ČETVRTO VANREDNO ZASEDANjE, 26.02.2004.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTO VANREDNO ZASEDANjE

26.02.2004

Sednicu je otvorio: Dragan Maršićanin

Sednica je trajala od 10:40 do 18:35

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Demokratska stranka – Boris Tadić
Dame i gospodo, narodni poslanik Dejan Mihajlov dobacuje – poslanica, znači nešto je naučio dobro za poslednje tri godine ispravljajući predsednika Skupštine. Jeste ostalo diskutabilno, ali samo kao dokaz da se u jeziku kojim govorimo događaju ili ne događaju, u lingvističkom smislu, stvari koje se događaju u društvu. Naše opredeljenje da govorimo - narodna poslanica, uvek je bilo opredeljenje za život, a ne za papirna pravila u jeziku. Biće mi drago da se donese pravi oblik za funkciju koju obavlja žena narodni poslanik, ali uvek ćemo kao DS imati opredeljenje da se okrenemo životu, a ne papiru. Dakle, što više žena u narodne poslanike.
Amandman o kome je reč je predlog da se briše u članu 7. u stavu 1, pa konsekventno kroz član, reč "šumarstva", sa namerom da uprava za šume, odnosno šumarstvo bude u ministarstvu za zaštitu životne sredine i upravljanje prirodnim bogatstvima.
Ovaj amandman vam je dokaz da ima tema koje nemaju nikakve veze sa političkim opredeljenjem i političkom pripadnošću. Dakle, u Vladi koju sam podržavala i na koju sam ponosna, na rezultate koje je imala, dve godine je trebalo da bivši ministar za poljoprivredu prihvati evropski model da šume budu u Ministarstvu za zaštitu životne sredine i prirodna bogatstva. I narodni poslanik Tomislav Nikolić je, boraveći sa nama tri godine, shvatio da pozitivna komunikacija donosi rezultat, za razliku od negativne i agresivne; neverbalna komunikacija od malopre.
Dakle, dokaz da je Vladi koju smo podržavali kao stranka, a na čije smo rezultate ponosni, trebalo dve godine da uoči da se radi o evropskom pravilu. Šumama nije mesto u poljoprivredi, ni u jednoj evropskoj zemlji, pa tako ni u Srbiji. Šume kao nacionalni resurs, uz predstojeće, nadam se ubrzano, donošenje zakona o šumama, jesu resurs kojim se mora baviti ministarstvo za zaštitu životne sredine i upravljanje prirodnim bogatstvima.
Kada je u pitanju ovaj amandman, molim vas da, pre nego što odlučite da budete za ili protiv, konsultujemo struku. Oni sada imaju priliku da porede. Mislim da je ovo jedino ministarstvo gde imaju već priliku da porede, jer su polovinu mandata prethodne Vlade bili pod upravom Ministarstva i ministra poljoprivrede u okviru istog ovakvog ministarstva koje je bilo formirano 25. januara 2001. godine, a onda su, iz dva pokušaja, bili u Ministarstvu za zaštitu životne sredine.
Republika Srbija ima u šumarstvu izvanrednu struku, ima izuzetne eksperte koji vrlo jednostavno nalaze posao i u zemljama u regionu i u zapadnoj Evropi, ali vrlo retko ostavljaju Srbiji.
Dakle, molim vas da konsultujete struku i da, pre nego što se odlučite da date prednost političkom stavu, zapamtite da je ovaj amandman imao problem i sa političkom koalicijom koju sam podržavala, a očigledno ima problem i sa političkom koalicijom kojoj ću biti opozicija. Gledajte da vam merilo da struka, a ne mi narodni poslanici i narodne poslanice. Hvala vam.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Hvala narodnoj poslanici.
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Na član 7. amandman je podneo narodni poslanik Branče Stojanović.
Odbor za pravosuđe i upravu nije prihvatio ovaj amandman.
Molim predlagača da se izjasni. Ne prihvata amandman.
Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Branče Stojanović

Socijalistička partija Srbije
Uvaženo predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, vrlo kratko. Naša zemlja objektivno ima šansu u razvoju poljoprivrede. Po meni, jedna od najvećih šansi je razvoj onih delatnosti, onih grana poljoprivrede koje imaju visok stepen finalizacije svojih proizvoda. Jedna od takvih je upravo ovo što sam predložio, a to je vinarska proizvodnja. Mislim da je važno da ovde, kako stoji u predlogu ovog amandmana, iako je poznato da vino pripada alkoholnim pićima, da bude izdvojeno i da stoji kako je predloženo - vina i ostalih alkoholnih pića. Hvala. Toliko.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Na član 8. amandman je podneo narodni poslanik Dušan Petrović.
Odbor za pravosuđe i upravu nije prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Molim predlagača da se izjasni. Ne prihvata amandman.
Izvolite.
...
Demokratska stranka

Dušan Petrović

Demokratska stranka – Boris Tadić
Kao što sam rekao obrazlažući amandman na član 2, suština koja je iskazana dosadašnjim nazivom Ministarstva za privredu i privatizaciju jeste to da je kroz ovo ministarstvo vršen najbitniji proces koji se u Srbiji odigravao protekle tri godine. U suštini, nadležnosti ovog ministarstva su manje-više identične, dakle postojećeg Ministarstva za privredu i privatizaciju sa predloženim nadležnostima ministarstva za privredu, izuzev dve alineje, dakle - predlaganje mera za podsticanje investicionih ulaganja i podsticanje razvoja privrede i nedovoljno razvijenih područja.
U situaciji kada je izvršna vlast ustrojena tako da postoji Ministarstvo za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, ministarstvo za kapitalne investicije, kako je predloženo ovim zakonom, koje u sebi sadrži nadležnosti dosadašnjih ministarstava za telekomunikacije i građevinarstvo i urbanizam, kada postoji Ministarstvo za energetiku koje u sebi obuhvata i rudarstvo, Ministarstvo za trgovinu, turizam i usluge, nadležnosti ovog ministarstva u stvari se svode na ministarstvo za industriju. Dakle, ili bi ovo ministarstvo trebalo nazvati ministarstvom za industriju, ili, ukoliko je to kao do sada slučaj, kada je Vlada želela da privatizaciju potcrta na takav način da i u naziv ministarstva stavi ovu nominaciju, nema onda razloga da se vrši izmena naziva koji je sada aktuelan.
U suštini, Demokratska stranka smatra da je uvek dobro svoje političke namere iskazivati na jasan način. Mi smo smatrali i danas smatramo da privatizacija, ma koliko bila bolna, ma koliko da su ljudi u velikoj meri nezadovoljni efektima privatizacije, predstavlja nužan proces.
Vlada koja će za nekoliko dana biti izabrana u bitnome ne može da odstupi ni od jednog temeljnog stava kada je privatizacija u pitanju, jer je to jedini način da država nastavi svoje približavanje ustrojstvu koje poznaju moderne i civilizovane države. To nije pitanje ni vašeg izbora, niti izbora bilo koga ponaosob i pojedinačno. To je pitanje dovođenja zemlje u stanje u kome može svojim građanima da pruži uslove za normalan život.
Zato treba biti pošten i potpuno jasan u svojim namerama. Demokratska stranka je to do sada bila, a kao što rekoh, videćemo kada prođe tri ili četiri meseca kako ćete sa svojim intencijama vi da izađete na kraj.
Gospodine predsedniče, više neću obrazlagati svoje amandmane, zbog toga što se radi o prelaznim i završnim odredbama, a gospodi poslanicima zahvaljujem na strpljenju i razumevanju.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Na član 8. amandman su podneli narodni poslanici Gordana Čomić i Milena Milošević.
Odbor za pravosuđe i upravu nije prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Predlagač ne prihvata ovaj amandman. Izvolite, gospođa Milošević.
...
Demokratska stranka

Milena Milošević

Demokratska stranka – Boris Tadić
Amandman na član 8. zapravo se odnosi na amandman koji je podnet na tačku 11) člana 2. Dakle, ako se složimo da treba razdvojiti ministarstvo za socijalnu politiku i ministarstvo za rad, zapošljavanje, mala i srednja preduzeća, onda, u skladu sa tim, ovim amandmanom iz ministarstva privrede treba izdvojiti deo koji se odnosi, odnosno odredbe koje se odnose na mala i srednja preduzeća. Opet kažem, ako se prihvati prvi amandman koji sam predložila, onda se ove tačke amandmana koje se odnose na odredbe zakona dalje, znači amandmani od 2 do 7, odnose na istu oblast, tako da ih ni ja ne bih obrazlagala.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Da li još neko želi reč?
Na član 9. amandman je podneo narodni poslanik Svetislav Krstić.
Odbor za pravosuđe i upravu nije prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Molim predlagača da se izjasni. Ne prihvata.
Da li neko želi reč? Gospodin Krstić.

Svetislav Krstić

Socijalistička partija Srbije
Uvažene koleginice, kolege narodni poslanici, poslanička grupa SPS je podnela amandman na član 9. koji uređuje delokrug rada Ministarstva za rudarstvo i energetiku.
Čini nam se da je ovaj član koji je predložen u zakonu prepisan iz prethodnog zakona, a dosta je nezgrapan, rekao bih i neprecizan. Zbog toga smo predložili amandman kojim se ono što u ovom članu 9. nedostaje dodaje, a ono što je u ovom članu 9. višak izbacuje.
Na primer, u ovom članu se pominje, pročitaću: "Ministarstvo rudarstva i energetike obavlja poslove državne uprave koji se odnose na: rudarstvo; energetiku; energetski bilans Republike Srbije; naftnu i gasnu privredu", a ne pominje se elektroprivreda. Bez obzira što postoji čitav korpus zakona koji ovu oblast rudarstva i energetike određuju na jedan opštiji način, precizniji, detaljniji, ipak bi ovaj zakon, kao osnovni zakon, morao da sadrži u sebi jednu tako veliku i važnu oblast kao što je elektroprivreda. U tom smislu smo mi u stvari predložili novi amandman, novi tekst, ali da se ubaci i elektroprivreda.
S druge strane, ovde se dalje navodi, kao jedna od nadležnosti ministarstva - bezbedan cevovodni transport gasovitih i tečnih ugljovodonika. Molim vas, nije nadležnost Ministarstva za rudarstvo i energetiku samo cevovodni transport. U njegovoj nadležnosti su i ostale vrste transporta: rečni transport, drumski, vagon s cisternama i tako dalje.
Prema tome, nije dobro da se u ovom članu nalazi samo cevovodni transport. Zbog toga u našem amandmanu mi predlažemo da se reč "cevovodni" izbaci. Time bi se podrazumevale sve ostale vrste transporta.
Takođe, ovde ima jedan suvišan deo koji govori "nuklearna energetska postrojenja čija je namena proizvodnja električne, odnosno toplotne energije". Molim vas, kada se kaže "energetsko postrojenje", onda se podrazumeva da se to postrojenje koristi za proizvodnju energije.
Prema tome, ako se govori o nuklearnim energetskim postrojenjima nije potrebno objašnjavati kao ovde što piše - "čija je namena proizvodnja električne, odnosno toplotne energije". Zbog toga smo mi u amandmanu predložili da se ove dve rečenice izbrišu. Znači, to je otprilike, da se malo našalim, kao kada biste rekli da ispod Savskog mosta teče reka Sava. Valjda se podrazumeva da ispod Savskog mosta protiče reka Sava.
Ima tu još nekih stvari, recimo kod odlaganja radioaktivnih materijala, piše - "u tim objektima". Odlaganje radioaktivnih materijala se vrši ne samo u tim objektima, znači u nuklearnim i energetskim postrojenjima, to se vrši i u čitavom nizu drugih mesta. Prema tome, zašto ubacivati u ovaj veoma važan član jednu takvu restrikciju, pa da se zna da se odlaganje radioaktivnih materijala vrši ne u postrojenjima gde se vrši proizvodnja energije, nego se vrši na nekim specijalnim mestima.
Znači, s obzirom da dolazim iz oblasti energetike i da pričamo o materiji kojom se bavim već duži niz godina, namera je bila samo da se ovaj član (koji je, ponavljam, prepisan, to smo proverili) dopuni na jedan kvalitetan način. Čudi me da nije bio sazvan Odbor za industriju, koji se bavi ovom problematikom, jer Odbor za pravosuđe i upravu ipak nije dovoljno kompetentan za neke ovakve tehničke stvari. Tako da ja molim predlagača da razmisli o ovom amandmanu SPS-a.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Na član 10. amandman su podneli narodni poslanici Aleksandar Vlahović i Dušan Petrović.
Odbor za pravosuđe i upravu nije prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Molim predlagača da se izjasni o ovom amandmanu. Ne prihvata.
Da li neko želi reč? Gospodin Vlahović, izvolite.