DEVETO VANREDNO ZASEDANjE, 25.06.2003.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DEVETO VANREDNO ZASEDANjE

5. dan rada

25.06.2003

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 11:05 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Narodni poslaniče, niste dali amandman na naziv zakona, nego na član 1. Bilo bi dobro da i u raspravi govorimo o sadržaju amandmana.
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Ne.)
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Krasić.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu predlažu da se ovaj amandman odbije, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Srpska radikalna stranka je u ovom amandmanu tražila da se briše član 2, kao što tražimo da se i ovaj zakon povuče iz skupštinske procedure i da se više nikada niko ne seti da je bio na dnevnom redu. Ako pogledate šta je napisao predlagač u članu 2, onda vidite da postoje mentalni problemi u odnosu na naziv zakona. Zašto?
U članu 2. predlagač ukazuje da se radi o krivičnim delima iz Glave DžVI Osnovnog Krivičnog zakona, a to su krivična dela protiv čovečnosti i međunarodnog prava. Ako već to radite, onda je u naslovu zakona trebalo da kažete da je to zakon o organima, ali protiv čovečnosti i međunarodnog prava, a ne počinilaca ratnih zločina, jer tako je nešto izbegao čak i Haški tribunal.
Kada je Savet bezbednosti formirao Haški tribunal, on je dao jedan veliki dugačak naziv tom tribunalu, ali nigde nije upotrebio reči ratni zločin, nego teške povrede humanitarnog prava itd. Čuo sam ovde da će da se sudi i strancima. Zašto da sudimo strancima, kada su oni već bili osuđeni? I Klinton je bio osuđen, i Bler je bio osuđen u odsustvu, a neki su bili osuđeni ovde na bazi vođenog postupka i njihovog prisustva, pa ste doneli Zakon o amnestiji, a Koštunica potpisao pomilovanja, pa su neki otišli ni krivi ni dužni, a radi se o delima iz te Glave DžVI.
Kaže gospodin Batić da ovim zakonom treba da prikažemo novo stanje svesti. Mi smo uvek bili svesno orijentisani. Naša odlika je upravo normalna svest, zdrava sredina. Nas bije glas. Ti su došli 5. oktobra, o kojima je gospođa malopre dobacila. Stalno se pokušava da se nešto što je devijantno prikaže kao normalno i put ka Evropi.
Kaže da treba da sledimo Evropu i evropske standarde. Kada je ta Engleska povela postupak protiv nekog svog vojnika zbog događaja? Kada je Francuska vodila postupak protiv nekog svog vojnika, pripadnika Legije stranaca? Kada je Italija vodila postupak protiv nekog svog vojnika? Amerika je vodila samo protiv jednog majora u Vijetnamu. Nikada više. Primenimo te standarde.
Ko to u Evropi ima poseban zakon za suđenje učiniocima eventualnih krivičnih dela ratnih zločina? Niko. Čak i Nemačka nema taj zakon kao poseban. Ima samo poseban zakon o saradnji sa Haškim tribunalom, gde isporučuje strance, nikako svog državljanina. To stoji u njihovom zakonu, stoji u obrazloženju njihovog ministra koji je to morao da obrazlaže. Ko će da sudi Nemcima u Nemačkoj što su prekršili svoj Ustav pa bombardovali Srbiju 1999. godine?
Glava DžVI ima 19 krivičnih dela. Od toga 6 krivinih dela su mirnodopska krivična dela. Da vas podsetim, uzimanje talaca, međunarodni terorizam itd. Ako idemo po značaju pojma ratnih zločina, samo 12 krivičnih dela postoji, više nego ceo statut Haškog tribunala. On ima samo tri člana o krivičnim delima. Kodifikacija koja je izvršena 1977. godine je samo odraz onoga što postoji u našem pravnom sistemu, a to su i Ženevske i Haške konvencije, koje se tiču oružanih sukoba, koje su kompletno sadržane u svim našim krivičnim postupcima.
Zašto poseban organ? Kaže, na taj način ćemo da izbegnemo pritiske. Ne, na taj način ćemo da napravimo tri Haška tribunala u Beogradu.
I, onaj koji je za ovaj zakon, on je za formiranje jednog suda koji će biti nehumaniji nego Haški tribunal. Zašto? Jer će Haški tribunal sa svojim presudama da bude matrica za serijsko izricanje 2000 presuda ovde. Kada izađe neko iz Vlade, pa kaže da ovde možda ima desetak ljudi kojima treba suditi, zašto da se pravi poseban sud za 10 ljudi. Ne, nego ovim sudom želi da se dokaže da je instalisan kriminal. Zato mi ne dozvoljavamo da se formira ovaj poseban sud i vi koji dižete ruku za ovaj zakon, vodite računa o tome da pogrešno aplaudirate. Nemojte da pravite sud protiv svoje dece.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? Reč ima narodna poslanica Gordana Pop-Lazić, zamenik predsednika poslaničke grupe Srpska radikalna stranka.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Ako gospođa predsedavajuća ne primećuje što je njena dužnost, da u sali nema više od 40 poslanika, možda je iluzorno da mi to reklamiramo.
Dame i gospodo, u prilogu ovom amandmanu i pokušaju Srpske radikalne stranke da vas argumentovano ubedimo da ne stoji ono što nam je ministar u obraćanju nakon završene rasprave u načelu rekao, i da razlozi za donošenje ovog zakona nisu neki evropski i svetski standardi koje mi treba da usvojimo, nego upravo obrnuto, da mi stvaramo jedan presedan pod pritiskom međunarodne javnosti ili možda nas oni doduše i ne pritiskaju mnogo nego naša Vlada želi da bude toliko servilna da čini i ono što čak međunarodna zajednica nije ni pomislila da treba da uradi.
Možda je problem u Vladi, a ne u međunarodnoj zajednici kojoj Vlada želi da se dodvori. Amerikanci, kako je moj kolega Krasić rekao, ne samo da nisu nikada sudili svojim državljanima za ratne zločine, sem u jednom slučaju, nego traže sada....
(Predsedavajuća: Narodna poslanice, izvinite. Ja vas molim da isključite mobilne telefone u sali na sednici Skupštine. To je nedopustivo.)
... da potpišemo sa njima bilateralni sporazum, da njihovi državljani ne mogu da odgovaraju pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu za izvršene ratne zločine. Šta to govori? To govori u prilog onome što mi tvrdimo, da taj standard koji navodno postoji u svetu, postoji samo u glavama članova Vlade Republike Srbije, i nigde više. Što je najtužnije, mi ćemo verovatno kao država takav bilateralni sporazum sa Amerikom potpisati, ali ćemo zato formirati posebno veće, krivično veće u Okružnom sudu koje će suditi za navodne ratne zločine.
Smanjićemo troškove koje UN imaju za suđenje u Haškom tribunalu. Ovo što u Hagu ima završiće se kao postupak do 2008. godine. Sud će se rasformirati. Mi ćemo nastaviti da se o svom jadu zabavljamo. Dodatne troškove ćemo imati po ovom zakonu i to zaista nisu mala sredstva, a nepotrebna su, jer su, ako ih i ima, mogla da se usmere upravo na poboljšanje rada postojećih pravosudnih organa.
Ako nam samo za jedan kvartal treba ovde negde oko 250 miliona dinara, vidite koliko će nam trebati iduće godine, pa će se to, verovatno, i povećavati. Apetiti rastu. Oni koji budu radili u tom veću i ovi tužioci dodatno će ucenjivati Vladu što se troškova tiče, a pitaj boga oca koliko će koštati plaćanje tih izmišljenih svedoka i navodno oštećenih.
Vlada Srbije još jednom ima šansu, evo dok se ne završi rasprava u pojedinostima, da povuče ovaj sramni predlog zakona i da omogući našim pravosudnim organima da rade u skladu sa postojećim Krivičnim zakonom i u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku, da ne idemo na štetu svoje države, a ukoliko istraju u ovome snosiće svu odgovornost, naravno ne samo političku, videćemo kakvu još, u budućnosti za štetu koju će sigurno prouzrokovati čitavoj državi i građanima Srbije.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Ne.)
Na član 2. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Đorđe Mamula i Dragan Jočić.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu predlažu da se ovaj amandman odbije, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Izvolite, reč ima narodni poslanik Đorđe Mamula.

Đorđe Mamula

Vidim da ministra nema u sali. Poslanike je prekinuo u razgovoru da bi ga čuli, a sada kada treba da čuje druge on je izašao. Ali, kakav ministar takvo i ponašanje.
Što se tiče člana 2, on glasi: "Ovaj zakon primenjuje se radi otkrivanja i krivičnog gonjenja učinilaca krivičnih dela određenih u Glavi DžVI Osnovnog krivičnog zakona". U obrazloženju za član 2. se kaže: "Članom 2. Predloga zakona precizno se utvrđuju krivična dela pri čijem otkrivanju se primenjuju odredbe ovog zakona". Pa, ne utvrđuju se precizno. Zato smo i predložili amandman koji glasi: "Ovaj zakon primenjuje se i radi otkrivanja i krivičnog gonjenja učinilaca krivičnih dela predviđenih članom 5. Statuta Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju".
Dakle, ako gospodin Batić kaže na konferenciji za štampu da će Haški tribunal određene slučajeve prepuštati ovoj državi, onda i ova država mora imati nadležnosti za to, što bi ministar pravde morao da zna.
U obrazloženju našeg amandmana se kaže - Predlog zakona ne sadrži mogućnost da domaći organi otkrivanja i gonjenja krivičnih dela i sudovi vode postupak za zločine protiv čovečnosti, koji su u nadležnosti Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju.
Prema tome, vrlo je jasno zašto smo mi ovo predložili. Iz ove formulacije proizilazi da sud koji će biti formiran neće suditi za sva dela. S druge strane, zločini se još dešavaju. Prema tome, kako to da ministar na ovakav način staje iza ovog člana?
Inače, široj javnosti nije poznato da su 8. avgusta 1996. godine razmenili pisma gospodin Butros Butros Gali, generalni sekretar UN, i Vladislav Jovanović, šef Diplomatske misije Jugoslavije u UN, i u tom svom pismu Vladislav Jovanović je priznao nadležnost Haškog tribunala i otvaranje kancelarije Haškog tribunala u Jugoslaviji.
E, sad, taj deo tajne diplomatije nikako da se obelodani, znate, da mi saznamo sadržinu tih pisama, ali nešto je o tome bilo u stranoj štampi 1996. godine. Međutim, 1998. godine profesor Kosta Čavoški je objavio knjigu "Hag protiv pravde", u kojoj je obelodanio podatke o razmeni tih pisama, pa bi bilo veoma važno da konačno ili ova skupština ili Ministarstvo inostranih poslova iz sefova izvadi ta pisma i obelodani ih, kako bismo se i mi upoznali sa tom tajnom diplomatijom i imali više saznanja o nadležnostima naših organa koji se predlažu ovim predlogom zakona.
Zato predlažem da se naš amandman usvoji. Pazite, ako se naš amandman ne usvoji, onda priča o antihaškom lobiju ne stoji. Dakle, ako se usvoji ovaj amandman, onda će nadležnosti suda biti šire i sudiće se za sva krivična dela predviđena članom 5. Ako se ne usvoji, onda je jasno ko predstavlja antihaški lobi.
Mislio sam da to Vlada zna, pošto ne zna, evo prilike da im se kaže.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč? (Ne.)
Narodni poslanik Gordana Pop-Lazić reklamira povredu Poslovnika.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovane kolege, zaista želim da upozorim gospođu predsedavajuću, mislila sam da to neće biti potrebno, na član 117. Ovaj parlament se do te mere samoomalovažava da je to više neizdrživo. Što nas Vlada ne uvažava sami smo krivi, ali ni jedni druge ne uvažavamo. U sali gde nema više od 50 poslanika, i to uglavnom poslanika opozicije koji rade po amandmanima, zaista je iluzorno dalje raditi.
Zbog toga molim predsedavajućeg da postupi u skladu sa članom 117. Mislim da nema potrebe da ga čitam. Vezano je za prikupljanje kartica koje se nalaze u poslaničkim klupama, što je i obaveza službe da uradi, a poslanici se ne drže stava 1. člana 117, da kartice ponesu sa sobom kada izađu iz sale, i da onda u skladu sa članom 82. utvrdi kvorum ili da pauzu dok se poslanici ne okupe, da radimo, jer je ovo zaista izuzetno važna materija i nije u redu da sami sebe ovako omalovažavamo.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
U potpunosti se slažem sa strogom primenom Poslovnika. Član 117. u drugom stavu propisuje da ako narodni poslanik napušta salu Narodne skupštine dužan je da karticu ponese, ako ne služba će poneti. Sve što mogu u interesu samopoštovanja je da ličnim primerom poštujem Poslovnik i to je nešto što ja uvek činim kada napuštam salu Narodne skupštine. Nažalost, to nije slučaj sa svima nama, ali biće ako je strpljenja.
Molim službu Narodne skupštine da sve kartice narodnih poslanika u poslaničkim klupama gde nema poslanika dostave sekretaru Narodne skupštine, a ona će ih vratiti narodnim poslanicima. (Žagor.)
Molim narodne poslanike da ne dobacuju. Ispostavljen je zahtev i predlog i molim sve narodne poslanike da postupaju isto kao zamenik predsednika poslaničke grupe SRS, i da postupanjem u Skupštini dokažu samopoštovanje i poštovanje Skupštine, a ne dobacivanjem.
(Žagor.)
Narodnom poslaniku Dušanu Cvetkoviću izričem opomenu zbog kršenja Poslovnika Narodne skupštine i dobacivanja predsedavajućem iz poslaničke klupe. Ono što ja pokušavam da dokažem predsedavanjem je da se Poslovnik u razmatranju ovog zakona tumači najblaže što može i tako ću nastaviti do kraja rasprave u pojedinostima. Poslaničke grupe SRS i SPS imaju koncept brisanja svih članova, što podrazumeva potpuno široku argumentaciju kada je u pitanju zahtev da se zakon ukloni iz procedure.
Poslanici DSS-a i SSJ-a imaju amandmane sa izmenama teksta. Primena Poslovnika u ovom slučaju podrazumeva poštovanje teme koju razmatramo, ali ne uklanja obavezu poštovanja drugih članova ovog poslovnika. Ja ću raspravu u pojedinostima, po Poslovniku, pratiti poštujući ideju koju su poslaničke grupe imale pri predlaganju amandmana.
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi o amandmanu na član 2. javlja za reč? (Ne.)
Na član 3. amandmane, u istovetnom tekstu, podneli su narodni poslanici Vjerica Radeta i Đura Lazić.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu predlažu da se amandman odbije, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li podnosioci amandmana žele reč?
Reč ima narodna poslanica Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Za razliku od Vladana Batića, ministra u Vladi Srbije, mi srpski radikali nismo lažni patrioti, iako nećemo glasati za ovaj zakon. Žao mi je što je ministar izašao, bilo bi dobro da čuje da je, u najmanju ruku, drsko ono što je rekao, da su poslanici koji ne glasaju za ovaj zakon za izručivanje naših građana Haškom tribunalu.
Što se tiče predloga za brisanje člana 3. ovog zakona, u samom obrazloženju je negirano ono što je gospodin ministar ovde rekao i u obrazloženju mog amandmana jasno stoji da je oblast odgovornosti pojedinaca za koje postoji sumnja da su izvršili krivična dela određena u Glavi DžVI Osnovnog Krivičnog zakona, u pogledu organa, nadležnosti, organizacije i postupka, kompletno uređena našim postojećim pozitivnim propisima, što očigledno znači da mi iz SRS apsolutno nismo protiv da se goni neko ko je osumnjičen za pojedinačno izvršeno krivično delo koje može da se podvede pod ratni zločin.
Član 3. ovoga zakona, kao i sam naslov zakona, negira u pravu opštepriznatu prezumpciju nevinosti, koja glasi - niko ne može biti smatran krivim za krivično delo dok to ne bude utvrđeno pravosnažnom odlukom suda. Na ovaj način, naslovom ovog zakona i članom 3. ovog zakona Vlada je kao predlagač prekršila član 27. stav 3. Ustava Srbije, član 11. stav 1. Opšte deklaracije o pravima čoveka Ujedinjenih nacija, član 6. stav 2. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, član 8. stav 2. Američke konvencije o ljudskim pravima, član 7. stav 1. tačka 2) Afričke povelje o pravima čoveka i naroda.
Gospodo, ako donosite zakone u suprotnosti svim ovim međunarodnim deklaracijama, onda neka vam to služi na čast, kao što vam služi na čast vaš odnos prema Haškom tribunalu i prema svemu što se dešava u Haškom tribunalu. Znam da ćete vi odbiti ovaj moj amandman i da ćete glasati za zakon, zato što vi sa zadovoljstvom pratite sve što se dešava i sami učestvujete u svim događajima vezanim za Haški tribunal, a sad donosite zakon, pa ćete imati zadovoljstvo da u Srbiji uživate na isti način. Imaćete pritvorsku jedinicu, imaćete zaštićenog svedoka, imaćete specijalne sudije i specijalne tužioce sa perikama i inkvizitorskim togama, nalik na Karlu del Ponte, jer jedino neko ko liči na Karlu del Ponte, neko ko je bez časti i obraza, čija čast se, i u zakonu ste predvideli, meri hiljadama evra, može da obavlja ovako nečasan posao.
Oni koji su trenutno u Haškom tribunalu i oni kojima ćete vi suditi za eventualno učinjene ratne zločine, gospodo, nemaju cenu. Cena koju ste vi uzeli za njihove glave je cena članova Vlade, a ne onih ljudi koji su u Haškom tribunalu, niti onih kojima će biti ovde suđeno.
Gospodin ministar reče da će na osnovu člana 3. biti moguće suditi i Hašimu Tačiju, Haradinaju i Čekuu, a ja dodajem, valjda i Mirku Norcu i Anti Gotovini, ali gospodin ministar nije rekao pravu istinu, a istina je da se ovaj zakon donosi za dve ili tri hiljade naših mladića, pripadnika vojske, pripadnika policije, koji su učestvovali na Kosovu u borbi protiv šiptarskih ...
(Predsedavajuća: Narodna poslanice, bez obzira na širinu argumentacije, nemate prava da za govornicom definišete ni broj ni koja su to lica na koja će biti primenjen zakon. Možete da izrazite sumnju, ali takve stavove ne možete izricati za govornicom.)
Gospođo Čomić, gospodin ministar je tačno nabrajao imena koja sam ja malopre nabrojala, a ja izražavam otvorenu sumnju da se radi o te dve-tri hiljade vojnika i policajaca, kojima je bilo planirano da se sudi u Bugarskoj. Tamo je počeo da se gradi nekakav logor za te vojnike, pa je bugarska vlada odbila da to uradi i onda vi ovde brzom brzinom proširujete zatvore, uređujete zatvore, pravite pritvorske jedinice, pripremate sudove, pripremate tužioce da sude onima koji nisu ni krivi ni dužni, a oni koji su zaista eventualno činili ratne zločine i oni koji su utvrđeno činili ratne zločine, njih ste puštali iz zatvora. Imali ste ih u zatvoru, vi ste ih puštali, abolirali, oslobađali ih, a zakon donosite upravo onako kako je donet i Zakon o saradnji sa Haškim tribunalom, kako je donet haški statut, isključivo za pripadnike srpskog naroda, i to za patriote u redovima srpskog naroda, a takvih je, hvala bogu, najviše.