JEDANAESTO VANREDNO ZASEDANjE, 28.07.2009.

12. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

JEDANAESTO VANREDNO ZASEDANjE

12. dan rada

28.07.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 19:25

OBRAĆANJA

...
Nova Demokratska stranka Srbije

Željko Tomić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Želim za kraj, kao ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe DSS, da kažem da je ovo jedan od najkomplikovanijih zakona koji sam imao prilike da pročitam, da će biti užasno teško sprovodiv i to ćemo podvući crtu, nadam se, za godinu-dve dana, pa ćemo imati prilike da popričamo o ovom zakonu i o sprovođenju zakona. Čisto što se ovog amandmana tiče, mi smo svoje rekli i da smo isključivo za skupštinu elektora nacionalne manjine, odnosno za elektorski način izbora. Vi u obrazloženju kažete zašto odbijate taj amandman. Zato što može da bude neposredni izbori, a što je u skladu sa evropskim i demokratskim standardima ili posredno preko elektorske skupštine. Zašto nije nastavljena rečenica - u skladu sa čim. U načelnoj raspravi u Americi predsednik Obama je izabran na elektorski način, doduše na našto drugačiji, ali to se zove elektorski, kao i kongresmeni, kao i svi.
Mogli ste napisati u skladu sa američkim i demokratskim standardima. Ne znam zašto iza elektorskog načina izbora ne postoji ništa, a iza neposrednog, bože moj, evropski i demokratski. Sve u svemu, poražava me opšta politizacija nacionalnih saveta, sada su vrata toj politizaciji su širom otvorena.
Kako ste i sami rekli, nacionalne manjine preko ovih izbora će izraziti svoj politički stav. Svoj politički stav nacionalne manjine ostvaruju na opštim demokratskim izborima, političkim delovanjem svojih stranaka, političkim delovanjem u okviru drugih stranaka, o čemu je gospodin Hajdarević neumorno danas govorio.
Vlada Vojislava Koštunice je potpuno emancipovala, na kraju krajeva, i osnovala je nacionalne savete, i u Ustavu uopšte pitanjima ljudskih i manjinskih prava je posvetila jednu trećinu teksta, ali ovo nismo želeli da se dogodi.
Nažalost, moraćemo da glasamo protiv ovog zakona.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na osnovu člana 142. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine Odbor za međunacionalne odnose podneo je amandman na član 99, koji je Vlada prihvatila.

Na član 100. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Pavel Marčok, Đuro Mučenski, Lodi Gabor, Petar Kuntić, Maraci Nandor i Tot Tamaš. Vlada i Odbor za međunacionalne odnose prihvatili su amandman, pa je on postao sastavni deo Predloga zakona.

Na član 100. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Kenan Hajdarević i Judita Popović. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 100. amandman je podneo narodni poslanik Vitomir Mihajlović. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 100. amandman je podneo narodni poslanik Bajram Šehović. Vlada i Odbor za međunacionalne odnose prihvatili su amandman i on je postao sastavni deo Predloga zakona.

Gospodin Miletić Mihajlovića na član 101. je povukao amandman tokom dana.

Na član 101. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Pavel Marčok, Đura Mučenski, Lodi Gabor, Petar Kuntić, Marac Nandor i Tot Tamaš. Vlada i Odbor za međunacionalne odnose prihvatili su amandman i on je postao sastavni deo Predloga zakona.

Na član 104. amandman je podneo narodni poslanik Stefan Zankov. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 104. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Pavel Marčok, Đura Mučenski, Lodi Gabor, Petar Kuntić, Marac Nandor i Tot Tamaš. Vlada i Odbor za međunacionalne odnose prihvatili su amandman, i on je postao sastavni deo Predloga zakona.

Na član 104. amandman je podneo narodni poslanik Bajram Šehović. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 108. amandman je podneo narodni poslanik Bajram Šehović. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 109. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić-Marković, Donka Banović i Željko Tomić. Gospođa Vojić-Marković želi da govori. Izvolite.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
 Obratiću se lično ministru zato što se on meni obratio kada sam govorila o amandmanu na član 99, ubeđujući me šta je demokratija. Ne mogu da ne govorim o tome, zato što ne možemo govoriti o demokratiji, poštovani gospodine ministre, a da se poslanici iz parlamenti teraju kao kučići sa ulice, a to je bilo u ovoj skupštini zahvaljujući vama.
Ne možemo govoriti o demokratiji, poštovani gospodine ministre, da zatvarate medije, ni to nije demokratija, to je najmanje demokratija. Ne možemo da govorimo o demokratiji gospodine ministre ako poslanici u ovoj skupštini pretrčavaju preko zakona kao da nas neko ovde obavezuje da moramo za 10 sekundi da pređemo ne znam koliko.
Nažalost, u ovoj zemlji sve što govorite da je demokratija nije demokratija, i ovo što sam vam rekla za način izbora neposredan nije demokratija i nije isključivo demokratija. Demokratija je da ljude ne plašite.
Demokratija je da ljudima obezbedite osnovna ljudska prava.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 112. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić-Marković, Donka Banović i Željko Tomić. Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 114. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić-Marković, Donka Banović i Željko Tomić. Gospođa Banović želi reč. Izvolite.

Donka Banović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
U članu 114. se govori o finansiranju, odnosno da se sredstva iz stava 1. ovog člana, koja se obezbeđuju u budžetu RS, raspoređuju tako da se 30% raspoređuje u jednakim iznosima svim registrovanim nacionalnim savetima, a ostatak sredstava, odnosno 70% srazmerno broju pripadnika određene manjine.
Naš amandman se sastoji u tome da predlažemo da se ovaj deo koji se podjednako deli svim postojećim nacionalnim savetima poveća sa 30% na 40%, a da se 60% raspoređuje shodno brojnosti nacionalne manjine.
Gospodine ministre, u tom trenutku ste izašli, mada ste zaista dobar predstavnik predlagača, jer ste ceo dan tu, kada smo razgovarali o finansiranju, to je bio jedan član. Vaša koleginica nije mogla da odgovori, jer nema pravo da se obrati Skupštini, ali vi da, da li ste napravili neki elaborat, predračun, koliko će koštati finansiranje, koliko će koštati ovi neposredni izbori, s obzirom da će se formirati 16 nacionalnih saveta. Sada ih ima toliko. Možda će još neki. Da li ste napravili neku analizu koliko će to koštati?
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 114. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Kenan Hajdarević i Judita Popović. Gospodin Kenan Hajdarević ima reč.
...
Liberalno demokratska partija

Kenan Hajdarević

Liberalno demokratska partija
Kao što se već čuli, član 114. govori o načinu finansiranja nacionalnih saveta i to smo pohvalili u načelnoj raspravi kada smo govorili o predlogu ovog zakona.
Dali smo jedan amandman koji u zadnjem stavu člana 114. briše ovo – ili nacionalnih manjina čiji jezik u službenoj upotrebi na teritoriji jedinice lokalne samouprave. To smo uradili zato što u prethodnom dijelu ove rečenice kaže se: Sredstva iz stava 1. ovog člana, koja se obezbeđuju u budžetu jedinice lokalne samouprave, raspoređuju se u skladu sa odlukom nadležnog organa jedinice lokalne samouprave, nacionalnim savetima koji predstavljaju nacionalne manjine koje u stanovništvu lokalne samouprave dostižu najmanje 10% od ukupnog stanovništva.
Da bi jezik neke nacionalne manjine bio u službenoj upotrebi u lokalnoj samoupravi, neophodno je po Zakonu o lokalnoj samoupravi i Zakonu o zaštiti nacionalnih manjina i etničkih zajednica da tim jezikom govori minimum 15% stanovništva u toj lokalnoj samoupravi. Mislimo da je nepotrebno da stoji i ako uzimamo manji procenat, a to je 10%, tako da je ovo obrazloženje zaista nepotrebno.
Čini mi se kao da ovaj ko je pisao ovo obrazloženje nije pročitao objašnjenje našeg amandmana i nije shvatio šta smo hteli ovim amandmanom da kažemo, jer je nepotrebno da stoji – u službenoj upotrebi jedinica lokalne samouprave jezik ili ako ima 10% stanovništva. To je manja stepenica od 15%, pa smo zato predložili brisanje.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin ministar. Izvolite, gospodine ministre.

Svetozar Čiplić

Jedno kratko obrazloženje, tih 10% je zapravo norma koja je na osnovu podataka koje imamo zaštita onoga što se zove stečeno pravo. Može da se desi, i to se dešava da u određenim lokalnim samoupravama, da procenat padne ispod 15% i izgube pravo na službenu upotrebu jezika i pisma, ali sa ovih 10% smo to zaštitili.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin Miletić Mihajlović ima reč.