DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 13.10.2005.

2. dan rada

OBRAĆANJA

Zoran Mašić

Srpska radikalna stranka
Gospodine predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, amandman koji je podneo gospodin Dragan Petrović u suštini je ono što sam ja predlagao i prilikom prvog razmatranja i u amandmanu, koji nažalost Vlada nije prihvatila.
Moje zalaganje je bilo da se popravi tekst u članu 96, da se u epizootiološkoj jedinici, a to je područje jedne ili nekoliko opština, može vršiti prevoz životinja bez obaveze evidentiranja prevoznih sredstava kod Ministarstva za poljoprivredu.
Drago mi je da je amandman prihvaćen od strane gospodina Petrovića, jer mislim da je suštinski od značaja upravo za naše poljoprivredne proizvođače i stočare da kod prevoženja životinja unutar jedne opštine na pijace gde se trguje životinjama neće biti obaveza registrovanja prevoznih sredstava kod Ministarstva za poljoprivredu, nego ta prevozna sredstva moraju ispunjavati minimalne tehničke i higijenske uslove.
Smisao mog zalaganja i mog amandmana je upravo to. I dalje sam na stanovištu da je formulacija koju sam ja dao i ponudio Ministarstvu i Vladi potpunija i sveobuhvatnija, jer sam predložio i kada prevozna sredstva moraju biti registrovana – ako se prevoze iz jednog u drugo epizootiološko područje, da to treba da podrazumeva registraciju prevoznih sredstava, iako u poslednjem stavu ovog člana stoji da će Ministarstvo kroz pravilnik ili podzakonski akt bliže odrediti način i postupak registracije prevoznih sredstava i šta se podrazumeva pod tehničkim i higijenskim uslovima.
Upravo sve dok takav pravilnik ne ugleda svetlost dana i dalje će biti zabluda kod velikog broja poljoprivrednih proizvođača i stočara, zatim kod veterinarske inspekcije i, u krajnjem, kod policije koja će kontrolisati ta prevozna sredstva da li, recimo, iz jedne opštine u drugu, ili uzmimo primer iz Inđije ako se prevoze životinje u Rumu na rumski vašar, da li treba to prevozno sredstvo da bude registrovano ili ne.
Znači, dok se ne definišu epizootiološke jedinice i epizootiološko područje i dalje će sa ovakvim zakonskim rešenjem biti dilema koja prevozna sredstva treba da budu registrovana kod Ministarstva, a koja se mogu koristiti za prevoz životinja bez prethodne registracije kod Ministarstva.
U svakom slučaju, želim da pozdravim dobru nameru Ministarstva da je barem ovim amandmanom koji je gospodin Petrović podneo izmenilo osnovni tekst Predloga zakona. I to je za početak dobro, a dalje ćemo sačekati pravilnik kojim će se to bliže regulisati, pa ćemo eventualno predlagati izmenu ovog člana zakona. Hvala.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Hvala, gospodine Mašiću. Izvolite, po istom amandmanu reč ima gospodin Marković.

Momir Marković

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, prvo da nekoliko dilema raščistimo, jer smo raspravljali o ovom zakonu nema nedelju dana, odnosno od kada smo glasali o njemu pa je zakon pao i evo nas opet, i nas i naše građane Srbije maltretiraju da opet raspravljamo, a Predlog zakona se nimalo promenio nije.
Ono što je bilo bolno u članu 96. i što ostaje bolno ukoliko se ne usvoji amandman narodnog poslanika prof. dr Zorana Mašića i što će građani Srbije koji žive na područjima i bave se poljoprivredom, odnosno stočarstvom najviše osetiti na svojoj koži jesu upravo prvi i zadnji stav ovog člana, odnosno prvi i četvrti stav člana 96.
"Prevoz životinja se vrši u vozilima koja ispunjavaju tehničke i higijenske uslove..." To je normalno i to se i do sada radilo. Da bi se prevozile životinje, mora da bude patos napravljen tako da ne propušta organske otpatke koje te životinje stvaraju tokom transporta. Ono što je i onda bilo bolno, a evo i sada je, a posle ću reći zbog čega, to je – i koja su (vozila) registrovana u Ministarstvu.
Zadnji stav kaže: "Ministar bliže propisuje tehničke i higijenske uslove koje moraju da ispunjavaju vozila iz stava 1. ovog člana, način njihovog evidentiranja, kao i veterinarsko-sanitarne uslove za objekte iz stava 3. ovog člana." Opet dovodimo jedno lice koje je državni činovnik na nivo institucije i na nivo organa. Ministar je državni činovnik, a ministarstvo je državni organ. Prema tome, ministarstvo propisuje, a ne – ministar propisuje.
Ali, to je najmanje bitno u ovom članu. Mnogo bitnije je nešto drugo, igranka oko amandmana koji je predložio prof. dr Zoran Mašić i amandmana koji je predložio Dragan Petrović. Prvi deo amandmana prof. dr Zorana Mašića i amandmana Dragana Petrovića su identični, jer kaže se – posle reči "životinja" u stavu 1. dodaju se reči "iz jednog epizootiološkog područja u drugo epizootiološko područje".
Drugi deo amandmana koji je podneo prof. dr Zoran Mašić glasi – prevoz životinja unutar epizootiološke jedinice vrši se vozilima koja ispunjavaju higijensko-tehničke uslove. Taj deo amandmana nije usvojen sa ovim predlogom koji je podneo Dragan Petrović.
Međutim, ima još jedna stvar koja treba da zabrine sve nas i one na koje će se ovaj zakon sutra odnositi. Koje su granice epizootiološkog područja, ko određuje te granice, da li su granice opštine, jer ako Ministarstvu padne na pamet da predloži granice da budu opštine, onda ćemo doći u neverovatnu situaciju da, recimo, Ruma ima vašar, na vašaru se skupljaju prodavci i kupci iz celog regiona i imamo Irig, koji je osam kilometara udaljen od vašarišta u Rumi; ako je Irig kao opština epizootiološko područje, ovaj čovek da bi preterao tih osam kilometara do Rume, do pijace mora ispunjavati sve ove uslove iz člana 96. stav 1.
To znači da mora vozilo da mu bude registrovano u Ministarstvu itd. To dalje znači da neće moći u frezu da utovari svinjče, pa da ga otera na pijacu, da neće moći na traktor u onu korpu, kako inače naši seljaci prevoze stoku od kuće do pijace, nego će morati tu frezu i taj kavez da registruje u Ministarstvu.
Dame i gospodo narodni poslanici, mnogo je nedorečenosti, a nije nimalo naivno, jer kada okrenete sledeće članove gde su kaznene odredbe, kaže – kazniće se sa 100.000, odnosno sa milion dinara onaj ko napravi prekršaj iz člana 96; pa, seljak poterao devet svinja na pijacu, sve ukupno mu koštaju 90.000 dinara, a on mora iz džepa da izvadi još 10.000 dinara da plati kaznu, jer nije registrovao svoju prikolicu u Ministarstvu. Ona jeste registrovana u SUP-u, ima onu zelenu tablicu, jeste da je dozvoljeno učešće u saobraćaju, ali nije registrovana u Ministarstvu, pa će on morati da se vrati kući, još jedno svinjče da utovari i da da Ministarstvu.
S obzirom na to da naši seljaci nemaju para, nego imaju to malo robe, onda će Ministarstvo morati da pravi posebne obore, torove i štale da skuplja tu stoku koja će se skupljati od tih kazni koje će se naplaćivati od seljaka.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Da.)

Vladislav Kronić

G17 Plus
Poštovani predsedniče, poštovane dame i gospodo narodni poslanici, samo nekoliko reči ukratko, pošto je bilo reči ovde o tome da se registruju prevozna sredstva.
Molim vas, u slovu zakona piše da se evidentiraju u Ministarstvu, a usvojeni amandman gospodina Petrovića kaže da se ne evidentiraju životinje koje su u okviru iste epizootiološke jedinice.
Prema tome, nema registracije, registruje se prema zakonu o osnovama bezbednosti u saobraćaju. I danas se vozila koja prevoze životinje van epizootioloških područja naravno kontrolišu da li su dezinfikovana itd. Ti isti propisi važe danas. Usvajanjem ovog amandmana se ta vozila čak ne evidentiraju u Ministarstvu; radi se o evidentiranju, a ne o registracijama.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Hvala gospodinu Kroniću i hvala gospodinu Mašiću koji je pre toga isto to pojasnio.
Reč ima narodni poslanik Momir Marković.
Oprostite, nije vas pominjao ni na jedan način. Govorio je o amandmanu, molim vas, govorio je o amandmanu gospodina Petrovića, a vi ste govorili o amandmanu gospodina Mašića i ne postoji nijedan razlog, ali izvolite.

Momir Marković

Srpska radikalna stranka
Samo minut, gospodine predsedniče, sve je u redu, ne registruju se, ali se evidentiraju i ta evidencija se plaća Ministarstvu, tu je suština.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Hvala na pojašnjenju.
Na član 115. amandman je podneo narodni poslanik Dragoslav Milković.
Vlada i Odbor za poljoprivredu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Dragoslav Milković.

Dragoslav Milković

Srpska radikalna stranka
U ime Srpske radikalne stranke podneo sam amandman na član 115. Predloga zakona gde predviđamo da posle reči "osemenjavanje" dodamo reči "kloniranih embriona". Obrazloženje zašto ovo predlažem – predloženim amandmanom treba jasno zabraniti nekontrolisani uvoz kloniranih embriona, jer to može imati negativne posledice za stočarstvo zemlje Srbije.
Vlada nije prihvatila ovaj amandman uz obrazloženje, pa kaže ovako – amandman se ne prihvata iz razloga što se pod pojmom "oplođena jajna ćelija" podrazumevaju svi stadijumi razvoja embriona, bez obzira na način oplodnje, pa ne postoji celishodnost posebnog izdvajanja pojma "klonirani embrioni".
Odbijanjem ovog našeg amandmana doći ćemo u takvu situaciju da će se uvoziti sve i svašta. Vi sami doprinosite ovim zakonom da dođe do afera. Bila je šećerna afera, bila je afera oko soje; neprihvatanjem ovog našeg amandmana doći će u dogledno vreme afere kloniranog embriona, jer danas se uvozi sve i svašta u ovoj zemlji.
Prema tome, ministarka nije tu, mi smo se natezali na Odboru, nije prihvaćeno, međutim, da je to predlog od strane G17 plus, bilo bi sigurno prihvaćeno, a pošto amandman dolazi iz Srpske radikalne stranke, naravno on nije prihvaćen. Hvala.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Po istom amandmanu reč ima narodni poslanik Paja Momčilov.