TREĆE VANREDNO ZASEDANjE, 19.02.2004.

3. dan rada

OBRAĆANJA

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Gospodin Aligrudić se prepoznao u diskusiji gospodina Pajtića.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije
U delu diskusije gospodina Pajtića kada je odgovarao narodnom poslaniku i kada je tom prilikom pominjao ono što je sadržaj današnjeg pretresa, današnje rasprave, a to je Predlog zakona o dopuni Zakona o izboru predsednika Republike i kada je govorio o inkompatibilnosti našeg predloga i predloga SRS.
Molio bih gospodina Pajtića da dobro pročita i jedan i drugi predlog zakona, i ako ga dobro pročita shvatiće da oni nisu inkompatibilni i da jedan drugog ne isključuju. Jednostavno, to je cela istina i nemojte molim vas, zato što ste i vi u žaru diskusije i potrebi da nekom replicirate, da iznosite neke argumente koji ovde ne stoje, a tiču se sadržaja ovog pretresa.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Reč ima gospodin Pajtić, po Poslovniku. Koji član?
...
Demokratska stranka

Bojan Pajtić

Demokratska stranka – Boris Tadić
To je član koji se odnosi na davanje replike narodnim poslanicima. Dakle, narodni poslanici imaju pravo na repliku ukoliko su prepoznati, odnosno eksplicitno ili implicitno navedeni u izlaganju prethodnika. Molim vas, gospodine Markoviću, da primena Poslovnika ne bude selektivna i to je moja molba.
Ne tražim da se o tome izjasni Administrativni odbor, nego da ne bude selektivno i da ne bude zavisno od toga ko je s kim i kada u koaliciji. To može u političkom smislu jako da se osveti. Molim vas da ne dajete replike ukoliko za to ne postoji poslovnički osnov.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Izvinjavam se svima zbog preterane tolerancije. Prvo prema gospodinu Vučiću, a potom prema gospodinu Aligrudiću, ali pokušavamo da damo konstruktivan doprinos radu ove skupštine. Molim vas da nastavimo rad.
Reč ima gospodin Igor Mirović, a neka se pripremi Dušan Petrović.

Igor Mirović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, ako svi kao gospodin Bakarec budemo zagledani u prošlost onda ni na koji način nećemo doprineti da se institucije ove zemlje konačno izgrade.
Samo ću u jednoj rečenici reći da je ipak veoma velika ta inicijalna odgovornost Demokratske stranke Srbije i Vojislava Koštunice što od 2000. godine do danas traje proces razgradnje svih institucija ove zemlje. Ta agonija je dosta velika i mi danas na jedan jednostavan način, bez velikih pravničkih zavrzlama, tu agoniju možemo da razrešimo.
Uostalom, gotovo sve političke stranke su u predizbornoj kampanji obećavale da će učiniti sve da Srbija dobije institucije i danas, kada govorimo o izmenama i dopunama Zakona o izboru predsednika Republike, veoma jednostavno, veoma elegantno, veoma jasno možemo doprineti izgradnji te institucije, možemo stvoriti uslove za izbor predsednika Republike.
Mi moramo da ukinemo cenzus za izbor predsednika Republike. Pokazalo se da građani ne izlaze u dovoljnom broju na izbore za predsednika Republike i da je to smetnja da se on izabere. Mi moramo i možemo ovog puta da zakonom propišemo rok odmah, koji ne može zavisiti od trenutnog rejtinga političkih stranaka i njihovih kandidata, jer se prema trenutnom raspoloženju i političkim opcijama koje nudi jedan ili drugi kandidat ne može izgrađivati institucija. U ovom slučaju to je više nego jasno.
DSS tu mora dati svoj doprinos, a ona ga ne čini, ona čini upravo suprotno, nekim posebnim pravničkim putevima želi da dodatno zakomplikuje ovaj proces, koji je, u suštini, veoma jednostavan: ukinućemo cenzus i u kratkom roku odmah organizovati izbore za predsednika Republike.
Želeo bih da vas podsetim, neko je maločas rekao da je započeo proces promena u ovoj zemlji, ali to nije istina. Dana 28. decembra na parlamentarnim izborima većina u ovoj zemlji, u to verujem, glasala je za promene. Već dva meseca traje agonija svih institucija, ne samo predsednika Republike, ta agonija traje od 2000. godine do danas, jer ni bivši predsednik Republike, Milan Milutinović, nije suštinski vršio svoju dužnost, već samo formalno.
Danas traje agonija kada je reč o izboru Vlade Republike Srbije, verovatno zbog prevelike jagme za funkcijama. Danas traje agonija kada je reč o izboru guvernera, i to je važna institucija, opet zbog politizacije tog pitanja i upliva politike, a što je suprotno i Zakonu o izboru guvernera. Danas traje agonija kada je reč o Vrhovnom i Ustavnom sudu; i te dve institucije su previše ispolitizovane. Njihovi predsednici nastupaju sa nekakvih političkih pozicija, ne vodeći računa o dignitetu tih sudova, ne vodeći računa o funkciji koju obavljaju.
Vreme je da se takav način rada jednostavno prekine, da sve političke stranke, a u tome SRS daje najznačajniji doprinos, na veoma odgovoran, građanima jasan način, učine sve da počnemo izgradnju ovih institucija. Bez nekakvih nepotrebnih pravničkih zavrzlama, bez jalovih nadgornjavanja, odmah i sada promena zakona, ukidanje cenzusa i raspisivanje predsedničkih izbora.
Niko ne sme da se plaši raspisivanja predsedničkih izbora, a pogotovo ne oni koji će na izborima izgubiti. Na izborima će pobediti sigurno Tomislav Nikolić i on će biti najbolji predsednik koga je Srbija ikada imala. Hvala vam.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Zahvaljujem. Gospodin Dušan Petrović, izvolite. Neka se pripremi Nemanja Šarović.
...
Demokratska stranka

Dušan Petrović

Demokratska stranka – Boris Tadić
Gospodine potpredsedniče, Demokratska stranka će glasati za Predlog zakona koji je pred nama zbog toga što je odluka Ustavnog suda, koja je stavila van snage odgovarajući član Zakona o izboru predsednika Republike, isprovocirala potrebu da bude pronađeno odgovarajuće rešenje.
Mislim da je vrlo važan kontekst u kome je ovakav predlog zakona usledio, a imajući u vidu predlagača. DSS, ako se ne varam, bar dve godine je insistirala na tome da bude ukinut cenzus, i u prvom i u drugom krugu izbora za predsednika Republike. Izgleda potpuno neverovatno da takva odredba nije sastavni deo ovog predloga zakona. Od predlagača smo dobili obrazloženje zbog čega je to tako, zbog toga što je SRS podnela predlog takve sadržine.
Šta je ovde politička suština? Čuli smo da DSS ima neverovatan koalicioni kapacitet i mi smo, naravno, svi zajedno svedoci takvog kapaciteta. Slobodan Milošević svojim glasovima i poslanicima podupreće Vladu koju će, verovatno, ako ne dođe do nekih obrta, formirati Vojislav Koštunica i DSS.
Ovakav predlog zakona mogu da objasnim jedino telepatskom vezom između Vojislava Koštunice i SRS. Ako su predlagali istovremeno zakone koji su zaista kompatibilni, ne umem na drugi način da objasnim ovakvu sadržinu jednog i drugog predloga zakona. Za sve one koji će sa Vojislavom Koštunicom da prave političke saveze, otvorene i telepatske, želim samo da vas podsetim na iskustvo Demokratske stranke.
Vojislava Koštunicu smo podigli u nebeske visine u oktobru 2000. godine i to, naravno, znaju svi oni koji su u DSS-u bili u avgustu 2000. godine; malobrojni naši prijatelji, imali smo simpatije za njih, neiskreni, i tada su bili neiskreni, kao što su i sada. Sada, kada se setim kako smo izneli gospodina Koštunicu na balkon Skupštine grada 5. oktobra, želim da podelim to sećanje sa ovim telepatskim i faktičkim koalicionim partnerima i da vas prosto upozorim na ono što vas očekuje u političkoj saradnji sa njima.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Zahvaljujem. Gospodin Dejan Mihajlov; video sam vas, gospodine Obradoviću. Kao predlagač, izvolite.

Dejan Mihajlov

Mogu da kažem da mi vas nikada preterano voleli nismo i da smo vas doživljavali u jednom trenutku kao manje zlo, dok se nije ustanovilo da ste jako veliko zlo za državu i da ste državu upropastili. To je kao kada gajite guju u nedrima. Mi smo vas u ovu Skupštinu doveli.
Setite se izbora 2000. godine, kako ste plakali da ne izađemo sami na izbore, molili ste nas, jer ste se sakrili iza leđa Vojislava Koštunice.
Samo nešto da vam kažem, setimo se izbora 2000. godine za Saveznu skupštinu i uporedimo dve liste koje su bile: jedna za Veće republika, a jedna za Veće građana. Jednu listu je nosio Vojislav Koštunica, a drugu Zoran Đinđić. Ona lista koju je tada predvodio Zoran Đinđić je dobila 10% manje glasova. Ni tada još niste uspeli da nasamarite puno građane Srbije, neki vam ni tada nisu verovali. Mi smo, nažalost, sa vama bili u koaliciji jedno vreme, jedno kratko vreme, ali smo na vreme videli šta ste sve spremni da uradite da se očuvate na vlasti i od toga ne prezate.
Tako je Branislav Ivković održao na vlasti i izabrao Dragoljuba Mićunovića za predsednika Skupštine državne zajednice i tada vam nije smetalo što počasni predsednik njegove stranke Slobodan Milošević sedi u Hagu. Nije vam smetalo kada ste glasovima Baneta Ivkovića izabrali Kori Udovički, kada ste glasovima Baneta Ivkovića doneli Zakon o lustraciji; verovatno da ga ne biste lustrirali. Kada ste doneli mnoge druge zakone u ovoj skupštini, tada vam Slobodan Milošević nije smetao. Kada ste pravili tajne dogovore sa Banetom Ivkovićem, kada ste mu organizovali kongrese, kada ste mu finansirali stranku, tada vam Bane Ivković nije smetao...