JEDANAESTO VANREDNO ZASEDANjE, 26.07.2009.

10. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

JEDANAESTO VANREDNO ZASEDANjE

10. dan rada

26.07.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:05 do 16:20

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 199. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Krasić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 199. amandman je podnela narodni poslanik Vjerica Radeta. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Gospodine Duliću, moraćete da izgrdite vaše saradnike koji su radili ovaj izveštaj o tome zašto ne prihvatate naše amandmane, zato što su valjda misli da mi ovo ne čitamo, pa su odgovorili nešto što nema veze sa onim što smo tražili.
Zapravo, šta sam tražila? Tražila sam brisanje stava 4. iz člana 199, a on se odnosi na procenu vrednosti nepokretnosti i na primenu u tom delu, jer smo mi već sada, da ne trošim vreme, predložili da procena vrednosti nepokretnosti ne može biti u okviru ovog zakona, niti u okviru katastra za nepokretnost.
Vi mi kažete da se amandman ne prihvata iz razloga iz kojih nije prihvaćen amandman na član 10. koji je podneo Sreto Perić. Tu nam objašnjavate zašto gospodina Srete Perića amandman nije prihvaćen, između ostalog, kažete pored toga Zavod je kroz donatorski projekat Kraljevine Švedske već realizovao prve dve faze projekta, u kome je izvršio edukaciju državnih službenika za poslove masovne procene vrednosti nepokretnosti u Republici. Ovo je zaista katastrofalno priznanje. Vi idete pre nego što se ovde donese zakon, vršite edukaciju službenika o trošku neke Kraljevine Švedske ili ne znam koga.
Dakle, ovo govorim u prilog tvrdnji SRS da je nažalost, gospođo Đukić-Dejanović, ovaj parlament u službi Vlade Republike Srbije. Dobro znate da nas Ustav obavezuje da to bude obrnuto, da Vlada Republike Srbije podnosi račune parlamentu. Kod nas je nažalost drugačije. Tako je utvrđen i ovaj dnevni red, tako se utvrđuju i ostali dnevni redovi. Ovo nam je potvrdio gospodin Dulić upravo u ovom izveštaju.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 199. amandman je podneo narodni poslanik Radoslav Milovanović.
Vlada i Odbor za urbanizam i građevinarstvo prihvatili su Amandman, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Pošto smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima, da li predstavnik predlagača dr Oliver Dulić, ministar životne sredine i prostornog planiranja, želi završnu reč? (Da.)

Oliver Dulić

Želim da kažem da je ovo dobar zakon. On je u potpunosti u skladu sa svim obavezama koje ova država treba da ispuni u procesu evropskih integracija i onome što je mnogo važnije, a to je uspostavljanje jednog potpuno drugačijeg sistema koji bi trebalo da posluži našim građanima da imaju mnogo kvalitetnije i podatke i usluge kada je u pitanju državni premer i katastar nepokretnosti.
Sve ovo što ste vi govorili svakako jeste u skladu sa proklamovanom politikom partija kojima pripadate. Ono što moram da kažem da je nacionalna infrastruktura geoprostornih podataka, kao i masovna procena vrednosti nepokretnosti, nešto što su apsolutno sve prisutne stvari u svim evropskim zemljama, pa će to tako biti i ovde u Srbiji.
Naravno da smo mi, očekujući da će ovaj zakon biti donet, nažalost on nije podnošen u godinama u prošlosti, ušli u edukaciju ljudi da bi što pre moguće mogli da ispunimo sve te obaveze.
Zahvaljujem se svim narodnim poslanicima koji su učestvovali u raspravi. Činjenica je, naravno, da ste se potrudili da promenite ovaj zakon u skladu sa politikom koju zastupate.
Tvrdim da će ovaj zakon biti veoma dinamičan, lako sprovodiv i doprineće mnogo većem kvalitetu rada i geodetskog zavoda i katastara, i svakako će služiti, pre svega, u interesu naših građana da najzad i u ovoj oblasti možemo da uvedemo red.
Naravno, kao kontinuitet saradnje ovog zakona i zakona o planiranju i izgradnji, koji smo raspravili juče, omogućiće jedno kompletno reformisanje ovih oblasti.
Hvala vam još jedanput i nadam se da ćete i vi sami biti svedoci jedne dobre primene ovog zakona.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine ministre.
Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima. Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Prelazimo na 14. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O SOCIJALNOM STANOVANjU (pojedinosti)
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Gordana Rajkov, Saša Dujović, Dejan Radenković, Milisav Petronijević, Zoran Kasalović, Zlata Đerić, Aleksandra Ilić, Radoslav Mojsilović, Meho Omerović, Mićo Rogović, Saša Maksimović, Jelena Budimirović, Ljiljana Miladinović, Zoran Antić, Veroljub Arsić, Jorgovanka Tabaković, Oto Kišmarton, Snežana Stojanović-Plavšić, Bojan Mladenović, Vladan Jeremić, Mirko Munjić, Dejan Mirović, Petar Jojić, Radiša Ilić, Lidija Dimitrijević, Marina Toman, Dragan Stevanović, Milan Avramović, Aleksandar Martinović, Vjerica Radeta, Donka Banović, Nikola Lazić, Milan Dimitrijević, Milica Vojić-Marković, Aleksandar Pejčić, kao i amandman koji je podneo Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja.
Narodni poslanik Gordana Rajkov pisanim putem 16. jula 2009. godine povukla je amandman na član 10. Predloga zakona, a narodni poslanik Saša Dujović pisanim putem 25. jula 2009. godine povukao je amandman na član 15. Predloga zakona.
Narodni poslanik Dejan Radenković pisanim putem je 25. jula 2009. godine povukao amandman na član 16, sa ispravkom, i amandman na član 17. Predloga zakona.
Narodni poslanik Milisav Petronijević pisanim putem je 25. jula 2009. godine povukao amandmane na članove 11. i 16. Predloga zakona.
Narodni poslanik Zoran Kasalović pisanim putem 25. jula 2009. godine povukao je amandmane na član 4, 13. i 18. Predloga zakona.
Primili ste izveštaje Odbora za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavnog odbora, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 140. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Donka Banović, Nikola Lazić, Milan Dimitrijević i Milica Vojić-Marković.
Gospođa Donka Banović želi reč.

Donka Banović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovani ministre, kolege narodni poslanici, član 1. govori o tome šta ovaj zakon uređuje i kaže: ''Ovim zakonom uređuju se uslovi za održivi razvoj socijalnog stanovanja i način obezbeđivanja i korišćenja sredstava za razvoj socijalnog stanovanja, kao i druga pitanja od značaja za socijalno stanovanje.''
Naš amandman predlaže da se posle reči "i održivog razvoja socijalnog stanovanja" dodaju reči "kao oblika netržišnog stanovanja". Mi smatramo da nije dovoljno da stoji samo "socijalnog stanovanja", nego da bliže i u ovom članu treba naglasiti kakvo je to stanovanje, a to je oblik netržišnog, moglo je da stoji i neprofitnog stanovanja.
U odgovori koji sam sada dobila od predlagača kaže da se ne prihvata ovaj naš amandman iz razloga što nema potrebe za dodatnom odrednicom, jer je predlagač zakona već izabrao ovaj izraz. Upravo i predlažemo amandman zato što smatramo da predlagač nije izabrao adekvatan izraz. Pogotovu ovde se govori o tome da je to prevod reči social housing, koja kad se prevede zaista i znači socijalno stanovanje.
Po prvi put se u pravnom poretku Republike Srbije uopšte uvodi izraz socijalno stanovanje, to nama do sada nije bilo poznato. Za razliku od nekih drugih država, recimo Velika Britanija ima social housing ili socijalno stanovanje preko 100 godina. Kod nas od Drugog svetskog rada do 2001. godine postojala je solidarna stambena izgradnja i tom izgradnjom su nastajali tzv. socijalni stanovi.
Nažalost, od 2001. godine više ne postoji ni fond, niti se izdvajaju sredstva iz bruto dohotka građana. Mislim da je to tada negde oko 1,3% izdvajano iz dohodaka svih građana. S obzirom da mi do sada poznajemo samo ovaj termin "socijalni stanovi", mislim da kada je u pitanju socijalno stanovanje, tu odrednicu treba pobliže odrediti na način kako smo mi predložili.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 2. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Donka Banović, Nikola Lazić, Milan Dimitrijević i Milica Vojić-Marković. Gospođa Vojić-Marković.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Nešto ću vas samo zamoliti, dakle, po isteku ova dva minuta koliko imam za amandman, možda ću koristiti vreme grupe u obrazlaganju svih ovih amandmana, tako da nema razloga da me prekidate, da mogu da komentarišem.
Dakle, poslanička grupa DSS podnela je amandman na član 2. koji u originalnom tekstu glasi: Socijalno stanovanje u smislu ovog zakona jeste stanovanje odgovarajućeg standarda koje se obezbeđuje uz podršku države, u skladu sa strategijom socijalnog stanovanja i programima za realizaciju strategije.
Sad dalje imate deo teksta, ali za ono na šta smo mi intervenisali dovoljno je ono što sam pročitala.
Mi smo smatrali da pre ovoga "jeste stanovanje" treba ubaciti "netržišno stanovanje", u skladu sa ovim što smo mi razvijali kao priču od prvog amandmana pa do kraja ovoga što smo mi intervenisali. Zašto je sada važno da naglasimo da to socijalno stanovanje mora da bude, dakle mora da bude, oblik netržišnog poslovanja i zbog čega smo mi napisali taj amandman.
Obrazloženje zbog koga ste vi odbili amandman kaže - da nema potrebe da se to posebno naglašava jer je predlagač zakona već izabrao ovaj izraz kao adekvatan aktuelnom izrazu "socijalno stanovanje". Sada dalje objašnjavate – da se ovaj pojam koristi u savremenoj teoriji, podrazumevajući širi koncept socijalnog stanovanja. Mogu da razumem da to što ste napisali u obrazloženju zaista stoji, ali mi i dalje insistiramo da ovo što smo napisali "netržišno stanovanje" mora da uđe u zakon. Zbog čega to kažemo?
Prosto, kakve ste vi teorije koristili, kakve ste podloge koristili praveći ovaj zakon - to nema naročito mnogo veze sa onim što piše u zakonu?
Šta je dalje nas rukovodilo da ovo predložimo? Najveći broj građana, podaci iz 2007. godine kažu to je 6,6% i to je pola miliona građana Srbije, a novi podaci koji nisu zvanični, jer prosto ne postoji ta vrsta analize, kažu da to preko 10% građana Srbije ne mogu sebi, ni svojim porodicama da obezbede neke pristojne uslove stanovanja i zbog toga je važno da država u tom delu pomogne.
Dalje, moramo da pogledamo i koji su tih 10% i više od 10% stanovnika, to su u najvećem broju one društvene grupe koje su marginalizovane - to su i Romi, stara lica, porodice sa velikim brojem dece, osobe sa invaliditetom, azilanti, izbeglice.
Zakon mora da ima i tu ulogu ne samo da obezbedi stanove za ovu kategoriju lica, i to naglašavam "po netržišnim uslovima", to mi ovde ponovo naglašavamo, jer ako su to tržišni uslovi u pitanju oni nemaju šanse da kupe stanove, kao ni najveći broj građana Srbije pre svega, ali ovde govorimo o jednoj posebnoj kategoriji. Važno je da napišete da su to netržišni uslovi.
Važno je još da im omogućite da tim stanovima i tim stanovanjem se oni integrišu u društvu - bez toga nema naročito vajde.
Kada to govorim, a opet svesno govorim, zato što smo upravo pre izvesnog vremena bili svedoci kako to gradonačelnik Đilas zamišlja - kako to treba iseliti Rome koji žive ispod Gazele, napraviti im negde favelu, napraviti im negde jedan izdvojeni deo grada gde će ih on smestiti.
Dakle, oni će mu tu smetati, pa mu neće smetati na nekom drugom mestu. Upravo ovim amandmanom mi to komentarišemo – da to ne može tako da se rešava. Komentarišemo da se radi o netržišnim uslovima.
Zaista smatramo da to netržišno mora da uđe ovde u zakon, jer i posle nas će neko doći i neće znati koje su teorije i šta ste vi koristili praveći ovaj zakon. Zbog toga je nama bilo važno i zbog toga smo i u prvom i u drugom članu uložili amandman da stavite "netržišno".
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 3. amandman je podneo poslanik Meho Omerović. Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja prihvatili su amandman i on je postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Stevanović. Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja prihvatili su amandman i on je postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Meho Omerović. Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja prihvatili su amandman i on je postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Martinović. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 4. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Jelena Budimirović i Ljiljana Mladenović. Da li neko želi reč? Gospođica Budimirović.

Jelena Budimirović

Napred Srbijo
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani građani Srbije, koleginica Ljiljana Miladinović i ja podnele smo amandman u ime poslaničke grupe Napred Srbiji SNS. Amandmanom smo predložile brisanje tačke 6) u članu 4.
Tačka 6) kaže da jedinica lokalne samouprave može samostalno ili zajedno sa drugim zainteresovanim jedinicama lokalne samouprave da osnuje neprofitnu stambenu organizaciju, tj. stambenu agenciju radi sprovođenja lokalne stambene strategije, realizacije programa socijalnog stanovanja i upravljanja stanovima za socijalno stanovanje datim pod zakup, kao i radi obavljanja drugih aktivnosti od javnog interesa u oblasti stanovanja.
Kao što sam rekla, mi smo predložile brisanje ove tačke, jer smatramo da aktivnosti od javnog interesa u oblasti stanovanja i realizaciju programa socijalnog stanovanja može da obavlja organ lokalne samouprave nadležan za stambene poslove. Recimo, direkcija za izgradnju grada ili opštine, ili zavodi za izgradnju grada ili opštine.
SNS smatra da u uslovima u kojim živimo osnivanje paralelnih institucija i uvećavanje budžetskih korisnika samo bi predstavljalo teret već preopterećenom budžetu. Ako jedinice lokalne samouprave donose lokalnu stambenu strategiju, planiraju budžetska sredstva za sprovođenje stambene strategije, vode registar stanova, zašto onda postoji potreba za formiranjem stambenih agencija?
Postavila sam pitanje, a daću i odgovor. Jedan od preduslova realizacije kredita od inostranih specijalizovanih izvora je kredit Banke za razvoj Saveta Evrope i osnivanje republičke agencije za stanovanje i stambenih agencija na lokalnom nivou. Krediti se odobravaju na period od 10 do 15 godina, a pod kojim uslovima, to ne znamo, ali samo želim da podsetim da krediti nisu poklon, već omča oko vrata onom ko je prezadužen i toga treba da budemo svesni.