mi kakva bi bila sudbina te tačke, ali je gruba povreda Poslovnika što Narodna skupština Republike Srbije nije udostojila jedan legitiman zahtev još minutom vremena, koliko je potrebno da predsednik Narodne skupštine Republike Srbije utvrdi hoće li naš zahtev biti uvršten u dnevni red po hitnom postupku ili ne.
Mi smo bili lišeni i tog najosnovnijeg poslaničkog prava - da zahtev koji uputimo Narodnoj skupštini Republike Srbije u skladu sa Poslovnikom bude stavljen na glasanje, odnosno na milost i volju poslaničkoj većini. Mislim, gospođo Mićić, da ste vi jako loše započeli da vršite posao predsednika Narodne skupštine povredom Poslovnika koja bi u demokratskoj zemlji i u demokratskoj skupštini, kakvom nam vi ovu predstavljate, bila nezamisliva.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Zahvaljujem. Mislim, gospodine Nikoliću, da ste vi isto loše nastupili kao zamenik poslaničke grupe SRS, jer je ovaj prigovor, koji zaista jeste osnovan, trebalo da stavite na početku sednice, odnosno prilikom utvrđivanja dnevnog reda i tada bismo vam izašli u susret i ja bih stavila na glasanje vaš predlog. Ovako, sada nismo proceduralno u mogućnosti jer je dnevni red već utvrđen.
Zatražiću od sekretara da nam dostavi pismeno obrazloženje, i vama i meni, zbog čega to nije uvršćeno u dnevni red. Biće uvršćeno na sledećoj sednici, pošto sada proceduralno nije moguće. Osim toga, imali ste već jedan predlog da se po hitnom postupku stavi na dnevni red rezolucija o stanju na Kosovu, pa je tada trebalo da istaknete i prigovor - zašto ovo nije uvršćeno u dnevni red.
Mislim da je osnovni razlog za to što ste uputili dva akta. U prvom niste tražili sazivanje po hitnom postupku, pa ste to tražili naknadno, i verovatno je zbog toga došlo do propusta službe Narodne skupštine Republike Srbije.
Ako niste zadovoljni - da stavim na glasanje?
Stavljam na glasanje povredu Poslovnika koju je istakao narodni poslanik Tomislav Nikolić.
Za 53, protiv 91, uzdržanih 6, nisu glasala 24, ukupno 174 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština donela odluku da nije izvršena povreda Poslovnika.
Odbor za pravosuđe i upravu, u smislu člana 159. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, predložio je da se, po hitnom postupku, u okviru pete tačke dnevnog reda ove sednice razmotri Predlog odluke o prestanku dužnosti predsednika sudova opšte nadležnosti, koji je podneo Narodnoj skupštini 26. decembra 2001. godine.
Stavljam na glasanje predlog Odbora za pravosuđe i upravu da se po hitnom postupku u okviru pete tačke dnevnog reda razmotri Predlog odluke o prestanku dužnosti predsednika sudova opšte nadležnosti.
Za 124, protiv 46, uzdržanih nema, nije glasalo 6, ukupno 176 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Odbor za pravosuđe i upravu, u smislu člana 159. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, predložio je da se po hitnom postupku u okviru 5. tačke dnevnog reda ove sednice razmotri Predlog odluke o izboru republičkog javnog tužioca, koji je podneo Narodnoj skupštini 26. decembra 2001. godine.
Stavljam na glasanje predlog Odbora za pravosuđe i upravu i molim narodne poslanike da se izjasne glasanjem.
Za 124, protiv 40, uzdržan jedan, nije glasalo 11, od 176 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Prelazimo na 4. tačku dnevnog reda: PREDLOG ZAKONA O BUDžETU REPUBLIKE SRBIJE ZA 2002. GODINU (pojedinosti)
Na član 6. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika Srpske radikalne stranke.
Odbor za finansije nije prihvatio ovaj amandman, a amandman će obrazložiti narodni poslanik Lazar Marjanski.

Lazar Marjanski

Srpska radikalna stranka
Gospodo narodni poslanici, amandman broj 6 govori o poljoprivredi. Mislim da Odbor za poljoprivredu nije dobro sagledao ovaj amandman. Naime, predlažem povećanje za 6 milijardi 300 miliona, koliko je za subvenciju poljoprivredi planirano  (od vodoprivrede se dobija milijardu a isto znači 7 milijardi 300 miliona) na 9 milijardi, tako da bude planirano 8 milijardi za subvenciju i milijarda za vodoprivredu.
Ne tražim povećanje budžeta, nego preraspodelu u budžetu šta da se radi sa milijardu i sedamsto miliona. Mislim da je najbitnija stvar, kako je i predsednik Vlade rekao, da imamo realni rast društvenog standarda za 5,5% zahvaljujući poljoprivredi koja ima 28% povećanja. Sa ovim amandmanom, sa ovim predlogom, sigurno bismo imali mnogo više.
Predlažem da raspodela ovih para bude na sledeći način: da se regres za priplodnu stoku, za priplodne junice, bikove, ovce i ovnove sa 183 miliona (ukupno 214.770.000) poveća na 300 miliona. Znači, 116 i nešto miliona dinara za ovo.
Premija za mleko: moram reći da je ove godina bila dobra. Kada bi se ova stavka povećala sa dve milijarde i šesto miliona na tri milijarde, znači, 400 miliona dinara više za premiju za mleko.
Za šećernu repu predlažem, zbog toga što u okolnim zemljama nema šećerana, a ono što je bilo zatvoreno je povećale sa 680 miliona na milijardu.
Sledeća stavka bi bila izgradnja u regionalnom sistemu za navodnjavanje - znate koliko poljoprivredno dobro, koje ima sistem za navodnjavanje, ima više prinosa, uslova, čak i kada je setva - gde predlažem povećanje sa 140 miliona na 317 miliona, znači 170 miliona za ovo.
I najvažnije ono zbog čega se poljoprivreda ponosi, to je za program korišćenja i uređenja poljoprivrednog zemljišta. I sami ste u ovom budžetu rekli, pročitaću:"Realizacijom ovog programa vrši se ukrupnjavanje poseda, reguliše vodni režim, pretvara neobradivo u obradivo zemljište, poboljšavaju fizička, hemijska i biološka svojstva zemljišta, čime se stvaraju uslovi za racionalnije korišćenje poljoprivredne mehanizacije, uz mogućnosti pune primene agrotehničkih mera, što je preduslov povećanju obima i poboljšanja strukture poljoprivredne proizvodnje. Ovi programi angažuju relativno skromna sredstva, a imaju značajne efekte na obim i strukturu proizvodnje".
Za šta bi ova sredstva poslužila. To je oko 700 miliona dinara.
Prvo, u borbi protiv korova, protiv kukuruzne zlatice, sirka, svih korova, bolesti žita, bolesti šećerne repe, bolesti suncokreta.
Daću vam samo jedan primer, u prvoj godini ako bi svega 4% bili pojačani prinosi, to je 240 miliona dinara. Ako bi posle tretmana, gde bi Vlada uložila pare i za 2003. godinu, imali bi znatne cifre. To je pretvoreno u pšenicu i iznosi ovako: 250.000 tona pšenice više ili 25.000 vagona, što iznosi sada milijardu i 600 miliona dinara, ili 53 miliona maraka, ili oko 26 miliona evra.
Kod kukuruza bi to izgledalo sledeće, 320.000 tona više, ili 32.000 vagona i to je otprilike oko 50 miliona maraka ili oko 25 miliona evra.
Kod šećerne repe bi bilo znatno manje, bilo bi oko 65.000 evra. Šta znači povećavanje ove proizvodnje uopšte...
(Predsednik: Upozoravam vas na prekoračenje vremena.)
... šta znači za selo i za celu državu? Znači da dobijamo nešto, dobijamo poverenje u selu, poverenje u poljoprivredi, zadržavanje mladih na selu, visoki standard na selu, obnavljanje mehanizacije, redovno plaćanje poreza i tako dalje.
Ne trebaju nam neki krediti, zajmovi, donacije. Uložimo u ono što je najvrednije, ono što imamo i od čega svi živimo, a to je ta poljoprivreda.
Pomozimo tim ljudima, pomozimo Srbiji. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč po ovom amandmanu? Izvolite. Narodni poslanik Tomislav Nikolić u svojstvu predstavnika poslaničke grupe, a zatim narodni poslanik Dragan Tomić u svojstvu predstavnika poslaničke grupe.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Najpre da kažem da nisam zadovoljan time što ste stavili na glasanje da li je Poslovnik povređen u slučaju formiranja anketnog odbora za firmu "Jugoskandik" i da sam ubeđen da neko iz vrhova vlasti sprečava da ova afera dobije svoje pravo razrešenje, tim pre što je iz izjava Jezdimira Vasiljevića  sasvim jasno da je mnoge od onih koji su sada na vlasti finansirao u vreme dok su bili u opoziciji i da mu zato prete novim zatvorom.
Da se vratimo na budžet, a ovo neka ide u istoriju parlamentarizma Republike Srbije.
Član 6. glasi: "Vlada Republike Srbije (u daljem tekstu: Vlada), na predlog ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede, propisuje uslove i način korišćenja sredstava raspoređenih na ime subvencija u poljoprivredi u ukupnom iznosu od 6 milijardi i 300 miliona dinara, po pojedinim namenama."
Ovde ima i dobrih i loših stvari. Dobro je što Vlada zna da ne sme da sluša predlog ministra nadležnog za poslove poljoprivrede, ali je loše to što mislim da će, tumačenjem ovog člana 6, ipak ministar davati predloge za korišćenje subvencija u poljoprivredi. A, aktuelnom ministru poljoprivrede ne sme da se da novac u ruke. Ne sme, a ja sam zbog konstatacije da vrlo često dolazi pod dejstvom alkohola na sednice Skupštine od vas dobio opomenu, niste dozvolili da utvrdimo alko-testom je li tog dana bio pijan ili ne, ali sada iznosim i drugu optužbu na račun ministra.
Ministar je čovek sklon korupciji, primanju mita i kriminalu.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Nikoliću, zbog povrede člana 101, a na osnovu člana 103. izričem vam drugu opomenu. Molim vas da vodite računa.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Bilo bi jako dobro da ste gospođo Mićić pročitavši novine, utvrdili iz novina da je ministrov prijatelj i poslovni saradnik, kome je izdao u bescenje ogromna lovišta u Vojvodini, izvršio masovni pomor ptica na teritoriji Vojvodine. I to ne ptica koje mogu da se ubiju oružjem, nego su hvatane mrežama, pa naknadno ubijane i klane, kao stoka koju ljudi tove za zimnicu. Da ste to stavili na dnevni red mi bismo ustanovili ko to Srbiju dovodi na loš glas, a ministar više ne bi bio ne samo ministar, nego ne bi bio na slobodi.
Vi kažete 6.300.000.000 se rasporedi za subvencije u poljoprivredi, a mi mislimo da to treba da bude mnogo više, ali predvideli ste premije za mleko 2.603.000.000, predvideli ste regres za priplodnu stoku 214.770.000, premije za šećernu repu 680.000.000, premije za duvan 480.000.000 dinara.
S obzirom na to koliko se vas iz DOS-a utrkuje da otvori svoju fabriku duvana trebalo je da malo bolje sagledate ovaj budžet i da premije za duvan podignete bar na tri milijarde, jer ako ostvarite svi planove oko svojih fabrika duvana i ako to budu fabrike koje će sirovinu dobijati sa naših polja, onda će biti potrebno seljacima da se isplati mnogo više premija nego što ste planirali u budžetu. Jedino ako planirate da pakujete tuđe cigarete, a posebno one sa pozdravom iz Rovinja, onda vam premije za duvan uopšte ne trebaju i onda će manipulanti i šverceri, ovi što čas ulaze u Vladu, čas ne ulaze, imati vanredni ekstraprofit koji nikada neće biti oporezovan zato što ga nikada neće ni biti u zvaničnim kanalima.
Sa poljoprivredom se ne igra, a ministar poljoprivrede je znak da se vi sa poljoprivredom igrate. Optužbe na račun ministra od seljaka, optužbe na račun ministra od novinara koji se ne boje, su strašne. Vi ćutite, računate da politička stranka koju on vodi ima dovoljno uticaja u Vojvodini da vam obezbedi nekoliko glasova da vam Vlada ne padne, ali samo da znate, ko od lošeg zavisi loš je taman toliko i taj od koga on zavisi. Vi imate više ministara koji ne zaslužuju da budu u Vladi Republike Srbije.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Vreme i tema.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Tema je poljoprivreda, a  govorim o ministru poljoprivrede kome ćete dati 6.300.000.000 u ruke. Gospođo Mićić, molim vas da pratite fabulu radnje, što bi rekli naši komičari.
(Milka Marinković: I memoriju pamćenja.)
Imam dobru memoriju pamćenja, što bi rekla Milka. Hvala ti Milka, to sve to imam tamo upisano.
Dakle, ubeđen sam da ćete imati raspravu o tome kako se sredstva namenjena poljoprivredi troše i da će u smenama ministara koje očekujem i u smeni cele Vlade, sigurno, mesto koje je zauzimao Veselinov zauzimati neki drugi, mnogo bolji, ministar.