ČETVRTA SEDNICA PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 21.04.2009.

13. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo Četvrtu sednicu Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.

Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 105 narodnih poslanika.

Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.

Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 88 narodnih poslanika, odnosno više od jedne trećine narodnih poslanika, te da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.

Da li neko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da zatraži obaveštenje ili objašnjenje u skladu sa članom 235. Poslovnika? (Da)

Gospodin Aligrudić želi reč.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovana predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, hteo bih da vam postavim nekoliko pitanja, vama kao predsednici Narodne skupštine.
Interesuje me – kako je moguće da s tolikom lakoćom mesecima, a naročito poslednjih nedelja, trpite zulum koji izvršna vlast, na čelu s Borisom Tadićem, a preko marionetizovane Vlade Republike Srbije i njegovog kabineta, radi Narodnoj skupštini? Mogli ste da vidite poslednjih dana i predloge nekih zakona, propisa, kojima se, od strane izvršne vlasti, pokušava da nametne određeno ponašanje određenim institucijama koje proističu direktno iz Narodne skupštine i nemaju nikakve veze s Vladom Republike Srbije. To je u paketu ovih propisa.
Interesuje me, kako je moguće da vršite tu funkciju koju vršite a da se nijednog trenutka ne oglasite, kao prva među jednakima ovde, kada je reč o poniženju Narodne skupštine? Kako je moguće da niste reagovali svih ovih nedelja kada je vođena hajka u pojedinim medijima protiv Narodne skupštine u celini, bez obzira na ono što Narodnu skupštinu opterećuje kada je reč o unutrašnjim odnosima, tim pre što je ponašanje jedne grupe poslanika, za koje vladajuća većina smatra da nije korektno, direktno u vezi s ponašanjem vladajuće većine i poimanjem atmosfere u Narodnoj skupštini, koju kreira vladajuća većina u svojim glavama i prenosi na rad Narodne skupštine?
Drugo pitanje. Da li vam pada na pamet, kao predsedniku Odbora za ustavna pitanja, da sazovete taj odbor? Znate da smo vam više puta postavljali pitanja – da li ste svesni da je 31. 12. 2008. godine istekao rok za usaglašavanje svih propisa s Ustavom Republike Srbije, u skladu s Ustavnim zakonom? Šta vam pada na pamet da s tim u vezi uradite? Da li mislite da sazovete Odbor za ustavna pitanja i da taj odbor za ustavna pitanja nešto tim povodom zaključi i da preporuči dvotrećinskoj većini Narodne skupštine da promeni Ustavni zakon u tom delu i produži rok? Šta mislite da uradite?
Kada će se doneti zakon o Narodnoj skupštini? Znate da postoji Predlog tog zakona. Ako jedan deo poslanika nije zadovoljan onim što piše u tom zakonu, postoji način da se on promeni amandmanima. Taj zakon može i treba da bude u proceduri.
Šta ste uradili u odnosu na moje pitanje koje sam prošli put postavio, kada sam rekao da se predlozi opozicije, pre svega DSS-a, i to brojni zakoni koje smo podneli proteklih meseci, ne nalaze kao zakoni na spisku u proceduri ili na Internet veb stranici Narodne skupštine? Još uvek nije promenjeno, do jutros. Možete otići, uključiti kompjuter i pogledati kako izgleda veb prezentacija Narodne skupštine. Na šta to liči? Da li uopšte znate koliko zakona treba uskladiti s Ustavom Republike Srbije? Da li možete odmah da nam odgovorite koji je to broj?
Šta ćete, na kraju krajeva, da radite s nezavisnim institucijama? Ne govorim o tome kolike plate kome treba da budu. Kada je kriza, svi treba da stegnemo kaiš, uključujući i sve druge institucije. Da li mislite da bi trebalo da, ispred ove narodne skupštine, učinite nešto na odbrani nezavisnih institucija koje je ova skupština birala, kao što je, recimo, NBS, guverner i ostali, od nasrtaja izvršne vlasti na njih, na način kako se to sada radi? Jer, šta se time dokazuje? Da je predsednik države bog i batina, a da Parlament ništa ne vredi? Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodine Aligrudiću, Skupština ima saradnju s ostalim instancama vlasti, a odluke skupštinske većine su i zvanična poruka svim instancama vlasti i građanima Srbije o stavovima ove skupštine.

Zakon o Skupštini je, kao što znate, u proceduri i plan nam je da ga u toku ovog perioda, pre godišnjih odmora, stavimo na dnevni red. Usaglašeno je 95% sadržaja ovog zakona, na moje zadovoljstvo, među predstavnicima svih poslaničkih grupa i predstoji nam period usaglašavanja još oko 5% teksta.

Što se tiče naše ustavne obaveze, odnosno ustavne obaveze Vlade i resornih ministarstava da sva akta budu usaglašena s Ustavom, Skupština je u više navrata, u decembru prošle godine i početkom ove godine, obaveštavala Vladu o tome i očekujemo da oni to učine u najkraćem mogućem roku.

Koji su to zakoni u proceduri? Tačno je da je najveći broj akata koje ste vi predložili, DSS, u proceduri a da se ne nalaze na sajtu, ali ste dobili pismenu informaciju od stručnih službi da je potrebno da dostavite tekstove u elektronskoj formi, kako bi mogli da budu na sajtu. Znam koliko je dokumenata u proceduri, 91, od toga 39 ratifikacija.

To bi, otprilike, bilo to. Niste zadovoljni? Izvolite.

Jutros vam je otišao dopis, imam informaciju od gospodina sekretara da vam je jutros poslat dopis s instrukcijama o tome da je potrebno da u elektronskoj formi dostavite predloge zakona.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Znate kako, ovo drugo što ste rekli je krajnje paušalni odgovor na ono što sam vas pitao, što znači da niste odgovorili ništa, pogotovu o odnosu ove narodne skupštine i institucija ove države. Ono što gledam ovih dana je apsolutno poništenje vrednosti ovog doma na taj način. Ako ovaj dom bira guvernera NBS-a, ako ovaj dom bira druge nezavisne institucije i ima odnos prema tim institucijama, onda ovaj dom treba da uređuje način ponašanja tih institucija u situacijama krize, a ne da slušaju instrukcije iz jednog centra, pre svega, kabineta Borisa Tadića. Na to mi niste odgovorili.
Da se ne osvrćem na druge stvari, samo kratko, da ne bih oduzimao dalje vreme, vaš poslednji odgovor, koji ste dali kada je reč o veb prezentaciji Narodne skupštine i prikazu akata u proceduri, jeste direktno kršenje osnovnih principa parlamentarizma. Način na koji se ponaša generalni sekretar Narodne skupštine i vi koja mu u tome, očigledno, asistirate, ili neko ko vam daje naloge da se tako ponašate, direktno narušava vrednost ovog doma i ono što bi se zvalo – jednakost prava narodnih poslanika.
Po Ustavu ove države, imamo pravo da predlažemo zakone. Imamo pravo, kao i svi drugi narodni poslanici, kao i Vlada Republike Srbije, da ti zakoni budu preneti na veb stranice. Ne možete nama naturati obavezu da vama, na osnovu vaših dopisa, gospodine generalni sekretaru, dostavljamo u elektronskom obliku naše predloge zakona koji ne postoje u elektronskom obliku. Pitanje sam vam postavio pre tri nedelje, a vi nama jutros šaljete taj dopis.
Na kraju krajeva, ti zakoni su zavedeni. Imate službe, izvolite, prekucajte ih, stavite ih u elektronsku formu i okačite na veb prezentaciju. To ste dužni da uradite. Nismo mi dužni da to uradimo, jer to nigde ne piše. Toliko o vašem odgovoru, koliko je pametan i korektan.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodine Aligrudiću, ja bih se s vama složila da se čini pokušaj nekih da degradiraju Narodnu skupštinu, poziciju parlamentarca, personalno, i značaj parlamentarca i Narodne skupštine, i u svim komunikacijama, pre svega, s medijima i s ostalim instancama, činim napore da ovaj dom, koji radi izuzetno odgovoran posao, bude vrednovan na pravi način. Potrebno je da to činimo svi skupa.

Vaše sugestije, u smislu da je potrebno da Parlament ima dostojanstvo koje će biti opservirano i van ovog doma, potpuno je na mestu. S vama se tu potpuno slažem i mislim da je potrebno da imamo zajedničku i sinhronizovanu akciju, koja treba da počne našim, pre svega, korektnim radom, a svedoci smo činjenice da se to i događa poslednjih nedelja.

Žao mi je što niste zadovoljni svim mojim odgovorima, ali u svakom slučaju naći ćemo način da još jednom testiramo da li ste vi u obavezi ili stručne službe. Ako vi niste u obavezi, učinićemo sve napore da se sve što je u zakonskoj proceduri nađe na sajtu, jer to odgovara istini.

Gospođa Jorgovanka Tabaković ima reč. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Jorgovanka Tabaković

Napred Srbijo
Imam pitanje za prvog potpredsednika Vlade, zamenika predsednika, gospodina Ivicu Dačića, jedno jedino pitanje, koje mnogo govori o ponašanju Vlade, koja jedno priča, a drugo radi.
Pitanje je – zašto je potpredsednik Vlade Ivica Dačić potpisao rešenje o imenovanju dva člana Upravnog odbora Fonda za osiguranje i finansiranje spoljnotrgovinskih poslova, koji mi na ovoj sednici ukidamo, o čemu smo u načelu već raspravili? Naime, pod tačkom 21. dnevnog reda sednice koja je počela 30. marta, imamo temu – ukidanje Fonda za osiguranje spoljnotrgovinskih poslova. Čemu služi Upravni odbor Fonda, koji je u načelnoj raspravi već ukinut, a koji je trebalo da bude ukinut još pre tri godine, zato što se njegovi poslovi dupliraju u Agenciji koja osigurava izvozne poslove?
Da li objašnjenje leži u podmetanju, bez izvinjenja na izrazu, gospodina Dinkića, čija su dva zaposlena u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja imenovana za članove Upravnog odbora. Reč je o Draganu Matoviću, diplomiranom pravniku, i Dušanu Vučkoviću, takođe, diplomiranom pravniku u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja. U „Službenom glasniku“ broj 26, koji je odštampan 14. aprila, pre nedelju dana, objavljena je Odluka o njihovom imenovanju, a istovremeno je razrešen gospodin Milan Krkobabić.
U trenutku kada se preti otpuštanjem velikom broju zaposlenih u državnoj upravi, kada raspravljamo o rebalansu i pratećim zakonima koji treba da uštede, ovo je zaista neverovatna informacija. Dinkić svoje kadrove zaposlene u Ministarstvu želi da obezbedi na način koji nije dostojan ozbiljne Vlade u krizi.
Pošto mi član 235. omogućava da dam jedno obaveštenje, ovo je bilo pitanje, obaveštavam građane da je neophodno da one prazne papire u sveskama za nabavku, koji sada ostaju goli, koriste za beleženja ovakvih postupaka Vlade, jer se mnogo toga nakuplja, a ne dajte da se zaboravi, jer u ovakvo krizno vreme ovo je nedopustivo ponašanje.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Vaše pitanja će biti prosleđena Vladi, odnosno potpredsednicima Vlade.

Reč ima narodni poslanik, gospodin Miroslav Markićević.
...
Nova Srbija

Miroslav Markićević

Nova Srbija
Poštovana potpredsednice, poštovane kolege narodni poslanici, poštovani građani Srbije, imam neka pitanja i potrebni su mi odgovori na ta pitanja, odnosno obaveštenja, da bismo ja i poslanici Nove Srbije mogli građanima da damo neke odgovore, a tiču se pokrajinskih poslanika koji su u sastavu Skupštine Vojvodine.
Kao što vidimo, to je, pre svega, zamerka medijima, postoje u ovim skupštinama koje postoje u političkom sistemu naše države dobri momci i loši momci. Naravno, u sastavu ove skupštine su ''loši momci'', zato što dolazimo na posao i radimo onoliko koliko znamo i umemo i prihvatili smo i podržavamo svaku akciju štednje, ukidanje dnevnica, smanjenje plata, plaćanje svih računa koje poslanici troše za goste koje imaju, ali se pitam – šta je s poslanicima u Skupštini Vojvodine, koji imaju veće plate od poslanika u Narodnoj skupštini? Šta je s predsednikom Skupštine, Šandorom Egerešijem, koji izigrava šefa države i nastupa u ime države Vojvodine?
Da li je to nagrada za te ''dobre momke'' koji ne dolaze u Skupštinu? Ta skupština ne radi mesecima, a primaju veće plate nego što ovde imaju narodni poslanici. Da li je to nagrada za izglasavanje „dobrog statuta“, statuta koji vi ne smete da stavite na dnevni red Skupštine, a kao što smo čuli izlaganje gospodina Aligrudića, po Ustavu ste bili dužni to da uradite do 31. decembra? Da li je ovo zabijanje glave u pesak?
Ovo je pitanje, pre svega, za predstavnike DS-a u Narodnoj skupštini Republike Srbije, jer, koliko znam, oni su u apsolutnoj većini u Pokrajinskoj skupštini.
Moje drugo pitanje – da li je Vladi, koja namerava da otpusti, kako čujemo iz medija, desetak hiljada službenika, ljude koji rade u administraciji na raznoraznim mestima, lakše da otpusti 10.000 radnika ili deset ministara?
Da li je moguće da čelnici Vlade odgovaraju da, ako otpuste neke ministre, odnosno ukinu neka bespotrebna ministarstva, onda neće biti Vlade? Pa šta ako neće biti Vlade? Da li je moguće da oni misle da su bogom dani, da samo ta vlada može da vlada ovom zemljom? Da li su oni na tim mestima voljom građana? Voljom građana treba i da odu.
Da li Vlada i predsednik Vlade razmišljaju o podatku koji je juče dat u medijima, da 47% građana Srbije traži izbore, 31% je protiv?
Treće, imam pitanje za Ministarstvo poljoprivrede. Svi smo svedoci da je na predlog poslanika Nove Srbije, tačnije, gospodina Milutina Jeličića, usvojen amandman poslanika NS-a, tako da je u budžetu pri Ministarstvu poljoprivrede predviđeno milijardu dinara za subvenciju za kupovinu traktora, koje bi koristili, pre svega, mladi poljoprivrednici. Ne treba da podsećam sve vas ovde, mislim da znate za taj podatak, da je poljoprivreda mehanizacija u Srbiji zastarela i da je prosek traktora preko 15 godina.
Šta je ministar poljoprivrede preduzeo da taj amandman, koji je sastavni deo Zakona o budžetu, realizuje? Svi smo glasali da taj amandman realizujemo; ne treba, valjda, nikome da govorim koliko bi to bilo značajno i za industriju traktora, koja, po podacima koje imam, oko 1.500 traktora godišnje proizvodi, a nekad je to bila moćna industrija gde je hiljade radnika primalo platu.
Četvrto pitanje, za predsednika Vlade i ministra odbrane – šta oni misle da preduzmu povodom vesti da će u vežbama NATO-a u Gruziji učestvovati i Srbija, na granici sa Rusijom? Da li ti ljudi uopšte vladaju trenutnom političkom situacijom u svetu, da li znaju gde mi živimo i gde se naša zemlja nalazi, od koga imamo podršku, jedinu u ovom trenutku, kakvu-takvu.
Tražim od poslanika DS-a, od predsednika Vlade, predsednika države i ministra odbrane da odmah donesu odluku, da stopiraju tu odluku gde će, navodno, dva oficira, ili dva čoveka iz Vojske Srbije učestvovati u vežbama NATO-a u Gruziji, na granici sa Rusijom. Kada sam čuo to juče, a verujem i ogromna većina građana, u medijima, nisam mogao da verujem svojim ušima i očima.
Želim odgovor na ova pitanja do četvrtka, zbog hitnosti i važnosti, pogotovo što se tiče Gruzije i vežbe NATO-a u Gruziji, jer ako će da nam odgovaraju kao što su neki ministri odgovarali, posle dva ili tri meseca, kada je prošao voz, kako narod kaže…
(Predsednik: Vreme.)
Hvala lepo.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Vaša pitanja će biti prosleđena Skupštini Vojvodine, Vladi, odnosno predsedniku Vlade, ministru odbrane i ministru poljoprivrede. Zahvaljujem.

Gospođa Marina Raguš ima reč. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Marina Raguš

Srpska radikalna stranka
Gospođo Đukić-Dejanović, dame i gospodo poslanici, ono što je SRS zaprepastilo jeste poseta gospodina Tadića Visokim Dečanima, ne sama poseta, koliko potreba da se dozvola za tu posetu traži od kosovskih vlasti. Takođe smo posle toga čuli i izvesne negacije iz kabineta gospodina Tadića.
Međutim, ono što ovom prilikom, pojašnjenja radi, želim da kažem, to je da je američka ambasada u Prištini izdala jedno saopštenje koje, zapravo, negira potpuno ono što je gospodin Tadić rekao u svrhu posete Visokim Dečanima. Da ne bih parafrazirala ono što je američka ambasada u Prištini saopštila, oni pozdravljaju odluku Vlade Kosova da odobri Borisu Tadiću da prisustvuje službi u manastiru Visoki Dečani. "Odluka je bila pravedan čin. Ovu odluku je donela suverena država, u skladu sa Ahtisarijevim planom i za dobrobit susedskih odnosa", dodaje se u saopštenju.
Mi veći i jači udarac nismo mogli da primimo. O onome o čemu opozicija priča već izvestan broj meseci, upravo smo dobili saopštenje američke ambasade u Prištini. Takođe, jednu od potvrda procedure na osnovu koje zvaničnici države Srbije posećuju svetinje na KiM-u i na osnovu koje mogu da uđu na suvereni deo teritorije Srbije dobili smo od portparola specijalnog izaslanika EU na Kosovu, gospođe Julije Ruter, koja je, između ostalog, rekla da su, na osnovu ustava, institucije Kosova jedini autoritet koji može da dozvoli, odnosno zabrani posete srpskih državnika.
S ovim u vezi, SRS traži detaljnu informaciju od predsednika Vlade, ministra unutrašnjih poslova, a ono što želimo jeste i zvaničan odgovor kako izgleda procedura posete državnih protokola, državnih zvaničnika Kosovu i Metohiji, pa ćemo na osnovu toga znati šta se dešava iza očiju javnosti. Pretpostavljam da će to biti jedan od vrlo značajnih dokaza.
Takođe, pokušavamo danima da kažemo da se derogacija dostojanstva Skupštine dešava u momentima kada treba da se pažnja javnosti skrene na neke sasvim efermerne stvari u odnosu na ono što može da izgleda, što mi smatramo da već izgleda kao ulazak u pregovore s kosovskim vlastima, za šta mislimo da je nedopustivo. Nadamo se da ćemo ovaj odgovor dobiti što pre.
Moram da vam kažem i da sam prošle godine, oktobra ili novembra, nemam precizan datum, postavila pitanje i tražila objašnjenje, zapravo, detaljnu informaciju o tome koji tim učestvuje u sastavljanju podneska koji bi trebalo da ide pred Međunarodni sud pravde, a tiče se legalnosti proglašenja nezavisnosti KiM-a.
Poslanički klub SRS-a do dana današnjeg nije dobio nijedan odgovor, nijednu informaciju. Sada je kraj aprila i mislimo da je takav odnos Vlade, resornih ministarstava i prvog ministra neprihvatljiv i nedopustiv. Samim tim, dokazuje da mi očigledno živimo u dve paralelne države, dva paralelna sistema i da je, najverovatnije, jedino što je funkcionalno moguće to da opozicija zaseda u jednoj zgradi, a pozicija u drugoj zgradi.
Ovo su sve dokazi koji govore o tome kakav odnos izvršna vlast ima prema zakonodavnoj vlasti. Nadam se da će te klupe biti popunjene tokom današnjeg dana, jer ovo je jedna slika, kada raspravljamo o pojedinostima, kakav je odnos vlasti prema Parlamentu.
Još jedno pitanje, direktno za ministra odbrane, u stvari, može da se grupiše s pitanjem gospodina Markićevića iz Nove Srbije. Samo da pojasnim, radi se o učešću Srbije u manevrima koji treba da se održe u periodu 6. maj – 1. jun, na teritoriji Gruzije, na koje su svi zvaničnici Rusije i predsednik Ruske Federacije vrlo oštro reagovali i uputili zvaničnu notu NATO alijansi, sa zahtevom da se takav manevar otkaže.
Mi tražimo, takođe, pojašnjenje u tom smislu, ali pošto znam da ne može da se duplira pitanje, nemam problem s tim da to ide u okviru pitanja gospodina Markićevića.
Još jedno pitanje. Odavde ne vidim da li je ovo peti minut istekao. Dobro, ništa, ostaviću za četvrtak, pa se nadam da ćemo imati prostora. Hvala.

Whoops, looks like something went wrong.