Prva sednica, Drugog redovnog zasedanja, 13.10.2009.

5. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Prve sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.  
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 100 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice.
Primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 88 narodnih poslanika, odnosno da je prisutno više od jedne trećine narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad.
Da li neko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da zatraži obaveštenje ili objašnjenje u skladu sa članom 235. Poslovnika?
Reč ima narodni poslanik Riza Halimi.
Od prijavljenih ćemo ići od predstavnika najmanjih poslaničkih grupa ka najvećim, kako smo to do sada činili.
Izvolite, gospodine Halimi.

Riza Halimi

Grupa manjina
Gospođo predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, postaviću pitanje ministarki pravde, gospođi Malović, a problematika je sledeća.
U niškom zatvoru prošle nedelje, u sredu, umro je Bajram Sejdinović, iz Bujanovca.
Prema pisanju prištinskog lista "Koha ditore", koji se poziva i na informacije dobijene od strane Dragutina Vidosavljevića, predstavnika nevladine organizacije za ljudska prava iz Leskovca, Sejdinović je bio bolestan i 13 puta je tražio lekarski tretman, koji nije dobio. Lekarska pomoć mu je pružena prekasno, tek, nakon deset minuta kada je bez svesti stajao ispred vrata zatvorske ambulante, kada je već bila konstatovana njegova smrt.
U članku "Koha Ditore", na osnovu pomenutog izvora, a i izjava zatvorenika, u niškom zatvoru su uslovi veoma loši, da se prema Albancima posebno postupa, kao i da su oni često izloženi fizičkim napadima i drugih zatvorenika, a sve to zavisi i od političkih previranja u državi.
Ujedno ću podsetiti da je Zaštitnik građana, početkom godine, pokrenuo postupak za utvrđivanja prekomerne upotrebe sile prilikom hapšenja takozvane ''Gnjilanske grupe''. U prvom danu suđenja ovoj grupi, čuli smo, imao sam prilike lično da čujem izjave od njih dvoje ili troje, da su u zatvoru od strane zatvorskih čuvara fizički maltretirani!
Zahtevam da se ovi navodi ispitaju i da se utvrdi istinitost, a onda da se vidi koje će se mere preduzeti protiv svih izvršilaca prekoračenja službenih nadležnosti.
Takođe, pitam, šta će se, zapravo, konkretnije preduzimati da se poboljšaju uslovi, kako u niškom zatvoru tako i u Okružnom zatvoru u Beogradu, da bi se svaki sudski proces odvijao normalno i kako bi se eventualna optužnica utvrdila u normalnim uslovima, a ne uz pritiske i ne uz ovakve činove – prekoračenjem službenih nadležnosti i kršenjem osnovnih ljudskih prava?! Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Aleksandra Janković.

Aleksandra Janković

Nova Srbija
Imam više pitanja. Prvo pitanje je, da li su zabranjeni protesti u Beogradu, ili su zabranjeni samo za narod koji voli Srbiju i za radnike koji nemaju šta da jedu?
Naime, predstavnici više nevladinih organizacija protestovali su 11. oktobra ispred zgrade predsednika Srbije zahtevajući da se 11. juli proglasi danom sećanja na genocid u Srebrenici.
Kampanji koja se od februara prošle godine održava svakog jedanaestog u mesecu prisustvovale su i predstavnice civilnog sektora iz Crne Gore, BiH, kao i trinaest organizacija međunarodne mreže "Žene u crnom" iz Izraela i Palestine. Koordinatorka organizacije "Žene u crnom" Staša Zajević rekla je da očekuje da će predsednik Srbije Boris Tadić ispuniti međunarodnu obavezu, uvažiti dostojanstvo žrtava u Srebrenici, započeti ozbiljniji i odlučniji obračun sa nekažnjivošću nasilja i zločina.
Znači, moje pitanje za ministra unutrašnjih poslova je – da li su protesti i javna okupljanja u Beogradu zabranjeni ili su dozvoljeni samo "Ženama u crnom" koje govore o Srebrenici, iako takva deklaracija nikada nije prošla kroz Parlament?
Sledeće pitanje, koje vam postavljam, jeste – kako se pripremamo za posetu ruskog predsednika koji treba, kao što znate, tačno na šezdesetpetogodišnjicu poslednjeg oslobođenja Beograda da dođe u našu prestonicu?
Svi smo svedoci da je bilo jako puno rasprave o tome da se beogradskim ulicama vrate njihova imena, ali smo uspeli, predstavnici ove partijske vlasti uspeli su da baš sa Rusima treniraju strogoću, tako da je zaključak da će jednom biti vraćena imena tih ulica, ali možda sa nekim drugim nazivima.
Zanima me šta na planu spoljne politike znači ovakav akt minimalne dobre volje i zašto je toliki problem vratiti, recimo, ulici general Ždanovoj ime Resavska, ulici maršala Tolbuhina, njeno ime itd, umesto da bude zamenjena Mekenzijevom? Utisak koji mi ne da mira jeste ovaj – na takav način reagovala bi upravo ova druga Srbija, kada bi se u nekoj naučnofantastičnoj pretpostavci dodvoravala Rusiji, ne Americi.
Zamislite, recimo, da je zbog bombardovanja izmenjen naziv ulice Džordža Vašingtona ili Ruzveltove?! Ubeđena sam da bi uoči majskog gostovanja potpredsednika Džozefa Bajdena ovi ''drugosrbijanci'', njihovi jurišnici, ''narikali'' na sav glas i tražili da se u čast visokog gosta ulicama vrate prethodni nazivi. Ovako, pošto dolazi ''samo'' predsednik Rusije, gospodin Dmitrij Medvedev, zašto bi učinili minimalni akt dobre volje i vratili prava imena ulicama.
Naravno, prvo pitanje je da li će Dmitrij Medvedev postaviti pitanja koja su mnogo značajnija i teža od naziva ulica. Bojim se da će tu biti dosta pitanja, uključujući i pitanje odluke ove skupštine o vojnoj neutralnosti.
Sledeće moje pitanje je, takođe, vezano za ministra spoljnih poslova i glasi – šta se to zapravo dogodilo ''ovom Butmiru'' i zašto Dodik dolazi u Beograd? Znači, da li se radilo o pokušaju razbijanja Republike Srpske, o reviziji Dejtonskog sporazuma, jer to se nas i te kako tiče, budući da je Srbija garant Dejtonskog sporazuma? Ne bi bilo loše da saznamo kakvi su bili ishodi tih pregovora i zašto je atmosfera bila tako mučna, uključujući i to da je Dodik mora da dođe u Beograd da prosto usaglasi svoja mišljenja sa mišljenjem naših državnika.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Gospodin Vladan Batić ima reč. Izvolite.

Vladan Batić

Gospođo predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, prvo pitanje je za ministra ekonomije i regionalnog razvoja i ministra pravde.
Da li je tačno da je stečajni upravnik, a znam da je tačno, preduzeća „Agroživ“ naplatio 250.000 evra, da svi dobro čuju, ''250.000 evra'', a po završetku restrukturiranja treba naplati još 500.000 evra?! Pa, kakve priče o uštedama, ograničenjima, redukcijama, kada je Srbija očito nekom majka a nekom maćeha! Dakle, čovek je do sada naplatio 250.000 evra na osnovu Pravilnika Ministarstva ekonomije, a pomenuo sam Ministarstvo pravde jer to ide preko Trgovinskog suda u Pančevu.
Dalje, pitanje, da vidimo kako je uopšte afera „Agroživ“, iz kojih razloga, motiva i pobuda, izbila na površinu i četiri čoveka su godinu i po dana u pritvoru? Da li je razlog jedan od tajkuna u Srbiji koji je trebalo da preuzme tržište živine i živinskih proizvoda, prerađevina, uz pomoć jedne firme, iz bivše jugoslovenske republike, iza koje se u stvari krije on, jer je 60% tržišta tim živinskim mesom i prerađevinama od mesa držao „Agroživ“ državna firma, pa je neko želeo to da preuzme, uz pomoć dve banke u kojima je isti taj tajkun jedan od najvećih akcionara?!
Drugo pitanje, ponovo za Ministra ekonomije i regionalnog razvoja. Šta se događa sa preduzećem „Prosveta“? Krajem prošle godine raspisan je tender za privatizaciju „Prosvete“, a onda su se ministri Dinkić i Bradić slikali i proglasili knjižaru „Geca Kon“ za spomenik kulture. Potom, u toku tendera menjani su uslovi privatizacije, što je nedopušteno, zbog spomenika kulture. Lepo je što je to spomenik kulture, ali šta ćemo sa zaposlenima u „Prosveti“ koji skoro godinu dana ne primaju plate! Firma je potpuno propala, blokada je više desetina miliona dinara, a dug nekoliko miliona evra. Dakle, šta će biti sa „Prosvetom“? Kada sam pomenuo Agenciju za privatizaciju, ona kao da je postala agencija za kriminalizaciju!
Evo dve firme, govorim u ime Demohrišćanske stranke Srbije, na teritoriji Opštine Obrenovac.
– Drvni kombinat „Bora Marković“, koji je nekada bio simbol drvne industrije, imao je nekoliko stotina zaposlenih koji su postali socijalni slučajevi. Čovek kome je prodata ta firma, preko Agencije za privatizaciju, optužen je za organizovani kriminal i već duže vremena nalazi se u pritvoru.
Ista je situacija sa raznim pogonima „Prve Iskre“ iz Bariča. Jedan od kupaca jednog pogona „Prve Iskre“ iz Bariča pravosnažno je osuđen na četiri godine zatvora. E, to su novi vlasnici privatizovanih državnih, odnosno društvenih, firmi, koji ne ispune nijednu obavezu iz ugovora! Ako ih ne uhvate – postanu vlasnici, ako ih uhvate završe u Centralnom zatvoru! I, je l' to poruka o novim privatizacijama i novim investicijama u kojima su žrtve samo radnici tih firmi čiji vlasnici postaju raznorazni novokomponovani biznismeni i uglavnom kriminalci?! Hvala vam.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Ima reč gospodin Miloš Aligrudić. Izvolite.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospođo predsednice, vi ste uputili šefovima poslaničkih grupa, poslaničkim klubovima, jedan dopis koji sadrži Zaključak Odbora za ustavna pitanja od 29. septembra 2009. godine. Tom sastanku Odbora za ustavna pitanja ja nisam prisustvovao jer sam bio na drugom sastanku, u Strazburu, na sednici Parlamentarne skupštine Saveta Evrope. I, tu piše da taj taj zaključak glasi ovako: „Neophodno je da predsednik Narodne skupštine održi sastanak sa predsednicima poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini radi utvrđivanja liste prioriteta u donošenju zakona i obaveza, koje nadležni državni organi nisu ispunili u smislu člana 15. Ustavnog zakona“.
Da bismo podsetili o čemu je reč, Poslanička grupa DSS tražila je od vas pre više meseci da sazovete sednicu Odbora za ustavna pitanja na kojoj bi se razmatralo – koje to obaveze Narodna skupština nije ispunila u donošenju zakona i usklađivanju zakona sa Ustavom Srbije, a koje treba da ispuni?
Od tada smo održali dva sastanka. Jedan je bio pre dva i po meseca i sada 29. septembra, na kome je donet ovaj zaključak. Šta ste vi uradili u međuvremenu? Ovaj zaključak je nama dostavljen pre neki dan, a sednica je održana 29. septembra. Ja nisam čuo od vas da ste uopšte sazvali sastanak šefova poslaničkih grupa na kojem bi se razgovaralo o utvrđivanju liste prioriteta, niti se iz ovog zaključka vidi koji su kriterijumi. A ja ću vas podsetiti da mimo člana 15. Ustavnog zakona postoje obaveze koje Narodna skupština nije obavila, kao što je jedna od ovih koje se pominju u ovom dopisu, a to je donošenje zakona o Narodnoj skupštini.
Druga obaveza, na primer, jeste donošenje zakona o prenosu nadležnosti za AP Vojvodinu, koji, takođe, niste doneli, iako imate legitimni predlog 30 narodnih poslanika u ovoj skupštini koji mesecima čekaju stavljanje na dnevni red.
Mi smo sada u fazi redovnog zasedanja. Taj predlog formalno nije potrebno ponoviti. Potrebno je da ga vi stavite na dnevni red.
Vaše prethodno objašnjenje da to ne činite zbog toga što ne postoji mišljenje Vlade, jeste ponižavajuće za Narodnu skupštinu, jer ne postoji rok u kome Vlada treba da to mišljenje da, niti postoji obaveza da ga Vlada da. Objašnjenje koje ste tada dali, da je – mišljenje Vlade neophodno, jer je u pitanju ozbiljan i važan zakon, jeste u potpunoj kontradikciji sa vašim ponašanjem u ovom parlamentu kada je bilo reči o usvajanju drugih propisa koje su podnosile manje grupe poslanika iz vladajuće koalicije, kao što je zabrana antifašističkih skupova, koji, takođe, nije imao mišljenje Vlade, a za koji ste rado glasali, doduše, sa određenim izmenama.
Dakle, ne vidim zbog čega jedno takvo ponižavajuće obrazloženje treba da bude razlog, zbog čega se zakon o prenosu nadležnosti Vojvodine ne nađe na dnevnom redu Narodne skupštine u jesenjem zasedanju.
Ja vas najlepše molim da mi odgovorite dva pitanja – kada ćete sazvati ovaj sastanak? I to ne – sazvaću uskoro, nego recite datum. Budite hrabri, izgovorite danas datum kada će biti i u koliko sati održan sastanak šefova poslaničkih grupa sa ovom temom.
Inače, ne dolazim na sastanke šefova poslaničkih grupe koje vi sazivate, zato što su bez dnevnog reda, telefonski sazvani i na njima se dešava, po mom ranije iskustvu, samo preslušavanje vaših želja o tome kako treba da izgleda sednica Narodne skupštine i ništa se konstruktivno ne dogovara.
Kada budem bio uveren, sa vaše strane, da će se sastanak šefova poslaničkih grupa sazvati na jedan normalan način, pisanim putem, sa unapred utvrđenim dnevnim redom, sa ciljem da se na njemu nešto dogovorimo, na taj sastanak ću doći. Zato vas to pitam – kada ćete sazvati, sa ovakvim dnevnom redom, šefove poslaničkih grupa, da bih na njega mogao da dođem u ime Poslaničke grupe DSS.
Drugo pitanje – kada ćete, zaista, staviti zakone koje smo predložili mi kao poslanička grupa, zajedno sa Novom Srbijom, i kada će oni biti u redovnoj proceduri, na jednoj od sednica redovnog zasedanja Narodne skupštine?
Vi ne možete izbeći tu obavezu, ona vam sledi po Poslovniku. Ako je izbegavate, vi direktno kršite i Poslovnik i Ustav ove države. Hvala. (Aplauz.)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Mi smo imali sastanak šefova poslaničkih grupa, odnosno pozvala sam šefove poslaničkih grupa, obavestila ih o tom zaključku i dogovorili se da se svako unutar svoje poslaničke grupe pripremi za sastanak na kome ćemo razgovarati o prioritetima. U međuvremenu, kao i u više navrata do sada, Skupština je podsećala Vladu i resorna ministarstva o obavezama iz Ustava po članu 15, dakle, da usaglasi zakone sa Ustavom.
Ono što je bila ideja sastanka na kome niste bili zbog opravdane zauzetosti, naravno, bili ste na drugom značajnom mestu, ideja je bila da čak onim resornim ministarstvima i Vladi još konkretnije uputimo apel da se ubrza proces usaglašavanja sa Ustavom na zakonodavnom planu i da tu izdvojimo one zakone za koje poslanici ocenjuju da zaista treba u prioritetu da budu usaglašeni, a znamo da je ustavna obaveza da svi budu, i znamo da je fizički nemoguće zbog obaveza koje Vlada ima da baš svi u istom danu i u istom vremenskom intervalu budu usaglašeni.
Prema tome, na poslaničkim grupama je sada, u skladu sa dogovorom koji smo imali neposredno pred ovo zasedanje, da svaka donese svoj prioritet i razmatraćemo to, šefovi poslaničkih grupa, na sastanku koji ću zakazati čim budem obaveštena da je unutar poslaničkih grupa to učinjeno.
Dakle, molim vas da se unutar svoje poslaničke grupe angažujete kao šef poslaničke grupe na realizaciji Zaključka Odbora za ustavna pitanja. Sada vam i javno to kažem.
Što se tiče zakona o nadležnostima Vojvodine i javnosti, vi ste upoznati da paralelno sa stavljanjem u proceduru Predloga zakona koji ste vi dostavili Vlada vrlo intenzivno radi na identičnoj materiji i nije uopšte sporno da stavi na dnevni red taj zakon, ali se bojim da će to biti formalno i da ćemo mi suštinski ipak raspravljati o ovako značajnoj materiji po predlogu. Kao što znate, dnevni red predlažem, a o dnevnom redu odlučuje Skupština, neposredno, pre nego što sastavim dnevni red dogovorim se sa šefovima poslaničkih grupa o tome šta će zaista imati i većinu i šta će biti na dnevnom redu.
U svakom slučaju, predlog vašeg zakona će doći na dnevni red, ali s obzirom na to da Vlada privodi kraju Predlog ovog zakona i pripreme oko toga, mislim da se radi o dva akta od kojih je svakako sveobuhvatniji onaj koji Vlada čini, ali naravno poštovaću proceduru i doći će na dnevni red.
Izreći ću vam meru zbog često ponavljane konstatacije i drugim poslanicima i meni – sram vas bilo! To, prosto, nije korektno.
Reč ima gospodin Tomislav Nikolić.
...
Srpska napredna stranka

Tomislav Nikolić

Napred Srbijo
Gospođo Đukić-Dejanović, vi meni uvek pružite priliku za neko pitanje koje po meni predstavlja suštinu odnosa u Srbiji. I reći ćete možda da ja vas pogrešno tumačim, ali kad možete i vi mene u svim medijima pogrešno, tendenciozno i zlonamerno da tumačite možda bih mogao i ja ovde kao poslanik da sebi priuštim nešto prava koje mi pruža Ustav Republike Srbije.
Vi ste sada rekli odgovarajući gospodinu Aligrudiću da je Predlog zakona koji podnese jedan poslanik ili poslanička grupa, ovlašćeni podnosilac predloga po Ustavu Republike Srbije, takav da će o njemu biti samo formalne rasprave i da neće biti suštinske rasprave, molim vas, ili pazite šta govorite ili čitajte ono što izgovorite, da ne biste ponavljali, a da će suštinska rasprava da bude isključivo po predlogu koji podnese Vlada. E, to je Skupština otkad je vi vodite!
Isključivo predlozi koje podnese Vlada, a predlozi koje podnesu drugi ovlašćeni predstavnici nikad se ne nađu na dnevnom redu. Pa, čak uzmete za sebe toliko vlasti da kažete – to nije na dnevnom redu zato što ga Vlada nije razmatrala ili, još gore, zato što Vlada priprema predlog o toj materiji.
Molim vas da izjednačite predlagače u ovoj Narodnoj skupštini.
Može to po vama da bude formalna rasprava, može niko od vas da ne dođe na tu sednicu, može da se ne utvrdi dnevni red, ali vaša je dužnost, gospođo Đukić-Dejanović, da branite dostojanstvo Narodne skupštine. Ne tako što ćete da nas opominjete da vam ne govorimo – sram vas bilo, jer to je naš sud. Ako vam neko kaže – sram te bilo, to je njegov sud o nekom vašem postupku.
I, nemojte da kažnjavate za sud, kažnjavajte za postupke!
Dakle, gospođo Đukić-Dejanović, nemojte da pravite od ove skupštine Vladinu ispostavu, zato što nam zbog toga tako loše i ide u Srbiji.
Imate nekoliko predloga zakona koje smo mi podneli – nikada se neće naći na dnevnom redu dok Vlada ne reguliše tu materiju.
E, pa, izvinite, da je neko hteo mi ne bismo imali podelu vlasti, pa, ne bi Skupština donosila zakone, nego bi Vlada donosila zakone, kao što i sada donosi različite uredbe koje nemaju veze sa zakonom ili kaže – dok ne donesemo uredbu ništa neće moći da se radi, pa ne donesu po godinu ili dve, ili mi ovde donesemo zakon po kome su dužni da nam u roku od mesec dana dostave ugovor o nekom zaduživanju, pa vi nas nikad ne obavestite niti nam pošaljete taj ugovor da vidimo.
Molim vas, izdignite se malo iznad dela vladajuće koalicije. Ako želite da budete vlast pređite u Vladu Republike Srbije, preuzmite neko ministarstvo. Ima tamo i bivših i sadašnjih socijalista, možete vrlo lepo da se tamo ponašate.
Ovde nema vlasti! Ovde ste isti kao i svi mi. Ovde su svi predlozi jednaki, vrednuju se po datumu dospeća i moraju da budu na dnevnom redu. Za nas je ponižavanje to što vi nama sada kažete da će na dnevnom redu biti samo ono što Vlada podnese i da će samo o tome da se vodi suštinska rasprava. (Aplauz.)