Gospođo predsednice, vi ste uputili šefovima poslaničkih grupa, poslaničkim klubovima, jedan dopis koji sadrži Zaključak Odbora za ustavna pitanja od 29. septembra 2009. godine. Tom sastanku Odbora za ustavna pitanja ja nisam prisustvovao jer sam bio na drugom sastanku, u Strazburu, na sednici Parlamentarne skupštine Saveta Evrope. I, tu piše da taj taj zaključak glasi ovako: „Neophodno je da predsednik Narodne skupštine održi sastanak sa predsednicima poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini radi utvrđivanja liste prioriteta u donošenju zakona i obaveza, koje nadležni državni organi nisu ispunili u smislu člana 15. Ustavnog zakona“.
Da bismo podsetili o čemu je reč, Poslanička grupa DSS tražila je od vas pre više meseci da sazovete sednicu Odbora za ustavna pitanja na kojoj bi se razmatralo – koje to obaveze Narodna skupština nije ispunila u donošenju zakona i usklađivanju zakona sa Ustavom Srbije, a koje treba da ispuni?
Od tada smo održali dva sastanka. Jedan je bio pre dva i po meseca i sada 29. septembra, na kome je donet ovaj zaključak. Šta ste vi uradili u međuvremenu? Ovaj zaključak je nama dostavljen pre neki dan, a sednica je održana 29. septembra. Ja nisam čuo od vas da ste uopšte sazvali sastanak šefova poslaničkih grupa na kojem bi se razgovaralo o utvrđivanju liste prioriteta, niti se iz ovog zaključka vidi koji su kriterijumi. A ja ću vas podsetiti da mimo člana 15. Ustavnog zakona postoje obaveze koje Narodna skupština nije obavila, kao što je jedna od ovih koje se pominju u ovom dopisu, a to je donošenje zakona o Narodnoj skupštini.
Druga obaveza, na primer, jeste donošenje zakona o prenosu nadležnosti za AP Vojvodinu, koji, takođe, niste doneli, iako imate legitimni predlog 30 narodnih poslanika u ovoj skupštini koji mesecima čekaju stavljanje na dnevni red.
Mi smo sada u fazi redovnog zasedanja. Taj predlog formalno nije potrebno ponoviti. Potrebno je da ga vi stavite na dnevni red.
Vaše prethodno objašnjenje da to ne činite zbog toga što ne postoji mišljenje Vlade, jeste ponižavajuće za Narodnu skupštinu, jer ne postoji rok u kome Vlada treba da to mišljenje da, niti postoji obaveza da ga Vlada da. Objašnjenje koje ste tada dali, da je – mišljenje Vlade neophodno, jer je u pitanju ozbiljan i važan zakon, jeste u potpunoj kontradikciji sa vašim ponašanjem u ovom parlamentu kada je bilo reči o usvajanju drugih propisa koje su podnosile manje grupe poslanika iz vladajuće koalicije, kao što je zabrana antifašističkih skupova, koji, takođe, nije imao mišljenje Vlade, a za koji ste rado glasali, doduše, sa određenim izmenama.
Dakle, ne vidim zbog čega jedno takvo ponižavajuće obrazloženje treba da bude razlog, zbog čega se zakon o prenosu nadležnosti Vojvodine ne nađe na dnevnom redu Narodne skupštine u jesenjem zasedanju.
Ja vas najlepše molim da mi odgovorite dva pitanja – kada ćete sazvati ovaj sastanak? I to ne – sazvaću uskoro, nego recite datum. Budite hrabri, izgovorite danas datum kada će biti i u koliko sati održan sastanak šefova poslaničkih grupa sa ovom temom.
Inače, ne dolazim na sastanke šefova poslaničkih grupe koje vi sazivate, zato što su bez dnevnog reda, telefonski sazvani i na njima se dešava, po mom ranije iskustvu, samo preslušavanje vaših želja o tome kako treba da izgleda sednica Narodne skupštine i ništa se konstruktivno ne dogovara.
Kada budem bio uveren, sa vaše strane, da će se sastanak šefova poslaničkih grupa sazvati na jedan normalan način, pisanim putem, sa unapred utvrđenim dnevnim redom, sa ciljem da se na njemu nešto dogovorimo, na taj sastanak ću doći. Zato vas to pitam – kada ćete sazvati, sa ovakvim dnevnom redom, šefove poslaničkih grupa, da bih na njega mogao da dođem u ime Poslaničke grupe DSS.
Drugo pitanje – kada ćete, zaista, staviti zakone koje smo predložili mi kao poslanička grupa, zajedno sa Novom Srbijom, i kada će oni biti u redovnoj proceduri, na jednoj od sednica redovnog zasedanja Narodne skupštine?
Vi ne možete izbeći tu obavezu, ona vam sledi po Poslovniku. Ako je izbegavate, vi direktno kršite i Poslovnik i Ustav ove države. Hvala. (Aplauz.)