ČETVRTO VANREDNO ZASEDANjE, 05.09.2008.

8. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTO VANREDNO ZASEDANjE

8. dan rada

05.09.2008

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 20:00

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Povredu Poslovnika istakao je narodni poslanik Milan Lapčević.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Milan Lapčević

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospođo predsedavajuća, ponovo se iznose zaista paušalne ocene i neistine. Ne znam koji to sporazum u sebi sadrži socijalni program. To još nisam čuo. Ili klauzule i pojedinosti oko zaštite životne sredine. Valjda država propisuje na koji će nivo zaštite životne sredine pri izdavanju dozvola za nekakav rad poštovati. Apsolutno argumentacija koja ne stoji.
I zaista mi nije jasno koja količina energije se troši da bi se nešto pokazalo kao neuspešno ili propalo, ili loše za ovu zemlju. Pominju se argumenti kako mi nismo ravnopravni u ovom poslu i kako se ne poštuju isti aršini. Kako pri raspravi o stabilizaciji i pridruživanju niko ne pomenu različite aršine koje primenjuje Evropska unija prema Srbiji i prema drugim zemljama? Kako vam tad to nije smetalo, a sada vam ovo smeta? Politika dvostrukih nastupa ovde i različitih tumačenja apsolutno govori o vašoj nedoslednosti.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Nenad Popović, povreda Poslovnika.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Nenad Popović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
  Četiristo miliona evra za Naftnu industrije Srbije i 500 miliona evra kao investicije u Naftnu industriju Srbije je po knjigovodstvenoj vrednosti 51%, ono što je knjigovodstvena vrednost, na datum 1. januar 2007. godine, kada se to prigovaralo.
Pošto je knjigovodstvena vrednost napravljena, meni se čini, ako se ne varam 2006. godine, pravio ju je baš, na predlog Meri Linča, po podacima koje im je dao Deloit tuš i ta knjigovodstvena vrednost je i upisana u registar preduzeća u Republici Srbiji. Znači, ovde se govori zaista o 51% knjigovodstvene vrednosti.
Nikad se neću složiti sa time da je 400 miliona evra, plus minimum 500 miliona evra investicija, bescenje, smatram da je to vrlo realna cena, a u okviru kompleksa, u okviru celovitog sporazuma mislim da je Srbija napravila fantastičan posao, a to će budućnost pokazati. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Jovan Palalić, po povredi Poslovnika.
...
Srpska narodna partija

Jovan Palalić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovana predsedavajuća, evo u toku ove diskusije čuli smo jednu stvar koju zaista treba raspraviti. Možda je to u stvari pozadina čitave ove današnje rasprave.
Znači, čuli smo da Srbija treba snažno da stane iza jedne ideje projekta o gasovodu koji ne treba da prođe kroz njenu teritoriju, da bi se osporio i srušio sporazum za gasno-naftni aranžman sa Ruskom Federacijom, gde deo Južnog toka gasovoda treba da prođe kroz Srbiju.
Zaista je teško razumeti da se ovde raspravlja o projektu koji je poznat kao Nabuko, koji nikakve dodirne tačke nije imao ni u bilo kojoj ideji da prolazi kroz Srbiju. Vodi se diskusija o tome danas ovde, kako bi se raspravom o ceni NIS-a skrenula pažnja. U stvari, pozadina čitave priče je da Južni tok na sve moguće načine zaobiđe Srbiju i da se čitav taj aranžman usloži ili iskomplikuje i na sve moguće načine, ovom konkurentnom projektu Nabuko, bude u problemu.
Prosto sad smo to čuli. Posle celog dana rasprave spominje se projekat Nabuko koji nikakve veze sa Srbijom nema. To jeste čitava priča. Gasovod kroz Srbiju da ne prođe, Južni tok da ne prođe i da se ospori gasno-naftni aranžman preko cene NIS-a. Naravno, treba o tome diskutovati, ali hajde da se otvore karte sa tom iskrenom pričom. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Čedomir Jovanović.
...
Liberalno demokratska partija

Čedomir Jovanović

Liberalno demokratska partija
Gospođo predsedavajuća, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, vi gospodine Palaliću stalno dajete višak smisla onome što mi iznosimo u svojim diskusijama. Sa tim teorijama zavere bilo bi bolje da što pre prekinemo. Mi raspravljamo o dokumentu koji se nalazi pred poslanicima.
U članu 1. ovog sporazuma, stav 2, kaže se sledeće - u okviru magistralnog gasovodnog sistema u izgradnji iz Ruske Federacije kroz Crno more i teritoriju trećih zemalja i Republike Srbije, za tranzit i isporuke prirodnog gasa u druge zemlje Evrope predviđa se izgradnjom na teritoriji Republike Srbije deonice gasovodnog sistema.
Znači, niko ne govori o magistralnom gasovodu nego o deonici gasovodnog sistema. To je prva činjenica. Druga činjenica, mi nemamo ništa protiv toga da gasovod prođe kroz Srbiju, želeli bismo da se to desi, ali vas pitamo zašto to radite na ovakav način.
To pitanje vam postavljamo zbog toga što sumnjamo u sposobnost Vlade Vojislava Koštunice da u ovom poslu zaštiti adekvatno interese građana Republike Srbije, jer je ta Vlada istovremeno odlučila da u okviru energetske strategije razvoja naše zemlje podrži koncept manjinske privatizacije i, paralelno sa tom odlukom koju je nazvala energetskom strategijom, donela drugu odluku koja je direktno suprotna toj strategiji.
Da li je to čudno za politiku Vojislava Koštunice? Nije. To je oduvek bila politika Vojislava Koštunice. Ali, mi od vas tražimo činjenice. Prekinite sa teorijama zavere. Nemam ja firme u Rusiji, gospodin Popović ima firme u Rusiji. Živim ovde u Srbiji. U mom kabinetu ne sede lobisti ruskih kompanija, sedeli su u Koštuničinom kabinetu. Nisam potpisivao sporazume ni u Vašingtonu, ni u Briselu, ni u Kremlju, nego je to radio Vojislav Koštunica, od Ahtisarija primio nagradu državnika godine, da bi onda žrtvovao interese našeg društva nekoliko godina posle toga tražeći da mi u Ahtisariju vidimo ono što ne postoji i što ni on sam nije bio spreman da vidi onda kada mu je Ahtisari odgovarao. Znači, umesto ovakve vrste rasprave samo činjenice i ništa drugo.
Ova zemlja je potpisala i preuzela je obavezu. Potpisala je ugovor sa Evropskom unijom i neka onda ova zemlja kaže da je taj ugovor više ne obavezuje. Nemamo ništa protiv. Neka ova zemlja kaže da se iza ovog sporazuma, koji sada parlament treba da ratifikuje, valja afirmacija onih inicijativa koje idu u prilog skidanja moratorijuma za izgradnju nuklearnih elektrana u Srbiji.
Da li će nam se to desiti za godinu, dve ili tri? Mi mislimo da hoće. Dobili smo na mestu ministra energetike lobistu za jednu takvu ideju. Onda to treba staviti kao kartu ovde na naš sto, pa reći u redu, ulazimo u jednu novu eru. Da li postoje nuklearne elektrane oko nas? Da, postoje. Da li nam je potrebna energija? Da, jeste.
Hajde da o tome razgovaramo. Hajde da kažemo šta ovaj parlament može da uradi da bi se primenio onaj član Sporazuma u kome vidimo mogućnost da se stvari poboljšaju. Bugarska vlada je celu noć pregovarala sa Rusima da bi u zoru potpisala sporazum onakav kakav je bio, u skladu sa interesima bugarskih građana. Mi to želimo za građane Srbije, i gas i naftu. Dosad smo imali problem sa tim, ali pre svega zbog toga što nismo imali novac.
Kada neko ulazi na tržište Srbije i zauzima poziciju koju je do tog trenutka imala srpska država, a to je ono što sada mi radimo, e onda tražimo garancije da će taj neko osećati te iste obaveze prema građanima Srbije, kao što je morala da oseća i osećala sama srpska država, to jest da ruska država neće praviti razliku između interesa svojih građana i interesa građana Srbije.
Jako je teško verovati u takvim odnosima nekome na reč. Potrebni su sporazumi. U ovom sporazumu toga nema i to je ono što moramo da promenimo.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima predstavnik Vlade Srbije, ministar Petar Škundrić. Ovlašćeni predlagač i predstavnik dobija reč kad zatraži. Izvolite, ministre.
...
Socijalistička partija Srbije

Petar Škundrić

Dame i gospodo narodni poslanici, ovde je počela priča o teorijama zavera. Ovo ne bih govorio zbog gospodina Čede Jovanovića, ovo govorim zbog srpske javnosti. Znate, to su teške optužbe, gospodine Jovanoviću, da vi za bilo kog ministra srpske vlade kažete da lobira nečije državne interese, bez ijedne trunke dokaza.
Vi najbolji strateški razvojni projekat ove zemlje ocenjujete da je prćija bivše vlade ili dela ministara ove ili cele ove vlade. Srbiji se pruža sada prilika i ako je ne iskoristi neće je imati više. Kada je u ovom parlamentu raspravljano o drugim projektima sličnog karaktera na koje se vi ovde pozivate? Kada je to Srbija potpisala ovakvu obavezu vezano za neki drugi projekat?
Ovde je pružena prilika narodnim poslanicima da ocene da li je ovaj projekat zaista od nacionalnog i državnog interesa. Da li ovim projektom Republika Srbija može da uđe u novi razvojni ciklus u narednih 20, 30 ili 50 godina?
Pominju se projekti koji nijednog trenutka nisu uzimali Srbiju u obzir kao zemlju koja bi mogla da bude učesnik u realizaciji tih projekata. Ovde je govoreno o mogućim benefitima ili potencijalima ovog projekta, što treba da bude realizovano ugovorima u vezi sa ovim sporazumom, ali pruža se i šansa da se energetski potencijal ovog sporazuma pretvori u najprofitabilnije projekte koje ova država može da ima.
Mislim da zaista nema smisla, ne želim od netačnosti vezano za moju struku, do drugih stvari. Srbija treba da zna da vi pokušavate, i tu vam ne osporavam, ovu govornicu da dobijete na svemu na čemu možete da dobijete određeni politički poen. Ali, molim vas i tražim da ne zloupotrebljavate govornicu neistinama, koje imaju u sebi podloge i za neka druga pokretanja određenih aktivnosti.
Tvrdite, gospodine Jovanoviću, da sam stručnjak za tekstilnu tehnologiju, a ja sam hemijski tehnolog organske hemijske tehnologije, kojoj u prvom redu pripadaju i nafta i gas, a posle sam se usmerio ka tehnologiji vlakana, što nije tekstilna tehnologija, nego najbolja organska hemijska tehnologija, primera radi.
Prema tome, mislim da su besmislena osporavanja vezana na ovaj način kako se to pokušava. Prethodna vlada je pokrenula i parafirala određeni projekat. Nama je pružena mogućnost da ga prihvatimo ili ne prihvatimo.
Smatram pod punom odgovornošću da boljeg projekta u ovom trenutku Srbija nema i da je ovaj projekat podloga za brži preporod, ukupni preporod Republike Srbije. A da li je mogao i bolje da se napravi - pa jeste, mogao je i bolje. Hvala.

Whoops, looks like something went wrong.