TREĆE VANREDNO ZASEDANJE, 13.02.2003.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆE VANREDNO ZASEDANJE

2. dan rada

13.02.2003

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:45 do 18:45

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Za reč se javio narodni poslanik Stevan Gudurić, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe Narodni socijalisti.

 

Stevan Gudurić

Gospođo Čomić, dame i gospodo narodni poslanici, ako već hoće neke kolege sa ove govornice da promovišu grupu Narodni socijalisti, samo ću kazati da je na njihovu žalost ta grupa narodnih socijalista značajno veća od novoformirane Beogradske socijalističke partije. Razumeo sam da je tamo na jednu 50-godišnjicu bio nekakav kongres i da je to postala Beogradska socijalistička partija, a siguran sam da je ta grupa Narodni socijalisti značajno veća od te grupe.

Što se tiče vlasti, da vam nešto objasnim, nemam nikakvu želju da budem uz vlast. U Beočinu smo mi vlast sve ove godine; za razliku od nekih junačina, kad neko kaže bu, mi se ne razbežimo, mi ostanemo da budemo vlast i dalje. To će u Beočinu tako biti i posle sledećih izbora. To što neki posle bu ne znaju gde su, to je njihov problem, što isto tako i još neke druge stvari ne znaju.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Ne.)
Na član 7. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Bojana Aleksić, Đorđe Mamula i Petar Cvetković.
Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Odbor za pravosuđe i upravu nije prihvatio ovaj amandman.
U ime podnosilaca amandmana, reč ima narodna poslanica Bojana Aleksić.

Bojana Aleksić

Ovo je posledični amandman, rezultat je dve različite koncepcije. O tome smo već više puta govorili i juče i danas. Ko će biti podnosilac te liste kandidata za narodne poslanike? Po Predlogu zakona koji je podnela poslanička grupa DOS - Reforma Srbije,  to će biti predsednik poslaničke grupe. Po našem mišljenju i po našem amandmanu, to treba da bude narodni poslanik koga ovlaste ostali narodni poslanici iz te političke stranke.
Opet dolazimo do te terminologije koja je, ne samo po nama iz DSS-a, nego i po mnogim drugima, verovatno i po svim onim ljudima koji su zainteresovani za pitanje politike i političkih stranaka, potpuno nejasna. Kako na izborima učestvuju političke stranke i koalicije, jedino one mogu biti vlasnici mandata. Kako mogu mandati da se raspoređuju po poslaničkim grupama i kako mogu grupe da se pojavljuju kao subjekt političkog života kada ne učestvuju na izborima, već su samo tehnička tela oformljena da bi stranke i poslanici lakše funkcionisali tokom rada u Narodnoj skupštini.
To je nešto što zaista nije jasno, pogotovo ako pogledamo praksu i ranije tokom prethodnih godina, a i sada, za vreme ovog našeg mandata, koliko se poslančkih grupa formiralo, na koji način se one formiraju i ko ulazi u te poslaničke grupe. Već godinu dana stvaraju se potpuno neverovatne poslaničke grupe, fantomske poslaničke grupe, pojavljuju se stranke koje uopšte nisu učestvovale na izborima.
Ne znamo ni da li postoje, možda imaju jednog ili dva člana, pa im je neka druga stranka pozajmila članove da bi mogle da se registruju kod suda, kao što se 1990. godine radilo, kad je Socijalistička partija formirala jedno pedesetak onih fantomskih stranaka da bi imale vreme u predizbornim terminima za predstavljanje kandidata itd. Ta praksa se ponavlja i sada, samo što se sada to radi promocijom tih nekih fantomskih poslaničkih grupa.
Šta će se desiti ako se podele mandati po, recimo, stanju u poslaničkim grupama u ovome trenutku, pa onda za pet dana dođe do prekomponovanja, formiraju se drugačije poslaničke grupe, na drugačiji način? Tako mi možemo svakih pet dana menjati sastav Skupštine Srbije i Crne Gore. Na taj način neće moći ni da se radi. To će biti potpuno neozbiljno i potpuna farsa.
Narod to sigurno ne može i neće hteti ni da razume, ni da trpi.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč?  
Reč ima narodni poslanik Dejan Mihajlov, predsednik poslaničke grupe DSS.

Dejan Mihajlov

Ime zakona je Predlog zakona o izboru narodnih poslanika. Na izborima poslaničke grupe, kao što smo govorili, ne učestvuju. Učestvuju stranke i grupe građana. Kako mogu onda na nekim izborima koje vi raspisujete, koje ćete vi organizovati samo po vašoj volji, da učestvuju poslaničke grupe? To je zato da biste legalizovali krađu mandata.
Jasno je ko dan da otimate mandate Novoj Srbiji, Stranci srpskog jedinstva, nama jedan mandat, a biće verovatno toga još ako nastavite ovako da radite. Raznim vrstama pritisaka formiraćete nove poslaničke grupe da posluže kao legalizacija zloupotreba učinjenih u ovom parlamentu.
Poslanički klubovi su promenljiva kategorija - danas postoje, sutra ne postoje. Vidimo koliko je formirano poslaničkih grupa samo poslednjih mesec dana, koliko je prestalo da postoji. Vi uzimate jednu promenljivu kategoriju kao temelj i osnov za izbore za državnu zajednicu. To pokazuje da vaša namera nije da ozbiljno preslikate volju građana iz ovog parlamenta u Skupštinu državne zajednice, već naprotiv, da ta volja parlamenta bude preslikana po volji Zorana Đinđića i Mila Đukanovića, kako bi omogućila neograničenu vlast iste gospode, ako mogu tako da se nazovu.
Šta će biti ako neka poslanička grupa prestane da postoji, kome će pripasti njeni mandati? Nikome. Ti mandati će ostati da lebde u vazduhu, verovatno u vašoj virtuelnoj Srbiji u kojoj vi živite daleko od realnosti, javnosti i građana koji su vas birali.
Šta će se desiti ukoliko se formiraju nove poslaničke grupe? Da li će te poslaničke grupe imati pravo na neke mandate u Skupštini državne zajednice? Neće. Treba sada da dobijemo spisak poslaničkih grupa koje imamo u parlamentu, da vidimo da li će se spisak i sastav tih poslaničkih grupa promeniti prilikom ovih izbora.
Verovatno hoće, verovatno ćete tu ići na razne izborne geometrije, geografije, sabiranja i oduzimanja. SPS-u ste uzeli dva mandata u Saveznoj skupštini, Novoj Srbiji ste uzeli dva mandata i onda će tim vašim računicama, naročito ovom promenom amandmanom Vlade, dodati još.
U amandmanu Vlade se menja član 5. tako da ukoliko dva poslanička kluba imaju isti količnik, taj mandat se daje poslaničkom klubu koji već ima više poslanika u državnoj zajednici. To znači favorizovanje velikih i da ste vi već izračunali i videli da vama visi jedan mandat koji bi trebalo da dobije Nova Srbija kao drugi, pa ste onda sračunali i rekli - dobro, sada ćemo da predložimo amandman koji će da legalizuje da im ukrademo još jedan mandat; takav amandman ćemo mi da predložimo i to će tako da prođe, kako bismo omogućili da imamo 47 ili 48 mandata. A kako ste krenuli, doguraćete vi i do mnogo više poslanika, ukoliko se zloupotrebe nastave.
Gospodo, to jednostavno ne znači ustavnost i zakonitost, ne znači pravdu, ne znači stvaranje državne zajednice na zdravim osnovama, već znači sve suprotno od ovoga. Zato naš amandman ima za cilj da omogući da bude apsolutno istinito i ravnopravno zastupljena volja građana Srbije u parlamentu državne zajednice.
Kad već nema neposrednih izbora, ako imamo posredne izbore, ti posredni izbori moraju da budu posledica neposrednih izbora iz 2000. godine. Ne mogu da budu posledica krađe u srpskom parlamentu. To je valjda jasno ko dan. Samo onima koji to ne žele da čuju, neće da čuju ili pristaju na krađu u srpskom parlamentu, to nije jasno i sa tim se mire.
DSS je svima onima koji misle da treba ispoštovati volju građana u ovom parlamentu dala priliku da usvoje amandmane i da ovaj zakon upriliče volji građana, upriliče Ustavu, zakonu, časti i poštenju. Ukoliko svega toga ne bude bilo u ovom parlamentu, dobićemo zakon kakav je on u predlogu, koji će biti slika ne volje građana Srbije, već volje malog broja samodržaca u Srbiji, koji žele da tu svoju volju ustoliče i na saveznom nivou i upropaste državnu zajednicu Srbije i Crne Gore.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Ne.)
Na član 8. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Bojana Aleksić, Đorđe Mamula i Petar Cvetković.
Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Odbor za pravosuđe i upravu nije prihvatio ovaj amandman.
U ime podnosilaca amandmana, reč ima narodna poslanica Bojana Aleksić.

Bojana Aleksić

Ovde imamo dve stvari zbog kojih smo podneli amandman. Prvo, naš predlog amandmana je da se menja član 8. i da glasi: "Predlog kandidata za poslanike i njihove zamene podnosi se RIK-u najkasnije sedam dana od dana određenog za izbor poslanika". U članu 8. koji je predložila poslanička grupa Reforma Srbije nije precizirano kome se podnosi ovaj predlog. Kao što u prethodnom članu nije precizirano tačan vremenski rok, tako se ovde ne precizira kome se podnosi. Pretpostavljamo da se radi o RIK-u, ali to je bilo potrebno da se tačno navede.
Ovako dolazimo u situaciju da se bez ikakvog razloga stvara sumnja i odnos nepoverenja, da razmišljamo zbog čega neke stvari tehničke prirode nisu eksplicitno navedene. Ako ih neko nije eksplicitno naveo i ako se trudio da napiše članove ovog zakona tako da budu nejasni, lošim jezikom koji može da se tumači na raznorazne načine, sa puno pravnih praznina, onda svako normalan može da zaključi samo jedno: iza toga stoji nekakva muvačina, nekakve i nečije loše namere. Znam da se to pominje u članu 10, ali to nije mesto na kome treba da se pominje. Treba da se pominje ovde, gde se govori o predlaganju kandidata.
Druga stvar je takođe koncepcijske prirode. Rekla sam, kada sam govorila o zakonu u načelu, da smo mi u DSS-u našim predlogom zakona koji nije ušao u proceduru i našim amandmanima predvideli da poslanici Skupštine državne zajednice Srbija i Crna Gora treba da imaju zamene. Tih zamena treba da bude onoliko koliko se poslanika bira ili manje, a to je stvar svake političke stranke. U svakom slučaju treba da postoji lista zamena, jer iz raznoraznih razloga predviđenih zakonom može da prestane mandat poslaniku, pa svaki poslanik treba da ima zamenu.
U krajnjoj liniji RIK, koja bi kasnije eventualnu zamenu poslanika vršila, mora da zna ko su zamene poslanicima koji su u Skupštinu državne zajednice ušli. Pogotovo što imamo malo komplikovaniju situaciju, jer potencijalne zamene mogu biti iz redova Narodne skupštine i Veća građana i Veća republika sadašnje Savezne skupštine. Zato je potrebno sačiniti i tu listu zamena i jednostavno je pridružiti, a ne znam u čemu je problem i zaista ne znam zbog čega ovaj amandman ne bi mogao da bude prihvaćen.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč? (Ne.)
Narodni poslanik Srđan Sikimić, na sednici Zakonodavnog odbora, povukao je amandman na član 8. koji je podneo zajedno sa narodnim poslanikom Nadom Kolundžijom.
Na član 8. amandman je podnela narodni poslanik Zlata Đerić.
Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Odbor za pravosuđe i upravu nije prihvatio ovaj amandman.
Izvolite.
...
Nova Srbija

Zlata Đerić

Dame i gospodo narodni poslanici, podnela sam amandman u ime Nove Srbije na član 8. Tražili smo da se reči "poslaničke grupe" zamene rečima "političke stranke, političke koalicije i druge organizacije koje su zastupljene u Narodnoj skupštini Republike Srbije".
To je pre svega u skladu sa Ustavnom poveljom i to je vrlo logično u odnosu na ono što nam se događa i što pokušavamo već drugi dan da dokažemo da jeste pravedno i da treba da se primeni u ovom zakonskom projektu. Insistiramo, što je jedino racionalno, da se ispoštuje do kraja izborna volja građana. Ona ne može da se ispita ni jednim drugim mehanizmom između izbora, samo izborima.
Istina, ako već pominjemo izbornu volju građana u međuvremenu, posle 2000. godine, nama se događaju ponovljeni izbori, i lokalni, a i predsednički. Građani izlaze između 25 i 30%. Oni koji na tim izborima uslovno pobede sa tim procentom izlaznosti, imaju 3% podrške biračkog tela u stvari. Jasno je da je to politička realnost. Zato su potrebni prevremeni izbori ili je potrebno ispoštovati jasnu volju građana iskazanu na izborima 2000. godine.

Whoops, looks like something went wrong.