OSMO VANREDNO ZASEDANjE, 20.07.2005.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

OSMO VANREDNO ZASEDANjE

4. dan rada

20.07.2005

Sednicu je otvorio: Predrag Marković

Sednica je trajala od 10:10 do 22:35

OBRAĆANJA

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Po Poslovniku, gospodin Perić. Da ne bih preporučivao gospodinu Albijaniću svoju knjigu "Dani terora", preporučiću mu da pročita Vesli Klarka, njegovu knjigu. Mislim da bi bilo dobro.

Hranislav Perić

Socijalistička partija Srbije
Gospodine predsedavajući, javljam se po Poslovniku, po članu 103, gde se kaže da za govornicom treba govoriti o dnevnom redu. Mislim da treba da onemogućite i da smanjite doživljaje Albijanića ovde za govornicom, jer u protivnom neće niko od poslanika ostajati u produženo vreme. Nećemo posle šest, evo do devet radimo, da slušamo Albijanića. Ako on nema šta da radi, neka ide u pozorište i neka glumi. Pusti, za govornicom nema glume. Treba da radimo. Nije budžnjt isto. Izabrao temu Kosovo celo popodne.
Prema tome, nadam se da mu ubuduće nećete dozvoljavati da govori o onome što nije na dnevnom redu. Neću na početku, u drugom javljanju ću tražiti da se izjašnjavamo o Poslovniku.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Reč ima gospodin Nikolić.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Moram u ime SRS da odgovorim na optužbe koje je izrekao gospodin Albijanić, u formi povrede Poslovnika, ali moram da podsetim gospodina Albijanića da 5. oktobar neće ostati upamćen kao zbacivanje nedemokratske vlasti. Pre će ostati upamćen kao dan kada ste upalili Saveznu skupštinu, a izbori su odlučili ko će biti na vlasti u oktobru i izbori u decembru su odlučili ko će biti na vlasti u Srbiji. Na svu sreću, Srbija je izborima rešavala ko će biti na vlasti. Nikako nije 5. oktobra zbačena nikakva vlast. Vlasti su promenjene kada su se sabirali rezultati izbora.
Da niste imali podršku SNP iz Crne Gore, vi uopšte niste ni pobedili na saveznim izborima. Vojislav Koštunica je osvojio najviše glasova na predsedničkim izborima. Kakve to veze ima sa vama?
E sada, rat je počeo tako što je Slovenija ušla u otcepljenje, a Amerika rekla da SFRJ mora da ostane u granicama u kojima je osnivač UN. Vaši dragi Slovenci su ubili 34 vojnika JNA, od kojih ni jedan nije imao municiju u cevi. Pobijeni su tako što su kasarne bile blokirane, isključene voda i struja, sprečen dovoz hrane i naša deca su izlazila na krug u potrazi za hranom, a slovenački lovci su ih snajperima ubijali po krugovima kasarne. Kakve to veze ima sa SRS?
Kako je izbio rat u Hrvatskoj? Tako što je došla ustaška vlast, tako što je izbrisala Srbe iz Ustava kao narod, tako što su se vratili iz emigracije ustaše i njihovi potomci koji su Srbe poklali. Tako što je Tuđman priznao – mogli ste to da vidite u filmu "Istina" SRS, pozvao sam vas kao čoveka na tu promociju, ali niste došli kao čovek – dakle, rekao je: "Rata ne bi bilo da mi nismo želeli državu". Izvorni tekst Franje Tuđmana: "Rata ne bi bilo da mi Hrvati nismo želeli da imamo državu". Kakve to veze ima sa SRS?
Da li je SRS upala u Okučane, da li je upala u Borovo selo? Na izborima održavanim u Republici Srpskoj Krajini radikali su osvajali poslanička mesta. U istočnoj Slavoniji, zapadnom Sremu i Baranji, od sedam kandidata, sedmorica su bili poslanici SRS. Tako je narod RSK procenjivao šta smo to mi uradili za njih.
A ono što smo doživeli mi u Bratuncu, da nam na groblju podignutom onima koje su pobili muslimani, kad smo polagali venac, jedino nama srpskim radikalima, a venac je polagao i predsednik Republike Srpske, i predsednik Vlade, i član predsedništva BiH, i specijalni izaslanik predsednika Republike Srbije, u najvećem mogućem miru i tišini, a kada smo mi polagali venac prolomio se aplauz porodica onih čiji su pokojnici na tom groblju. Da li to oni nama nešto zameraju? To je odnos srpskog naroda i u RSK i u Republici Srpskoj prema SRS. Vi taj odnos prama nama ne možete da promenite. To je ostalo u istoriji.
Ne znam što ste pomenuli Vojislava Šešelja. Šta ste hteli da kažete o Vojislavu Šešelju? Što ste ga uopšte pominjali za ovom govornicom? Ja jesam, ali ste mi vi posle spočitavali spominjanje Vojislava Šešelja. To je predsednik SRS. Bre, Albijaniću, tebe da optuže da si ukrao jaje na pijaci ti bi pobegao da te ne uhvate, a on čovek otišao sam u Hag, dobrovoljno otišao u Hag da brani Srbiju i srpske nacionalne interese.
Interesuje me isključivo vaš stav o Rezoluciji 1244, da li podržavate ono za šta je bila SPS ili za šta je bila SRS? Ne možete da osudite obe partije. Ne možete da kažete da smo krivi za ono što se desilo posle toga. Ili su krivi oni koji su prihvatili sporazum Ahtisari-Černomirdin ili oni koji nisu, a ne mogu da budu krivi i oni koji su prihvatili sporazum i oni koji nisu. To što je neko bio zajedno na vlasti, ne znači da je vukao iste poteze.
Mi nemamo čega da se stidimo i nama građani Srbije ništa ne zameraju. Apsolutno ništa. Posebno iz perioda kada smo bili na vlasti. Vi ste posle toga došli, otvorili arhive, prečešljali šta smo radili. Da li se iko od nas našao na optuženičkoj klupi? Jeste Branislav Blažić za 12 dresova što je kupio za sirotu decu u jednom selu na teritoriji opštine Kikinda, da mogu da šutiraju loptu. Ali, evo, spreman sam, koliko ga budete osudili, ja ću umesto njega da idem u zatvor. Ja sam u zatvoru bio i za vreme Slobodana Miloševića.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Nadica Momirov, po Poslovniku.

Nadica Momirov

G17 Plus
Javljam se po Poslovniku, član 103. Molim sve narodne poslanike da se vrate temi, a tema je izmene i dopune Zakona o budžetskom sistemu. Molim vas da se vratite temi zbog toga što ova priča koju vi sada pričate, da se ne izrazim loše, ovo nadmudrivanje, ova priča o istoriji Srbije, koja nije baš tako slavna, nažalost, neće dovesti do toga da penzioneri dobiju penzije, da studenti dobiju stipendije itd. Molim vas da se vratite temi.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Gospodine Nikoliću, izvolite. Ne znam ko koga moli, ovde nema trećih stvari.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Evo, da bih vas ubedio koliko je bitno da raspravljamo o svemu za šta je nadležna Narodna skupština, pročitaću vam samo dve rečenice iz sporazuma koji je potpisao Vuk Drašković.
Jedna: "Imajući u vidu da prisustvo NATO na Balkanu ima za cilj izvođenje operacija podrške miru, koje su ustanovile UN i druge međuvladine organizacije radi podrške održanju mira i stabilnosti u čitavom regionu". Saporazumeli smo se da ih pustimo da rade šta hoće, a na kraju, da biste znali kako demokratski vodite državu, kaže: "Ovaj sporazum (slušaj dobro Krasiću, ti ćeš da pišeš za Ustavni sud) stupa na snagu na dan kada Srbija i Crna Gora obavesti NATO da su ispunjene sve procedure za stupanje na snagu ovog sporazuma (to znači da je ratifikovan sporazum), a primenjivaće se privremeno od dana potpisivanja".
Znači, vi ne cenite ni Narodnu skupštinu. Sporazum koji mora da ratifikuje Skupština, predložio bih i Narodnoj skupštini Republike Srbije da se u ovo umeša, a ne samo Skupština Srbije i Crne Gore, ali sporazum koji mora da ratifikuje Narodna skupština, po Ustavu, Skupština Srbije i Crne Gore, vi kažete: privremeno će se primenjivati i pre ratifikacije. Znači, noćas mogu snage NATO pakta da prolaze kroz Srbiju kako im se prohte.
Kaže: "Srbija i Crna Gora će utvrđivati realnu cenu za prolazak." Ali to, ako se ne sporazumeju oko cene prolaska, ne može da zadrži operaciju.
To ste vi, draga moja gospodo, državotvorci, demokrate, branitelji otadžbine, prihvatili da potpiše Vuk Drašković. Znam zašto ste vi to pustili Vuka Draškovića. Jednog dana neko će da utvrdi da on nema poslovnu sposobnost, a možda će i ova gospođa sa šiškama da utvrdi da nema poslovnu sposobnost i da nije smeo to da potpiše.
Šta kažu o ovome Vojislav Koštunica i Boris Tadić? Šta kažu dvojica koji se slikaju sa Solanom i koji valjda stoje iza svih odluka koje Srbija donese? Hajde da počnemo sada o ovome da pričamo, hajde da prekinemo o budžetu, glasajte. Hajde i to da vam uradimo. Glasajte. Vi samo čekate dan za glasanje. Glasajte. Kada ćete o ovome da raspravljate. Da li ste spremni da raspravljate o tome kako smo konačno dospeli pod okupaciju NATO pakta.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Gospodin Petrović, po Poslovniku.
...
Demokratska stranka

Dušan Petrović

Demokratska stranka – Boris Tadić
Član 104. Gospodine predsedavajući, dame i gospodo poslanici, nažalost, teme koje nisu na dnevnom redu okupiraju pažnju ovog parlamenta i javnosti. Zbog dve stvari mislim da je bitno da činjenice utvrdimo onakve kakve one jesu.
Predsednik Republike je, jer je tema bila da li procedura oko imenovanja i izbora sudija Ustavnog suda se odvija ili ne, predložio dvoje sudija Ustavnog suda. Nadam se da će predsednik ove skupštine staviti to na dnevni red. Pošto smo videli da je predsednik parlamenta tu negde, možda će nas i večeras obavestiti o svojoj nameri kada bi parlament mogao da otvori debatu i da se izjasni o tom pitanju.
Druga stvar jeste ovaj sporazum o kome je ovde govoreno dosta, i to jeste važan sporazum i on naravno da je jedna potpuno nova međunarodno-pravna situacija. Ali, mislim da će doći vreme da o tome diskutujemo. Nemam ništa protiv da to bude tačka dnevnog reda, iako je za to izvorno nadležan parlament Srbije i Crne Gore. Ova skupština i u taj parlament šalje delegaciju, tako da ne postoji nijedan razlog da mi o tome ne govorimo.
Važno je zbog javnosti, pre svega to poslanici znaju ovde, ma kako da interpretiraju sadržinu sporazuma. Važno je zbog mira javnosti reći da niko ne može, a kad kažem niko mislim na strane vojne trupe niti pojedinačnih država, niti međunarodnih organizacija kao što je NATO pakt, ne može da kroči na teritoriju naše zemlje ukoliko ne dobije za svaki pojedinačni ulazak odobrenje od nadležnih vojnih i državnih vlasti. To su činjenice.
Dakle, mogao bi neko pomisliti da evo sada u devet sati bi moglo nekakvo oklopno vozilo ili ne znam kakve sve strane vojne sile da uđu na teritoriju Srbije, ne može bez odobrenja nadležnih vlasti. Sporazum stvara pravni okvir da se to desi ili ne desi, izlazim iz ove teme i neću više trošiti vreme na to.
Ali je vrlo je važno da imamo svi zajedno dovoljno obzira, brige i pažnje za 110.000 hrabrih naših sunarodnika koji žive na Kosovu i Metohiji, koji su ostali posle 1999. godine, ma šta da se desilo 1999. godine i ma kako ko tumačio kraj bombardovanja koji je zadesio Srbiju. To su sada istorijske činjenice. Imamo mi ovde velike teme kojima se bavimo.
Dakle, 110.000 hrabrih ljudi, Srba, drugih nealbanaca, danas živi na Kosovu i Metohiji i oni imaju pravo da od ove države dobiju svaku moguću posrednu ili nemoguću podršku da bi ostali na Kosovu i Metohiji, jer je to interes države Srbije. UN se staraju o redu i miru na Kosovu, UN se staraju, jer one su ovlašćene odlukom Saveta bezbednosti, da kao oružana sila protiv svakog napada, svakog čina kakav je bio u proleće prošle godine dejstvuju. Bilo je nužno stvoriti dobre preduslove da se tamo zadrži, obezbedi i učvrsti sigurnost naših ljudi koji su imali, još jednom da kažem, dovoljno hrabrosti i snage da sve ovo vreme održe prisustvo i države Srbije, između ostalog, na Kosovu i Metohiji.