ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 29.11.2007.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

4. dan rada

29.11.2007

Sednicu je otvorio: Milutin Mrkonjić

Sednica je trajala od 10:05 do 20:55

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Milutin Mrkonjić

| Predsedava
Zahvaljujem narodnom poslaniku Dušanu Bajatoviću. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Dušan Bajatović

... i slične stvari o kojima bismo mogli da pričamo.
...
Socijalistička partija Srbije

Milutin Mrkonjić

| Predsedava
Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Dušan Bajatović

Prema tome, pozivam vas, gospodo, ma koje da ste provenijencije. Sa osam milijardi evra mi hoćemo da pristupimo Evropskoj uniji, hoćemo da reformišemo Srbiju. Pričamo o privrednom rastu koji rezultira budžetom od osam milijardi evra. Šta to mi ozbiljno u Srbiji možemo da reformišemo sa osam milijardi evra?
Ako pri tom još imate neodgovornu političku elitu, bojim se da smo osuđeni samo da ovde ...
...
Socijalistička partija Srbije

Milutin Mrkonjić

| Predsedava
Zahvaljujem gospodinu Dušanu Bajatoviću.
...
Socijalistička partija Srbije

Dušan Bajatović

... pričamo, a da će rezultati biti jako slabi. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Milutin Mrkonjić

| Predsedava
Molim, Dušane, molim. Reč ima narodni poslanik Slobodan Maraš. Izvol'te, gospodine Maraš.

Slobodan Maraš

Poštovani predsedavajući, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, javio sam se samo da neke stvari razjasnim.
Zbog čega su određene partije bile protiv Ustava u kampanji koja je bila vođenja pre donošenja istog? Postoje dva osnovna razloga. Prvi razlog je taj što način na koji je donet taj Ustav, a svima je dobro poznato da su ga, u principu, pisala dva do četiri čoveka u roku od par dana, uz asistenciju potpredsednika jedne partije, i doneli ga u toku noći, na veliku brzinu. Drugo je sama sadržina tog Ustava.
Šta je bitno ovde naglasiti? Da sama Vlada ne poštuje taj Ustav, a možemo reći da ga s vremena na vreme, odnosno veoma često, i gazi. Pokušao sam da objasnim kako ga gazi, kroz član 184. Ustava, i kako, već po drugi put od kada je ova Vlada formirana, deo sredstava koji je predviđen da iz budžeta ide u budžet AP Vojvodine, fali.
Takođe je opasna teza, gospodine Martinoviću, da neke stvari koje se ovde kažu vi pokušavate da povežete i sa Maspokom i sa Vlatkom Mačekom, odnosno teza da se stalno postavlja pitanje ''gde su naši novci?''. Potpuno je opravdano da svaki građanin ove države, ne samo iz Vojvodine, postavi pitanje gde je ono što je on privredio, odnosno gde je ono što je on zaradio. Naravno da mi želimo, i da se cela naša politika svodi na to da svako živi od svog rada i da omogućimo svima da što više zarade. Iz Vojvodine 27% dolazi u budžet Srbije i naravno da građani Vojvodine mogu da postave pitanje gde su te pare koje su predviđene za Vojvodinu, odnosno da uđu u budžet AP Vojvodine.
Ponavljam, predviđeno je da uđe 44.000.000.000, po Ustavu. To je najmanje 7%, kako je rečeno. Svaka matematika pokazuje, cifre koje su navedene u Predlogu zakona o budžetu, da fali preko tri milijarde dinara. Negde su nestale. Obaška što je devet milijardi dato Đilasu, da s njima upravlja i da ih deli kad hoće, i obaška što je još devet milijardi dato nekim ministrima da njima upravljaju.
Govorim vam da ne možete sa Maspokom upoređivati želju ljudi da postave jedno sasvim logično pitanje: gde su naši novci? Pre svega govorim kao građanin Srbije i kao građanin Vojvodine. Znači, imam pravo da znam gde su novci koje smo privredili. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Milutin Mrkonjić

| Predsedava
Zahvaljujem narodnom poslaniku Slobodanu Marašu.
Reč ima narodni poslanik Rajko Đurić, takođe po Poslovniku. Je l' sam dobro shvatio ili možda želite po amandmanu? Ne može i jedno i drugo, kažite kako. Vi ste iskusni, znate Poslovnik bolje od mene. Izvol'te.

Rajko Đurić

Gospodine predsedavajući, javio sam se po Poslovniku, član 202a, reč je o aktuelnoj temi, i, naravno, po članu 226.
Naime, mnogi su govorili juče o Predlogu zakona o predsedniku Republike, navodeći pri tom različite razloge, u rasponu od ličnih do stranačkih. Ta činjenica, dame i gospodo, upravo potvrđuje da ima potrebe da razgovaramo o toj temi, odnosno predlogu, jer je to pitanje svakako značajno, kako sa stanovišta praktične politike, tako i sa stanovišta teorije, jer institucija predsednika, o čemu su pojedini govorili, naročito u vezi s tim da predsednik Republike izražava državno jedinstvo, zaslužuje punu pažnju i odgovornost nas poslanika.
Ali, sednica i od juče i od danas pokazuje da oni koji nemaju, nažalost, odgovarajuće naučno-teorijsko saznanje, da oni koji, recimo, nisu studirali Karla Korša, Georga Zimela, Hedviga Hincea, verovatno najvećeg svetskog autoriteta o tim pitanjima, ili Ditriha Raušninga itd., nisu u stanju da išta smisleno kažu o tom pitanju i problemu.
Gospodine ministre, zato vam čestitam, najiskrenije, što ste napravili test za ovaj parlament i doveli mnoge naše kolege da padnu na ispitu, uključujući čak i univerzitetske nastavnike, koji su stručnjaci za pravo. Od srca vam čestitam i od moje skromne poslaničke plate spreman sam da trećinu izdvojim da nagradite svoje kolege koji su učestvovali u formulaciji tog Predloga zakona. Hvala vam.