DRUGA POSEBNA SEDNICA, 07.07.2008.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA POSEBNA SEDNICA

07.07.2008

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 22:50

OBRAĆANJA

Radiša Ilić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, danas na Jovanjdan 2008. godine Srbija treba da dobije vladu izabranu glasovima onih narodnih poslanika koji su sebe, svoju politiku, svoju ideologiju videli u koaliciji demokratskog žutog internacionalizma i crvenog proletarijata, što bi se reklo kao neka mala Kominterna.
Dakle, imaćemo vladu koja će se slepo držati Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije Evropskoj uniji, pa će ta vlada morati da uspostavlja dobrosusedske odnose sa svim onim državama koje su priznale zemlje Evropske unije. Samim tim, i sa lažnom državom Kosovom. Hteli to ili ne, moraće kod Tačija, jer ih na to obavezuje Đelićev potpis.
Ova vlada ne želi da istinski brani Kosovo i Metohiju. Kako objasniti činjenicu da Demokratska stranka nije dozvolila svojim odbornicima da uzmu učešće u formiranju srpske skupštine Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija? Zašto? Zato što su formiranje te srpske skupštine osudili SAD, Solana, Hašim Tači, Sejdiju, Merkelova i tako dalje.
Ko je predsednik Pokrajinskog odbora Demokratske stranke čiji su nalog izvršavale demokrate na Kosovu i Metohiji? Taj čovek se zove Goran Bogdanović i, što je apsurd, taj čovek će biti ministar u novoj vladi Republike Srbije i to ministar za Kosovo i Metohiju.
Prosto neverovatno, čovek je bio ministar poljoprivrede u Rugovinoj secesionističkoj vladi Kosova, i to u trenutku kada su tokom 2001, 2002. i 2003. godine širom Kosova i Metohije ubijani Srbi, i to na mučki i podmukao način. A sada će sedeti u Vladi Srbije, koja upravo treba da se bori za očuvanje Kosova i Metohije i to upravo protiv onih u čijoj je vladi sedeo pre nekoliko godina.
Dakle, onaj ko će morati da sarađuje sa nosiocima vlasti u srpskim opštinama na Kosovu i Metohiji posle izbora 11. maja biće upravo Goran Bogdanović, koji je 28. juna uradio nešto suprotno od želje ogromne većine legalno izabranih kosmetskih Srba. Ako je predsednik Republike pobegao u Rumuniju 21. februara da se ne pojavi na mitingu za Kosovo i Metohiju pred pola miliona građana Srbije, ako je Goran Bogdanović pobegao od srpske skupštine na Vidovdan, mogu lako da pretpostavim kako će se ova vlada boriti za Kosovo i Metohiju.
Imali ste prilike prošle nedelje da čujete izlaganje poslanika SRS Dušana Marića, čoveka koji je obavio jedan težak zadatak koji se sastojao u jednom, sačuvati od zaborava monstruozne zločine nad srpskim narodom. Neki su se u ovoj sali ježili slušajući šta su Naser Orić i njegovi zločinci i monstrumi uradili srpskoj nejači, ali Haški tribunal ga je oslobodio svih optužbi za stravične zločine nad 3.500 Srba.
Kako ćete vi, budući članovi nove vlade Republike Srbije, sarađivati sa takvim sudom, jer na to ste prinuđeni po Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju? Hoćete li tom saradnjom priznati ovaj sud i ovakve nepravedne presude kao u slučaju Orića i Haradinaja?
Mene bi lično bilo stid da podržavam ovakvu vladu koja će ličiti na slugu Haškog suda, Solane i Oli Rena. I dalje ćemo imati postrojavanje državne vrhuške pred nekim Bramercom, do juče je to bila Karla del Ponte, gledaćemo klanjanja, izvinjavanja što još neku srpsku glavu nisu poslali u Hag.
Postoji još dosta razloga zbog čega ne verujem da će ova vlada biti dobra za našu državu, za našu privredu, za našu bezbednost. Ko i kako danas čuva našu bezbednost? Ko čuva naš suverenitet? Koliko je naša vojska, ovde je budući ministar odbrane, sposobna da se danas odupre neprijatelju, s obzirom da je pretrpela NATO reforme, pisane u Briselu, a koje je sprovodio prvo Boris Tadić, a zatim Dragan Šutanovac.
U ekspozeu mandatara kaže se da strateški cilj imaće nastavak izgradnje efikasnog i ekonomski održivog sistema odbrane, izgradnja moderne i efikasne vojske. Kako to izgleda u praksi? Vojska ima jedva 27.000 vojnika, što redovnih, što profesionalnih, što po ugovoru.
Ako je javna tajna da Šiptari na Kosovu i Metohiji za vrlo kratko vreme pod oružjem mogu okupiti čak 80.000 ljudi, pitam se ko će im se suprotstaviti. Možda se ministar Šutanovac nada da će ih zaustaviti KFOR, NATO ili ne znam ko. Lično vi? Teško.
Kakva je to strategija kada smo zahvaljujući prvo Tadiću, a zatim Šutanovcu ostali na samo 248 artiljerijskih oruđa, dva topa po svakom gradu i varošici u Srbiji. Čime da se branimo kada je Šutanovac vojsku pretvorio u Hare Krišnu, vodi vojsku na koncerte svoga tasta. Jedna Albanija ima 1.497 artiljerijskih oruđa. Kakvo je tek stanje sa avionima, tenkovima, oklopnim vozilima itd. ne smem da mislim zbog kolega.
Građane Srbije upozoravam, teško će im biti sa ovom vladom Srbije, dobili su ono za šta nisu glasali.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodna poslanica Vjerica Radeta, isticanje povrede Poslovnika.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Žao mi je što je otišla gospođa Đukić-Dejanović, ona bi možda u ovom slučaju bila od veće pomoći. Naime, radi se o povredi Poslovnika, član 104, gde se kaže da su narodni poslanici dužni da poštuju dostojanstvo Narodne skupštine.
Član 113, gospođo Čomić, kaže da se odredbe ovog poslovnika o redu na sednici Narodne skupštine primenjuju i na sve druge učesnike na sednici, pored narodnih poslanika, a shodno se primenjuju na sednicama odbora i drugih radnih tela Narodne skupštine.
Očigledno je jasno valjda da se ove odredbe odnose i na kandidate za ministre ili za ministre u vladi Republike Srbije. Gospođo Čomić, vi ste videli i sve vreme pratili kako ovaj zet Miroslava Ilića, kome čak ni premijer ne zna prezime, već je napisao da je Šutanović, toliko je ostavio traga u svom radu, naravno ostavio je mnogo negativnih i prljavih tragova, ali to će biti tema neke druge rasprave, vi ste sve vreme gledali kako on dobacuje narodnim poslanicima, vrlo drsko, vrlo bezobrazno. U jednom momentu ste čak potvrdili njegovo dobacivanje vašim dobacivanjem - da, da, da.
Dakle, vi ste juče izražavali neko svoje lično zadovoljstvo, danas gospodin Šutanovac izražava neko svoje lično zadovoljstvo vezano za Borisa Tadića. Molila bih da tu vašu intimu ne iznosite pred Narodnu skupštinu. Ta zadovoljstva zadržite za neko drugo mesto.
Vas, gospođo Čomić, upozoravam da ste u obavezi da vodite računa o dostojanstvu Narodne skupštine, o redu na Narodnoj skupštini, jer može vam se opet desiti ono što vam se desilo kada ste glasali pre neki dan o povredi Poslovnika, pa pošto toliko kršite Poslovnik desi vam se i ono što je danas bilo na dnevnom redu, nisam sigurna da je to bilo nehotice, da su svi, gospodine Šutanovac, vaši poslanici glasali da je Zoran Đinđić mafijaški premijer, jer je to istaknuto kao povreda Poslovnika i oni su glasali da se ne radi o povredi Poslovnika.
Ovaj put takođe insistiram da se i ovo stavi u danu za glasanje da se narodni poslanici izjasne da li ste, gospođo Čomić, povredili Poslovnik tako što dozvoljava gospodinu, da li je on Šutanovac ili Šutanović, ne znam, jer sam pročitala da je Šutanović, a do sada se predstavljao Šutanovac, dakle da je povredio Poslovnik i dostojanstvo Narodne skupštine.
Gospodine Šutanovac, možda još uvek niste završili onu kupovinu vode "Toplica Milan" u vašem kraju, a znam da ste podneli tužbu i jedva čekam, protiv mene naravno, ali protiv vas će tužbu podizati javni tužilac, to mnogo više boli.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Molim službu Narodne skupštine da se u danu za glasanje, a nakon završetka ove sednice, narodni poslanici izjasne o tome da li je povređen Poslovnik, član 104,  po isticanju povrede Poslovnika narodne poslanice Vjerice Radete.
Narodni poslanik Momir Marković dobacuje iz klupe. Upravo sam opomenuta da suviše tolerantno vodim sednice Narodne skupštine dozvoljavajući kandidatima, i narodna poslanica Vjerica Radeta dobacuje iz klupe.
S obzirom da kandidati za ministre ne mogu da se obrate Narodnoj skupštini, ali po Poslovniku jesu učesnici na sednici Narodne skupštine i molim sve kandidate za ministre, i dok su kandidati i kada postanu ministri, da s pažnjom i uvažavanjem slušaju sve narodne poslanike bez obzira na političku grupaciju, poslaničku grupu kojoj pripadaju, zato što im je to ustavna i poslovnička obaveza Poslovnika Narodne skupštine.
Narodni poslanik Zoran Krasić isto dobacuje sa mesta, a nije ni na mestu, dobacuju i drugi poslanici. Ima reč narodni poslanik Oto Kišmarton.
...
Srpska radikalna stranka

Oto Kišmarton

Napred Srbijo
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovano predsedništvo, u ekspozeu mandatara o poljoprivredi je veoma malo rečeno, mada je poljoprivreda danas veoma važna privredna grana, posebno danas u vreme kada je nestašica hrane u svetu.
Dok sam bio student poljoprivrede učili su nas da je Vojvodina žitnica tadašnje Jugoslavije i da može da hrani celu Jugoslaviju, čak i Evropu. Međutim, danas dolazimo do situacije nebrigom prema poljoprivredi da se uvozi i hrana.
S obzirom da dolazim sa severa Banata bliski su mi problemi zemljoradnika i sela, pa ću vašu pažnju malo zadržati na poljoprivredi, od čega živi veliki broj naših građana. Naša opština Kikinda postigla je značajne rezultate na pomoći selu i poljoprivrednicima. Ti rezultati bi bili mnogo bolji da smo imali podršku od strane naše Vlade.
Poljoprivreda je poslednjih godina veoma zapostavljena od strane Vlade i Ministarstva poljoprivrede, kao da je cilj države da uništi sitnog poljoprivrednika, tj. domaćinstva koja obrađuju male površine zemlje. Naša domaćinstva koja se bave zemljoradnjom, sa dosadašnjom strukturom setve, dotrajalom mehanizacijom, staračkim domaćinstvima, teško mogu konkurisati veleposednicima koji obrađuju nekoliko stotina i hiljade hektara. Sve ovo dovodi do toga da su danas najsiromašniji naših građani - poljoprivrednici i građani na selu.
Da bi se poboljšao veoma loš položaj poljoprivrednika i sprečilo dalje osiromašenje sela i zemljoradnika ministar poljoprivrede mora pre svega imati volju, a zatim da uloži puno znanja i truda, da za poljoprivredu dođu bolji dani.
Na osnovu iskustva iz naše opštine došli smo do nekih zaključaka - šta je hitno potrebno uraditi u poljoprivredi. To je kao prvo, da se organizuje edukacija - do zdrave hrane putem znanja i standarda, kako bi se izmenila struktura proizvodnje.
Drugo, da se donese zakon da sva registrovana poljoprivredna gazdinstva budu oslobođena carinskih dažbina za uvoz mehanizacije do pet godina starosti, i to traktora do 100 konjskih snaga, što je dovoljno za poljoprivredna domaćinstva, i za sve priključne, setvene i mašine za navodnjavanje, da bi se pomoglo obnovi dotrajale mehanizacije, uz manje para.
Treće, potrebno je izvršiti dopunu Zakona o poljoprivrednom zemljištu - da u prvom krugu izdavanja državne zemlje u zakup na javnim nadmetanjima imaju pravo samo građani koji žive u toj katastarskoj opštini i pravna lica koja se bave poljoprivredom iz te katastarske opštine, radi upošljavanja postojećeg stanovništva koje se bavi poljoprivredom.
Zatim, pašnjaci koji se godinama koriste kao obradivo poljoprivredno zemljište, da se po zakonu izvrši promena namene tih pašnjaka i da korisnici pašnjaka imaju pravo na podsticajna sredstva kao za obradivo poljoprivredno zemljište.
Četvrto, svaka opština treba da uradi strategiju razvoja poljoprivrede do 2013. godine. To smo mi uradili da se vidi u kom smeru treba da ide poljoprivreda u opštini.
Peto, treba uraditi poljoprivrednu osnovu za iskorišćavanje poljoprivrednog zemljišta u svakoj opštini, to je kod nas tako urađeno. Šesto, zbog sušnih godina uraditi program stimulacije padavina. Sedmo, uraditi šumski osnov svake opštine. Osmo, što pre doneti novi zakon o zadrugama. Deveto, uraditi program samozapošljavanja u poljoprivredi i preradi, kako bi uposlili što veći broj poljoprivrednika.
Deseto, u opštinama uraditi edukaciju poljoprivrednih proizvođača, naučiti ih kodeksu ponašanja, finansijama, marketingu, kao i pomoći im u pogledu izrađivanja porodičnog biznis plana.
Na kraju, ostaje nam da se nadamo da će se nova vlada dozvati pameti i omogućiti da mladi nađu svoj interes u poljoprivrednoj proizvodnji i ostanu na selu da tu rade i žive od svog rada. Hvala lepo.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Momir Marković. Posle njega narodni poslanik Milorad Buha.

Momir Marković

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, 9,15 je sati, dok se završe diskusije, dok se izglasa, u gluvo doba, kad joj je i vreme, Srbija će dobiti novu Vladu, Vladu u ponoć. Ali će Srbija dobiti još jednu listopadnu vladu, ovo da raspoložim građane Srbije, da ih ne hvata strah. Neće ovo trajati, preturila je Srbija preko glave i mnoge teže elementarne nepogode nego što će biti ova vlada.
Ministar finansija, da obavestim gospodu poslanike koji su pitali zašto samo ćuti, zašto ne izađe da odgovori - pa on se brani ćutanjem otkad je postao ministar finansija.
Da li se sećate da je na bilo koje pitanje poslanika odgovorio? Dođe, kaže, sedne i sve vreme sedi, doduše vrlo pristojno, za razliku od ovoga što sedi pored njega.
Ekspoze koji nam je vrlo tečno pročitao, mi smo dobili ekspoze i pratio sam - nigde nije pogrešio, gde je zarez naglasio je, gde je tačka stao je. Tako da mogu da konstatujem da naš budući premijer vrlo lepo čita - tečno, razložno i gde god treba da podigne glas podigao je glas. Ali je ekspoze, dame i gospodo narodni poslanici - spisak lepih želja koje bukvalno nikakvu garanciju nemaju da će biti i ostvarene.
Ponudi nam ministar finansija, budući premijer, evropsku budućnost Srbije. Prvo, koliko znam, Srbija jeste u Evropi. Ako je mislio da će da nas uvede u Evropsku uniju, onda je trebao da kaže dve stvari - kada i kako.
Koliko čitam, a čini mi se da čitam prave novine, do 2016. godine nema šanse da se primaknemo toj Evropskoj uniji. A kako reče ministar finansija, budući premijer, da će nas uvesti u Evropsku uniju? Sa ovim standardom koji imamo, sa rasprodanom privredom; ostalo je nešto malo da završite i onda možete da ugazite svetlo u balkanskoj krčmi, jer posle toga Srbija ni na šta drugo neće ni ličiti.
Ekonomija iz ovog ekspozea gospodina ministra finansija, budućeg premijera, svodi se na dve osnovne tačke. Prva je zaduživanje i zaduživanje, i zaduživanje i podizanje kredita i opet zaduživanje, a druga je prodaja još ovo malo javnih preduzeća, još ovo malo imovine što je ostalo, društvene imovine, i posle toga može da se udari katanac.
Reče ministar, Kosovo i Metohija, svim sredstvima diplomatskim ćemo se boriti za očuvanje Kosova i Metohije i onda ćemo ići da ubeđujemo da ne prihvataju nezavisnost Kosova i Metohije, a nećemo ići da ubeđujemo one od čije reči zavisi mnogo štošta i u Evropi i u svetu, jer su oni već priznali.
Da li ćemo ići da ubeđujemo Italiju - tu nam je pod nosom? Da li ćemo ići da ubeđujemo Francusku, tu nam je - nećemo? Idemo da ubeđujemo Španiju, koja inače zna da ako se ovo sa Kosovom desi, da će za vrlo kratko vreme na nekoliko regiona da se rasparča. Ne boli Španiju naša muka, nego njena koja sleduje, proizilaze iz naše muke.
Da li će ova vlada braniti Kosovo i Metohiju tako što će sarađivati sa EULEKS-om, koji onog trenutka kad stupi na tlo Kosova i Metohije poništava Rezoluciju 1244 i bukvalno otvara put za ostvarenje Ahtisarijevog plana.
Penzije? Sećam se u predizbornoj kampanji, pa i u pregovorima posle izbora govorilo se o minimum 70% penzija u odnosu na plate. Sada se govori o maksimumu. Dobro reče gospodin Nikolić, i za 48 je maksimum 70. Znači, eventualno može doći do 70.
Gospodo, u kući imam dva penzionera i vrlo dobro znam kako žive, vrlo dobro znam da su sasvim drugačije razmišljali kada ste rekli minimum 70%. Da obavestim i njih i sve ostale penzionere, gospodo penzioneri, slagali su vas, ovo povećanje od 10% će za nekoga koji ima 8.000 značiti 800 dinara, a za one koji imaju 80.000 penzije 8.000 dinara. Prema tome, kao kada je knjaz Nikola delio žito - ako ti je Bog dao, daću ti i ja, ako ti Bog nije dao, ne dam ni ja. Upravo na to nas upućuje ovaj ekspoze.
Globalna bezbednost? Ovaj što sedi ovde do budućeg premijera, NATO učenik, vrlo dobro savladao onaj kurs tamo od nekoliko meseci.
Gospodine, nemojte mi dobacivati, niste u kafani i niste u diskoteci, gde ste radili kao izbacivač, sada ste u Narodnoj skupštini, sedite i saslušajte me, ako imate nešto, izađite posle mene pa kažite.
Ko je garant globalne bezbednosti? Da li je to NATO pakt? Da li je to onaj isti NATO pakt koji je tovare, hiljade tona bombi sručio na Jugoslaviju? Da li je to naša vojska, vojska koja ne može da kupi jedno BVP vozilo, jer je ministar u adaptaciji svog stana od državnih para, od para vojske, kupio lustere u vrednosti, otprilike, tog BVP vozila.
Poljoprivreda, samo četiri reda, ali četiri reda iz kojih jasno proizilazi - ako su vas do sada pljačkali i dalje će vas pljačkati. Prema tome, gospodo poljoprivrednici, ne računajte na ovu vladu, računajte na njen pad uskoro.
Zdravstvo? Koje, bre, besplatno zdravstvo, kad je ona pozitivna lista sve kraća i kraća. Uskoro ćemo i za aspirine morati u privatnu apoteku, jer ih u državnim neće biti ili neće biti na listi i moraćete od prve tablete pa do najskupljih operacija sami da plaćate, jer Tomica Milosavljević unapređuje zdravstvo već četvrti mandat. Sećam se kakvo je zdravstvo bilo kada je on bio, a sada možete svi da vidite.
Neki ministri se grčevito bore da ostanu na vlasti. Za neke ministre postoje samo dva puta: put u ministarsku fotelju ili put u Bačvansku. Prvi put budu završili svoje ministrovanje, upravo će se tamo naći.
Haški tribunal? Gospodo, da li ćete osuditi Hag, gospodo budući ministri i buduća vlado? Izvinite, da ućutim, da ne probudim ministra, vidim žmuri. Da li ćete osuditi onih 12 mrtvih? Otišli Srbi u taj Haški tribunal živi i zdravi i vratili se u mrtvačkom kovčegu. Da li ćete osuditi suđenje i presudu Rasimu, izvini Rasime, Naseru Oriću, oslobađajuće presude za sve druge osim za Srbe?
Na kraju, gospodo, u onoj prvoj vladi su dva ministra glasala da postanu ministri. Napredujete, sada ih imate pet, samo se pitam hoće li glasati i da li će ti glasovi posle važiti.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslanik Paja Momčilov ističe povredu Poslovnika.

Paja Momčilov

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, uvaženi predsedavajući, građani Srbije, reklamiram članove 104. i 113. Ponavlja se ista situacija. Gospođo predsedavajuća,  vi treba da reagujete  na dobacivanja iz klupe. Ponavlja se to dobacivanje i vi ne reagujete. Zašto ne reagujete, vrlo je interesantno.
Mnoge moje kolege ovde su govorile da mi danas prisustvujemo urušavanju parlamentarnog života u Srbiji, da parlamentarna demokratija hoće da bude zamenjena predsedničkom. Upravo takvo ponašanje pojedinih budućih ministara to i potvrđuje. Ne smeta nama ni broj prisutnih ovde, koji nikada nije kompletan, koji govori dobro o odnosu buduće izvršne vlasti prema zakonodavnoj.
Da kažem tim budućim ministrima, u sistemu parlamentarne demokratije, ukoliko će on važiti i dalje, postoji podela vlasti i ta vlast se deli na zakonodavnu, koja je direktno nosilac suverena. Mi smo direktno izabrani od naroda. Gospodo, vi se birate od Skupštine i toga treba da budete svesni. Vi ste sluge naroda, ako jeste pravi ministri, ako shvatate svoju dužnost i vi treba u skladu sa tim i da se ponašate.
Znači, elementarno kućno vaspitanje i shvatanje parlamentarne demokratije vam nedostaje u ovom trenutku. Gospodine mandatare, vi ovo stado ne možete da okupite ni na samom početku, to jeste problem, nećete sigurno moći ni ubuduće, ali bar vas molimo da im skrenete pažnju na te dve stvari: na sistem parlamentarne demokratije i na elementarno kućno vaspitanje. Vi meni i sada dobacujete, a to je vrlo nepristojno i bezobrazluk.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li narodni poslanik Paja Momčilov traži da se izjasnimo o povredi? Narodni poslanik kaže da nema potrebe da se u danu za glasanje izjašnjavamo o ovoj povredi.
Reč ima narodni poslanik Milorad Buha, a posle njega narodni poslanik Vladan Jeremić.