OSMA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 30.05.2003.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

OSMA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

4. dan rada

30.05.2003

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 11:15 do 21:40

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Narodni poslaniče, molim vas da govorite o amandmanu. Ovo nije načelna rasprava. Ovo je rasprava o određenom amandmanu.

Dušan Cvetković

Kada smo kao poslanička grupa predložili da se član 6. ovog nakaradnog i protivustavnog zakona briše, prvenstveno smo imali u vidu da se tim članom uvodi potpuno neustavna odredba kojom se uređuje da kršenje ljudskih prava može da predstavlja i striktna primena važećih propisa.
Stavom 2. ovog člana zakonopisci, čak javno, predlažu da će od slučaja do slučaja pod kršenje ljudskih prava biti podvedeno i ono što je bilo potpuno u skladu sa zakonom, tj. kada nije bilo protivpravno prema unutrašnjim propisima u vreme izvršenja.
Ako se prihvati amandman koji je podnela gospođa Čomić na član 3, mislim da je neophodno da se i u članu 6. izvrše izmene, naročito u njegovom stavu (2).
Hoće li se brojni krizni štabovi, u kojima su, u Leskovcu, u mnogim firmama, bili čelnici DOS-a, a najviše ih je bilo iz Demokratske stranke, okupljali su rukovodstva fabrika i otvorenim pretnjama iznuđivali ostavke, doći pod ovaj član 6? Moji Leskovčani to dobro znaju, a drastičan je primer "Zdravlja".
Ostaće zapisano ovo što govorim, jer je sigurno da nigde neće biti objavljeno, da gospoda iz DOS-a, zbog pritiska koji su vršili, neće biti, iako su pretili na najgore moguće načine, ilustrovani ili lustrirani.
Zar ćete lustrirati vaše sudije koje su vam u Leskovcu donele pobedu u izborima zato što je jedan vaš član komisije izašao da popije pivo, a sud je doneo odluku da je možda bilo kršenja propisa u vreme dok je vaš član bio odsustan. Sigurno da takve sudije nećete lustrirati. Posle toga ste ponovo vi iz DOS-a došli u opoziciju i sada smo, na vašu žalost, mi na vlasti.
Zato mislim da ovaj član treba brisati. Hteo bih još jednom da vas upozorim - uspeli smo da zakopamo sekire između četnika i partizana, Građanski savez ponovo hoće da moja deca i moji unuci iskopaju nove sekire, budu jedni protiv drugih, jer zaboga, Srbi samo tako mogu.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika u rasprvi javlja za reč? (Da.)
Reč ima narodna poslanica Gordana Pop-Lazić, zamenik predsednika poslaničke grupe SRS.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, ova svađa koja se dešava ispred govornice - ko je fašista, ko nije - često se čuje u parlamentu. Kad ministri govore o nekima da su fašisti, onda to prođe, a kad poslanici za neke kažu da su fašisti, onda to veoma boli. Kao što vidite, ne treba davati kvalifikacije kakve se ne mogu argumentovano dokazati.
Što se tiče člana 6. na koji smo podneli amandman tražeći da se briše, on je kontradiktoran članu 16. istog ovog predloga zakona. U članu 6. se govori o infromacijama koje se dostavljaju BIA-i ili nekadašnjoj državnoj bezbednosti. To je taj poseban oblik kršenja ljudskih prava. U članu 16, koji govori o obavezama komisije posle pokretanja postupka, dozvoljava joj se da vrši proveru uvidom u spise BIA-e ili ranije, odnosno druge odgovarajuće službe, sudske spise itd.
Evidentno je da ta dokumentacija postoji. Ona mora nečim da bude punjena. Neko te informacije dostavlja. To je kršenje ustavnih prava. S druge strane, sva ta dokumentacija koja je po sistemu rekla-kazala, a nekad i od ovlašćenih lica došla tu gde treba da dođe, postaje izvor podataka i dokazno sredstvo u ovom postupku utvrđivanja da li je neko kršio ustavna prava ili nije. Vi se niste dobro odredili po ovoj BIA-i i to vam je, očigledno, kost u grlu.
Htela bih da vas podsetim na član 18. Ustava, koji govori u prilog ovom amandmanu, da su "ljudsko dostojanstvo i pravo na privatni život čoveka nepovredivi, da je zaštićena i zajamčena zaštita tajnosti podataka o ličnosti". Prema tome, još uvek ne mogu da se otvore ti spisi i ne mogu da budu nikavo dokazno sredstvo. Pored Ustava, evo vam i Ustavne povelje, koju ste vi izglasali, od člana 19. do člana 94, koji govore o pretpostavci nevinosti, da je "svako nevin dok se njegova krivica za krivično delo ne utvrdi pravosnažnom sudskom odlukom".
Dakle, jedino sudska odluka je merodavna da za neko lice možemo da kažemo da je kršilo Ustav i zakon ili nije.
Takođe je zabranjena retroaktivnost, kažnjavanje samo na osnovu zakona. Imamo ovde jednu situaciju, poštujući pravilo ne bis in idem - niko ne može dva puta biti kažnjen za isto delo, ne znam šta ćete sa onima prema kojima je vođen postupak, koji su kažnjeni, pa sad ponovo potpadaju pod udar ovog zakona.
Naravno, član 24 - "pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života". Stav 4. člana 24: "Zaštita podataka o ličnosti je zajamčena. Njihovo skupljanje, držanje i korišćenje uređuje se zakonom. (Ali ne ovakvim i ne ovim zakonom.) Zabranjena je i kažnjiva upotreba podataka o ličnosti, van svrhe za koju su prikupljeni (a prikupljeni su zarad zaštite državnih interesa i eventualnog korišćenja u povezivanju i gonjenju učinilaca krivičnih dela). Svako ima pravo da bude obavešten o prikupljenim podacima o svojoj ličnosti, u skladu sa zakonom (ali samo on i niko drugi)".
Prema tome, neustavan vam je i protivustavan član 6, pa ukoliko ovaj zakon izglasate, ukoliko se po njemu bude radilo, evo i zbog korišćenja tih informacija BIA-e, kršićete Ustav i potpašćete pod odgovornost upravo po ovom zakonu.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Ne.)
Na član 7. amandmane, u istovetnom tekstu, podneli su narodni poslanici Vjerica Radeta i Miomir Ilić.
Da li podnosioci amandmana žele reč? (Da.)
Reč ima narodna poslanica Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dva su osnovna razloga zbog kojih vam predlažem da prihvatite moj amandman i brišete član 7. ovog zakona. Prvi razlog je što je član 7, uostalom kao i ceo zakon, protivustavan politički zakon čijom primenom bi se maksimalno kršila ljudska prava i slobode i koji bi značio politički progon političkih neistomišljenika.
Drugi razlog je taj što se ovaj član zakona o lustraciji primenjuje u stvarnosti, u životu, od 5. oktobra 2000. godine. Reći ću vam nekoliko primera dosadašnje primene ovog člana.
Prvo, gospodin Batić je izvršio lustraciju sudija za prekršaje, zato što su primenjivali Zakon o informisanju. Gospodin Batić je sve te sudije pozvao, svi su imali po jedan minut za razgovor sa njim. Njegovo pitanje je bilo - da li si primenjivao taj zakon, kaži ko te nagovarao, pređi u DHSS i ostaćeš dalje sudija. Ako to nije prihvatio, nije ni bio sudija za prekršaje. Vrhovni sud Srbije je sve te ljude vratio na njihova radna mesta. Logično pitanje je da li će gospodin Batić biti lustriran zbog te zloupoterbe?
Pre neki dan gospodin Batić kaže na televiziji da nadležni sud mora hitno da izvede gospodina Bakalova ili ako se tako zove vozač ministra Veselinova. Sutradan u novinama i uveče na televiziji - Bakalov saslušan. Znači, gospodin Batić naredio, sud uradio.
Dalje, gospođa Aleksandra Ljubojević, supruga narodnog poslanika Dragana Ljubojevića, predsednika Gradskog odbora SRS, dobila je u vreme porodiljskog bolovanja otkaz u Ministarstvu vera. Sudila se i ima pravosnažnu presudu da treba da se vrati na posao. Da li će taj ministar vera biti lustriran zbog te zloupotrebe?
Gospodin Rade Proković iz Zemuna bio zaposlen u Javnom preduzeću ZIPS-Zemun, aktivista i sekretar Opštinskog odbora Zemun, dobio otkaz bez ikakvog obrazloženja u toku bolovanja. Sud ga je vratio. Pitam da li će Simonović, ili kako se zove direktor ZIPS-a, biti lustriran zbog toga.
Željka Radeta, moja rođena sestra, dobila je otkaz u opštini Zemun, sa obrazloženjem sekretara Gorana Radovanovića - znate, Željka, izvinite, ali moram da vam dam otkaz zato što vaše političko prisustvo iritira novo DOS-ovsko rukovodstvo Zemuna.
Sada sam ovde rizikovala da Četvrti sud donese presudu na Željkinu štetu, jer ona ovih dana očekuje presudu, pa će verovatno neko da javi nadležnom sudiji da vodi računa, da bi zaštitio od lustracije predsednika opštine Zemun, gospodina Vladana Janićijevića i sekretara Gorana Radovanovića.
Dalje, gospodin Gašo Knežević vraća na Pravni fakultet Stevana Lilića, pravosnažnom sudskom presudom dokazanog plagijatora, kršeći ljudska prava i zloupotrebljavajući svoju funkciju tera sa fakulteta profesora doktora Vojislava Šešelja. Da li će gospodin Gašo Knežević da odgovara po ovom zakonu?
Juče smo imali stranačku akciju koju mi zovemo "Plavi karavan", a tako se zove jer se vozimo gradom sa plavim zastavama. Desetak policajaca je bilo ispred, stajali su, motorom išli iza vozila i upisivali registarske oznake tih automobila. Ne znam da li je to zabranjeno nositi radikalske zastave kroz Beograd i ne znam šta znači to upisivanje registarskih tablica samo tih ljudi.
Ne znam, Siniša, ko ih je poslao, volela bih da znam, pa da i on bude predmet lustracije.
Još jedno pitanje se postavlja - zašto je baš Građanski savez podneo ovaj predlog, ali pošto sam ušla u šesti minut, to ću po drugom amandmanu. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Da.)
Reč ima zamenik predsednika SRS, narodna poslanica Gordana Pop-Lazić.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Dakle, jedno od osnovnih ljudskih prava, pored prava na život, naravno jeste i pravo na rad. Koliko je to pravo danas ugroženo, o tome bi mogli da pričaju oni koji su bez posla na volšeban način ostajali i verovatno sudije koje bi da sude po zakonu, ali moraju da zadovolje i one koji vrše institucionalne i vaninstitucionalne pritiske na njih.
Gospođa Radeta je iznela ovde neke drastične slučajeve, pa čak i kada imate pravosnažnu sudsku presudu, kada je sud odlučio, niste u mogućnosti da se ta presuda izvrši, a štetne posledice, naravno, mogu da budu jako velike, ali u ovoj državi koja je sama potpuno bespravna, odnosno ne postoji pravna država i sve to što ostvarite kao nekakvo pravo, ostaje mrtvo slovo na papiru.
Onda se uključuje štampa kao produžena ruka vlasti da vam sve to objašnjava, naravno na nakaradan način, onako kako bi oni to voleli da izgleda ili kako bi voleli da javnost o tome stekne utisak, pa evo jedan slučaj, a gospođa Radeta verovatno to nije htela da spomene jer se tiče mene.
Moj suprug je recimo ostao bez posla odmah nakon petookobarske revolucije. Onda, posle dva dana na njegovo radno mesto primljen je drugi čovek, a navodno, bio je višak. Sada, gde ću sa tim čovekom da negde radi, makar da mu ide radni staž, jer mi ipak imamo troje dece i moramo da mislimo na starost, a već smo u poodmaklim godinama, prijavimo ga u SRS na minimalan lični dohodak koji dan-danas prima, a onda pročitate u novinama, u čitavoj ovoj aferi koja se vodi protiv SRS, zbog čega je pritvoren i bivši direktor ZIPS-a, gospodin Marković, 30 dana mu je određen pritvor, kaže se - zapošljavao je ljude iz stranke, a u opštinu Zemun posle našeg odlaska došli sve sami pripadnici Demokratske stranke i DSS-a, zaposlili još 230 ljudi.
Stvarno ne znam o čemu se tu radi, ali mogli ste da pročitate i to, kako eto suprug gospođe Lazić radi u jednom javnom preduzeću, zamislite to je mesto referenta, sa koeficijentom 2,7. Vi znate vrlo dobro koji radite u upravi kolika je to plata, kolika je to zloupotreba. Da je bio direktor nekog javnog preduzeća, EPS-a ili ne znam čega, moglo bi da se razmišlja o tome, ali svako od nas ima neki svoj životni put, u zavisnosti od svojih sposobnosti ili u porodici uvek neko malo više mora da povuče, a drugi se žrtvuju zbog toga, ko ima neke više ciljeve i ne razmišlja samo o tome šta će da jede, znači o životu ne razmišlja iz stomaka, nego iz glave, ali takva nam je stvarnost.
Sada se zaista pitam ko će tu onda biti predmet lustracije, jer ne znam koliko tačno zahteva pred Ustavnim sudom ima SRS, mislim 20-tak, za utvrđivanje neustavnosti pojedinih odluka ove skupštine i zakona, odnosno pojedinih članova zakona koje smo donosili. Ništa Ustavni sud ne radi po tom pitanju.
Prvo treba lustrirati Ustavni sud koji krši naše ustavno pravo da se obratimo tom ustavnom sudu i da dobijemo odgovarajuću odluku i naravno da se te štetne posledice koje se tiču svih građana, a čije mi interese ovde moramo da štitimo, na neki način isprave.
Trebalo bi početi sa čišćenjem, što kažu ono, prvo u svojoj kući i u svom dvorištu, pa onda razmišljati o čišćenju ispred komšijskog dvorišta, ali vi ste ovde obrnuto razmišljali i to nije dobro, jer će to dovesti do vašeg nestajanja, odnosno samouništenja.
Mene ne čudi, znate, Građanski savez Srbije, on na ovaj način malo pokazuje da je živ, malo u medijima mogu da budu pozvani da govore o tome, da im uzimaju izjave ispred, pa se vide na televiziji, pa tako sve, ali mene čudi Demokratska stranka koju jedan mali Građanski savez može zaista da odvuče u ponor gde niko neće reći - ovo je Građanski savez izglasao, on to ne može da izglasa sam, ali DS će imati te pečate koje će nositi.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Ne.)
Na član 7. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Petar Petrović, Miloš Lukić i Adam Urošević.
Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
U ime podnosilaca amandmana da li se neko javlja za reč?
Narodni poslanik Adam Urošević.

Adam Urošević

Uvaženo predsedništvo, poštovane dame i gospodo, evo još primedbi čije bi usvajanje sprečilo da ovaj zakonski projekat preraste ili da zaliči na galimatijas.
U ime SSJ zastupam amandman na član 7, odnosno preciznije na tačku 1. ovog člana koja glasi - "neopravdano povlašćuje jedno lice u odnosu na drugo ili druga lica (pa sada treba povesti računa), uzimanjem predmeta u rad redosledom kojim nisu primljeni, ili zaključenjem pravnih poslova pod privilegovanim uslovima, ako zakonom nije drukčije određeno".
Mi predlažemo da se ove reči - "neopravdano povlašćuje jedno lice u odnosu na drugo ili druga lica, uzimanjem predmeta u rad redosledom kojim nisu primljeni, ili" - brišu, tako da ostane ovaj ostatak teksta u tački 1.
Što se tiče stava (2) predlažemo brisanje, potpuno brisanje, izostavljanje iz ovog zakonskog projekta ovog stava. Moraću da vam pročitam ovaj stav, koji glasi: "Kršenje ljudskih prava postoji i kada je radnja iz stava 1. ovog člana izvršena po naređenju nadležnog lica ili organa, ili pretpostavljenog, kao i kada nije bila protivpravna prema unutrašnjim propisima koji su važili u vreme njenog izvršenja, ali je bila protivna odredbama Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima".
Uz svo poštovanje i uvažavanje Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima, postavljam pitanje da li je možda starešina organa koji donosi poslovnik o radu jednog državnog organa bio u obavezi da konsultuje i Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima. Pitanje je da li se baš i ovim paktom reguliše redosled prijema, odnosno davanja u rad primljenih predmeta.
Znači, definisanje posebnog oblika kršenja ljudskih prava, nastalog povredom pravne jednakosti prema rešenju predloženom u stavu (2) ovog člana Predloga zakona, ugrožava radno-pravni status zaposlenih u državnim organima, imajući u vidu zakonom utvrđena prava i odgovornosti zaposlenih u državnim organima, ovlašćenja funkcionera i drugih rukovodećih radnika, kao i organizaciju i način rada u svim državnim organima.
Organizovanje i način rada u državnim organima, kao što sam rekao, uređuje se opštim aktom, u skladu sa zakonom. Prema Zakonu o radnim odnosima u državnim organima, zaposleni je dužan da izvršava naloge funkcionera, odnosno neposrednog rukovodioca. U slučaju ponovnog naloga ili naredbe, dužan je da tu naredbu bez odlaganja izvrši, osim naredbe koja predstavlja krivično delo, naravno. Takođe, ukazujemo da odbijanje poslova radnog mesta ili naloga funkcionera prestavlja težu povredu radne obaveze, za koju se može izreći i prestanak radnog odnosa. Hvala na pažnji.