PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA, 23.10.2003.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA

3. dan rada

23.10.2003

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:35 do 17:55

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo Prvu sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2003. godini.
Sekretar Narodne skupštine, gospođa Anđelka Dimitrijević će dostaviti podatak, a radi utvrđivanja kvoruma za rad Narodne skupštine, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Prema službenoj evidenciji današnjoj sednici prisustvuje 109 narodnih poslanika koji su prijavili dolazak na današnju sednicu, odnosno nastavak rada.
Još jedanput molim, pošto je trenutno 72 poslanika u sali, da ostali narodni poslanici koji se evidentno nalaze u zgradi Narodne skupštine siđu u salu i učestvuju u radu 1. tačke dnevnog reda - Rasprava o razrešenju predsednika Narodne skupštine Nataše Mićić.
Konstatujem da smo utvrdili da imamo kvorum potreban za rad Narodne skupštine i nastavljamo rad.
Obaveštavam vas da su sprečeni da prisustvuju sledeći narodni poslanici: Nataša Milojević, Miloš Radivojčević, Petar Mišić, Slobodan Tomović, Dragan Tomić, Zlata Đerić, Živica Predojev; narodni poslanici Đura Popović, Juhas Atila, Biači Anton i Išpanovič Ištvan, kao i narodni poslanik Sreten Mitrović, zakasniće na prepodnevni deo ali će stići na popodnevni deo današnje sednice; i, obaveštenje da je juče nakon završetka radnog vremena iz poslaničkog kluba Socijaldemokratske partije obaveštena Narodna skupština da omaškom nisu obavestili da narodni poslanik Vlatko Sekulović nije prisustvovao i da je opravdao svoje odsustvo za juče.
Obaveštavam vas da su pozvani da sednici prisustvuju predsednik, potpredsednici i ministri u Vladi Republike Srbije kao i sekretar Vlade Republike Srbije.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZA RAZREŠENjE PREDSEDNIKA NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE NATAŠE MIĆIĆ (nastavak)
Pri kraju jučerašnjeg radnog dana reč je tražio predsednik poslaničke grupe Socijalističke narodne stranke Branislav Ivković, a po redosledu prijavljenih za reč, reč ima narodni poslanik Golub Rajić, a posle njega narodni poslanik Đorđe Mamula.

Golub Rajić

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, posle dugih iščekivanja, taktiziranja, lobiranja, pritisaka i trgovine ipak se na dnevnom redu Prve sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije našao Predlog za razrešenje predsednika Narodne skupštine gospođe Nataše Mićić,  koji je podnela grupa od 54 narodna poslanika Srpske radikalne stranke, Socijalističke partije Srbije i Socijalističke narodne stranke.
Gospođa Mićić je kao potpredsednik Narodne skupštine na funkciju predsednika izabrana 6. decembra 2001. godine i to glasovima poslanika DOS-a, a ostalo je zapamćeno da je glasala i sama za sebe. Poslovnikom o radu Narodne skupštine je propisano da predsednik mora da vrši poslove predviđene Ustavom, da predsedava sednicama, da se stara o primeni Poslovnika, o radu radnih tela Skupštine i da vrši sve druge poslove predviđene zakonom i skupštinskim poslovnikom.
U predlogu za razrešenje koji je podnet ukazano je da je Nataša Mićić na najgrublji mogući način svesno kršila Poslovnik Narodne skupštine Republike Srbije, počev od zakazivanja sednica, održavanja reda na sednicama i obezbeđenja ravnopravnosti narodnih poslanika, najčešće primenjujući duple aršine, ne omogućavajući narodnim poslanicima da se izbore da predstavljaju građane koji su ih izabrali. Činjenica je da je politički sistem pod trogodišnjom vladavinom DOS-a gotovo uništen. Stalnim kršenjem Ustava i zakona, rušenjem institucija, potčinjavanjem pravosuđa i medija potrebama izvršne vlasti i paralizom rada Narodne skupštine društvo tone sve dublje u krizu.
Praktično je ukinuta funkcija predsednika Srbije. Ustavni sud se po potrebi pretvorio u poslušnika aktuelne vlasti. Pravosuđe je u službi Vlade koja ostvaruje partijske interese članica DOS-a, koje već tri godine stvaraju lažnu sliku o svom radu u skupštinama, o demokratskom odlučivanju, ali i o višestranačkom sistemu u Srbiji. Mada su sve češći i sve žešći politički sukobi dosadašnjih saveznika. Predsednik Narodne skupštine, gospođa Mićić, je dužna da se stara o primeni Poslovnika, što znači da mora biti nepristrasna, objektivna i pravedna, što ovde nije slučaj i onaj jedan neustavan Poslovnik zlonamerno primenjuje i po svom "diskrecionom pravu" prekida, ograničava, kažnjava i izbacuje poslanike iz sale.
Umesto da Narodna skupština bude institucija u zakonodavnoj vlasti u kojoj će da se sučeljavaju politički pogledi, predstavljaju građani, usvajaju i donose zakoni i vrši kontrola izvršne vlasti preko narodnih poslanika, koji slobodno i bez straha za posledice mogu da iznose mišljenja i glasaju baš zahvaljujući gospođi Nataši Mićić, danas Narodna skupština Republike Srbije kao najviši organ zakonodavne vlasti ne postoji. Ona se pretvorila u pukog poslušnika Vlade Republike Srbije i interesa DOS-a, što je juče potvrdio primejer Živković. Poslovnik se stalno menja.
Poslanicima je onemogućeno da govore i podnose amandmane. Kradu se poslanički mandati i glasovi. Uveden je sistem daljinskog glasanja. Sednice su bez kvoruma, iako je smanjen na jednu trećinu od ukupnog broja poslanika, zloupotrebljavaju se identifikacione kartice. Nataša Mićić podržava učestale falsifikate glasanja, a time učestvuje i u falsifikovanju političke volje naroda. Samo falsifikatima se može održati izborna volja iz decembra 2000. godine, što se danas promenilo i DOS i njegova vlada više nemaju podršku u Parlamentu a verovatno i u narodu.
I, pored toga što je Poslovnikom predviđeno da se predsednik stara za primenu Poslovnika, gospođa Mićić je više puta u javnosti istakla da izveštaj o prisutnosti poslanika dobija od službe koja evidentira poslanike koji se prijavljuju ispred sale, kao i od službe nadležne za izdavanje listinga.
Istovremeno dodaje da ona gleda u monitor i dobijeni izveštaj, ali ne odgovara na pitanje, ko je odgovoran za rad te službe, kao i to ko je odgovoran za autentičnost glasanja, odnosno za to da li se prisustvo i glasanje poslanika u sali podudara sa računarskim izvodom, odnosno listingom.
Predsednik Narodne skupštine Nataša Mićić je očigledno uzurpirala svoja ovlašćenja i zloupotrebila svoj položaj, naređujući sekretaru da se bez njenog odobrenja parlamentarnim poslaničkim grupama ne može izdati računarski izvod ili listing o glasanju, a neparlamentarne stranke su do njega došle. Znači, ono što se dogodilo u Skupštini 22. jula 2003. godine, prilikom glasanja za guvernera Kori Udovički, a i zapisnik sa te sednice nismo ovde usvojili, ima elemente obeležja krivičnih dela, zloupotrebe službenog položaja, nesavesnog rada u službi, falsifikovanja, kao i prikrivanja krivičnog dela.
Skoro ista ili slična situacija je bila i prilikom glasanja u načelu i glasanja u celini o Zakonu o odgovornosti za kršenje ljudskih prava, ili zakona o lustraciji, koji je predložila njena stranka, a gde se uvidom u računarski izvod vidi da su zloupotrebljene poslaničke kartice za glasanje, zbog čega ishod glasanja o ovom zakonu ne može biti punovažan, odnosno validan.
Gospođa Mićić je vrlo često, a pogotovo od 18. marta 2003. godine, kada je protivustavno uvedeno vanredno stanje, neprekidno kršila Poslovnik prilikom zakazivanja sednica Narodne skupštine. Sazive i predloge zakona dobijali smo u kancelarijama poslaničkih grupa, nemajući vremena da materijale pročitamo i na vreme predložimo amandmane, a da ne govorim o tome da su tačke i rasprave o njima objedinjavane, a diskusija i vreme trajanja skraćivani. Zato su nam zakoni dosta loši, nepotpuni, kontradiktorni i vrlo često neprimenjivi. Otkako je gospođa Mićić predsednik, suprotno Poslovniku, Vlada kao predlagač najčešće nema predstavnika kada se vodi pretres na sednicama Parlamenta, a takođe, Vlada, bez obzira, što postoji obaveza, ne dostavlja svoje mišljenje i stavove povodom predloga određenih akata koji su na dnevnom redu.
Kao vršilac dužnosti predsednika Republike Srbije, Nataša Mićić, predsednik Skupštine, donela je odluku o uvođenju vanrednog stanja u Srbiji, suprotno odredbama Ustava Republike Srbije i zakona kojim se uređuje vanredno stanje. Tom neustavnom i nezakonitom odlukom su ukinuti i direktni TV prenosi sednica Narodne skuppštine Republike Srbije. Gospođa Mićić je upravo omogućila da se vanredno stanje nad Narodnom skupštinom produži i posle ukidanja vanrednog stanja u državi.
Kao vršilac dužnosti predsednika Republike Srbije, u ovih desetak meseci, sama sebi je upućivala pisma i državničke prepiske da bi teško odlučila da raspiše predsedničke izbore. Građani Srbije, a pogotovo oni koji su ranije, a i danas prate direktan TV prenos, imali su prilike da vide kako je sednicama predsedavala gospođa Mićić, jedinstveni su u oceni da Srbija nije nikada imala ovako lošeg predsednika, a to se može zaključiti i po njenom obraćanju Parlamentu, gde sama smatra da je trebalo da bude gora. Nataša Mićić je izgleda dobar primer kako ne sme da se radi i kako ne sme da se vrši funkcija predsednika Narodne skupštine.
Na kraju, bez obzira na vizuelni izgled gospođe Mićić ili "prve dame Srbije", slikanja za medije i upoređivanja sa filmskim divama, a što je nesporno, žao mi je što ovde nije prisutna, zbog neobjektivnosti, pristrasnosti, osvetoljubivosti i zloupotrebom ovlašćenja, pošto postaje zlo za parlamentarizam u Srbiji, mora biti razrešena sa ove izuzetno važne funkcije. Zahvaljujem.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Dejan Mihajlov, predsednik poslanička grupa DSS, povreda Poslovnika.

Dejan Mihajlov

 Imam predlog po Poslovniku znači: da se, dok ne dođe predsednica, osporena predsednica Skupštine, prekine ova rasprava, jer je potpuno besmisleno da mi o njenom poverenju raspravljamo kada ona nije tu. Na taj način ona dodatno omalovažava ovu skupštinu i još više,  podnosioce inicijative i nas koji smo za njeno razrešenje - čak i da udostoji prisustva i da čuje sve naše primedbe. Kome mi onda ovo sve pričamo? Skupština ne postoji nje radi i njenog mesta predsednika i njenog predsednikovanja radi.
Imam predlog po Poslovniku, znači da mi zastanemo sa raspravom dok se ne omogući da Nataša Mićić ovde dođe i da ona bude tu i da možemo, što se kaže, "tet-a-tet", licem u lice, da jedni drugima iznesemo primedbe na rad i primedbe na način na koji je ona omalovažavala Skupštinu i kršila Poslovnik, isto kao što sada radi time što nas nije udostojila da bude ovde. Ne znam da li postoji neki preči posao u državi za predsednika Skupštine, nego da prisustvuje sednici na kojoj se raspravlja o razrešenju predsednika Skupštine. Imam taj predlog, znači, po Poslovniku, da zastanemo dok se ne obezbedi prisustvo Nataše Mićić na ovoj sednici.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Narodni poslaniče Dejane Mihajlov, pre nego što odlučimo o stavljanju na glasanje na dnevni red, sa kratkim uvodom - da čovek dok ne izgovori reči dotle je on vlasnik reči, ali kada izgovori onda reči vladaju njime. Ono što ste predložili Narodnoj skupštini, ima dve reči koje treba da stavim na glasanje. Jedno je da se prekine rasprava, a drugo je da se zastane sa raspravom. Jedino što mogu da uradim, a što vi niste predložili, je nešto sasvim drugo. Moliću vas da...
(Dejan Mihajlov, sa mesta: Da date pauzu dok ne dođe Nataša Mićić.)
Narodni poslaniče Dejane Mihajlov, ovo što sada činite je, po definiciji, kršenje Poslovnika Narodne skupštine. Sa dobacivanjem iz klupe, uz svest da ste napravili nedopustivu grešku kao predsednik poslaničkog kluba, da tražite prekid rasprave. Obaveza predsedavajućeg za ono što ste izrekli za govornicom je da to stavi na glasanje i to bi značilo potpuni prekid rasprave o poverenju predsednice Narodne skupštine Nataše Mićić. Ono što nije bila vaša ideja...
Pretpostavljam da se ova rasprava prekine.
(Dejan Mihajlov, sa mesta: Mogu li da preciziram svoj predlog?)
Naravno, narodni poslanik Dejan Mihajlov, preciziranje predloga koji nije uspeo da obrazloži u prvom obraćanju.

Dejan Mihajlov

 Dobro, u jednom dobrom maniru razrednog starešine, objasnili ste poslanicima kako se i šta radi, to je jako dobro, ali to primenite u svojoj stranci i porodici, ali nemojte u Skupštini...
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Narodni poslaniče, vaš zahtev da se poštuje Poslovnik Narodne skupštine podrazumeva podršku svih narodnih poslanika. Moja obaveza je da stojite iza sopstvenog zahteva kada se obraćate Narodnoj skupštini i da poštujete odredbe Poslovnika Narodne skupštine.

Dejan Mihajlov

 U pravu postoji, pravo razlikuje termin prekid i obustavu. Prekid postupka znači da se sa raspravom zastane dok se ne obezbede uslovi da se ta rasprava nastavi. Obustava postupka znači da se prekine i da se sa tom raspravom ne nastavi.
Znači, mi smo tražili da na neki način prekinemo sednicu dok ne dođe Nataša Mićić, a da li je to pauza, da li je to neki drugi način, ali jednostavno da prekinemo sa omalovažavanjem Skupštine i narodnih poslanika, time što neće udostojiti predstavnike građana. Nataša Mićić da sedi u ovoj skupštini i da čuje naše primedbe. Ne znam da li ima nešto elementarnije od toga. Mislim da je to i u vašoj... uostalom, ako već govorimo o poštovanju Poslovnika, vaša je nadležnost da omogućite ovoj skupštini da radi legalno i da raspravlja legalno. To je nešto što je najosnovnije. Predlažem da date pauzu dok se ne omogući poslanicima da u jednoj raspravi, licem u lice sa Natašom Mićić, raspravljaju o njenom razrešenju i iznose primedbe, tako da bi ona mogla na te primedbe i da odgovori. Znači, predlažem da date pauzu do dolaska Nataše Mićić u ovu salu.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Član 94. stav prvi, Poslovnika Narodne skupštine kaže: "Predsednik Narodne skupštine prekida rad Narodne skupštine kada utvrdi nedostatak kvoruma na sednici Narodne skupštine, dok se kvorum ne obezbedi: "drugi stav: "Predsednik Narodne skupštine može odrediti pauzu u radu sednice Narodne skupštine da bi se izvršile potrebne konsultacije ili pribavilo mišljenje"; treći stav - "Predsednik Narodne skupštine prekida rad Narodne skupštine i u drugim slučajevima, ako to Narodna skupština zaključi; i četvrti stav - "Predsednik Narodne skupštine obavestiće narodne poslanike o nastavku sednice."
Dakle, želeo je predsednik poslaničke grupe DSS da se pozove na član 94. stav 3. i da traži da Narodna skupština zaključi da li ima uslova za rad ako ima kvorum a na sednici nije prisutna predsednica Narodne skupštine, Nataša Mićić.
Ja vas molim da se izjasnite o prekidu sednice Narodne skupštine.
(Glasovi iz sale: Ne prekid, nego pauza.)
Poštovani narodni poslanici, ova rasprava se vodi zbog stava poslaničke grupe SRS, SPS i SNS da je predsednica Narodne skupštine, kao predsedavajuća, kršila Poslovnik. Ja sam vam pročitala u kojim slučajevima, po Poslovniku može Skupština da odluči o prekidu sednice Narodne skupštine. Ako želimo da utvrdio da vršenje Poslovnika Narodne skupštine nije dobro, onda toga treba da se i držimo. Predsedavajući nema nikakvog razloga da daje pauzu na sednici na kojoj ima kvorum, gde postoje predlagači i nema poslovničke odredbe po kojoj mogu da glasam o pauzi. Narodna skupština Republike Srbije može da glasa o prekidu.
Narodni poslanici Željko Tomić i Dejan Mihajlov krše odredbe Poslovnika Narodne skupštine, dobacujući. Imate načina da se obratite Skupštini i da date predlog po Poslovniku, ako hoćemo poštovanje i samo poštovanje. Dakle, da li odustajete od predloga za prekid sednice? Želite reč po Poslovniku. Izvolite.

Dejan Mihajlov

Samo da ne počnete od razredne starešine, odnosno da se ponašate kao upravnica zatvora. Bilo bi još gore kada biste prešli u tu fazu...