ŠESTO VANREDNO ZASEDANjE, 21.06.2005.

1. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ŠESTO VANREDNO ZASEDANjE

1. dan rada

21.06.2005

Sednicu je otvorio: Predrag Marković

Sednica je trajala od 13:35 do 18:05

OBRAĆANJA

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, otvaram sednicu Šestog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini.

Obaveštavam vas da, prema službenoj evidenciji, današnjoj sednici prisustvuju 202 narodna poslanika.

Radi utvrđivanja kvoruma za rad Narodne skupštine, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje. Zahvaljujem.

Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da postoji kvorum za rad Narodne skupštine.

Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: Dejan Rajčić, Goran Svilanović i Leila Ruždić-Trifunović.

Saglasno članu 80. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, obaveštavam vas da sam ovu sednicu sazvao u roku kraćem od roka utvrđenog u članu 80. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine zbog potrebe da Narodna skupština što pre razmotri predloge akata iz dnevnog reda, koji je u svom zahtevu za održavanje Šestog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije utvrdilo 96 narodnih poslanika.

Dostavljeni su vam i zapisnici sa prethodnih sednica, ali po elektronskom izveštaju u ovom času nije prisutno 126 narodnih poslanika, tako da ćemo se u danu za glasanje obaviti usvajanje zapisnika.

Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, uz saziv Šestog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, koje je sazvano na zahtev 96 narodnih poslanika, saglasno članu 79. stav 3. Ustava Republike Srbije i članu 162. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, dostavljen vam je zahtev za održavanje Šestog vanrednog zasedanja, sa utvrđenim dnevnim redom sadržanim u tom zahtevu.

Kao što ste mogli da vidite, za Šesto vanredno zasedanje Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini utvrđen je sledeći

D n e v n i r e d:

1. Predlog odluke o prestanku funkcije sudiji Ustavnog suda Republike Srbije, koji je podneo Odbor za pravosuđe i upravu;

2. Predlog odluke o izmenama i dopunama Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbiji, koji je podneo narodni poslanik Predrag Marković;

3. Zahtev predsednika Republike Srbije da Narodna skupština Republike Srbije, saglasno članu 84. stav 1. Ustava Republike Srbije, ponovo glasa o Zakonu o Vladi.

Rad prema dnevnom redu.

Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ODLUKE O PRESTANKU FUNKCIJE SUDIJI USTAVNOG SUDA REPUBLIKE SRBIJE

Primili ste Predlog odluke koji je podneo Odbor za pravosuđe i upravu.

Podsećam vas da, prema članu 156. stav 3, a shodno članu 90. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničke grupe.

Molim poslaničke grupe, ukoliko to još nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč sa redosledom narodnih poslanika.

Saglasno članu 156. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram jedinstveni pretres o Predlogu odluke.

Da li predstavnik predlagača Jovan Palalić, predsednik Odbora za pravosuđe i upravu, želi reč? (Ne.)

Da li predsednici, odnosno predstavnici poslaničkih grupa žele reč? Da, narodni poslanik Aleksandar Vučić, zamenik predsednika poslaničke grupe.

Aleksandar Vučić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, nisam se javio da bih nešto posebno govorio o gospodinu Srđanu Đorđeviću ili da bih ukazivao na neke nepravilnosti u obavezi Skupštine da konstatuje faktičko stanje – našao je čovek bolji posao, otišao je da bude docent na Pravnom fakultetu, pa neće više da bude sudija Ustavnog suda.

Izašao sam za ovu govornicu jer imam obavezu, u ime SRS, da iznesem naš stav o radu Ustavnog suda Republike Srbije. Mi od dolaska DOS-a na vlast, više od godinu i po dana, nismo imali formalno Ustavni sud, a danas ga nemamo suštinski. Formalno ga imamo, danas je to Ustavni sud koji predstavlja političku instituciju par ekselans, onakvu političku instituciju koja se bavi isključivo pitanjima koja su u interesu određenih političkih i nepolitičkih činilaca u ovoj zemlji, a koja svoj posao i svoje obaveze ne želi uvek da ispunjava u skladu sa Ustavom i zakonom.

Ustavni sud Republike Srbije i Narodnu skupštinu Republike Srbije doveo je u tešku situaciju više puta, svojim s vremena na vreme besmislenim odlukama, a s vremena na vreme direktno protivustavnim odlukama. Takođe, Ustavni sud Republike Srbije je taj organ koji je doprineo davanju prava pojedinima u Narodnoj skupštini da se služe otvorenim lopovlukom i to je nešto što ne može da se toleriše.

Ustavni sud Republike Srbije, na predstavke, na zahteve, na žalbe pojedinaca ili SRS, kao političke organizacije, nije odgovarao po nekoliko meseci i po nekoliko godina, ali zato danas, kada je u njihovom interesu ili interesu njihovih političkih mentora, oni će se sastajati i preko noći ili će pre same sednice Ustavnog suda izlaziti u javnost sa stavovima koje zastupa predsednik Ustavnog suda.

On je politička ličnost još od devedesete godine, kada je bio ključni Miloševićev saradnik, a danas vidim da je najveći demokrata na kugli zemaljskoj, sve mu žuto izbija iz svakog dela i lica, i iz njegovih izjava kojima pokušava da se dodvori što je moguće više ne samo svojoj dojučerašnjoj organizaciji G17, već mnogo više onima za koje misli da će uz podršku nekih drugih moći da vladaju u narednom periodu.

Dakle, moja primedba je samo generalna primedba SRS na rad Ustavnog suda. Konačno je vreme da Ustavni sud Republike Srbije dobije svoju pravu i suštinu i formu, da imamo pravni poredak u ovoj zemlji, a ne da imamo tobože pravni poredak ili na papiru, a da u suštini caruje divljaštvo, da imamo pravu ludnicu – da vi u zemlji imate slučaj da se pojavi neka žena koju plaćaju, mnogo para joj daju da laže, pa da izmišljaju ubistva, zločine, ne znam ni sam šta sve.

Evo, da vas obavestim, zvao me je jutros doktor Švarc, a vi svi znate ko je doktor Švarc, tražio je da se ispita psihičko stanje pojedinih ljudi, pa i te gospođe! Rekao sam da nisam doktor, posebno ne bih ulazio u kombinacije sa doktorom Švarcom, ali sam rekao ovako laički da je najbolje da je vežete za radijator, neku specijalnu ustanovu da nađete, tako ćete bar da rešite građane Srbije i celu srpsku državu ludosti jednog čoveka u ovoj zemlji!

Nadam se da će Ustavni sud postupati u skladu sa pravilima, u skladu sa pravnim normama, a ne u skladu sa političkim oportunitetom, kako je to bio slučaj do sada, a uveren sam da će i doktor Švarc imati više mogućnosti da u budućnosti dobro obavi svoj posao. Hvala vam najlepše.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Da li još neko od predstavnika poslaničkih grupa želi reč? (Ne.)
Pošto niko nije podneo listu i predlog za raspravu, pre nego što zaključim jedinstveni pretres o Predlogu odluke, da li predstavnik predlagača želi završnu reč? (Ne.)
Zaključujem jedinstveni pretres o Predlogu odluke.
Pošto smo obavili jedinstveni pretres o Predlogu odluke, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu odluke u celini.
Prelazimo na 2. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ODLUKE O IZMENAMA I DOPUNAMA POSLOVNIKA NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE
Primili ste Predlog odluke koji je podneo narodni poslanik Predrag Marković.
Primili ste amandmane koje su na Predlog odluke podneli narodni poslanici: Predrag Marković, zajedno Žarko Obradović i Zoran Anđelković, Milan Marković, Gordana Čomić, Nataša Jovanović, Vjerica Radeta, Nemanja Šarović, Vojislav Milajić, Paja Momčilov, Petar Jojić, Božidar Koprivica, Zoran Krasić, Gordana Pop-Lazić, Sreto Perić, Miljko Četrović, Radiša Ilić, Zoran Antić, Milorad Mirčić i Zlatan Jovanović.
Amandmani koji budu podneti do početka pretresa Predloga odluke biće vam uručeni u toku sednice.
Primili ste izveštaj Administrativnog odbora.
Podsećam vas da, prema članu 156. stav 3, a shodno članu 90. Poslovnika o radu Narodne skupštine Republike Srbije, ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničke grupe.
Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč sa redosledom narodnih poslanika.
Izvolite, po Poslovniku, narodni poslanik Milan Marković.
...
Demokratska stranka

Milan Marković

Demokratska stranka – Boris Tadić
Poštovani predsedavajući, dame i gospodo narodni poslanici, javljam se sa jednom veoma malom intervencijom. Naime, radi se o sledećem. Predlog odluke o izmenama i dopunama Poslovnika o radu Narodne skupštine Republike Srbije je dat po hitnom postupku.
Hitan postupak je regulisan članom 157. našeg postojećeg Poslovnika, i kaže: "Po hitnom postupku može da se donese samo zakon kojim se uređuju pitanja i odnosi nastali usled okolnosti koje nisu mogle da se predvide".
Zamolio bih predlagača da nam objasni koje su ovde okolnosti koje nisu mogle da se predvide, te stoga danas imamo Predlog poslovnika po hitnom postupku. Ukoliko nemamo, mislim da je kršenje postojećeg Poslovnika loš početak, loš prvi korak za donošenje novog poslovnika. Molio bih vas za odgovor, ukoliko je moguće.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Po Poslovniku, reč ima narodni poslanik Aleksandar Vučić.

Aleksandar Vučić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, nemamo mi u SRS nikakvih iluzija šta će da učini većina – da ćete da pređete preko svega i da izglasate ovaj novi predlog restriktivnog poslovnika.
To smo i malopre mogli da vidimo na sednici Administrativnog odbora. Žao mi je samo što nije bilo predstavnika DS, mogli smo da vas preglasamo, ali su imali izgleda pametnija posla.
Dakle, u članu 157. ima još nešto što je veoma zanimljivo i na šta predsednik Skupštine mora dati odgovor, a na šta nismo čuli odgovor ni na sednici Odbora.
Kada je reč o hitnom postupku, kaže se: "Usled okolnosti koje nisu mogle da se predvide", ali sada iza toga imate čitav deo rečenice, odnosno više umetnutih rečenica koje kažu ovako – "a nedonošenje zakona po hitnom postupku moglo bi da prouzrokuje štetne posledice po život i zdravlje ljudi, bezbednost zemlje i rad organa i organizacija."
Da ustanovimo: dakle, sigurno je da nedonošenje ovakvog predloga ne predstavlja i nema štetne posledice po život i zdravlje ljudi; takođe sam siguran da poslovnik kao podzakonski opšti pravni akt nema nikakve veze ni sa bezbednošću ove zemlje.
Kaže se – "u radu organa i organizacija." Da li je do sada bio ugrožen rad Narodne skupštine Republike Srbije dok smo radili po ovakvom Poslovniku, po pozitivnom Poslovniku kakav smo imali do sada?
Znači nije, jer Skupština je radila, predsednik Skupštine nas je uveravao da smo prošle godine oborili sve rekorde u broju donetih zakona, da nikada efikasnije u istoriji srpskog parlamentarizma nismo radili.
Ako je to tako i ako je zaista istina da nikada efikasnije i bolje nismo radili, u šta sam uveren, gospodine predsedniče, jer vi ne biste izgovarali takve neistine, onda me interesuje kako smo to ugroženi i zbog čega nam je ovo potrebno da se donosi po hitnom postupku?!
Ako ćete da kažete: to nam je važno da bi nam bilo nešto lakše i da bismo brže mogli da završavamo stvari – pitanje brzine nema veze sa radom Narodne skupštine Republike Srbije i pitanje brzine nije dobro ni pominjati u Narodnoj skupštini Republike Srbije, zato što su brzinu i tu vrstu efikasnosti pominjali autokratski režimi '40. godina prethodnog veka i, prosto, siguran sam da niko ne želi sa tim da se poredi.
Pominjali su i DOS-ovci pre tri godine. Kada ne znaju šta da rade, onda kažu – aha, potrošili ste pare na gorivo, otprilike, zato što im se ne sviđa da neko govori nešto protiv znamenitog Dosmanlijskog režima. Ali mislim da to ne bi trebalo da bude vaša argumentacija, i još jedanput ću, da bih bio elementarno korektan, reći - u ovom sazivu Narodne skupštine bolja je atmosfera nego u prošlom sazivu; u prošlom sazivu da su mogli bez sankcija da nas streljaju, streljali bi sve koji su mislili drugačije; srećom pa to nisu mogli.
Ali tražim od vas da ne donosite, posebno ne na ovakav način, poslovnik koji bi bio još restriktivniji od kriminalno restriktivnog kakav je donet, kakav je usvojen, tako da ako ste hteli da učinite nešto poslanicima, mogli ste da im produžite vreme, da date proporcionalno pravo poslaničkim grupama za amandmane, a ne jedno za sve.
Mogli ste mnogo toga da izmenite na drugačiji način, a hitni postupak vam nema opravdanja u Poslovniku Republike Srbije ni na koji način. To može vašim apsolutno ekstenzivnim tumačenjima. Mislim da je za rad ovog organa najvažnije i ništa preče u ovom trenutku nema nego da mi usvojimo ovakav poslovnik, ali sumnjam da će vam ijedan poslanik u ovoj skupštini u to poverovati, bez obzira na to da li pripada koaliciji vladajućih stranaka, onih koji podržavaju vlast, ili pripada opozicionim poslanicima. Jednostavno, mislim da ste dužni da nam pre ulaska u načelnu raspravu, pre ulaska u bilo kakvu ozbiljnu priču o samom tekstu poslovnika, to objasnite i obrazložite.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić.
(Nemanja Šarović, sa mesta: Dužni ste da odgovorite prvo na povredu Poslovnika. To je vaša obaveza po Poslovniku.)
Vidite, traženo je od predlagača da da obrazloženje. Replika, ali ima prednost Poslovnik. Povreda Poslovnika, gospodin Zoran Krasić.
(Dušan Petrović, sa mesta: Po Poslovniku je gospodin Vučić govorio, a na njegovo izlaganje imam repliku.)
Prvo po Poslovniku. Izvolite, gospodine Krasiću.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Teško je u roku od tri minuta, kada se pobroji šta je sve prekršeno u Poslovniku, kada je nekome pala na pamet ideja da menja ovaj poslovnik.
Krenuću od nečega što je očigledno, što se vidi na prvi pogled, gde i ne treba neko veliko poznavanje prava. Nesumnjivo je da je Poslovnik i odluka kojom se menja Poslovnik, akt iz člana 156. postojećeg Poslovnika, nesumnjivo je da je u stavu 3. precizno navedeno da u pogledu forme poslovnik, a i odluka o izmeni i dopuni Poslovnika mora da ispunjava sve one uslove kao kada se radi o zakonu – o izmenama i dopunama nekog zakona. Ako se pogleda obrazloženje ovog predloga odluke, onda se vidi da ne postoji pregled odredaba koje se menjaju, odnosno dopunjuju.
Sećate se, niste zaboravili, kada u raspravi imamo neki predlog zakona o izmenama i dopunama nekog zakona, na kraju obrazloženja stoji pregled svih odredbi, pa je crnom olovkom podvučeno šta se menja, šta se ubacuje. Toga nema ovde, te zbog toga možemo da pričamo da je došlo do svojevrsne zloupotrebe, jer je predlagač ujedno i predsednik Narodne skupštine.
On je kao predsednik Narodne skupštine povodom svog predloga odluke trebalo da postupi onako kako je navedeno u članu 133 – da vrati predlagaču akt i da mu naloži da otkloni nedostatke, kao što obično i čini predsednik Narodne skupštine ukoliko u proceduru uđe predlog nekog opšteg akta koji ima te nedostatke.
Ono što je stvarno strašno i što treba da ostane zabeleženo u istoriji (bez obzira da li će biti nasilje sprovedeno prilikom usvajanja ovakvog predloga odluke), poslovnik Narodne skupštine nikada se ne donosi niti menja voljom jedne poslaničke grupe, jedne strane ili parlamentarne većine! Ako postoji neki opšti akt za koji je potreban opšti konsenzus, onda je to poslovnik. Toga nema!
Pošto toga nema, onda nisu ispunjeni uslovi da se ovo nađe na dnevnom redu, jer pitanje kako će Skupština da radi nije pitanje ni većine ni manjine, nego je pitanje pune saglasnosti 250 narodnih poslanika. Možda teoretski nije moguće da se ona ostvari brojem od 250, verovatno nekim drugim brojem poslanika koji su za poslovnik, većim od broja 126 i koji obuhvata sve poslaničke grupe, što je upravo odraz parlamentarizma koji bi trebalo da vlada u ovoj sali.
Pošto toga nema, ovo treba vratiti da se preuredi i da se postigne koliko-toliko neka saglasnost, jer ovako mi se preglasavamo o tome kako ćemo da radimo i kako će ko od nas da koristi ona prava koja su mu Ustavom garantovana. Tu nema preglasavanja. Oni koji su preglasavali, menjali, karikirali poslovnik, glumili parlamentarizam ovde u ovoj sali, znate i sami kako su prolazili.
Ko god se uhvatio da menja poslovnik, on je rekao građanima "brzo silazim sa vlasti". Predrag Marković nam je rekao da mu je ogadila vlast, da više ne želi da bude na vlasti i zato menja ovaj poslovnik – da čovek ode u političku penziju, jer se nije snašao.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Gospodine Šaroviću, tražili ste povredu Poslovnika. Izvolite.

Nemanja Šarović

Srpska radikalna stranka
Gospodine predsedavajući, dame i gospodo narodni poslanici, tri puta ste već prekršili član 96. Poslovnika Narodne skupštine, u kome je, između ostalog, predviđena vaša obaveza, nakon što neki poslanik ukaže na povredu poslovnika, da date objašnjenje.
Zaista je skandalozno vaše ponašanje i zaista ne znam zašto na ovoj sednici, na kojoj treba da se raspravlja o nekom narednom poslovniku, na ovako brutalan način gazite Poslovnik koji ste sami doneli.
Vi nemate pravo da sačekate da ovde pet-šest poslanika ukaže na povredu određenih odredbi Poslovnika, pa da tek onda dajete neko obrazloženje, nego ste dužni da odmah, svakom poslaniku pojedinačno, odgovorite da li je povređena ili nije određena odredba Poslovnika.
Ukoliko jeste, onda treba da predložite mere kojima bi se ispravila ta povreda, da vidimo šta treba da uradimo i da li možemo da nastavimo dalje. Ukoliko mislite da nije, da obrazložite zašto po vašem mišljenju nije, da date priliku poslaniku koji je ukazao na povredu poslovnika da kaže da li želi ili ne želi da Narodna skupština, ukoliko nije zadovoljan vašim odgovorom na kraju, u danu za glasanje, odluči da li je bilo povrede poslovnika. Vi to niste uradili.
Četvrti sam poslanik koji govori o povredi Poslovnika i zahtevam da kažete da li je povređen Poslovnik u prethodna tri slučaja, a mislim da je evidentno i da bi trebalo da priznate da ste ovu povredu, na koju ukazujem, učinili, tj. nije sporno da ste prekršili Poslovnik. Hvala.