DRUGO VANREDNO ZASEDANJE, 06.02.2003.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGO VANREDNO ZASEDANJE

2. dan rada

06.02.2003

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 11:15 do 18:25

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi javlja za reč? (Ne.)
Na član 7. amandman je podneo narodni poslanik Branislav Blažić. Vlada i nadležni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Ne.)
Reč ima narodni poslanik Tomislav Nikolić.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, član 7. glasi: "Sredstva za osnivanje i rad agencije obezbeđuju se iz budžeta Republike Srbije". Ustav Republike Srbije je jasan i rigorozan u pogledu predlaganja zakona. On kaže - predlog zakona mora da sadrži odredbu o tome da li su za sprovođenje zakona potrebna finansijska sredstva i odredbu o tome u kojoj visini su finansijska sredstva potrebna za sprovođenje zakona.
U obrazloženju ovog predloga zakona Vlada je napisala: Za sprovođenje ovog zakona potrebno je obezbediti posebna finansijska sredstva na ime osnivačkog uloga - i onda jedna ludost, gospodine ministre - kao i deo sredstava za rad u 2002. godini. Ne mogu da verujem. Čitajte malo to što vaši činovnici predlažu Narodnoj skupštini. Posumnjaću da agencija već postoji i da je 2002. godine napravila troškove koje sada morate da joj pokrijete, jer ne mogu da verujem da biste vi, da ste to čitali, pustili da vam trebaju sredstva za agenciju koju ćemo tek osnovati, ili nećemo, za troškove načinjene u 2002. godini.
Naravno, ne mogu ta sredstva da se obezbede iz tekuće budžetske rezerve. Zna se za šta se koristi tekuća budžetska rezerva. Ne može za nove zakone i za nove obaveze iz budžeta, jer to što koristite iz tekuće budžetske rezerve u budžetsku rezervu morate da vratite, a vi kada date agenciji više vam niko neće vratiti. Ta budžetska rezerva uleće, pretpostavljam, kod vas. Ne znam kako to radite. Uleće tamo gde tog časa zapne, pa se sredstva vrate, pa se podmiruje neki drugi korisnik.
Vi osnivate agenciju, a niste nam ovde rekli koliko će da košta, a pošto se bavite državnim prihodima znam da je vama najvažnije kada vam dođu iz koalicije DOS, koja vlada i kada vam daju neki predlog, ubeđen sam, gospodine Đeliću, da vi njih pitate koliko će to da košta. Čini mi se da sam toliko uspeo da snimim vaš profil i znam da ih to pitate, koliko će to da košta i da vidimo odakle ćemo novac, a sada ovde 250 odgovornih ljudi, narodnih poslanika ubeđujete da mi vas ne treba nikada da pitamo koliko će nešto da košta.
Ja vas sada pitam, gospodine ministre, član 7. govori o sredstvima koja će agencija da odnese bespovratno iz budžeta Republike Srbije. Ministre, ovo zadovoljstvo za sedam ministara, za upravni odbor, za nadzorni odbor, ovo zadovoljstvo da mimo Privrednog suda, mimo Privredne komore neko procenjuje da li neko može da se bavi određenim poslom, koliko će to zadovoljstvo njihovo nas da košta, koji za to uopšte nismo i koji bismo više voleli da se asfaltira neki put, da deca dobiju redovno dečije dodatke. Nama nije u interesu da finansiramo ovu agenciju.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima ministar u Vladi Republike Srbije, gospodin Božidar Đelić.

Božidar Đelić

Ne mogu da kažem u dinar koliko će to koštati i neću reći tu cifru. Mogu da kažem ovde da će ta cifra biti veoma skromna, nekoliko miliona, ne znam koliko će to tačno biti. To ćemo znati kroz koju nedelju, a ta nedelja nije tako daleko. To će biti početkom marta, jer rebalans budžeta za ovu godinu je i tu, naravno 2002. godina, i svi dobro znamo da je ovaj predlog zakona dostavljen Narodnoj skupštini prošle godine i zato se to tako i desilo.
Hteo bih da povežem ovo pitanje finansiranja sa pitanjem transparentnosti i otpornosti na korupciju, o čemu je bilo priče malopre. Primetićete da ova agencija nema izvorne prihode, da ove naknade o kojima pričamo nisu definisane kao izvorni prihod ove agencije. Postoji razlog za to, jer da se to definiše kao izvorni prihod postojala bi tendencija, relativno prirodna kada formirate bilo kakvu novu službu, da ono što je izvorni prihod bude što više povećano; tu treba da je jasno da ne treba da budu takvi podsticaji u radu ove agencije, ne treba njima biti cilj da se što više naknada prikupi.
Ovde vidimo da smo razdvojili interes te agencije u finansijskom smislu i da ono što im treba treba da bude obezbeđeno iz budžeta Republike Srbije i samo iz budžeta, a ne iz nekih izvornih prihoda, jer i to bi moglo da bude jedan podsticaj da se da više dozvola, da se da više licenci, više odobrenja i da nekako na neki način ovo počinje da razmišlja kao da je neko preduzeće, a nije.
Naravno, što se tiče ovih ministara, jasno je i u zakonu naznačeno, zato što nažalost još nemamo taj zakon o sprečavanju konflikta interesa, da ministri ne primaju nikakvu nadoknadu za njihov rad tu. Znači, to neće biti nikakav trošak.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima predsednik poslaničke grupe SSJ, narodni poslanik Dragan Marković, povreda Poslovnika.
...
Jedinstvena Srbija

Dragan D. Marković

Dame i gospodo narodni poslanici, poštovano predsedništvo, reklamiram član 82. Trenutno u sali ima 75 ljudi, a 148 kartica. To je nepoštovanje radnih mesta pojedinih poslanika. Ministar Đelić je častio sve narodne poslanike, poštovani građani, odnosno one koji su na stalnom radu, po 1000 dinara za mesec januar jer su mnogo radili. Vidite da ih nema u sali. Plata je 21.000 dinara, 8.000 dinara je paušal, i to je 29.000.
Oni koji su na funkciji, a 90% poslanika iz DOS-a su ujedno i predsednici opština, dolaze službenim automobilima, pišu kao da dolaze svojim automobilom. Konkretno, iz Kragujevca je dnevnica 2.500 dinara, iz Niša 3.000 dinara; i ako ima 20 radnih dana pojedini poslanici zarađuju 80.000 dinara, dame i gospodo, poštovani građani Srbije.
Pedeset posto građana Srbije nema šta da jede. Zoran Đinđić kaže da treba svi da rade u Srbiji da bi Srbija krenula. Dajte vi taj primer ovde. Nemate to pravo da zloupotrebljavate radna mesta. Sada je 50% poslanika ili otišlo ili su dole u restoranu, jedu jeftine kolače i piju jeftin viski. Molim da se utvrdi kvorum.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Narodni poslanik se pozvao na član 82. (pretpostavljam, pošto nije naveo, da je to stav 6.) i izrazio sumnju u postojanje kvoruma, koji je utvrđen primenom elektronskog sistema. Predsedavajući je u obavezi da narodnom poslaniku, koji ispostavi takav zahtev, dostavi na uvid računarski izvod prisutnih narodnih poslanika, te vas molim da utvrdimo kvorum.
(Dragan Marković: Koliko treba da čekamo?)
Čekanje traje zbog toga što strpljivo čekamo da svi narodni poslanici prisutni u sali, poštujući Poslovnik Narodne skupštine, identifikuju svoje prisustvo. Dužni smo svima toleranciju, bez obzira na to šta mislimo o postupcima pojedinih narodnih poslanika.
Ponavljam da se radi o prisutnim narodnim poslanicima u sali koji odbijaju da poštuju Poslovnik Narodne skupštine, a ne o poslanicima koji nisu prisutni. Oni koji uđu u salu identifikovaće se svojom elektronskom karticom.
Molim narodne poslanike da se ne igraju sa karticama.
Elektronskim sistemom je utvrđeno da imamo kvorum za nastavak rada.
Što se tiče zloupotrebe demokratskih instrumenata, čime se ponižava institucija, predložićemo Narodnoj skupštini da Administrativni odbor donese posebne mere za sve one koji misle da zloupotrebom demokratskih instrumenata mogu sprečiti rad ove skupštine.
Na član 8. amandman je podneo narodni poslanik Miroljub Veljković.
Da li je u sali? (Da.) Da li želi reč?
Reč ima narodni poslanik Miroljub Veljković.

Miroljub Veljković

Gospođo Čomić, vi ne vidite čoveka od 120 kilograma. Sve vreme sedim u sali.
Gospodin Đelić je pre par minuta stvarno ohrabrio naciju. Znači, osnivanje ove agencije će ovaj siroti narod koštati tričavih nekoliko miliona. To je ohrabrujuće.
Međutim, i pored toga, predložiću Narodnoj skupštini da se član 8. briše, a samim tim i svi ovi članovi koji definišu osnivanje i funkcionisanje agencije da se brišu, odnosno predlažem da se iz zakona izbaci osnivanje agencije, jer ta nam agencija apsolutno nije potrebna.
Prvo, ovo što nam je Vlada predložila nije zakon o duvanu. Ovo je definitivno zakon o osnivanju i funkcionisanju agencije za duvan. Mi iz ovog predloga zakona ne vidimo apsolutno nikakvu državnu strategiju, nikakvu državnu politiku vezanu za ovu izuzetno važnu granu prevashodno primarne poljoprivredne proizvodnje, niti vidimo neku strategiju u proizvodnji cigareta, čak ne vidimo nikakvu strategiju ni oko afirmacije izvoza. Sve pametne države i te kako ozbiljno rade ne bi li afirmisale ovu granu, pre svega, povećale primarnu poljoprivrednu proizvodnju i afirmisale izvoz, jer i te kako je tržište sveta, posebno Evrope, gladno. Znači, toga u ovom zakonu nema.
U ovom predlogu zakona nam je Vlada predložila da usvojimo zakon o osnivanju agencije za duvan. Ta agencija, to je jasno iz ovog nacrta zakona, potpuno bi monopolisala prevashodno distribuciju cigareta. Ja ću zvanično, i to u formi poslaničkog pitanja, postaviti pitanje Ministarstvu finansija - koliko je ova vlada za ove dve godine trajanja osnovala agencija po raznoraznim osnovama i koliko je budžet za 2001. i 2002. godinu koštalo osnivanje tih agencija?
Gospodo iz DOS-a, sećam se i perioda vašeg opozicionog delovanja, kada ste žestoko napadali tadašnju vlast da je državna administracija glomazna, skupa, itd. i da živi na grbači ovog naroda. Možda ste bili u pravu, verovatno ste bili u pravu. Šta se desilo? Vi ste došli na vlast, nasledili ste potpunu istu brojnu administraciju i za ove dve godine ne samo da niste izvršili neku racionalizaciju u toj administraciji, nego je, gledajući republički nivo, a posebno na opštinskom, dupliran broj izvršilaca, gospodine Đeliću. Znači, još više ste opteretili narod.
To nije bilo dovoljno. Onda ste po ne znam čijem modelu, čujem da gospodin Nikolić kaže norveškom modelu, počeli da osnivate agencije za sve delove društvenog i privrednog života. Praktično, napravili ste dve paralelne administracije. Imamo ministarstva i imamo agencije koje treba da rade neke stručne poslove za ta ministarstva. Ako je to rešenje norveško, možda je Norveška izuzetno bogata zemlja pa može da plaća i ministarstva i agencije koje rade poslove za ministarstva; za našu situaciju, ekonomsku i društvenu, potpuno je jasno - ili ukinimo ministarstva ili ukinimo agencije.
Drugo, vi ste nas juče ohrabrili, maltene ste rekli da smo dobili neke dve velike tekovine usvajanjem ovog zakona. Prva tekovina je da će sastav upravnog odbora agencije sačinjavati ...
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Četiri minuta, narodni poslaniče. Završili ste, narodni poslaniče, zbog toga što je vreme za raspravu o amandmanima tri minuta.
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Na član 9. amandman je podneo narodni poslanik Slobodan Janjić.
Vlada i Odbor za poljoprivredu nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? Izvolite, reč ima narodni poslanik Slobodan Janjić.

Slobodan Janjić

Srpska radikalna stranka
Pošto gospodin ministar nije bio prisutan na prepodnevnom zasedanju, iskoristiću ovu priliku da postavim jedno pitanje. Gospodine ministre, u svim državama u Evropi, a vi ste boravili u Evropi dosta, država finansira ili daje premiju za duvan u iznosu od 80%, a proizvođači cigareta plaćaju to 20% zbog toga što je njihov duvan jeftiniji od našeg, i naš nije konkurentan.
Ako ova država nije zainteresovana za povećanu proizvodnju duvana, a očigledno je da nije, razlog je jasan - prihod od duvana ide nekim drugim ljudima a ne u trezore ove države, odnosno u budžet Vlade Republike Srbije. Taj novac uzimaju razni žapci, vrapci, peconi, masoni, pa njih obavežite da premiraju poljoprivrednim proizvođačima, da daju te pare nazad u proizvodnju. Je lÄ tako? (Obraća se ministru.)
(Smeh.) Da, vama je smešno. Verovatno da ste i vi osetili ukus tog kolača.
Zbog još jedne stvari sam predložio da se član 9. briše. Gospodine ministre, pored toga što nekih ministarstava i njihovih ministara nema, jednostavno više ne postoje ta ministarstva, ili tih direktora više nema, u upravnom odboru sede sve sami ljudi ili ministri ili direktori koji su i do sada duboko bili umešali svoje prste u šverc cigareta. Direktor Savezne uprave carina; pa ko je kriv ako se u ovoj zemlji švercuju cigarete - direktor Uprave carina, ministar policije, to su sve ljudi koji su umešani u taj šverc.
A, vi, gospodine ministre finansija, umesto da jurite te švercere i lopove, mafijaše, vi sebe stavljate u ovaj upravni odbor i navodno još kažete - biće još četiri predstavnika proizvođača duvana. A šta mogu ta četiri predstavnika proizvođača duvana i cigareta u odnosu na vas sedam iz državne uprave? Uvek će biti nadglasani. Neće moći ama baš ni o čemu da odlučuju. Uvek će samo da služe kao dekor vama koji donosite te odluke - gde će i ko će da uzima pare od duvana. Hvala.