Gospodine Markoviću, povredili ste nekoliko članova Poslovnika. Najpre član 104. stav 1. koji kaže da su narodni poslanici dužni da poštuju dostojanstvo Narodne skupštine. Zatim, povredili ste član 100, koji kaže u stavu 1: "Narodnom poslaniku koji želi da govori o povredi ovog poslovnika predsednik Narodne skupštine daje reč odmah po završenom izlaganju prethodnog govornika". U stavu 2. se kaže: "Narodni poslanik je dužan da navede koja je odredba Poslovnika po njegovom mišljenju povređena, da je citira i obrazloži u čemu se sastoji povreda, s tim što može govoriti najduže tri minuta, pri čemu se ne računa vreme potrebno za citat."
Posebno obratite pažnju na ovu odredbu, jer ću ja nekoliko članova Poslovnika citirati, a tek kad završim sa citatima možete da počnete da odbrojavate ova tri minuta koja imam da obrazložim na koji način je došlo do povrede Poslovnika.
Stav 3. kaže da je predsednik Skupštine dužan da nakon toga da objašnjenje. "Ako i posle objašnjenja predsednika Narodne skupštine narodni poslanik ostane pri tvrdnji da je Poslovnik povređen, Narodna skupština će, bez pretresa, odlučiti o tom pitanju u danu za glasanje."
Kada je naša koleginica gospođa Nataša Jovanović rekla kako je po njenom mišljenju povređen Poslovnik, vi ste, bez obzira na odredbu iz stava 3. ovog člana, unapred rekli da će se o tome izjasniti Skupština. Vi ste bili dužni da date objašnjenje, a da zatim date priliku gospođici Nataši Jovanović da se izjasni da li je zadovoljna ili nije vašim objašnjenjem, pa da se tek onda, ukoliko ona nije zadovoljna, ovo stavlja na glasanje.
Što se tiče člana 86. stav 5, on jasno kaže kada postoji kvorum za rad Narodne skupštine. Dakle, pročitaću ga još jednom – kvorum za rad Narodne skupštine u danima za glasanje, prilikom usvajanja zapisnika sa prethodne sednice i utvrđivanja dnevnog reda – što je u ovom slučaju najbitnije – postoji ukoliko je na sednici prisutno najmanje 126 narodnih poslanika.
Dakle, jutros u 10,00 časova, ne deset časova i deset minuta, nego u deset časova je trebalo da bude prisutno 126 narodnih poslanika.
To je bio jedini uslov, conditio sine qua non, uslov bez koga se ne može i bez koga vi niste mogli da započnete sednicu Narodne skupštine. Sednica Narodne skupštine započinje utvrđivanjem kvoruma. Vi ne možete da kažete - započeli smo sednicu, a utvrdićemo kvorum kasnije u toku dana, pa će to biti u 11, a ako nema u 11,00, onda u 12,00, a ako nema u 12,00, onda u 12,45. Onda vam apsolutno ne treba ni 84 poslanika da bi u deset ujutru započeli sednicu. Ukoliko primenite takvo tumačenje ove odredbe, onda možete i sa pet poslanika da započnete sednicu, pa da čekate deset, jedanaest, dvanaest, pa ako se nekada u toku dana pojavi dovoljan broj poslanika, onda ćete utvrditi kvorum. Ukoliko se ne pojavi, onda nećete.
Gospodine Markoviću, vi imate izuzetnu odgovornost, kao predsednik Narodne skupštine, i dužni ste i u skladu sa članom 27. da poštujete i Ustav i Poslovnik Narodne skupštine i da se starate o njegovoj primeni. Ovo je Poslovnik koji ste vi sami predložili. Ovo je vaše čedo. Mi smo bili protiv ovog poslovnika, glasali smo protiv, ali sada, nažalost, moramo da ga primenjujemo. Vaša obaveza je još veća.
Dakle, niste ispoštovali, kao prvo, obavezu da počnete sa radom u 10,00 časova. Znači, ne u 10,10, nego tačno u 10,00 ste bili u obavezi. Ukoliko tada niste imali kvorum, onda ste morali da odložite za 11,00. Član 86. stav 3. kaže – ukoliko ni posle pomeranja početka sednice od jednog sata ne postoje uslovi za početak rada, sednica se odlaže za naredni radni dan.
Dakle, u 11,00 časova, kada niste imali 126 poslanika, što je jasno, vi ste bili dužni na osnovu Poslovnika, koji ste sami predložili i koji je vaša skupštinska većina izglasala, da odložite ovu sednicu za naredni dan.