PRVA KONSTITUTIVNA SEDNICA, 25.06.2008.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA KONSTITUTIVNA SEDNICA

3. dan rada

25.06.2008

Sednicu je otvorio: Jovan Krkobabić

Sednica je trajala od 10:20 do 22:15

OBRAĆANJA

Jovan Krkobabić

| Predsedava
Izvolite, narodni poslanik Ivica Dačić.
...
Socijalistička partija Srbije

Ivica Dačić

| Ministar unutrašnjih poslova
Zaista ne vidim razloga za nervozu. Samo želim da podsetim kolege iz DSS-NS, iz G17 i SPO-a u tom periodu, kada su bili izbori, čini mi se da su bili krajem 2003. godine, DSS je išla na te izbore sa sloganom da neće vlast sa SRS, SPS i DS. SPS je tada govorila da neće u vlast sa strankama bivšeg DOS-a.
Posle toga smo napravili takav politički dogovor, da je na vlasti bila koalicija DSS-NS-G17-SPO. Nismo tada o tome govorili. Istina, SRS je tada na to ukazivala. Ako imam razumevanja za neke političke stavove, imam razumevanja za stavove SRS. Za sve ovo drugo, mogu da kažem samo da sve ono što je važilo za vas u odnosima sa vašim bivšim koalicionim partnerima, nemojte nama postavljati tu vrstu pitanja.
Politički program i ekspoze koji je gospodin Koštunica imao kada je formirana prethodna vlada je za nas bio prihvatljiv i za vaše koalicione partnere. Mi nismo odustali ni od jednog svog političkog principa, zaštite nacionalnih i državnih interesa, očuvanja KiM, odbrane Republike Srpske, ekonomskog razvoja, socijalne pravde, onog o čemu je govorila i PUPS.
U svim dogovorima koje smo imali mora da dođe do povećanja penzija od 10% u ovoj godini i do promene penzionog zakona i usklađivanja penzija, da one budu 70% prosečne zarade, i do uvođenja besplatne zdravstvene zaštite za najsiromašnije kategorije stanovništva. To je bio politički program s kojim smo izašli na izbore i taj politički program i danas zadržavamo.
Ne sporim potrebu i pravo svakoga da se politički razlikujemo i da se politički sukobljavamo. Ovde je mesto za to, ovde će nas građani Srbije meriti da li smo u pravu ili nismo u pravu.
Samo nisam za to da raspravu o politici zamenjujemo vređanjima, neukusnim primedbama na račun godina, izgleda, odeće ili obuće koju neko nosi, to nije nešto po čemu će nas pamtiti ili po čemu će odlučivati građani Republike Srbije.
U svakom slučaju, vi koji ste do sada bili na vlasti nemate razloga da loše govorite o onima na osnovu čijih glasova ste, bez volje naroda, u tom periodu vladali tri godine. Mi se zbog toga ne kajemo. Nemojte ni vi da se kajete. Još jednom kažem, pljujete u vis, ne pljujete vi nas, vi pljujete sami sebe jer ste uz pomoć istih koje sada pljujete vladali tri godine zahvaljujući glasovima SPS. Hvala vam.

Jovan Krkobabić

| Predsedava
Izvolte.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospodine Dačiću, milim malo vaše pažnje. Neverovatno je da me niste razumeli. Ovo o čemu ste vi govorili nikakve veze nema sa onim šta smo mi izlagali.
Vi ste ovde čuli najmanje dva stava. Jedan stav je krajnje načelne prirode, to je ono zbog čega nećemo glasati za vašeg kandidata i tiče se direktno onoga zbog čega ste ovde nazvani od strane naše narodne poslanice - semafor koalicijom, a to prosto znači da ste se skupili po nekom principu.
Vi ste jutros govorili da ne menjate principe, a mi nikako da utvrdimo koji je to vaš princip. Da li je taj princip, pustite socijalna pitanja i ostale stvari, znamo vaš program, čuli smo ga u tom delu i vi ćete ga verovatno gurati. Nas interesuje da li u taj princip spada i onaj princip koji ste izneli 29. aprila ove godine, kada ste govorili o tome da niko u Srbiji ne sme da potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, jer bi njegovo potpisivanje značilo automatski implicitno priznavanje nezavisnosti KiM. To nas interesuje. Pustite vi istorijske čitanke i ostale stvari.
Što se tiče druge stvari koju ste zaobišli tek onako, na pitanje koje je Dragan Šormaz postavio, pominjući kao interesantnu stvar jedan istražni postupak koji se vodio protiv vašeg kandidata za predsednika Skupštine 2003. godine, najmanje što je potrebno, umesto da pričamo široke priče o vređanjima i sl, to nam na pamet ne pada, a potpuno je moguće i to bih najviše želeo, da je taj postupak završen oslobađanjem vašeg današnjeg predloženog kandidata, da javni tužilac nije dokazao nikakvu vrstu krivice i to je sjajno, ako je tako završeno.
To se najelegantnije završava tako što gospođa Slavica Đukić-Dejanović izađe, da odgovor na to pitanje i idemo dalje. Gospodin Dragan Šormaz vam je vrlo jednostavno objasnio, treba da se čuje, čulo se, pogledali smo, nismo ranije znali, barem mi koji ovde sedimo, za tu okolnost, možda je neko i znao.
Ne tražimo mi da se otvara velika polemika na tu temu.
U odnosu na našu odluku o tome da li ćemo glasati za Slavicu Đukić-Dejanović ili ne, to nas ne interesuje, ali mislim da je bilo jako zanimljivo da to čuju oni koji bi glasali, pripadnici DS i G17 pre svega, a još zanimljivije za one koji su za te dve političke stranke glasali. To nije odlučno u toj celoj priči, ne bi ni tada bilo odlučno, za vreme koje vi pominjete, ali je interesantno.

Jovan Krkobabić

| Predsedava
Molim poslanika Momira Markovića da uzme reč konačno.

Momir Marković

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, konačno dođoh na red. Pre nego što počnem svoje izlaganje, radi nas narodnih poslanika, radi građana Srbije, radi postupka koji ćemo na kraju sprovesti, radi ovog doma da jednu nedorečenost raščistim.
Prvo, svi ćemo se složiti, uostalom, i ne mora da se postavlja pitanje, da je Ustav najstariji pravni akt u jednoj državi i svi drugi pravni akti, ako su kojim slučajem u nesaglasnosti sa Ustavom, primenjuje se Ustav kao viši, po sistemu jurisdikcije, primenjuje se Ustav kao najstariji pravni akt. Ovo govorim zbog toga što ćemo na kraju svih diskusija, upravo koristeći supremaciju Ustava kao najvišeg pravnog akta, morati da donesemo jednu odluku.
Članom 104. Ustava Republike Srbije je predviđeno kako se bira predsednik Narodne skupštine. Kaže - Narodna skupština, većinom glasova svih narodnih poslanika, bira predsednika i jednog ili više potpredsednika Narodne skupštine. Članom 14. Poslovnika je to malo drugačije predviđeno, pa kaže - za predsednika Narodne skupštine izabran je narodni poslanik koji je dobio većinu glasova prisutnih narodnih poslanika.
To znači da bi ovde moglo da bude 84, koliki je najniži kvorum, i da od 84, 43 glasa za kandidata za predsednika Narodne skupštine i da po osnovu toga on dobije, bude izabran za predsednika Narodne skupštine. S obzirom na to da je Ustav viši pravni akt, da Poslovnik nije u saglasnosti sa Ustavom, u ovom slučaju će se primenjivati Ustav.
Dakle, da bi gospođa Đukić-Dejanović bila izabrana za narodnog poslanika ona mora da ima 126 glasova, tako da to raščistimo, jer 125 je polovina. Ostalo je nekoliko pitanja upućenih predsedavajućem, na koja on nije hteo ili mogao da da odgovor, pa ću se potruditi za neke, a neka ću samo pomenuti, jer na ta pitanja mora da se da odgovor i nama narodnim poslanicima i srpskoj javnosti, odnosno građanima Srbije i biračima koji su nas poslali u ovaj visoki dom da ih predstavljamo.
Prvo, pitanje gradonačelnika, predsednika opština, koji su istovremeno narodni poslanici; sukob interesa ne dozvoljava nikome od nas, i tu je Ustav jasan, da vršimo te dve funkcije istovremeno.
Ili su gospoda gradonačelnici, a vidim ovde s ove leve strane, ili kako koleginica reče, ove semafor koalicije, vidim tri gradonačelnika, koji ne mogu istovremeno biti gradonačelnici i narodni poslanici.
To pitanje mora da se reši pre nego što se pređe na glasanje. Ili će gospoda dati ostavke na mesto narodnih poslanika i biti zamenjeni ili će dati ostavke na mesto gradonačelnika i ostati narodni poslanici i onda glasati apsolutno ravnopravno sa svima nama.
Drugo pitanje, koje je takođe ostalo samo pomenuto ili nedorečeno je pitanje poslaničke grupe i šefa poslaničke grupe ove koalicije ZES.
Danas smo videli formiranje poslaničkih grupa i izbor šefova i zamenika šefova poslaničkih grupa, a za ove koji kažu da su najveći, najjači, iako ima tu sedam ili osam stranaka, računajući i one patuljaste strančice koje su uvukli u parlament na leđima, pa imaju jednog ili dva poslanika. Na žalost od takvih nam zavisi i sudbina Srbije, ali to je već njihov problem. Problem Narodne skupštine je da nisu formirane poslaničke grupe i da nema šefa poslaničkih grupa, i zbog toga nema ni diskusije sa ove strane. Sigurno je bar jednog, ako ne i više njih isprovocirala diskusija, pa bi izašao da kaže.
Razlog zašto nema poslaničke grupe i šefa poslaničke grupe je poprilično prozaičan, ali vrlo jednostavan: ucena G17 plus da ili će gospođa Grubješić biti šef poslaničke grupe koalicije ZES ili će G17 plus izaći i formirati novu poslaničku grupu. Tu su se našli u nebranom grožđu.
Nova poslanička grupa može istovremeno da znači i nesaglasje kod budućih donošenja odluka, tako da je ovo pitanje koje Narodna skupština mora takođe prethodno da razreši.
Da se vratimo na ono o čemu se diskutovalo ceo dan i da bar pokušam da kažem nešto što do sada nije rečeno. Vratiću vas na postizbornu kampanju, izbori su prošli, počeli su pregovori sa koalicijom DSS-NS sa SRS i, otprilike kada je počelo da miriše da se istovremeno pregovara i sa drugim taborom, Boris Tadić je u jednoj emisiji ili u pregovoru sa SPS rekao da DS i SPS imaju otprilike istu sudbinu, jer su tragično izgubili predsednike.
Dame i gospodo narodni poslanici, moja savest mi ne dozvoljava da pređem preko ovakvih reči, i da dozvolim da se stavi znak jednakosti između žrtve Slobodana Miloševića, žrtve tih istih koji su ga uhapsili, na Vidovdan isporučili u Hag haškim dželatima, gde je završio tragično, gde je ubijen i kada je donet ovde ti isti ili bar deo njih su duvali balone i pravili performanse ovde, kada ga je SRS, SPS, da ne ispustim neku drugu stranku, dostojanstveno otpratila na poslednji put.
Mene kao građanina, kao Srbina, kao hrišćanina duboko je povredilo ponašanje nekih mojih kolega poslanika, koji su posle tog čina mirno, čak bezobrazno došli i sedeli u ovim redovima. Ne može se izjednačiti žrtva Slobodan Milošević i Zoran Đinđić, mafijaški premijer, koji je u mafijaškom obračunu poginuo. (Uzvici, dobacivanje.)
Samo da se umiješ, ne mogu takvog.
Šta je razlog ove neprincipijelne vlasti i koalicije? Razlog je vrlo jednostavan. Pritisak zapadnih ambasadora, pritisak gazdi, vlasnika ovih političkih stranaka. Naš gazda je narod Srbije, građani Srbije, a oni imaju svoje gazde. Američki ambasador, engleski ambasador. Engleski ambasador se u Utisku nedelje javno hvali kako je vršio pritisak na vas, kako vas je ubeđivao, kako je pokušavao da ubeđuje neke druge i vi sada pričate o nečemu.
Dalje, pritisak tajkuna koji su zahvaljujući vašoj vladavini postali tajkuni, mnoge u prethodnom periodu kuče nije imalo za šta da ih ujede, sada ne znaju šta imaju, pa dele, naravno, sve ima svoju cenu.
Zatim, pritisak demokratora iz zemlje i sveta. Kada mislim na pritisak demokratora iz zemlje mislim upravo na pritisak, na pojedine političke stranke koje nisu mogle taj pritisak da izdrže i ne krivim ih, žao mi je što su tako odlučile, ali ih na kraju ne krivim.
Obraćam se onima koji su pristali da formiraju sa ZES-om vladu. Nije valjda da su ih ubedili da će ispuniti sve uslove koje ste postavili, pretpostavljam da su identični uslovi i kada ste pregovarali s nama i s njima.
Povećanje penzija; pa Mlađan Dinkić je otvoreno rekao da od toga nema ništa, da su to samo priče postizborne, ne bi li građani Srbije lakše progutali tu gorku pilulu koja im se u tome spremala.
Očuvanje Kosova i Metohije; pa zar vam nije jasno, gospodo,
da je vraćanje naše delegacije iz Strazbura sa sednice Parlamentarne skupštine Saveta Evrope jasan znak da oni nemaju nameru da prstom mrdnu oko očuvanja Kosova i Metohije. Nije li vam jasan znak i to da je predsednik Srbije Boris Tadić otkazao put u Strazbur. Neće otići jer će ga neko pitati - šta si rekao tamo, ako išta kaže, ili će ga neko tamo pitati - šta mislite o Kosovu i Metohiji, o ustavu Kosova itd.
Besplatno zdravstvo i školstvo; nemojte, molim vas, ipak smo mi suviše ozbiljna institucija da ovde, pred narodnim poslanicima, kažete da je to dogovoreno. Nema besplatnog zdravstva, nema besplatnog školstva, naprotiv, zdravstvo će biti sve skuplje jer ovaj ministar, koji već dva mandata ministruje zdravstvom, doveo je zdravstvo do prosjačkog štapa.
Moje kolege poslanici, koji su inače medicinska struka, neka kažu koliko moraju administracije da urade bi jedan pacijent dobio jedan recept za jedan lek koji se nalazi na toj tzv. pozitivnoj listi.
Pretvorili su lekare u pisare. Imam prijatelja koji je lekar opšte medicine, koji kaže - 20 minuta treba da pišem da bih dva minuta pregledao čoveka i razgovarao s njim. To će se nastaviti, lista lekova koji moraju da se kupuju u apotekama i dalje će se proširivati, sužavati lista obaveznih lekova i od zdravstva nema ništa.
Ovo što se sada radi, neće se dosadašnji vladari žutog preduzeća odreći nijednog santimetra svojih privilegija. I dalje će pljačkati ili kroz burazersku privatizaciju, dok očiste ovo malo imovine što je ostalo u Srbiji, i dalje će prodavati privredu, Kosovo i nacionalne interese, haške optuženike. Pre neki dan su nesretnog Stojana Župljanina uhvatili i otpremili u Hag. Odgovornost za to sve, dame i gospodo, snosićete svi koji ste u toj koaliciji, a mi ćemo samo u testamentima utvrđivati koliko su nakrali, jer znam jednog koji je bio godinu i po na funkciji, a sada mu je testament težak 20 miliona evra.

Jovan Krkobabić

| Predsedava
Reč ima narodni poslanik Zoran Nikolić.

Zoran Nikolić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Dame i gospodo narodni poslanici, ono što prvo želim da kažem jeste da od svog osnivanja DSS, i kada je bila na vlasti i kada je u opoziciji, jeste korektan politički faktor u našoj državi. Korektni smo bili na vlasti i na tu činjenicu želim da podsetim gospodina Dačića, ali ćemo korektni biti naravno i u opoziciji.
Druga stvar koju želim da kažem i da ovde nema više nikakve dileme, DSS će u narednom periodu biti opoziciona stranka, koja će sprovoditi svoje temeljno programsko načelo, a to je da nema nacije bez demokratije i da nema demokratije bez nacije. Na tome smo, siguran sam, odgovorno radili dok smo bili na vlasti. Sada kada smo u opoziciji borićemo se da taj princip što pre afirmišemo u državnu politiku.
Gospodine Dačiću, ne znam da li ste primetili jednu stvar, danas se najmanje govorilo o samoj kandidatkinji za predsednika Skupštine, što je sasvim očekivano, jer uz svo poštovanje gospođe Slavice Đukić-Dejanović, ona je kolateralna posledica dogovora koji ste napravili sa DS.
Vrlo je interesantna činjenica da baš niko, ama baš niko iz DS danas nije izašao, rekao bilo šta u smislu podrške koja se daje kandidatu za predsednika Skupštine. To je jedan vrlo interesantan podatak i naprosto mi je krivo što eto vi morate, u ime kompletne koalicije i u ime DS, danas ovde da izlazite i branite kandidata, odnosno branite vašu poziciju da imate prava na predsednika Narodne skupštine.
Ono što sam rekao ovde da je postignut dogovor između vas i DS, nije logična stvar, jer između političkih stranaka i političkih koalicija se pravi politički dogovor. Ovde ne vidim politički dogovor i ono što mi ovde želimo i što pokušavamo da otvaramo jeste koja je to politička platforma koja je povezala SPS s jedne strane i DS.
Ovde niko ne pljuje po SPS, bar ja to neću raditi, ali želim da otvorim to pitanje, da nam objasnite koja je to politička platforma na kojoj ćete vi funkcionisati sa DS. Kao što ste vi ovde, u više navrata, rekli da ste bili korektni kada ste podržavali Vladu Vojislava Koštunice.
Isto tako kažem da je Vlada Vojislava Koštunice, prva i druga, bila korektna, ne samo prema SPS i ne samo prema drugim strankama, nego pre svega prema građanima Srbije, ali smo kada ste manjinski podržali tu vladu imali politički dogovor.
Da li je politički dogovor postignut da prestane hajka protiv svih ljudi koji su optuženi i koji su isporučivani kao kese za smeće u Hag? Da li je postignut politički dogovor oko toga? Da li smo doneli zakon o saradnji sa Haškim tribunalom? Da li smo spasili po tom pitanju elementarno nacionalno i državno dostojanstvo? Mislim da jesmo.
To je bio jedan od političkih dogovora koji smo tada postigli i mislim na zadovoljstvo države i građana koji u ovoj državi žive. Bilo je i drugih političkih dogovora, ali politički dogovor koji ste vi eventualno postigli sa DS ovde ne vidim. Vi ste dužni da to kažete, odnosno da objasnite i građanima i svojim biračima, ali i nama kao opozicionoj stranci, koja će vas uvek na tu činjenicu podsećati, da vidimo šta je to politički dogovor, odnosno koja je to politika koja je spojila nespojivo.
Govorilo se o nacionalnom pomirenju. Neka izađe ovde predstavnik DS i neka kaže ovde iznetu tezu od strane predsednika Republike da je ovo akt nacionalnog pomirenja. Nije, DSS je u kontinuitetu radila na nacionalnom pomirenju.
Želeli smo da zajednički izglasamo Ustav, uspeli smo u tome. Želeli smo da imamo kao država i kao ovaj parlament zajedničku politiku prema Kosovu i Metohiji, i tu je vododelnica. Tu je vododelnica između onih koji nisu izdali one principe oko kojih smo se dogovorili, i ono što je zapisano u Ustavu i ono što je preko 50% građana potvrdilo na referendumu.
Dakle, tu je vododelnica i naša poruka vama: zar zaista mislite da ćete sa DS odbraniti Kosovo i Metohiju, zar zaista mislite da smo mi imalo promenili stav kada smo rekli da je potpisivanje Sporazuma o pridruživanju faktički priznavanje nezavisnosti Kosova i Metohije.
To jeste činjenica i od toga nećemo odstupiti. Nismo odstupili ni u kampanji, ni posle kampanje, nemamo nameru da to uradimo ni u narednom periodu. Vi ste odstupili od tog principa i tu leži problem.

Jovan Krkobabić

| Predsedava
Ima reč narodni poslanik Božidar Delić.
...
Srpska napredna stranka

Božidar Delić

Srpska radikalna stranka
Srbija se nalazi možda u najtežem periodu u svojoj istoriji. Baš u tom periodu institucije Srbije ne rade, Vlada je tehnička, a Skupština je bila raspuštena. Svakako ćemo se svi složiti da nam je potrebno što pre da imamo predsednika Skupštine i verovatno ćemo ga imati večeras, da Skupština ima sve svoje predviđene odbore i organe i da što pre imamo Vladu.
Ali, moralo je ipak danas da bude ovde rečeno i mnogo toga što nema nikakve veze sa gospođom budućim predsednikom ove skupštine. Moralo je mnogo toga da bude rečeno da se ne bi ponovile stvari, evo sad sam već drugi mandat narodni poslanik, koje sam video u prošlom sazivu ove skupštine.
U prošlom sazivu smo imali, to bih voleo da se nikada više ne ponovi, da ova skupština bude instrumentalizovana, da predsednik Skupštine bude posebno instrumentalizovan i da se mi kao narodni poslanici pretvorimo, i ova skupština, u transmisiju neke izvršne vlasti, da nam se nameću i dnevni redovi i zakoni o kojima ćemo raspravljati. Želeo bih da upozorim da to u ovom narednom mandatu predsednika Skupštine ne bude.
Istina, iz ovih poslaničkih klupa u kojima sada sede poslanici SPS otići će mnogi na neke druge dužnosti. Tako ova podrška koja danas nije usledila gospođi koja će biti predsednik Skupštine od strane njenih koalicionih partnera, u svakom slučaju odlaskom i gospodina Dačića i drugih članova SPS, ona će ovde u neku ruku biti uskraćena za njihovu podršku.
Ali, zato će morati da povede računa da ovde ona ne predstavlja samo SPS ili ovu levu stranu Skupštine, već da ovde predstavlja sve građane Srbije i da se posebno izbori i za svoj integritet. Jer će onda i podrška od ostalih poslanika sigurno uslediti.
Neko danas je ovde rekao, nikako ne bih želeo da se to desi, samim izborom i predlogom za mesto predsednika Skupštine, da će od gospođe Dejanović napraviti krpu Međutim, svi mi, nas 250, odnosno nas ovde koji sedimo sa desne strane, mi ćemo svi biti krpe ukoliko se nastavi rad Skupštine kako je to bilo u prošlom sazivu.
Ponavljam, nikako ne želim da mi budemo samo transmisija i da samo izvršavamo volju nekih ljudi koji ne sede u ovoj skupštini, koji se čak i ne nalaze u ovoj zgradi.
Zbog toga molim gospođu Dejanović da obezbedi da Skupština bude ono što treba da bude - zakonodavni organ ove države, a da gospođa bude upravo ono što je rečeno juče - drugi čovek ove države, a nikako ne deseti, petnaesti ili koji već po redu. Hvala.