TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 03.12.2008.

16. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

16. dan rada

03.12.2008

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 19:30

OBRAĆANJA

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala. Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Milovan Radovanović
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima gospodin Momir Marković. Izvolite.

Momir Marković

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, pre nego što pređem na odbranu amandmana, pre nego što pokušam da vas ubedim da u danu za glasanje pritisnete zeleno dugme i pomognete da usvojimo ovaj amandman, moram da ukažem na jedno drastično kršenje Poslovnika. Desilo se juče za vreme mog odsustva. Naime, ja sam juče u prepodnevnim časovima bio u Zemunu i branili smo opštinu Zemun od političkog nasrtaja, jer pravno je apsolutno sve čisto, beogradskih moćnika da je preotmu. U to vreme je ovde sa skupštinske govornice jedan građanin nekoliko puta pomenuo moje ime govoreći o kriminalu u Agenciji za kontrolu leta.
Dame i gospodo, ja dozvoljavam svim narodnim poslanicima da me citiraju, dozvoljavam da me i pohvale kada nešto pametno kažem, dozvoljavam građanima Srbije, ali ne dozvoljavam onima koji časti i morala nemaju da pričaju o časti i moralu.
Naime, moguće je da je ovo još uvek uticaj mirisa Majskog uranka na Goču. Kažu da je tamo bilo 18 miliona razloga da se određena grupa skupi. Ne može o kriminalu da priča neko ko je ovde izvršio kriminalno delo prisvajajući 15.000 glasova građana Srbije i otimajući poslanički mandat. Ako će o moralu, prvo neka vrati mandat, pa neka ide u crkvu, pa posle toga može da dođe ovde. Njemu i takvima zabranjujem da moje ime uzimaju u usta.
Kada smo već kod Kontrole leta, pre nego što pređem na ovo, samo još dva pitanja da postavim.
Da li je tačno da sve mutne radnje u Kontroli leta Stankov vrši preko šefa nabavke Mirjane Belanović i da li je ta Mirjana Belanović sestričina Miroljuba Labusa?
Da li je tačno da je ona svastika Bojana Krišta? Da li je tačno da je Bojan Krišto zet Miroljuba Labusa?
Sada da pređemo na amandman. Gospođo Malović, zakon koji ste doneli pred Skupštinu iz temelja menja, ali na loše, čitavo stanje, čitave odnose u Srbiji. Vi znate da su, pogotovu u centralnoj Srbiji, mali gradovi, palanke centri, i po 60 km oko njih su sela; čitav život se odvija upravo u tim gradovima. Aleksinac je mesto gde je najbliža granica gde se graniči sa drugom opštinom udaljena tridesetak kilometara. Ako krenete gore prema Prokuplju granično selo je Vukanja - 36 km. Ako krenete ovamo, granično selo je Loznac - ukupno je 40 km. Ako krenete dole prema Nišu, to su Drenovac i Grejač, opet je oko 30 km. Gore prema Sokobanji je Mozgovo - 30 kilometara. Dakle, 70 km je prečnik opštine Aleksinac.
Sud u opštini Aleksinac je uspostavljen pre otprilike 180 godina. Čitav kulturni život, čitav život te palanke se odvija otprilike na relaciji sud - srednja škola (u ovom slučaju gimnazija) - crkva - zgrada opštine. Vi ste predvideli da će osnovni sud biti u Nišu, tako da ćete imati građane koji će morati 100 km da pređu da bi došli. To što vi imate područnu jedinicu suda u Aleksincu ništa ne znači, jer se i ovako gomilaju predmeti i stoje po nekoliko meseci pre nego što počnu da se obrađuju. Zbog toga smatram da ovaj amandman treba prihvatiti.
Život u centralnoj Srbiji zamire. Dva su razloga za to: prvi je bela kuga, a drugi je migracija. Onog trenutka kada vi u jednoj palanci koja predstavlja centar tog područja, tog okruga, ukinete jednu od tih vertikala, od tih institucija, počinje polako migracija prema većim centrima.
Šta je sa decentralizacijom, o kojoj toliko govorimo nekoliko godina unazad i za koju se pogotovu Demokratska stranka zalaže? Umesto decentralizacije dobili smo, recimo, Zakon o glavnom gradu, koji je sve ingerencije vlasti smestio u ruke gradonačelnika. Đilas sada ima pravo, zahvaljujući Statutu grada i Zakonu o glavnom gradu, odnosno preuzeo je i one poslove koje je Ministarstvo za lokalnu samoupravu radilo. Danas Đilas može da uvodi privremene mere.
Zbog toga molim narodne poslanike da amandman narodnog poslanika Milovana Radovanovića usvoje i da osnovni sud u Aleksincu nastavi da živi. Verujte, učinićete mnogo i građanima Aleksinca i okoline.
Uostalom, imam osećaj da je vama, gospođo Malović, ovaj zakon podmetnut, otprilike, kao vruć krompir, da vi izađete i da ga branite, i to upravo u ovo vreme.
Čini mi se da će ovaj zakon, ukoliko bude usvojen, mnogo više štete naneti od koristi koju vi vidite. Korist je otprilike – ukinuće se nekih 400 sudijskih mesta, možda toliko tužilaca i sve će se svesti na to. Ionako su predmeti stajali i po nekoliko godina i nisu bili rešavani; ovim ih nećete rešiti, ovim ćete samo multiplicirati i vreme i probleme. Mislim da problemi koji sada postoje u sudstvu ovim zakonom neće biti rešeni. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala vama. Da li se još neko javlja za reč?
Primili ste obaveštenje da je narodni poslanik Žura Viorel povukao amandmane na članove 3, 4. i 9. Predloga zakona o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava.
Na član 3. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Laslo Varga, Balint Pastor, Elvira Kovač i Arpad Fremond.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč? (Poslanici uzvikuju da nema vremena.)
Dobro, onda na osnovu člana 85. određujem pauzu do 15.00 sati.
Reč će prvi dobiti gospodin Laslo Varga, po svom amandmanu. Hvala i prijatno.
(Posle pauze – 15.05)

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Dobro došla, ministarka. Počinjemo popodnevno zasedanje tamo gde smo stali pre podne. Po Poslovniku se javio gospodin Šormaz.
Na osnovu člana 85. stav 5. objavljujem da ćemo produžiti rad do 19.30. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Dragan Šormaz

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Shodno članovima 225. i 226. rekli smo da ćemo pitati, a juče nismo pitali nijednom, ako ste primetili, pustili smo da vidimo jedan dan da se opet ne optužuje opozicija za opstrukciju. Pitanje je, naravno, za predsednika Vlade; opet, kao što sam pre neki dan rekao, imamo različite, kontradiktorne informacije o tome gde je budžet i kada će da bude budžet Republike Srbije tj. Predlog budžeta, jer budžet usvaja Narodna skupština.
Naime, danas je predsednik Vlade Cvetković izjavio da nije izvesno da će sutra biti budžet na Vladi, da odbori Vlade još nisu završili posao. Zamislite kada će odbori Skupštine da završe posao. Odbori Vlade nisu završili posao na budžetu. Tek danas ili sutra treba da se vidi sa predstavnicima Pokrajine Vojvodine zato što su oni nezadovoljni. Meni je interesantno da izvršna vlast u Vojvodini zna šta piše u toj radnoj verziji budžeta, a narodni poslanici u Skupštini Republike Srbije ne znaju. Jer, oni su nezadovoljni, navodno, nije predviđeno u budžetu onih sedam posto, koji su po Ustavu.
Pored svega toga, danas je gospodin Cvetković izjavio da je njegovo tumačenje obaveza prema MMF-u da Vlada treba da usvoji budžet do 19. decembra. Vlada ne usvaja budžet. Vlada samo predlaže, donosi predlog budžeta. Narodna skupština usvaja budžet. On je usvojen tek kada ga mi ovde usvojimo. On važi tek kada ga mi odobrimo. To što Vlada radi nije budžet, to je predlog budžeta. U Narodnoj skupštini ga nema.
Kakva je ovo izvršna vlast u zemlji? Euleks se raspoređuje na Kosovu. Pričali, ne pričali, oni će sprovoditi Ahtisarijev plan. Dva dana u Briselu NATO o tome razgovara. To traje, utvrđuje se datum, otprilike 9. decembar, raspoređuje se, a ministar Jeremić takođe danas izjavljuje...
(Predsedavajući: Zahvaljujem.)
Izvinjavam se, posebno vama, jer ste vi, po meni, najbolji predsedavajući ovde.
Znači, danas ministar Jeremić izjavljuje da su evropske integracije, tj. put Srbije u EU na ledu.
Postavljam pitanje još jednom – gde je budžet?

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala. Molim službu da pitanja narodnog poslanika prosledi Vladi.
Reč ima gospodin Slobodan Maraš, po Poslovniku, pa gospodin Aligrudić. Izvinjavam se gospodinu Marašu, gospodin Miloš Aligrudić kao šef poslaničke grupe ima prednost.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Pozivam se na članove 225. i 226. Čuli smo pitanje koje je uputio Dragan Šormaz. Molim da se na njega odgovori. Ima tu još pitanja koja možemo uputiti, ali ja bih danas išao na to da se vratimo na priču o amandmanima. Ali, pre toga, s obzirom na to da je sinoć učestvovao na državnoj televiziji ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić i da je tamo nešto govorio o ovim aspektima prihvatanja Euleksa, tvrdeći za nešto što mislim da je nacionalna sramota da je velika diplomatska pobeda... Maločas smo čuli vrlo tačnu konstataciju gospodina Šormaza da nije bitno kako mi nešto zovemo, nego šta će se u realnosti ispostaviti. U realnosti će se svakako ispostaviti da Euleks služi za podršku nezavisnosti naše južne pokrajine.
Ne želim da sumnjam u srčanost i predan rad ministra spoljnih poslova. Ono što je on dobio kao zadatak nije nimalo lako. Kada je o tome reč zaista tu ne mogu da dam neku naročitu primedbu, jer nije problem u ministru spoljnih poslova, problem je u onome šta je zacrtano i na kom mestu se zacrtava kao državna spoljna politika.
Sinoć smo u toj istoj emisiji čuli od ministra spoljnih poslova da je glavni akter "crtanja" te međunarodne spoljne politike predsednik države. Otvorite Ustav Republike Srbije i nađite mu tu funkciju. Nađite gde piše da predsednik države to radi. Kako je to moguće?
Zato moram da pitam premijera, znači ne ministra spoljnih poslova, kako je moguće da dozvoli da mu neko ko nosi jednu drugu funkciju u državi preotima posao koji, po Ustavu, pada na Vladu Republike Srbije? To je prva stvar.
Druga stvar, da li će nas premijer udostojiti odgovora ne samo na ovo, nego i na neka druga pitanja, da li će nas udostojiti jednim papirom u kome bi se videlo šta je to što je ispregovarano u UN i šta je to što su Ujedinjene nacije zaključile? Jer, verujte mi, kao članovi ovog doma i izabrani narodni predstavnici nemamo nikakve potrebe da se o tome informišemo preko štampe. Mogli smo da pročitamo, bilo je prilježnih novinara koji su sve to lepo napisali, opisali jednu za drugom svaku tačku od onih šest tačaka koje se odnose, pre svega, na sever Kosova, pri čemu se tu napravila velika razlika između južnog i severnog dela Kosova i Metohije. Po čijem uputstvu, da li je ova Narodna skupština o tome odlučivala nekada? Kako izgleda taj tok pregovora, na šta je to ličilo, da li će to ovaj dom ikada saznati? To je moje pitanje premijeru.
Molim vas da to pitanje prosledite. Mi možemo o tome pričati u danu kada se bude raspravljalo o poverenju Vladi, ali bi bilo dobro da i pre tog dana rasprave o poverenju Vladi dobijemo odgovor na ova pitanja. Jer, to je nešto što je svakako vrlo zanimljivo i od značaja za rad narodnih poslanika.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala, gospodine Aligrudiću. Molim stručnu službu da pitanje gospodina Aligrudića prosledi premijeru Cvetkoviću.
Reč ima gospodin Slobodan Maraš, po Poslovniku.

Slobodan Maraš

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, gospođo ministarka, javio sam se u skladu sa članom 104. Mi ovde danima slušamo jedno te isto pitanje koje poslanici Demokratske stranke Srbije postavljaju, a to je – gde je budžet. Gospodo iz DSS-a, vi ste zaista poslednji koji možete da postavite jedno takvo pitanje. Vi znate da je bilo privremenog finansiranja za vreme prve Koštuničine Vlade. Nakon toga smo ovde, ako se ne varam, u maju dobili budžet za 2007. godinu. Budžet za 2008. je takođe kasnio.
Poslednje što želim jeste da budem advokat Vlade, ali situacija u kojoj se nalazi Vlada pred donošenje budžeta za 2009. godinu ne može nimalo da se poredi sa situacijom u kojoj je Koštuničina vlada donosila budžet. Vi ste morali velike troškove izbornih kampanja da ukalkulišete u taj budžet koji ste donosili.
Sada smo u jednoj velikoj krizi. Potpuno prihvatam vaše kritike kada govorite da smo u velikoj krizi i da nam preti velika opasnost kada je u pitanju ekonomija. Zaista, postoji odgovornost ove vlade koja se može meriti datumima kada će nam dostaviti budžet.
Isto tako, ova vlada je nekoliko nedelja vodila razgovore sa MMF-om i verujem da je svima nama u interesu da donesemo budžet do onog datuma kada je Bord MMF-a rekao da će doneti odluku da li će sklopiti aranžman sa Srbijom ili ne. Ali, ponovo podvlačim, vi ste zaista poslednji koji možete da postavljate pitanje gde je budžet.
Slažem se da treba kritikovati Vladu i kad je budžet u pitanju, zašto nije pred poslanicima, ali postoje objektivni razlozi. Zaista, kako god u prvi mah delovala izjava ministarke finansija koja je rekla da je bolje da dobijemo budžet sa zakašnjenjem nego da dobijemo manjkav, mislim da moramo da se složimo sa tim i da u ovoj situaciji moramo imati strpljenja. Bez obzira na to što nismo oni koji podržavaju Vladu, moramo da podržimo našu državu, a to ćemo moći i na taj način ako dobijemo budžet o kome možemo da raspravljamo, ali da bude kvalitetan. Znate da se predviđa velika štednja u mnogim ministarstvima i mislim da treba da sačekamo da taj budžet stigne.
Podvlačim, vi iz Demokratske stranke Srbije ste vodili dve vlade. Znamo kako je bilo za 2007 – zbog izbora i svega ostalog je prolongiralo, pa je trebalo ukalkulisati te troškove izbora. Budžet za 2008. godinu smo takođe dobili sa zakašnjenjem. Kada biste vi to priznali i rekli - da, mi smo tada pogrešili, onda bih mogao da razumem da postavljate takva pitanja, ali mislim da je krajnje nekorektno da oni koji su takođe gazili Zakon o budžetskom sistemu postavljaju takva pitanja.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala. Reč ima gospodin Miloš Aligrudić, po Poslovniku.