Poštovane kolege narodni poslanici, uvaženi predsedavajući, na veoma čudan način počinjemo raspravu o jednoj od najvažnijih odluka koje je Vlada u ovom svom mandatu treba da donese, a to je odluka o sudbini jednog javnog preduzeća, po svom značaju nemerljivom po ovu državu, prosto, po jednu strategiju države.
Dakle, odmah moram kao poslanik da izrazim svoje neslaganje, pre svega činjenicom da nismo imali ovde ni atmosferu ni priliku da ministra uopšte čujemo. U obrazloženju pisanom za ovaj zakon takođe nismo dobili dovoljno argumenata da bismo mogli na valjan način da diskutujemo o ovako, kao što sam navela, važnoj tački.
Iako ovaj predlog zakona proističe iz Zakona o energetici, gde se Vladi daje mogućnost da u okviru javnih preduzeća vrši različitu organizaciju od dosadašnje, želim da o ovoj temi govorim u kontekstu celokupne sudbine ovog možda najvažnijeg javnog preduzeća, koje je od strateškog i državnog značaja.
Dakle, Vlada je donela odluku da pristupi reorganizaciji NIS-a. Međutim, ostaje utisak da je ta odluka doneta velikom brzinom i bez prethodne detaljne i ozbiljne ekonomske analize, i što je posebno neobično, bez deobnog bilansa, čime su posebno oštećeni, ili se stvara pretpostavka da budu oštećeni, zaposleni u NIS-u po svim svojim osnovama.
Dakle, da budem preciznija, mislim na interese zaposlenih u smislu njihovog radnog odnosa, kao i prava kroz obezbeđivanje akcija. SDP svakako jeste za privatizaciju i jeste za restrukturiranje javnih preduzeća. Smatramo da se to mora raditi kao veoma transparentan, strogo kontrolisani proces u isključivom i maksimalnom interesu čitave države i samih zaposlenih.
Procena SDP jeste da način na koji je Vlada krenula da radi ovaj najodgovorniji zadatak nije dobar, u stvari nismo jasno mogli da čujemo precizne odrednice kako se misli rešiti taj problem, i idejno i strateški, s obzirom da je reč o jednoj od najozbiljnijih ekonomskih odluka, koja je, kao što sam već rekla, treći put ću ponoviti, i od državnog i od strateškog značaja za ovu zemlju.
Dakle, smatramo da je ovo, iako formalno nema veze i nije tako navedeno, u suštini uvod u privatizaciju NIS, da je to rasparčavanje, a nama ponekad liči na naručeno rasparčavanje NIS-a.
Smatramo da je bilo veoma važno proceniti da li u ovom trenutku i na koji način treba pristupiti privatizaciji NIS-a, da li je možda bilo pametnije da se kroz obezbeđivanje strateškog partnera taj proces prolongira, da se za to vreme u NIS-u izvrše promene koje će tom preduzeću da dignu cenu.
Mislim da bi poslanici trebalo da slušaju, iako je kraj radnog vremena, o čemu se ovde govori ili nikoga nije briga za NIS. Izgleda da nije. Bez obzira na to, smatram, u ime SDP, da je mnogo mudrije videti da li postoji mogućnost koncesija u naftnoj industriji Srbije ili pronalaska strateškog partnera i dobro odlučiti da li obavljati privatizaciju u ovom trenutku ili sačekati pet godina da se, kao što sam rekla, podigne cena samog preduzeća i tada videti šta sa NIS-om.
Uostalom, vi znate da će naftovod od Konstance prolaziti preko ovih prostora. Da li je odgovornije prepustiti da neki privatnik uzima novac od tog naftovoda, jer se plaća svaki litar koji proteče kroz njega na našoj teritoriji ili videti koliki je interes države od toga i na koji način ga zaštititi.
Zbog toga SDP ne može da podrži ovako predloženi zakon dok ne budemo dobili precizne odgovore o strategiji i načinu na koji Vlada misli da privatizuje i rekonstruira ovo javno preduzeće. Hvala.